agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2011, 04:09   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Devamlı kontrol edin siyah renkte küçük karınca kadar tırtıllar çıktığı zaman üzerine taze dut yaprağı koyun, yumurtaları ılık ortamda bulundurun başka işlem gerekmez. Müjdeli haberi beklıyoruz, başarılar...

bsevencan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 21:56   #212
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sayın bsevencan,
yumurtaları olduğu gibi mi bırakacağız, ya da biraz nemli ve ılık ortamda mı?
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 22:12   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2011
:)

İpek böcekleri hakkında bu kadar iyi bilgi veren bir site bulmak çok iyi
14 yaşındayım ve 8. sınıf öğrencisiyim
6. sınıftayken öğretmenimin anlatması sonucu ipek böceklerine ilgim oluştu.
6. sınıfta aldıklarımın hepsi öldü dikkatsizliğim yüzünden
geçen sene 2 kelebek çıkardım ama yumurta alamadım
birde cinsiyet olayı var. onları çift cinsiyetli olarak biliyordum
cinsiyetlerle ilgili bir bilgisi olan varsa yazsın lütfen.
ayrıca bir şey sorucam
ben yapraklarımı parktaki dut agacından sağlıyorum. onlara yıkayıp veriyorum.
ama ilerde eger yumurta elde edersem onları yıkayıp kurulamam baya bir zamanımı alıcak. ağaçlar büyük ihtimalle ilaçlanmıyor. yıkamadan versem bir şey olur mu sizce?

mrduran beğendi.
Ksenon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 22:46   #214
Ağaçsever

Sayın mavikartal
Sakın ıslak veya nemli yere koymayın. Çiftleşmiş kelebeklerden alınan tohumsa tırtıllar çıkar bence.

Eski 04-05-2011, 23:03   #215
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ksenon Mesajı Göster
İpek böcekleri hakkında bu kadar iyi bilgi veren bir site bulmak çok iyi
14 yaşındayım ve 8. sınıf öğrencisiyim
6. sınıftayken öğretmenimin anlatması sonucu ipek böceklerine ilgim oluştu.
6. sınıfta aldıklarımın hepsi öldü dikkatsizliğim yüzünden
geçen sene 2 kelebek çıkardım ama yumurta alamadım
birde cinsiyet olayı var. onları çift cinsiyetli olarak biliyordum
cinsiyetlerle ilgili bir bilgisi olan varsa yazsın lütfen.
ayrıca bir şey sorucam
ben yapraklarımı parktaki dut agacından sağlıyorum. onlara yıkayıp veriyorum.
ama ilerde eger yumurta elde edersem onları yıkayıp kurulamam baya bir zamanımı alıcak. ağaçlar büyük ihtimalle ilaçlanmıyor. yıkamadan versem bir şey olur mu sizce?
Ksenon, ipek böceği beslemek çok güzel, tüm çocukların bu evrimi görmesi lazım bence. Evet dişi ve erkek olayı var. Yumurtlardan tekrardan tırtıl çıkması için çifteşmiş dişi kelebeğin yumurtladığı tohumları muhafaza etmelisin. Kelebek halindeyken dişi ve erkek ayırt edilir, böcek halinde bende tanımam, tanıyan varsa yazsın bende öğrenmiş olurum. Dut yapraklarına gelince ilaçlanmamış ağacın yapraklarını yıkamak gerekmez. Hayırlısıyla büyüt yumurta alamazsan ben sana yumurta memnuniyetle gönderirim

almira ve mrduran beğendi.
Eski 05-05-2011, 01:00   #216
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
geçen seneki ipek böceklerimin erkek veya dişi olup olmadıklarını bilmiyorum. bir sürü koza var. tabi kutunun içinde bir sürü de yumurta. tava yoğurt kasesine bir havlu kağıt koydum, yumurtaları da üzerine. kapağını da kapattım ve mutfakta.
saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2011, 15:44   #217
Yeni Üye

sn bsevencan
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
ayrıca kelebekken nasıl ayırt edebilirim onuda yazarsanız çok sevinirim

