agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2008, 22:27   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Belki bu konu ile ilgili değil ama, daha önce Hezera Genetics firması, Anadoludan gelecek tohumlar için ödül mü veriyordu? Nasıldı o konu tam hatırlayamadım şimdi. Hezera, İbranice tohum demekti galiba.

Alıntı:

ABD'de beyin cerrahisi üzerine ihtisas yaparken kan kanserine yakalanan ünlü jinekolog Cevat Babuna'nın oğlu Oktar Babuna, ilk olarak Mart 1999'da gazetelere kendisine uygun ilik bulmak için verdiği ilanla adını duyurdu. Babuna, test sonuçlarında kendisine uygun iliğe sahip olan kişiye 10 milyar lira ödül vereceğini belirtti.

Yugoslav göçmeni olan ve kendisine uygun iliğin bulunma şansı 50 binde bir olan Babuna için Türkiye seferber oldu. Tüm Türkiye'de konuşulmaya başlayan Babuna, kendisi için yapılan kampanyaların aslında tüm Türk halkı için yapıldığını ve bu kampanyalar sonucunda elde edilecek verilerle Türkiye'nin ilik bankasının kurulabileceğini açıkladı. Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlenen ve sanatçılardan siyasetçilere 8 bin 500 kişinin katıldığı kan verme organizasyonuyla Babuna kampanyası doruk noktasına ulaştı.

Bu süreçte Babuna için defalarca uygun ilik bulunduğu haberleri ortaya atıldı. Ancak Babuna, bu iliklerin altıda altı uyumlu olmadığını öne sürdü. Kampanya çerçevesinde toplanan kan örnekleri ise Almanya ve Amerika'daki laboratuvarlara incelenmek üzere gönderildi.

Kaynak: http://ansiklopedi.turkcebilgi.com/Oktar_Babuna

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2008, 22:33   #122
Ağaç Dostu

Bu haberleri peşpeşe okuyunca aklımda bir çok teori ürüyor.

Eski 30-07-2008, 23:00   #123
Ağaç Dostu

KKKA hastalığı taşıyan keneler Mecidiyeköy ve Gaziosmanpaşa'yı bastı şeklinde bir haber yayınlamıştı geçen ay. Şimdi hiç bir yerde bulamıyorum. Haberi hatırlayan var mı?

Eski 30-07-2008, 23:23   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Televizyonda, haberlerde görmüştüm. Gaziosmanpaşada bir evde duvarlarda, insanların ve köpeğin üzerinde yüzlerce kene vardı.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 00:42   #125
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Evet bu haberi ben de hatırlıyorum. İnanılmazdı, köpeğin yüzü keneden görülmüyordu nerdeyse, evin beyaz boyalı duvarları da sanki benek benek siyah boya saçılmış gibi kene doluydu. Sokaktaki diğer insanlar oradan geçemiyormuş, sanırım şikayet etmişler. Köpeğin sahibi, köpek kayboldu ve dönünce bu haldeydi demişti. Yalnız ben insanların üzerinde olmadığını hatırlıyorum, evin kızlarına sormuşlardı üzerinizde kene var mı diye, hayır kontrol ediyoruz yok demişlerdi..

Korkunç bir durum.. Kuraklık başladı ya,insanlarımız da hala maddi çıkarını düşünerek hareket ediyor ya, değil biyolojik silah; gökten gül atılsa felakete dönüşür..

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 06:17   #126
Ağaç Dostu

Mecidiyeköy'de kene baskını ile ilgili bir haber bulamadım bir türlü. O kadar net hatırlıyorum ki haberi. Ayrıca bir forumda 20 Temmuz 2008 saat21:13'te yazılmış bir mesajda aşağıdaki ifade kullanılmış. Kaynak belirtilmemiş. BU poşetde kene işi epey yaygın galiba.

Alıntı:
ordunun bir ilçesinde poşet(bez torba da olabilir. ben 3. kişiyim) içinde kene bulunmuş sizce keneler poşetle oraya nasıl ulaştı

Eski 31-07-2008, 13:46   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 25
Bu durumda biz de, kene öldürücü böcekleri poşet poşet oraya buraya mı bırakacağız

Emine Aktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 14:00   #128
Ağaç Dostu

Soru şu, o poşetleri sağa sola bırakan kişiler, o keneleri nerden buluyor.

