agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2017, 15:24   #61
Yeni Üye

bb_re's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2009
Merhaba. Evime pencereden bir tırtıl girmiş. İlk gördüğümde sarmal bir haldeydi. Canlı olup olmadığından emin olmadığım için kendi haline bıraktım. Aradan zaman geçince uzun halde aynı yerde durduğunu fark ettim. Ama kıpırdamıyordu. Birkaç saat sonra bir üfleyeyim bakalım kıpırdayacak mı dedim ve artık sürekli geziniyor. Perdeye tırmanıyor, düşüp düşüp tekrar tırmanıyor.

Bu karda kışta dışarı atmaya yüreğim el vermedi. Nasıl besleyebilirim diye foruma baktım. Bu dönemde gezinmesi pek de normal değil sanırım. Camın önünde bir dut ağacı var ama yapraklarını dökeli çok oldu. Marul mı almalıyım? Kırmızı biberi ince ince doğrasam yiyebilir mı? Kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorum. Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

bb_re Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2017, 23:00   #62
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Marul yaprağının üzerine bırakman yeterlidir.

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2017, 19:10   #63
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Çocukken ipek böceği tırtılları ile çok oynardım, şimdi torunlarıma böyle tırtıllar yapıyorum.

Name:  IMG_9956 (600 x 450).jpg
Views: 2043
Size:  62.1 KB

Havuch, ezo, pria ve 2 kişi beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2017, 20:18   #64
Yeni Üye

Havuch's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2007
Galeri: 4
Böcek dahi olsa hayvanları sevin dostlar. O tırtıl kozasını ördü, kelebek oldu, evimde bir kaç gün dolaştıktan sonra bitki dibinde cansız halde yatarken bulmuştum. Sonra toprak oldu tabi, doğaya karıştı. 8 yıl sonra konumu hortlatıyorum

Havuch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 12:55   #65
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Benimki kara lahanadan çıkmıştı tırtıl halini çekmedim ama buna benziyordu

bikaç gün deli gibi yaprak yedikten sonra 1 gecede böyle oldu

yaklaşık 2 hafta sonrada böyle

İlk gün çok güçsüzdü misafirim oldu 2. gün saldım gitti

Düzenleyen bergenia : 03-06-2017 saat 16:22
bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2017, 01:41   #66
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Yeni misafirin öncesi ve sonrası

Bunun kadar oburunu kaprislisini görmedim. Hergün 1 koca yaprak marul devirdi. Gece iğne kadardı sabah baktım 3 katı olmuş. Ertesi gün bi baktım hem büyümüş hem yeşermiş. (yeşil halini çekemedim) Sonra neymiş efendim koza örecekmişte kavanozu beğenmemiş. Büyük bi kavanoza geçirdim bende. Sonra bu bi örmeye başladı anam 1 gün geçti hala örüyor. Bu kadar yemeyle bu kadar örmeyle canavar çıkacak içinden herhal dedim. Neyseki güve çıktı rahatladım

Eski 14-03-2018, 20:42   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
Çok değişik bir uğraşı.

Musashikare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 00:50   #68
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
bakalım bu sene yaklaşık 10 tane tırtıl yakaladım domateste 1 tanesi hariç hepsini Venüs böcek kapana verdim imha etti sona kalanda bu gün itibari ile koza olmuş artık ne çıkarsa bahtımıza çok aşırı yediği kesin 57 cm yaprak 1 gün bile dayanmıyordu.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2018, 00:52   #69
Yeni Üye

zaman00's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Cok guzel bir ugrasi.

zaman00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2018, 18:47   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2018
Arkadaşlar bende mor ve turkuvaz bir tırtıl var ne zaman koza örer resmini atarım şimdi bilgisi olan lütfen cevap versin

Tırtılsever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2018, 18:18   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2018
Merhaba

Dün köyde maydonoz saksısının içinde iki yeşil renk, turuncu ve siyah noktalı tırtıl buldum. Bahçenin sahibi onları öldüreceği ya da dışarı fırlatacağı için sahiplenmek istedim ve ortalama bir kavanoza koyup toprak + maydonoz karışımı bi yuva hazırladım. Ama ilk defa tırtıl bakacağım için gerekli temel bilgilerin yanı sıra şu bilgilere ihtiyacım var:
-Rahatsız edilince turuncu boynuzu andıran bir kısımları çıkıp saldırıyorlar ve saldırırken portakal kokusu çıkartıyorlar tehlikelimidir?
-Maydanoz dışında ne verebilirim
-Ne kadar zamanda kelebek olurlar
-Türleri nedir
bunların dışında ekstra bilgi verirseniz güzel olur yanıtları bekliyorum
( fotoğraflarını atamadığım için internetten buldum)

Kebelek Avcısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2018, 18:39   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2018

Kebelek Avcısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2018, 20:36   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2018
Merhaba kızım için tırtıl veya yumurtasını arıyorum. Bize gönderebilecek bir arkadaş olur mu? Çevremizde bulamadık İlkbaharı bekleyemeden heyecandan çatlayacak 8 yaşındaki kızım için istiyorum.