Eski 09-05-2011, 16:09   #218
Yeni Üye

o.O
ipek böceğime bi haller oldu o.O
sarardı ve elime sarı bişey kustu
yaprak ymiyor ölmesnden korkuyorum
bilen varsa yazsın lütfen

Eski 09-05-2011, 16:11   #219
Yeni Üye

kafasının ortasıda hafif beyazladı

Eski 10-05-2011, 07:59   #220
Ağaçsever

Üzgünüm zehirlenmeye benzer, dut yaprakları zehirli olabilir **** evde böcek ilacı falan mı kullanıldı ?

Eski 11-05-2011, 15:24   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
İpek böceklerinin başları niçin hep yukarıda?.. Bilen var mı? Kıpırdamadan duruyorlar

Eklenen Resimler

agozce, almira, pria ve 2 kişi beğendi.
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 17:03   #222
Ağaçsever

Maşallah çok sağlıklı görünüyorlar.... deri değişme dönemi olabilir.Kutunun etrafına kuru dal koyun örmeye de başlayabilirler....

Eski 11-05-2011, 17:22   #223
Ağaç Dostu

Evet sürekli deri değiştiriyorlar..

Eski 19-05-2011, 20:32   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-05-2011
Arkadaşlar sizden bir ricam olucak İSTANBUL da ipek böceği bulabileceğim bir yer var mı? yoksa nasıl temin edebilirim bir bilgi verirseniz sevinirim

ciciprenses2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 19:57   #225
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2011
Kozayı öremiyor mu?

Kızım için almış olduğumuz ipekböceklerinden biri bugün 2.gündür koza örmeye çalışıyor.Fakat dışkılama yaptığı yer turuncu jelimsi bir renk aldı.Koza yapımı birtürlü bitmiyor.Kozaya benzer seyrek birşey ördü ama hala içinde değil yere indi tekrar.Kızımda bende çok üzülüyoruz.Acaba geç mi kaldı, değişim mi başladı anlayamadık.Bizi aydınlatırsanız sevinirim.Kutuya dallar koymuştum bu dallar sayesinde üst köşeye yapmaya başlamıştı.

Nehocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 14:30   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nehocan Mesajı Göster
Kızım için almış olduğumuz ipekböceklerinden biri bugün 2.gündür koza örmeye çalışıyor.Fakat dışkılama yaptığı yer turuncu jelimsi bir renk aldı.Koza yapımı birtürlü bitmiyor.Kozaya benzer seyrek birşey ördü ama hala içinde değil yere indi tekrar.Kızımda bende çok üzülüyoruz.Acaba geç mi kaldı, değişim mi başladı anlayamadık.Bizi aydınlatırsanız sevinirim.Kutuya dallar koymuştum bu dallar sayesinde üst köşeye yapmaya başlamıştı.
12 saattir ipekböceğimiz koza örmeyi bıraktı.Gözümüzün önünde birşey yemeden küçülmesine üzülüyoruz.Araştırmalarımızdan ve forum sayfasındaki bilgilerden artık bu şekil öleceğini biliyoruz.Acaba çok uzun sürer mi(Kozadan çıkmak için 8-9 gün gerekiyor ya) Artık böcek bile olsa hayvan beslemek istemiyorum (