Kene dediğiniz şeyi gidip bakkaldan alamazsınız. Antalya'daki poşetde 30 kene varmış. Bunları nerden buldular?

Eski 31-07-2008, 14:06   #129
Ağaç Dostu

Evet, sizce kimler nereden ve neden getiriyorlar? Öldürücü bir kenenin,hobi maksatıyla toplanılmadığı kesin. O poşetleri dağıtanlar bu ülkenin insanları olabilir mi?

Eski 31-07-2008, 20:10   #130
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Biraz önce babam işten geldi, telaşla elindeki peçeteyi gösterdi. İşyerinin önündeki merdivenlerden hızla içeri girmeye çalışan bir "kene" yi öldürmüş, biraz sonra birini daha görüp öldürmüş. Aklıma "biri buraya da mı özellikle kene saldı?" sorusu geldi ancak babam peçeteyi açınca öldürdüğü böceklerin kene olmadığını gördüm ve rahatladım. Babamı bunların kene olmadığına ikna etmek epey zor oldu ama sonunda çok rahat edemese de inandı. Siyah, oval, mercimeğin biraz daha ovali ama öncelikle zarkanatları var. Ayrıca kenelerin 4 çift bacağı var, bizim böceklerin ise 3 çift bacağı vardı..

Eski 31-07-2008, 22:35   #131
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bir yerlerde Temmuz sonu gibi kenelerin toprak altına gireceği için artık zararı olmayacağını okumuştum. Yanılıyor muyum?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 22:49   #132
Ağaç Dostu

Nereye gideceklerini bilmem ama kene mevsimi geçiyor. Köpekleri son bir kez ilaçlayacağım. Bir dahaki ilaçlama zamanım nisan. Bu aylar arasında keneye denk gelmedim. Ama yeni nesil keneleri bilemem.

Eski 31-07-2008, 23:38   #133
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Sayın Nariel,
Kenelerin erginleri 4 çift bacaklı iken, larva formlarında 3 çift bacak bulunur. Yetişkin **** yavru oldukları bu bacak sayılarına göre yapılır. Her iki dönemde de virus taşıyıcısı olabiliriler. Tabii sizin dediğiniz gibi kesinlikle zar kanatlı değiller.
Keneler havalar soğumaya başlayana kadar aktifliklerini koruyabilirler.

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 23:43   #134
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Sayın Cansunarya bilgilendirmeniz için teşekkürler, böyle olduğunu bilmiyordum..

Eski 29-08-2008, 11:40   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Kene ile ilgili bilgilendirici videolar. ( Alıntı www.tarimgonulluleri.com ) Sayın editör benzer video linkleri eklenmişse silebilirsiniz.

http://www.tarimgonulluleri.com/Vide...atch-id-82-d-1

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 14:24   #136
Ağaç Dostu

Kene ile İlkbaharda Mücadele

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hastalığı virüsü taşıyan kenelerle mücadelenin en uygun zamanının mevsim geçişleri olduğu belirtildi
Sakarya Veteriner Odası Başkanı Mustafa Yıldız, havaların ısınmasıyla kenelerin üremeye başladığını belirterek, kenelerle mücadele için en uygun zamanın mevsim geçişleri olduğunu kaydetti. Etkin bir mücadele yapıldığı taktirde kenelerin daha hızlı yayılmasının önüne geçilebileceğini ifade eden Yıldız, "Tam baharın yaşandığı, havaların ısınmaya başladığı bir dönemdeyiz. Bu mevsimde yapılacak mücadele yaz aylarına göre daha etkili olacaktır. Keneler üremeye başladı. Şu anda dışarıya göre daha sıcak olan ahırlar, keneler için en uygun yerler. Havalar iyice ısınmadan, keneler bulundukları sıcak ortamdan çıkmadan kapalı mekanların ilaçlanması büyük önem taşıyor. Çiftlik hayvanlarının ilkbahar ve sonbaharda düzenli bir şekilde ilaçlanması biyolojik üreme zincirinin kırılmasını sağlayacaktır." dedi.