Tırtıl dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2018, 23:53   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2018
Sayın kebelek avcısı biraz morphopeledies olduğundan şüpheleniyorum.değişik bir görüntüsü barsa kesin bir mavi pelediesdir. O şekilde bir koku saldıklarını bilmiyordüm ama o kokuyu salınca ordan çoıkmanız daha mantıklı olur ve marul verebilirsiniz

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Tırtıl dostu : 21-10-2018 saat 00:01 Neden: Yanlış harf olduğu için
Tırtıl dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2019, 13:21   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2019
Merhaba.Akvaryumda baktığım bir tırtılım vardı ve son zamanlarda pek hareket etmiyordu.Endişelenmiştim baya.Google de neden haraket etmediğine dair bir yazı bulamadım.Hep peçetenin altına saklanıyordu haraket etmemeye başlamadan önce.Öldümü diye bakıyordum ama hala yaşıyordu.Şimdi kahverengiye döndü.Ne olup bittiğini bilmediğim için dokunmadım neler oluyor söyleyebilirmisiniz fotoğrafını da atabilirim.

Teşekkürler

bergenia beğendi.
Emreniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2019, 15:50   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
Yeni misafirin öncesi ve sonrası

Bunun kadar oburunu kaprislisini görmedim. Hergün 1 koca yaprak marul devirdi. Gece iğne kadardı sabah baktım 3 katı olmuş. Ertesi gün bi baktım hem büyümüş hem yeşermiş. (yeşil halini çekemedim) Sonra neymiş efendim koza örecekmişte kavanozu beğenmemiş. Büyük bi kavanoza geçirdim bende. Sonra bu bi örmeye başladı anam 1 gün geçti hala örüyor. Bu kadar yemeyle bu kadar örmeyle canavar çıkacak içinden herhal dedim. Neyseki güve çıktı rahatladım
ben de marketten aldığım maruldan bunun aynısından buldum evde besliyorum galiba sinek olucak böyle her sabah marulunu değiştiriyorum ama hala yeşil bir tırtıl görünümünde ...3 gün oldu seninki gibi aşırı yiyorr sinek olunca bırakayım ben de doğaya faydalı bir şey yapmış oluyor muyuz?
marulunu hergün değiştirmem dışkılarını temizlemem sinek olmasını engellemez değil mi?

bergenia beğendi.
secilsecil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2019, 16:45   #77
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi secilsecil Mesajı Göster
ben de marketten aldığım maruldan bunun aynısından buldum evde besliyorum galiba sinek olucak böyle her sabah marulunu değiştiriyorum ama hala yeşil bir tırtıl görünümünde ...3 gün oldu seninki gibi aşırı yiyorr sinek olunca bırakayım ben de doğaya faydalı bir şey yapmış oluyor muyuz?
marulunu hergün değiştirmem dışkılarını temizlemem sinek olmasını engellemez değil mi?
Sinek değilki bu güve Doğaya katkısı hakkında pek bi bilgim yok doğrusu
Engellemez merak etme. Onlar yiyip yiyip ne olursa olsun dönüşmeye şartlamışlar kendilerini. ne kadar rahatsız edersen et buna engel olamıyorsun.

Eski 15-08-2019, 16:47   #78
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emreniz Mesajı Göster
Merhaba.Akvaryumda baktığım bir tırtılım vardı ve son zamanlarda pek hareket etmiyordu.Endişelenmiştim baya.Google de neden haraket etmediğine dair bir yazı bulamadım.Hep peçetenin altına saklanıyordu haraket etmemeye başlamadan önce.Öldümü diye bakıyordum ama hala yaşıyordu.Şimdi kahverengiye döndü.Ne olup bittiğini bilmediğim için dokunmadım neler oluyor söyleyebilirmisiniz fotoğrafını da atabilirim.

Teşekkürler
Cevap biraz geç oldu ama o kahverengi kabuk koza oluyor kabuklaştıktan yaklaşık 2 hafta sonra içinden güve çıkıyor.