Nehocan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 15:47   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2011
Merhaba Forum dostları,Ben Aslı, bu sevimli böcüklerle ilkokul dönemim öğrenerek geçti, ve şimdi o zamanları hatırladım paylaşımlarınızla,hatırladığım kadarıyla ozamanlar Manisa ve Ege'de çok daha yaygındı ipekböceği beslenmesi,bende öğretmenim sayesinde tanıştım bu minik böceklerle, her anını dikkatle takip ettiğim o dönemler en son lavra bıraktıklarında hatırlıyorum, hiç yumurtalarından çıkan olmamıştı...ve bu forum çıktı araştırırken karşıma çok mutlu oldum,ne güzel paylaşımlar olmuş 2008 den bu yana inanılmaz daha bilgili şekilde tekrar ipekböceği beslemek istiyorum,biraz araştırdım,İzmir Adana gibi şehirlerden 5-6 kişi tarafından bir internet sitesi üzerinden satışı yapılmakta, bense İstanbuldayım acaba İstanbul içerisinde bulmam mümkün mü?**** siz forum paylaşanların bana bir yardımı olurmu?,,,,Şimdiden çok çok teşekkürler

aslidemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2011, 16:52   #228
Ağaç Dostu

Aslı hanım şu anda ipek böcekleri koza örüp, kelebek oldular, yumurtladılar bile.. Geç kaldınız sanırım

Eski 09-11-2011, 18:20   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2011
ipek böceği yumurtası

merhaba ben antalya da oturuyorum ipek bömceği yumurtası nereden temin edebilirim bilgi olan varsa bana yazarsa sevinirim

esmaadem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 19:56   #230
Ağaç Dostu

Ayakkabı dolabında sakladığım yumurtalar çatlamış ve bebeklerden bazıları çıkmış.. Biraz geç fark ettim ve çoğu ölmüştü.. Yaşayanlar var içlerinde.. Fakat dut ağaçlarında tek bir yaprak bile yok.. Ve bu bebekler siyah siyah, çok küçük yaprak yiyebilirler mi onu da bilmiyorum.. Yarın tekrar yaprak arayacağım.. Erken doğum mu oldu acaba?

Eski 25-03-2012, 19:12   #231
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Sergülcüğüm, ben de hergün bir kaç tane daha yeni doğan buluyorum. Herhalde 15 tane falan oldular, kuru yaprakları ayıklamak çok zor, taze yaprak yerleştirirken minicik oldukları için almakta zorlanıyorum. Arada ölenler de oldu.

Şu anda fotoğraf çeksem zanırım görünmezler. Bir de büyük yaprakları yemekte zorlandıklarını farkettim, o nedenle şimdilik minicik sürgünleri vermeye çalışıyorum.
Merhaba arkadaslar daha once kendimi tanitmistim ama yine tanitayim. Adim osman ve kibrista yasiyorum. Icimde cok buyuk bir doga aski var ve dogaya elimden geldigince katkida bulunup yesillendirme calismalarinda bulunuyorum. Ayrica kibris endemiklerini koruyup, uretimlerini izin alabildigince yapip dogaya ekiyorum.. Benim bir istegim olacakti, 4-5 senedir ipekbocegi ariyorum fakat malesef bulamadim.. bu konuda cok uzgunum.. Kibrista bulunup bana bu konuda yardim edebilecek arkadaslar varsa cok minnettar olurum.. en azindan 5-6 tane olsun ipek bocegi bulabilirsem cok sevinirim.. bunun karsiliginda suanda yurutmekte oldugumuz 'gelecek icin meseler' projesinin kibrisin dogasindan toplayip urettigi suanda da ekimlerini yaptigimiz mazi ve kermez meselerinin fidanlarindan verebilirim bu proje kibris icin cok onemli cunku bu agaclarin soylari kibrista tukeniyor.. ayni zamanda ipek bocekleri de benim icin o kadar onemli tekrardan belirtmek istiyorum bulabilirsem cok minnettar olurum..

Kıbrıs_Doga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 21:45   #232
Ağaç Dostu

Büyükler 15 günlük.. minikler bugün doğdular

Eklenen Resimler

agozce, aydın, almira ve 4 kişi beğendi.
Eski 12-04-2012, 20:48   #233
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Benimkiler de bayağı büyüdüler serçe parmağımdan biraz daha küçükler.. aceba ne zaman kozaya girecekler )

Eski 14-04-2012, 15:58   #234
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kıbrıs_Doga Mesajı Göster
Benimkiler de bayağı büyüdüler serçe parmağımdan biraz daha küçükler.. aceba ne zaman kozaya girecekler )
Henüz çok küçükler. Sanırım 20 güne kadar koza yaparlar.