Sakarya Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar da büyük taşıyıcı konumunda olan küçük ve büyükbaş hayvanların keneye karşı ilaçlanmasının tam zamanı olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Sadece kene değil, hayvanların dış parazitlerden ilaçlanmasının şu an tam vakti. Bu konuda üreticilerimize bilgilendirici mektuplar gönderiyoruz Keneler sadece KKKA hastalığı değil, bir çok viral, bakteriyel ve kan parazitlerinden ileriye gelen hastalıkların oluşmasına da neden olmaktadır. Bu sebeple çiftlik hayvanlarının ilaçlanması çok önemlidir." (CİHAN)

Eski 02-04-2009, 15:50   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Evet, bir süredir yazmadığımız kene konusu havaların ısınması ile yine aktif oldu.

Ben bu sene de çok sayıdaki kişinin bu hastalıktan hayatını kaybedeğini sanıyorum.

Araziye çıkmadan evvel mutlaka yapı market ve eczanelerde satılan ilaçlardan kullanın ve her ihtimale karşı kene çıkarıcı aparatı da yanınızdan eksik etmeyin.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 15:58   #138
ormancık
Guest

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Evet, bir süredir yazmadığımız kene konusu havaların ısınması ile yine aktif oldu.

Ben bu sene de çok sayıdaki kişinin bu hastalıktan hayatını kaybedeğini sanıyorum.

Araziye çıkmadan evvel mutlaka yapı market ve eczanelerde satılan ilaçlardan kullanın ve her ihtimale karşı kene çıkarıcı aparatı da yanınızdan eksik etmeyin.
İlave olarak bir de beyaz giyecekler giymeliyiz.

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 14:00   #139
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Evet kenede artış varmış. Mynet'in haberlerinde yazan bu yazıyı buraya aktarmak istedim.

