agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 2 Gönderen hassoman
  • 1 Gönderen Mahmut Leventoğlu
  • 2 Gönderen üzüm
  • 2 Gönderen copur 09
  • 1 Gönderen Müjgan
  • 1 Gönderen edis2209
  • 2 Gönderen justice
  • 2 Gönderen kelebek çalısı
  • 3 Gönderen denizakvaryumu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2007, 13:17   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Yabani Arılar

Merhabalar tum doga dostlarına! Arkadaslar tum arastırma ve çabalarıma ragmen arılarla basım dertde yani eşek arısı ve kızıl arı Ege kıyılarında buyuk bir turizm tesisinde bu sorunumuz. Sizlerde bilirsinizki buralarda Restaurantlar ve Eglence yerleri hep acıktadır. Bizimde özellikle aksam yemeklerinde (yaklasık 1500 -2000 kişi ) dişarıda acıkta ızgara yapıldıgı için bunun kokusuna çevredeki (tamamen orman) arılar geliyor ve tum misafirler yemeklerini yerken bir tarafdan da arıları kovalamaya calısıyor arı sokmalarıda sıkca yasanıyor biz bu arılarla mucadelede tel kapanların içine yem koyarak (et v.s.) kapalı kapanlara sıvı yem koyarak (şekerli ve mayalı yemler ) mumkun oldugu kadar yuva bulup geceleri imha ederek mucadele etmeye calısıyoruz bu konuda yardımcı olabilecek arkadaslara simdiden teşekkur ederim tum doga dostlarına saygılarımla

jakaranda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 20:57   #2
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
bir arıcı olarak size tavsiyem eğer gerçekten zor durumdaysanız; çevrenizdeki bir arı ve bal üreticisinden destek almanızdır.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 21:10   #3
Ağaç Dostu

Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jakaranda Mesajı Göster
Merhabalar tum doga dostlarına! Arkadaslar tum arastırma ve çabalarıma ragmen arılarla basım dertde yani eşek arısı ve kızıl arı Ege kıyılarında buyuk bir turizm tesisinde bu sorunumuz. Sizlerde bilirsinizki buralarda Restaurantlar ve Eglence yerleri hep acıktadır. Bizimde özellikle aksam yemeklerinde (yaklasık 1500 -2000 kişi ) dişarıda acıkta ızgara yapıldıgı için bunun kokusuna çevredeki (tamamen orman) arılar geliyor ve tum misafirler yemeklerini yerken bir tarafdan da arıları kovalamaya calısıyor arı sokmalarıda sıkca yasanıyor biz bu arılarla mucadelede tel kapanların içine yem koyarak (et v.s.) kapalı kapanlara sıvı yem koyarak (şekerli ve mayalı yemler ) mumkun oldugu kadar yuva bulup geceleri imha ederek mucadele etmeye calısıyoruz bu konuda yardımcı olabilecek arkadaslara simdiden teşekkur ederim tum doga dostlarına saygılarımla

Sayın Jakaranda,
Galiba ortada ironik bir vaziyet var. Doğa dostlarından istediğiniz şey pek doğa dostluğuna sığmıyor gibi
Erguvan Muhubbi arkadaşımız çok haklı, arıları yok ederek yapılan mücadele mücadele değildir. Hem doğal bir ortam istiyoruz, hem de o doğal ortamın doğallığını kendi ellerimizle bozuyor ve beş-on yıl sonra terkederek bozacak başka yöreler arıyoruz.
Bakın ünlü bilim adamı Einstein şunu iddia etmiş: “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz” Arıların yaşam için ne kadar önemli olduğunu anladınız sanırım.

Gelelim şimdi ne yapmanız gerektiğine
Et, balık, tavuk gibi yiyeceklerinizi hava karardıktan sonra sunacaksınız. Gün ağarmadan masa ve çevre temizliğini çok iyi yaparak et kokularını yok edeceksiniz.
Tesisinizin çevresinin uzağında belirli yerlere şekerli su, balık ve tavuk parçaları gibi yiyecekler koyabilirsiniz. Hem orada beslenmiş olurlar, hem de sınırlarını öğrenmiş olurlar. Şartlı refleks arılara uygulanmaz diye bir kural yok heralde

Kolay gelsin efendim..