Eski 16-04-2012, 12:39   #235
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bsevencan Mesajı Göster
Henüz çok küçükler. Sanırım 20 güne kadar koza yaparlar.
Sürekli yiyorlar da yiyorlar yani haşır huşur haşır huşur. Ağaçtaki yapraklar bitti bunlar doymak bilmedi. Yedi yirmidört yiyorlar. Ama çok hoşuma gidiyor onları izlemek... Kaç sene aradım bunları bulmak için.. Gözüm gibi bakıyorum onlara. Bu arada kozaya girmeleri için etraflarına ne koymalıyım? Bilemedim Benimkiler çok fazlaydı diye yatağın üstüne aldım onları yerlerinin geniş olması açısından.

agozce beğendi.
Eski 16-04-2012, 20:50   #236
Ağaçsever

Exclamation

Alıntı:
Sürekli yiyorlar da yiyorlar yani haşır huşur haşır huşur. Ağaçtaki yapraklar bitti bunlar doymak bilmedi. Yedi yirmidört yiyorlar. Ama çok hoşuma gidiyor onları izlemek... Kaç sene aradım bunları bulmak için.. Gözüm gibi bakıyorum onlara. Bu arada kozaya girmeleri için etraflarına ne koymalıyım? Bilemedim Benimkiler çok fazlaydı diye yatağın üstüne aldım onları yerlerinin geniş olması açısından.
Osaman, sen 2-3 dut ağacı daha bul, esas haşır huşur bundan sonradır bilmiş ol.
Koza örmesi için tülümbe koyabilirsin (Tülümbenin başka adı varmı bilmem). Koza örme zamanı serçe parmaktan kalın, işaret parmaktan uzun olurlar. Temkinli olman için birkaç tavsiyem daha var.
1. Meyve ağaçları yanındaki dutlar meyve ağaçlarına yapılan ilaçlamadan dolayı zehirli olabilir.
2. Böceklere temizlik yaptığın zaman aldığın kuru dut yapraklarını bir kutu içinde en az 2 gün tut, mutlaka göremediğin böcek çıkacaktır. Çöpe gitmesin yazık olur.
3. Şehir içindeki dut ağaçları belediyenin yaptığı ilaçlamalardan zehirli olur.
4. Dut yapraklarının İlaçlı mı değilmi testini 2 böcek gözden çıkararak yapabilirsin yani önce 2 taneyi yedir, bir saat bekle onlarda herhangi bir değişiklik yoksa hepsini yedir.
Kolay gelsin.