Kene kabusu geri döndü
Ankara Üniversitesi (AÜ) Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Karaer, keneyle mücadelede kullanılan kimyasalların bu hayvanla beslenen canlıların yaşam sürelerini kısalttığını belirterek, “Bu nedenle kene populasyonunda önemli ölçülerde artış olduğunu gözlemledik. Ankara'da Nisan'ın ilk 13 gününde 183 kene ısırığı vakası bize ulaştı. geçen sene bu rakam 45 civarındaydı” dedi.
Karaer, baharla birlikte kenelerin kış uykusundan uyandığını, bunu takiben yetkililerin de “feryat figan” vaziyette koşuşturmaya başlayacağını söyledi.
Kenelerle mücadelenin bahar aylarında başlatılmasını doğru bulmadıklarını daha önce de çeşitli defalar dile getirdiklerini anımsatan Karaer, “Bunu anlamamız gerekiyor artık. Üzerinde durmamız gereken en önemli konulardan biri bu. Verilere dayanarak keneyle ilgili mücadele stratejileri programları yapmıyoruz. Kırım kongo hastalığı hep vardı. Çok kesin olmamakla birlikte benzer seyirde hastalıkların görüldüğü ve ölümlerin şekillendiği enfeksiyoncular tarafından bildirilmiştir” diye konuştu.
30 yıldır keneyle çalışan ve 400'e yakın hastalık taşıdığını bilen birisiyim” diyen Karaer, keneye ilişkin bir sınıflandırma çalışmasının halen yapılamamış olmasının kaygı verici olduğunu söyledi.
Sınıflandırma çalışmasının bir an önce yapılması gerektiğini ifade eden Karaer, şöyle devam etti:
“Bu türlerin mevsimsel aktiviteleri nedir? Ne zaman, nerede, nasıl bulunuyorlar, bunlar çok önemlidir. Ancak ben bunun eksikliğini bildiğim için 2002 yılından itibaren ilgili bakanlıklarla görüşmelerimizde, yazılarımızda durumu bildirdik. Yapacağımız öncelikli işlerden birisi Türkiye genelinde riskli ilan edilen iller vardı 2006'da 26 adet. 2007'de sanıyorum 36'ya çıkarıldı. Kırım kongoyu nakleden hastalıkların vektörü olan yani taşıyan kenelerden Türkiye'de herhalde 1 veya 2 tür tespit edildi. Dünyada ise 30 kadar kene türünün bu hastalığı naklettiği biliniyor. 30 kene türünden de bir kaç tanesi Türkiye'de. Ama bu dediğim gibi sadece bizim bildiğimiz. Daha üzücü durumlara düşmemek adına bir an önce çalışmalara başlanması gerekiyor. Kenelerin, gerek aktif gerekse pasif olduğu dönemlerde nasıl yaşama tutunduklarını, ne ile beslendiklerini belirlemek gerekiyor. Kenelerin aktif olan dönemde insan ve hayvan üzerinde bulundukları ve bulunmadıkları zamanları da bilmek önemli. Mücadeleyi pasif oldukları dönemde başlatırsanız başarıya ulaşabilirsiniz.”
YANLIŞ İLAÇLAMA KENE POPULASYONUNU ARTIRDI”Karaer, yanlış ilaçlama yöntemi nedeniyle kene populasyonunda önemli ölçülerde artış olduğunu belirlediklerini ifade etti.
Kenelerin en aktif oldukları dönemde ekosistemin de kendi içerisinde geliştirdiği mücadele şekilleri bulunduğuna dikkati çeken Karaer, şunları kaydetti:
“Keneler ne kadar aktifse ekosistemde bunlarla beslenen diğer canlılar da aktiftir. Çünkü belirli bir denge olması lazım. Ekosistemin bir dengesi vardır bunun koruması lazım. İlaçlı mücadeleyi, kenenin en aktif olduğu dönemde, en önemlisi nerede bulunduğunu tam olarak bilmeden yapıyoruz. Bu nedenle, ilacın içerisinde bulunan kimyasallar kenelerin değil, onlarla beslenen canlıların yaşam sürelerini kısaltıyor. İlaçlar hayvanlarda sütte ve ette birikir. Dışarıya atılan kısmı ise ekosistemi etkiler ki ekosistemde keneleri yiyen yumurtalarıyla beslenen arılar, kuşlar ve bazı karınca türleri vardır. Farkında olmadan bu hayvanların yaşam sürelerini kısaltıyoruz. Biz ilaçlama yaparak kenelerle değil de kenelerle mücadele eden yaratıklarla mücadele etmiş oluyoruz. O zaman ne oluyor? Ekosistem bozuluyor. Böyle olunca da kene sayısı artıyor.”
Ankara genelinde, Nisan ayı içerisinde kene ısıran insan sayısında artış gözlemlediklerini belirten Karaer, “Ankara'da Nisan'ın ilk 13 gününde 183 kene ısırığı vakası bize ulaştı. Geçen sene bu rakam 45 civarındaydı. Geçen yıl neredeyse 20 milyon liralık ilaç kullanıldı. Bunun bize yansıması ne oldu? Nisan'ın ilk 13 gününde neredeyse 5 katı fazla oranda kene tutan insan sayısı” diye konuştu.
AA
http://haber.mynet.com/sayfali/gunce...240222650812/0

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 14:01   #140
Ağaç Dostu

Yanlış ilaçlama kene sayısını arttırdı

Name:  fft17_mf224367.jpg
Views: 9017
Size:  31.1 KB

Kene 'kudurarak' geri döndü!

Ankara Üniversitesi (AÜ) Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Karaer, keneyle mücadelede kullanılan kimyasalların bu hayvanla beslenen canlıların yaşam sürelerini kısalttığını belirterek, “Bu nedenle kene populasyonunda önemli ölçülerde artış olduğunu gözlemledik. Ankara'da Nisan'ın ilk 13 gününde 183 kene ısırığı vakası bize ulaştı. geçen sene bu rakam 45 civarındaydı” dedi.

http://www.milliyet.com.tr/Yasam/Son...04.2009&b=Kene kudurarak geri dondu&ver=24
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11469977.asp?gid=229