UNUTMAYIN: Siz oraya gelmeden önce onlar orada idiler!..

gece ve mrduran beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 20:23   #4
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Arkadaşlar arkadaşımızın çalıştığı tesis oraya kurulmasaydı eşekarısı ve sarıca arılar bu denli yiyecek bulamayacak ve kontrollu kalacaktı. Ancak şu anda kontroldan çıkmış durumda olabilirler. Eşek ve sarıca arıların çeneleri olup koparma yeteneğine sahiptirler. 4 no'lu mesajda bahsi geçen arılar tüylü arılkar olup döllenmeye yardımcı olanlardır. Eğer kontrolden çıktıkları düşünülüyorsa bence yok edilmelidirler. Örnek vermem gerekirse 6 kovan bal arısını 1 koloni eeşek arısı yok edebilir ve eti-balı sayesinde bir sonraki sezonda onlarca hatta yüzlerce koloni oluşturabilirler. Saygılarımla

Eski 05-06-2007, 17:24   #5
Yeni Üye

evet arkadaslar ben doga dostu biriyim 250 donum arazi cevresine tel fens dışına su kabları koydum 70 ad ad 10 lt. sıcak gunlerde bortu bocek susuz kalmasın diye 2- 3 gunde bir doldurtuyorum buralarda 50 derece sıcakta bocekler bile su diye agzı acık geziyor bu yabani arılar bilenler bilir cevreye ne yem koyarsanız koyun yeni pişmiş ve taze koku duydugunda dinlemiyor hiç bir sey geliyor ve sizinle neredeyse onunuzdeki yemege ortak olmak için kavga ediyor yani cevrede o kadar cok varki ben imha etmek istemiyorum ama care kalmadı her yıl kat kat cogalıyor belki mucadele edenler veya bu konuda yardımcı olabilecek birileri vardır ve ya bilgi alıs verisinde bulunmak için actım bu konuyu sygılarımla

jakaranda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 21:16   #6
-

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Güzel kardeşim en güzel arı uzaklaştırma yolu tütsüdür! Tütsü gibi dumanlı kokuları sevmedilkerli için kaçıcaklardır... Arı katli çok günahtır

Düzenleyen dubief : 05-06-2007 saat 21:24 Neden: kelime ekledim imla yanışı vardı
dubief Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 22:11   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Yabani Arılar için bu tip önlemler de alınabilinir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Mahmut Leventoğlu : 26-05-2008 saat 22:42
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 22:14   #8
-

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Benim dedemde arıcılıkla uğraşıyor.Dubief'in de dediği gibi kovandan bal almak için arıları bir tütsüyle kovuyor.Ama ne tütsüsü bilmiyorum...

maloha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 22:46   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sütçüler in Beydili köyünde çok güzel kekik balları elde edilirdi. Ne yazıkki yörede yapılan bilinçsiz kekik hasadı nedeni ile arıların üretimi de düştü,ayrıca doğal denge bozuldu.Keçi ve koyunların sütleri dahi etkilendi .Kekik kokmaz oldular.Aşırı ilaçlamalar da arıları müthiş derecede etkilemekte.

mrduran beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2008, 23:00   #10
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Buralarda arı kuşu denilen çok güzel renkleri olan, uçarken kırlangıca çok benzeyen (kuyruğu çatal gibi olmayıp düz olduğu için ayırt edilebilen) bir kuş cinsi var. Arıların doğal düşmanı (bu nedenle arı kuşu diyorlar herhalde). Eşek arılarına karşı davranışları hakkında bilgim yok ama bal arıları bu kuşun varlığını hissettiğinde kovandan bile çıkmıyor. Kovan sahipleride ne yazık ki bu kuşları vuruyor.

