agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2006, 21:15   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Parnassius Apollo Toros Kelebekleri

Toros Apollo su dediğimiz Parnassius Apollo Toros Kelebekleri 2400 mt.Zirveye yakın Tota Dağı eteklerinde Yaşamaktadır.Bu bölge Sütçüler Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Milli Parklar Kanununa tabi Tota Dağı Orman içi Dinlenme yeri olarak ayrılmış ve bölge koruma altındadır.
Apollo Kelebeği 360 gün gelişimini tamamlamakta ve 5 gün civarında uçuşa geçmektedir. Ağustosun ilk günlerinde tota dağında uçmaya başlayan kelebekler 12 cm boyuna ulaşabilmektedir.Ölmeden önce Sedum adlı bitkilere eşit aralıklarla 100 adet civarında yumurta bırakan kelebek yaşamını tamamlamaktadır. Eşit aralıklarla bırakmasındaki sebep hepsinin bitkiden eşit şekilde beslenebilmesini sağlamaktır. Tüm canlılarda(İnsan hariç) hep erkekler gösterişlidir denir ya kelebeklerde dişi güzel ve gösterişlidir.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2006, 22:00   #2
Ağaç Dostu

Onur G. HİTİT's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2006
Galeri: 10
Sucul börtü böceklerim

SIRTÜSTÜ YÜZEN BÖCEK
(Notonectidae)

Oldukça tehlikeli bir böcek olduğunu ve soktuğunda çok acı verdiğini -tecrübelerle- biliyorum. Paludaryumumda 5 tanesi yaşıyor. Killifishlerle birlikte şimdilik sorun çıkarmadılar ama eşim bu böceklerden çok rahatsız oluyor. Akvaryumda bir başka hayvanın varlığına tahammül edemeyen Aphanius türü killifishler, bu böceklere pek diklenemiyorlar.

Birkaç resim çektim.

Aslında çok ama çok güzel hayvanlar:

Tabi ki yakalayıp işini bitirdiği Gammaruslar aynı fikirde değil, gerçi burada yakaladığı Gammarus, kurutulmuş bir Gammarus ama olsun:

Biraz daha yakından:

Tabi bunları doğaya geri salalı 1 hafta olacak neredeyse. Çünkü oldukça tehlikeli canlılar olduklarını öğrendim. sudan çıkıp her türlü canlıya saldırabiliyorlarmış. Gerçi suda elimi sokmuştu bir tanesi bir defasında ama sudan çıktıklarını öğrenince doğaya geri bırakma kararı aldım.

Saygılarımla...

Onur G. HİTİT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2007, 13:52   #3
KeReM

barracuda's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2007
Green Bottle Blue

ChromatopelmaSchmidt tarafından 1995 yılında tanımlanmış, monotip tabir edilen tek türü kapsayan bir cinstir.
Chromatopelma Cyaneopubescens Venezüelanın kurak iklim gösteren kıyı kesimlerinde yaşar. Parlak mavi ve kırmızı renkleri ve ilginç yaşam şekilleri nedeniyle sevilen teraryum canlılarıdırlar.
Doğal Yaşam Alanı:
Kuzey Venezuela (Çalılık türü)

Yetişkin Gövde Uzunluğu:
7 cm

Türe Özgün Davranış Biçimi:
Genellikle yuvasına kaçar. Kendini savunması gerektiğinde sıklıkla bombalar. Aktif bir tarantula türüdür, tırmanmayı sever.
http://www.tarantulam.com Alıntıdır.

Bu da benim yavru Green Bottle Blue'nun hikayesi...

Ne olduğunu anlamadığım siyah pet gazete kağıdına sarılı şekilde kolini içinde idi, ısıtma veya nem amaçlı olduğunu düşünüyorum .

Bu küçük kutuda peçeteye sarılı spiderlingin, ölmüş olabileceğini düşünmüştüm.

Acil olarak büyük boy bir Becks kupasını barınak yaptım. Barınak dublex, alt kat yuva, üst kattaki ceviz kabuğu suluk.

Yerini yadırgamayan greenbottle keşfe çıktı bile.

Bu amca da, Green Bottle Blue yu bularak tarihe geçmiş, Kendisini saygı ile anıyorum.

Bu fotolar netten bulduğum, babby green bottle spiderling fotoları,
Benimkinin aynısı.

Yeni teraryum hazırlıyorum, bir kaç güne hazır.

barracuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2007, 00:19   #4
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 66
ülkemizin böcekleri

Mersin ormanlarında araştırma yapan İsveçli Biolog Niclas Jansson tarafından keşfedilen kın kanatlı bir böcek türüne, Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara'nın da soyadını taşıyan "Hesperus gozukarai schillhammer" isminin verildiği bildirildi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İsveç'in Linköping Üniversitesi'nden Niclas Jansson'un, 2005-2006 yılları arasında İsveç ve Mersin ormanlarında yaşayan böcek türlerini tespit etmek ve her iki ülke faunalarını karşılaştırmak üzere bir araştırma yaptığı bildirildi. Araştırma sonunda, kın kanatlılara (cleoptera) mensup 150 farklı türün Mersin'in Erdemli ve Gülnar ilçelerindeki ormanlarda, meşe ağaçlarında yaşadığı tespit edildi. Araştırmalarda ayrıca, 3 yeni böcek türünün bulunduğu, dünya böcek faunasına yeni katılan bu türlerden birine, çalışmaya sağladığı katkılardan dolayı Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara'nın soyadını taşıyan "Hesperus gozukarai schillhammer" adının verildiği belirtildi.

Mersin Orman Bölge Müdürü Gözükara, kendi soyadının, bilimsel ve akademik bir çalışma sonucunda yeni tespit edilen bir böceğe verilmiş olması ve bu tespitin Turkish Daily News'te (TDN) yayınlanarak, dünya bilim kayıtlarına ve literatürüne geçmiş olmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, soyadının verildiği böceğin genel özellikleri itibariyle avcı (yırtıcı) böceklerden olduğunu ve ağaçlara zararlı böcekleri yediğini, dolayısıyla faydalı böceklerden olduğunu kaydetti.
Yeni tür, binlerce böcek türünün kayıt altına alındığı www.organismnames.com sitesine kaydedildi.

Eklenen Resimler

Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2007, 00:23   #5
.:: FaTiH ::..

eNigMa1's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2007
iyi ve iLginç bir geLişme...

Demekki soy isminin yanına i harfini getirince isim buma sorunu ortadan kalkıyor

eNigMa1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 23:19   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
böcek türleri

Ülkemizin değişik böcekleri

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2015, 02:07   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2015
arkadaslar merhaba foruma yeni katildim evimde son 1 aydir daha once hic raslamadigim bi böcek var ve bir tuelu cinsini bulamadim.bocegi elime almaya calistigim anda kafasini sert bi sekilde vurmaya caliaiyo tak tak ses yapiyo bilgisi olan varmidir?video ekliyorum
http://m.youtube.com/watch?v=wW_nfezBVKY

burock106gti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024