Eski 21-06-2020, 21:19   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2020
Arkadaşlar evimde tırtıl besliyorum. Bir süredir hiçbir sorun yoktu kavanozda gezip yaprak yiyordu. Fakat üç gün önce kavanozun dibindeki toprağa kendini gömdü ve hâlâ çıkmadı. Toprağın altına koza yapmış olabilir mi sizce niçin çıkmıyor? İntihar mı etti acaba 😂 toprağın üstünde pamukçuklanma olmuş ama tırtıl altında toprağın.

Veronica_s Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2020, 02:08   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Tırtıl bakımı

Herkese iyi günler.
Evde bir tırtıl buldum ne yapacağımı bilemedim beslemeye karar verdim ama tam olarak ne yapacağımı bilmiyorum. Bir kutuda besliyorum ve bu kutuya toprak dal taş vs koymalı mıyım?
Teşekkür ederim.

ceyhandegul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2020, 14:35   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2020
Merhaba benim de bi tırtılım var siz galiba bu konularda bilgilisiniz😊size sorularım var tırtılım çok büyüdü ve şişmanladı hiç bi şey yemiyor birgün yuvasına baktığımda her yerde beyaz saç gibi bi şeyler verdı (ismini unuttum o beyaz şeylerin ) ben koza örmeye başladı sandım ve hiç rahatsız ettmedin 1 saat geçtikten sonra tekrar batım ama hareketlenmişti 3 saat kadar dışarda durdu yani kendi halinde gezdi evde ama hiç bi şey yemiyor marol veriyorum yapraklar veriyorum yemiyor yardımcı olurmusunuz))

Paçiko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2020, 08:30   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2020
Tırtılım etrafına ince bir ağ ördü ne yapmalıyım?

Merhaba

Üç gün önce bahçedeki kiraz ağacında orta büyüklükte bi tırtıl buldum bakmaya başladım gayet iyiydi iki gün boyunca durumu dün hiç bir şey yemedi dışkı yapmadı sonrasında gece yaprağın arasına bir ağ örmüş kendisini hareket etmiyor lütfen bir fikir verin koza örmek için daha küçük olduğunu düşünüyorum ama fikrinizi söylerseniz sevinirim

leucosia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2020, 08:32   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Veronica_s Mesajı Göster
Arkadaşlar evimde tırtıl besliyorum. Bir süredir hiçbir sorun yoktu kavanozda gezip yaprak yiyordu. Fakat üç gün önce kavanozun dibindeki toprağa kendini gömdü ve hâlâ çıkmadı. Toprağın altına koza yapmış olabilir mi sizce niçin çıkmıyor? İntihar mı etti acaba 😂 toprağın üstünde pamukçuklanma olmuş ama tırtıl altında toprağın.
şimdi ne oldu tırtılına ?

leucosia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2021, 03:22   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-06-2020
Konya kelebekler vadisinde bir birinden güzel rengarenk kelebekleri gelip görmenizi tavsiye ederim

Semra Bbcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2021, 19:26   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2021
Bunun cinsini bilen varmidir ?zararlimidir ?

Fotografini yukledigim tirtili kent ormaninda buldum sevinerek ogluma gorsun diye getirdim ama zehirli **** alerjen etkisi olan bir turmudur ?
Yardimci olabilirseniz cok memnun olurum

Eklenen Resimler

Tubi80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2021, 19:48   #86
Yeni Üye

ZeynebCandan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2021
Ben de dün bir tırtıl buldum ve ölmesinden korkuyorum acaba tecrübe edindiyseniz bana bilgi verir misiniz?

ZeynebCandan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2021, 17:19   #87
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Yıllar önce mısır tarlasında parmak kadar kocaman bir tırtıl görmüştüm. Hangi tırtıl çeşidinden ne çıkar? Tırtıl beslemek için genel bilgiler var mı? Bu konuda bilgi bulabilir miyiz? Besliyorum zannedip zarar vermeyelim.

CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2022, 00:35   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2022
Cidden şu saate buradaki yazıları okumak o kadar zevk verdi ki bana. Ben de buradaki diğer insanlar gibi tırtıl beslemek istiyorum. Yapraklar yeşermeye başladığında tırtıl aramaya çıkacağım.

Beyzanurkcy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2023, 12:06   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2023
Tırtılım neden yemiyor?

Dün bu tırtıl buldum bakmak istedim eve geldik hiçbirşey yemiyor ve yaprakların altına girmek istiyor

Tırtılım123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2023, 12:14   #90
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2023
Tırtıl buldum ve süt yaprağıyla beslemek istedim ama hiç yemedin neden yanıyor ve neredeyse hep uyuyor

Tırtılım123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
böcek, kelebek, koza, tırtıl, yumurta

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024