mrduran ve islam_joker beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 10:49   #11
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Arı kuşları bizim burada da var. Bal arılarının yalnızca kafalarını yiyerek beslenirler. Bir arı kuşu günde 100 e yakın bal arısını öldürerek pek çok kovanı zayıflatır; ya da yok eder. Bizim buradaki arıcılar çözüm olarak, yağmurlu havalarda ağaçlarda birbirine balık istifi yaklaşan bu güzel kuşları öldürmeyi tercih ediyorlar. Aslında farklı bir mücadele şekli mutlaka vardır. Bilen bir arkadaşımız bizi aydınlatırsa mutlu oluruz.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 01:01   #12
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Doğada her canlı karnını doyurmaya çabalıyor. Arı kuşları kovandan çıkan arıları değil; bal mideleri dolu olarak kovana dönen ve yüklü oldukları için hızlı hareket edemeyen bal arılarını yerler. Tek çaresi korkutup kaçırmak. Ancak civarda başka arı kolonileri yoksa kuşlar neredeyse elinizdeki arıyı yiyecekler. Doğal seleksiyon dedikleri bu olsa gerek. Ha bu arada aklımdan geçmesine rağmen bir tane bile kuş öldürmedim. Acaba iyi mi yaptım arılara sorsammı ki!

gece ve mrduran beğendi.
Eski 08-05-2009, 12:30   #13
Ağaçsever

tolgayarici's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2009
Galeri: 3
her arı kolonisinin varoluş sebebi bir kraliçe arıdır . sorun şundan kaynaklanıyor yakın yerlerde bulunan evcil arı kovanlarına dadanmaları. tek temizlik yöntemi kaynağın tespiti ve kurutulması bu işi akşam 19:00 dan sonra yuvalar terspit edildikten sonra ateşle imha ederek yapıcaksınız veya bu araıların yakalanması için bildiğiniz üzere bu arılar leşle beslenir yapışnak fare zehirine bulandırılmış tavuk etlerini belirli bölegelre yerleştirip teorik olarak zamanla toplanan arılarla imha edin. bir kaç arı gelir yapışır ölünce diğer eşşek arıları onları yemek için gelecek 3-5 gün içinde zararlı tüm bu eşşek arısı kolonisinin yok ediceksiniz. busayede doğada nefes alıcak balarıları bir kaç sezon giden kuraklık nedeniyle tükendi anca bu sezon çalışıp bitkilerde polenleme yapacakken kurallıkı fırsat bile eşşek arıları kolonileri bu yıl oldukça abartılı sayıda ve büyük tehdit. daha açıklayıcı bilgi için benim sitem www.balpetek.net sitesine bakabilirsiniz

tolgayarici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2010, 18:19   #14
/

Giriş Tarihi: 27-09-2010
yabani arının sokması öldürebilir onun için dikkatli olunuz.

yesilgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2010, 18:20   #15
/

bir de evinizde Avil Dekord iğnelerini bulundurunuz

Eski 30-09-2010, 18:21   #16
/

Arı sokması için en etili çözüm..

Eski 30-09-2010, 21:55   #17
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yesilgazi Mesajı Göster
bir de evinizde Avil Dekord iğnelerini bulundurunuz
Bu tür önerilerde çok gerekmiyorsa ilaçların piyasa isimlerini yazmamakta yarar var. Antihistaminik ve kortizon içeren bazı ilaçlar demeniz yeterli olur. Kaldı ki evinizde bulundurduğunuz bu tür ilaçlarla kaş yapayım derken göz çıkarmanız da mümkün.
En iyisi en yakın tıbbi merkeze ulaşmak olacaktır.

mrduran beğendi.
Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 09:35   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2010
Ama yesilgazi doğru söylemiş, Bazen arı soktuğunda 5 dakikamız bile vaktimiz olmuyor.

demre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 11:12   #19
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demre Mesajı Göster
Ama yesilgazi doğru söylemiş, Bazen arı soktuğunda 5 dakikamız bile vaktimiz olmuyor.
Arı soktuğunda anafilaksi riskiniz yoksa buz ve amonyak, ilk anda kullanılması gereken şeyler. En yakın sağlık kuruluşuna yetişene kadar vaktiniz olacaktır.
İlaçların piyasa isimlerinin verilmesi konusu reklama girdiği ve haksız rekabet oluşturduğu için istemediğimiz bir şey, bu nedenle dikkat edilmeli

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 12:04   #20
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Galeri: 13