Eski 17-04-2012, 02:26   #237
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bsevencan Mesajı Göster
Osaman, sen 2-3 dut ağacı daha bul, esas haşır huşur bundan sonradır bilmiş ol.
Koza örmesi için tülümbe koyabilirsin (Tülümbenin başka adı varmı bilmem). Koza örme zamanı serçe parmaktan kalın, işaret parmaktan uzun olurlar. Temkinli olman için birkaç tavsiyem daha var.
1. Meyve ağaçları yanındaki dutlar meyve ağaçlarına yapılan ilaçlamadan dolayı zehirli olabilir.
2. Böceklere temizlik yaptığın zaman aldığın kuru dut yapraklarını bir kutu içinde en az 2 gün tut, mutlaka göremediğin böcek çıkacaktır. Çöpe gitmesin yazık olur.
3. Şehir içindeki dut ağaçları belediyenin yaptığı ilaçlamalardan zehirli olur.
4. Dut yapraklarının İlaçlı mı değilmi testini 2 böcek gözden çıkararak yapabilirsin yani önce 2 taneyi yedir, bir saat bekle onlarda herhangi bir değişiklik yoksa hepsini yedir.
Kolay gelsin.
Anneannem de söylemişti tülümbe koy diye. Ama tülümbeyi nerden bulacağım? Benim bulduğum tülümbeler dikenli ve dedem onları süpürge yaptı bile Evet kuru yaprakları ayrı bir yerde bekletiyorum bahar hanım sağolsun söylemişti. Onun dışındakilere temkinliyim zaten. Sağolun var olun behire hanım sizin şu 100-200 ipek böceği 750 ipek böceğne dönüştü şuan evi istila halindeler, yataklar çekyatlar böcekler için kuruldu, bütün ev halkına tatlı bir uğraş tatlı bir merak oldular. Abimle ablam bir bölüm böceği sahiplendiler onlar bakıyor. Annem,ki hayatında her türlü böcekten nefret etmiştir, ilk defa bir böcek türüne bu kadar bağlandı sürekli yediriyor onları. Aç kalmasınlar diye. Zaten annem yani bu çocukları büyüdü tabi şimdi böceklere sardı Babamda yaprak finansmanı sağlıyor. Dediğim gibi size nasıl teşekkür etsem azdır çünkü aileye sağlıklı ve kültürel bir neşe kaynağı buldunuz.. Haşır da haşır şuan sesleri geldi yine yiyorlar Komşumuz tatile gitmiş 1 haftalığna bahçesindeki dut ağacı bıraktığında gürdü şuan yapraksız.. Hayvanlar aç napalım!

mandalinci beğendi.
Eski 03-05-2012, 18:21   #238
Ağaç Dostu

Kıbrıs_Doga's Avatar

Hepsi kozaya girdi.. İki gündür kozaları topla topla bitmediler.. Yaklaşık 1500 adet farklı renklerde kozalarım var.. Sarı, krem, bej, beyaz, turuncu.. Çeşitli renkler.. Hepsi de o kadar güzel ki.. Bu arada behire hanım sizinkiler de mi böyle renkli yoksa hepsi beyaz mı? Arkadaşlar, kısmetse elde edeceğim yumurtalardan ptt kargo size de gönderebilirim. Ayrı bir sayfa açmayı düşünüyorum

pembegül ve bsevencan beğendi.
Eski 03-05-2012, 21:50   #239
Ağaç Dostu

Oğlum ipek böceklerinin sorumluluğunu yüklenemediğinden hepsini Hasan Tahsin İş Okuluna götürdüm.. Oradaki öğrencilerin daha çok işine yaradı..

Her sabah dut yaprağı taşı.. Sıkılmıştım

Eski 03-05-2012, 23:20   #240
Ağaçsever

Alıntı:
Hepsi kozaya girdi.. İki gündür kozaları topla topla bitmediler.. Yaklaşık 1500 adet farklı renklerde kozalarım var.. Sarı, krem, bej, beyaz, turuncu.. Çeşitli renkler.. Hepsi de o kadar güzel ki.. Bu arada behire hanım sizinkiler de mi böyle renkli yoksa hepsi beyaz mı? Arkadaşlar, kısmetse elde edeceğim yumurtalardan ptt kargo size de gönderebilirim. Ayrı bir sayfa açmayı düşünüyorum
Çok güzel, maşşallah 1500 adet mi? Girne'de dut kalmadı herhalde
Evet benimkiler de sarı , sarı tonları ve beyazlar. Sanırım sarılar yerli ırk ve Kıbrıs iklimine daha uygun, beyazlar daha hassas böcekler. Kar beyaz olanların çiftleştirmesini ayrı yap bence. Umarım 1500 adet kozayı da kelebek çıkmasi için bırakmazsın toplam 60 kozadan aldığım tohumların tırtıllarını dağıt dağıt bitiremiyorum

Kıbrıs_Doga beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024