Düzenleyen denizakvaryumu : 20-04-2009 saat 15:36 Neden: aynı mesaj :)
Eski 20-04-2009, 14:03   #141
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Aynı dakikada

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 16:44   #142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Bauhause Çepa'da kene çıkartıcı (yeni) alet 35 Tl.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 19:26   #143
-

Giriş Tarihi: 13-03-2009
cimbiz 1tl

jale34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 23:01   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Ürünün tanıtımından :

Tickner® Kene Sökücü
Keneyi Öldürüp Uzaklaştırabilen Tek Kene Çıkarma Aracıdır
Keneyi Saniyelik Dondurucu Etkisiyle Öldürür Ve Çıkarır
Tickner® Kene Sökücü - Keneyi Öldürüp Uzaklaştırabilen Tek Kene Çıkarma Aracıdır - Keneyi Saniyelik Dondurucu Etkisiyle Öldürür Ve Çıkarır

Tickner Kene Sökücü, kenelerin uzaklaştırılması için yeni bir sistemdir. Özel donanımı sayesinde keneleri dondurarak öldürür ve saniyeler içerisinde cildinizden uzaklaştırır.
OTC (Over The Counter) ürün kategorisine girmektedir.

Tickner keneyi önce öldürmek daha sonra kolayca çıkarmak için özel tasarlanmıştır.

Tickner - Kullanıcı İçin Bilgiler
Tickner vücuda yapışmış keneyi 30 saniyede öldürebilen ve çıkarabilen kene uzaklaştırma sistemidir. Tickner kenenin büyüklüğüne göre 10-50 kez kullanılabilir.

Keneler Nedir ve Niçin Tehlikelidirler?
Keneler yaşamını kandan sağlayan kan emici parazitlerdir. Kan sahibi hayvan olabileceği gibi insan da olabilir. Keneler çok çeşitli hastalıkların virüslerini taşıyabilir. Bu virüslerin bazıları salya tarafından hemen, bazıları ise 72 saate kadar insan vücuduna aktarılabilir. Bir hastalığın bulaştırılmasını en aza indirgemek için keneyi hızla vücuttan uzaklaştırmak (özellikle kenenin kafası vücut içerisinde kalmadan) çok büyük önem taşıyor. Hastalığın bulaşma riski, kenenin vücutta kalma süresiyle doğru orantılıdır.

Kene Isırığından Sonra Neler Yapılmalıdır?
Kene tarafından ısırıldığınızı fark ettiğiniz anda, bunu Tickner ile öldürüp uzaklaştırınız. Keneyi çöpe atınız. Gelecek günlerde ısırılan yeri gözlemleyiniz. Ciltte herhangi bir değişiklik veya kızarıklık görürseniz hemen bir doktora başvurunuz.

Tickner Nasıl Çalışır?
Tickner, spreyin dondurucu etkisi sayesinde keneyi çok çabuk öldürür ve sıkıştırma mekanizması sayesinde hızla uzaklaştırır.

Tickner Kullanılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?
Tickner’ı kullanmadan önce aşağıdaki bilgileri okuyunuz.
- Dondurucu terapiye alerjiniz varsa kullanmayınız.
- Şeker hastaları ve kan dolaşımı problemi yasayan insanlar doktoruna danışmadan önce kullanmamalıdır.
-Tickner’ın kullanımı sırasında vücudun hassas yerlerinde spreyin dondurucu etkisinden kaynaklanabilecek hiperemi dediğimiz cilt kızarıklıkları oluşabilir, bu yüzden Tickner’ın dondurucu fonksiyonunu bir kene üzerine 5 defadan fazla kullanmayınız.

Tickner Gebelik Esnasında Kullanılabilir mi?
Tickner gebelik esnasında kullanılabilir.

Tickner Hangi Maddelerle Etkileşim Gösterebilir?
Tickner hiçbir madde ile etkileşim göstermez.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
- Sadece haricen kullanılır.
- 4 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
- Tickner’ın içeriğini oluşturan maddeler yanıcıdır.
- Direkt güneş ışığından ve 50°C'nin üstündeki sıcaklıklardan koruyunuz.
- Tickner ateşin ve yanan sigaranın yanında kullanılmamalıdır.
- Son kullanma tarihi Tickner kutusunun alt tarafındadır. Bu tarihten itibaren kullanmayınız.
- Serin ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız.
- Tickner’ı kullanmadan önce prospektüsü dikkatlice okuyunuz.