Evimin Balkonun'da ki güneşlik perdesine bir arı petek yapmıştı.. Küçük yuvadır diye bozmak istemedim. İçinde de Arı yoktu.. Daha sonra fotoğrafta görüntülemeye çalıştığım arı geldi ve yuvaya kondu... Bir taraftan da elimde fotoğraf makinam ile misafirlerimin fotoğraflarını çekmeye çalışıyordum.. Arının yuva üzerindeki görüntüsünü kaçırmak istemedim ve yakın plan çekeyim dedim... Daha sonra fotoğrafı incelediğimde (sizler de dikkatli baktığınızda göreceksiniz) "Arı'nın peteğini yaparken salgıladığı anı "görüntülemişim.. Bu anı sizlerle paylaşmak istedim..
Belki konu ile ilgili bir arkadaşımızın işine yarar...
Saygılarımla, sevgiyle kalın.

gece beğendi.
edis2209 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2011, 18:58   #21
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
tebrik ediyorum cesaretinizden dolayı.
ben aynı yakınlıkta çekemedim ama uzaktan gördüğüm kadarıyla yüzlerce sarı arı denilen cins vardı.
öğrendiğim kadarıyla kızdırıldıklarında insanı hemen sokabiliyorlarmış.
küçükken bir kaç defa arı saldırısına uğradığım için olsa gerek bu kocaman yuvanın fotoğrafını uzaktan uzaktan alabildim ancak..

Eklenen Resimler

edis2209 ve Muda beğendi.
justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2012, 21:35   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Çamlara petek yaparak yuvalanan yaban arıları. Yaklaşınca sinirlenme belirtisi göstermediler. Zaten yuvalarına müdahale etmedikten sonra, beni farkedemeyecek kadar meşguller. Neyse ki dalların görünen kısımlarındalar, ya görmediğim bir kısmında olsalardı ve dal budarken veya başka sebeplerle tatsız bir karşılaşma yaşasaydık .

Name:  yaban.jpg
Views: 15978
Size:  55.6 KB

Name:  arısı.jpg
Views: 11912
Size:  56.2 KB

gece ve gilan beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 12:08   #23
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bu gün okuduğum (TARIMZIRAAT) sitedeki bir yazıda bitkilerde döllenmenin toprak ve su kadar önemli olduğunu yazıyordu.

Üzüm ve tahıl için rüzgarla döllenme yeterli olsada meyve ve sebzelerde arılara iş düşüyormuş.

Zehirli ilaçlamalarla faydalı arıların da yok edilmesi döllenme problemine sebep oluyormuş.

Bu da az meyve ve sebze demek. Domateslerin neden az meyve verdiği ortaya çıkmış oldu. Artık arılar bahçede görülmez oldu.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 13:46   #24
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bu zamana kadar faydasını hiç görmeyip hep zararlarını gördüm. Çok etkili zehiri var. Her sene zehrine maruz kalıyorum. Çok kızgınlar. Durduk yere saldırıya geçiyorlar.

Melezleme ile sonradan üretildikleri gibi aklımda kalmış. Eşek arılarının doğaya bir faydası var mı?

]

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 15:34   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
. Eşek arılarının doğaya bir faydası var mı?

Gelişmiş bir eşek arısı kolonisi, yavrularını beslemek için günde 500 gr. böcek toplar.

Bunlar: Sinekler, böcekler, arılar, çekirgeler, güve kelebekleri, örümcekler, küçük böcekler vs…

Yani eşek arıları doğanın dengesi açısından gerekli ve faydalı hayvanlardır.

Ve batılı ülkelerde çevre dostları tarafından doğanın dengesini koruma adına “Eşek arılarını koruma dernekleri” kurulmuştur. Eşek arılarını tanıtan onların faydalarını ve korunmaları gerektiğini anlatan bir sürü internet sitesi vardır.

kaynak

kaynak

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 15:45   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Gerçekten de doğada var olan hiç bir canlı faydasız kabul edilemez. Bu döngü içinde tüm canlılar kadar onların da bir işlevi, bize faydalı ya da faydasız olarak gözüken ama muhakkak ki biyoçeşitlilik açısından oldukça anlam taşıyan değerleri var.

Ben de bir süredir nette araştırma yaparken yuvalarının yapısını yakından görebilme fırsatı buldum, fotoğrafın linkini meraklılar için ekliyorum.

TrekNature | Polistes gallicus Photo

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024