Tickner’ın İçeriğini Neler Oluşturur?
1 kutu Tickner Bütan ve Propan gazı içerir.

Aynı ürünü 25 TL ye satan yerlerde var

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 23:24   #145
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Kene konusunda benim naçizane tavsiyem;

İlk önlem olarak böcek uzaklaştırıcı sprey, krem vs. gibi ürünler kullanmak, kene olması muhtemel yerlere yaklaşmamaya çalışmak. Yani kene vücudunuza tutunmadan önce önlem almak.

Önlem almadınız veya önlemlere rağmen kene vücudunuza tutundu. Bu kene çıkarıcılar falan hiç uğraşmayın derim. Çünkü, kene vücudunuza yapıştıktan sonra ha bir saat önce, ha bir saat sonra çıkartılmış o kadar da önemli değil. O yüzden, en yakın hastanede çıkarttırıp (ehil kişiler tarafından) hemen oracıkta da kan tahlilleri falan yapılır, eğer virüs tesbit edilirsede ilk müdahale, zaman geçirmeden yapılır.

Şunu özellikle belirtmekte yarar var, aslında o kadar da panikleyecek bir durum yok. Keneler insana en son çare olarak tutunur, yani hayvan varken insana tutunmayı tercih etmez. Ayrıca her kene KKKA virüsü taşıyor diye bir durumda söz konusu değil.

Son iki yıl içinde iki defa vücudumdan kene çıkarttırdım, çok şükür virüssüzmüş. Virüslüde olabilirdi ama her ikisi de hastanede çıkartıldı, benim tercihime bırakılmadan kan testlerim yapıldı, temiz çıktı. Eğer kendim çıkartsaydım büyük ihtimal hastaneye gidip kan testi yaptırmayı ihmal edecektim (etrafımda örneği çok) o yüzden keneyi hemen çıkartmak o kadar önemli değil, kan testi ile varsa virüs tesbitinin bir an önce yapılması önemli.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2009, 00:05   #146
Ağaç Dostu

Sizin keneler uysal bizim kayınçoya bile tutunamadı

Eski 26-04-2009, 11:52   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BalıkcıSerdar Mesajı Göster
"......" kene vücudunuza yapıştıktan sonra ha bir saat önce, ha bir saat sonra çıkartılmış o kadar da önemli değil. O yüzden, en yakın hastanede çıkarttırıp (ehil kişiler tarafından) hemen oracıkta da kan tahlilleri falan yapılır, eğer virüs tesbit edilirsede ilk müdahale, zaman geçirmeden yapılır.

Şunu özellikle belirtmekte yarar var, aslında o kadar da panikleyecek bir durum yok

"....." keneyi hemen çıkartmak o kadar önemli değil, kan testi ile varsa virüs tesbitinin bir an önce yapılması önemli.
Sevgili Balıkcı Serdar,
Verdiğin bilgilerin altı çizilmesi gerekli olanlarını alıntı yaptım.
Çok önemliydi. Ömrüne bereket...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2009, 21:29   #148
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Teşekkürler Sn. Hassoman, bilmukabele

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 17:44   #149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Bana göre,
Kuş cıvıltılarının olmadığı yerlerde kene vakaları gözükmekte.

Biz kuşları yok ettikçe, tabiat ta bizden intikam almakta.

Kuş gribi, domuz gribi, kene vakası, bakalım sırada ne var.

Görüşmek üzere sağ ve sağlıcakla kalınız,

Yüzünüzden gülücükler eksilmesin.

şeref Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2009, 19:38   #150
-

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Picnic yaparken alkol alinca kene yapismazmis, dogru mudur acaba? Ben bu yontemi kullaniyorum ama yine de korkuyorum. Tecrubeli arkadaslar yorum yaparsa sevinirim.

jale34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024