agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 2 Gönderen limon
  • 1 Gönderen nurcanaybay
  • 1 Gönderen Müjgan Yılmaz
  • 1 Gönderen Güler
  • 1 Gönderen bahcedenn
  • 1 Gönderen dağçiçeği
  • 1 Gönderen Careilaclama
  • 2 Gönderen durdu

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2009, 09:30   #1
Ağaçsever
 
bulik's Avatar
 
Giriş Tarihi: 20-01-2009
Şehir: izmir
Mesajlar: 98
Bahçemi pireler bastı

Herkese merhaba,

Siteyi inceledim, özellikle kene ile ilgili sayfaları ve önerileri okudum ama tam da benim sorunuma yanıt olabilecek bir çözüm göremedim, o yüzden buraya yeniden yazıyorum.


Bahçemi pireler bastı!

Kene, bit vb değil ama pire ve beni ısırırken dün yakaladım. Ayaklarım mahvolmuş durumda, deli gibi bir kaşıntı veriyorlar. Bahçede kediler ve bir de yavru köpeğimiz var. Onlara ve diğer bitkilere zarar vermeden nasıl bir ilaçlama yapabilirim?

Kedilerin ve köpeklerin enselerine haşere kovucu damlalardan düzenli olarak kullanıyorum. Ancak sokaktan gelen ve evcil olmayan hayvanlar da bahçemizi ne yazık ki sıkça ziyaret ediyorlar. Kendileri biraz yabani olduklarından, yanlarına gidip enselerine ilaç püskürtmem de mümkün olamıyorum. Zaten bu illet başımıza büyük ihtimalle onlardan geldi.

Kullanabileceğim bir ilaç ya da yöntem bilen var mı? Pireleri artık evin içinde bile görmeye başladığım için durum biraz ciddi....


Çok teşekkür ederim.

 
Eklenen Resimler
 
bulik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 10:13   #2
Ağaç Dostu
 
Adalet Yağcı's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-06-2008
Şehir: MERSİN
Mesajlar: 11,080
Galeri: 260
Sevgili Bulik, sizi çok iyi anlıyorum, aynı duruma iki defa düşmüş biri olarak
Biz çareyi kedi ve köpekleri uzaklaştırmada bulduk, vazgeçmek çok zor biliyorum ama, inanın başka çaresi yok gibi.
Hayvanları uzaklaştırdıktan sonra, güçlü bir zehirle defalarca ilaçlamak zorunda kaldık bahçemizi, çok dirançli yaratıklar bu pireler.
Eşimin ayakları aynen sizin gibi oldu, hatta daha da beter.
Bana yaklaşamadılar pek nedense, belki kanımın tadı hoşlarına gitmemiştir.
Bunlar bir kere yayıldılarmı temizlemek inanın çok zor oluyor, tavsiye olarak kedi ve köpeklerinizi çok sıkı kontrol altında tutun, veya onlardan vazgeçin(hayvan severler duymasın).
Şu günlerde benim bahçemde de dört kedi yavrusu var, otomobilin içine girip saklanıyorlar, motor kısmına, kesinlikle bulamıyoruz.
Dün annelerini otomobilin altında gördüm, garip ve acıklı sesler çıkarıyordu, eğilip baktığımda ağzında bir yılan yavrusu olduğunu gördüm, beni görünce o da otomobilin içine kaçtı, motor bölümüne, ve bir daha da sesini duyamadık, tüm aramalarımıza rağmen ulaşamadık, yılanı öldürmeden kendisini soktumu acaba diye düşünüyoruz, bir iki gün içinde anlarız, öldü ise kokusu yayılır her yere.
İşte böyle, size kolay gelsin diyorum, işiniz zor, seçim size kalmış.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 12:35   #3
Ağaç Dostu
 
denizkedisi's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-06-2009
Şehir: BODRUM
Mesajlar: 319
Galeri: 2
Hayvanları uzaklaştırmadan da mümkün kurtulmak,haziran başında aynı şeyi yaşadım,evimde bahçeye de çıkan iki kedim var ve onlardan vazgeçmem mümkün değil.Daha önceki yıllarda da tek tük görüp sinek sandığım şeyin pire olduğunu anladığımda çok geç kalmıştımKedilerimiz deli gibi kaşınıyorlar uyuyamıyorlardı acıdan.Veterinerimiz onlara ilaç verdi onlar 2-3 günde kurtuldu, beni acı bir son bekliyormuş bilemezdim...Veteriner size geçmez demişti ama ben tam 2 hafta ayak bileklerim yara içinde gezdim,evi ve etrafını ilaçladım ama ölmediler sanırım bayerin k-otrine ilacı yetersiz kaldı ben de çaresizlikten bütün evi ddvp ile ilaçladım,sonrasında her yeri iyice süpürmek gerekiyor ve ilaçlamayı 15 gün sonra tekrarlamak.ama gerek kalmadı bir daha çıkmadılar yumurta bırakamamışlar anlaşılan.Çektiğim sıkıntıyı,kaşıntıyı anlatamam.Şimdi gözüm hep zıplayan var mı arayışlarındaŞimdi de vicdan azabı ve pişmanlık içindeyim bu çok zehirli maddeyi kullandığım için ama iş işten geçti umarım bu işin doğal bir çözümünü bulabiliriz.

denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 12:57   #4
Ağaç Dostu
 
limon's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-03-2007
Şehir: istanbul
Mesajlar: 6,267
Galeri: 637
Adalet Hanım, hayvanlarımız pirelendi diye onlardan vazgeçilir mi? Her şeyin bir çaresi var. Çocukken bitlenmiştim okulda (pireden daha beter), annemler iyi ki vazgeçmemiş benden Bu yazınızdan anladım ki siz hayvanlarınızla duygusal bağ kuramamışsınız, yoksa böyle bir öneri aklınızın ucundan bile geçemezdi. (sakın alınmayın yargılamamıyorum, tespit sadece)

Hayvanlar için önlem almak çok kolay. Ama ilacı bir kere damlatmak yetmiyor, periyodik olarak takip etmelisiniz. Artık bu işi veterinerler yapıyorlar, kist hapının veya damlanın, aşıların vs.. zamanını cep telefonlarına mesaj atarak hatırlatıyorlar. Damla dışında hayvanları düzenli tımarlamak ta çok önemli.

Bahçeyi uygun bir ilaçla ilaçlamak kolay. İlaçlı sahaya 24 saat hayvanlarınızı çıkarmamanız ve sulama yapmamanız gerekiyor. Pire olmasa da zararlılar için ilaçlama zaten yapılıyor.

Evin içini ilaçlamak konusu daha hassas sanıyorum. Geçmiş olsun.

Not:Benim de derdim sivrisinekler. Onlar sadece ayaklara da çalışmıyorlar, sprey sıkamadığım kaşımdan bile avlanıyorum

ceydoruk ve yağmur beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 13:16   #5
Ağaç Dostu
 
denizkedisi's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-06-2009
Şehir: BODRUM
Mesajlar: 319
Galeri: 2
Arkadaşlar sokak ve bahçedeki hayvanlarınıza da toz şeklindeki ilaçlardan sıkabilirsiniz pudra gibi,oturdukları yerlere,toprağın üzerine serpebilirsiniz.Hayvanlardan vazgeçmek çözüm değil,hiç hayvan beslemeyen,şehirde yaşayan biri bile bu sorunu yaşayabiliyor,kedilerin suçu yok.

Eklenen Resimler
 
denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 23:11   #6
Ağaç Dostu
 
Adalet Yağcı's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-06-2008
Şehir: MERSİN
Mesajlar: 11,080
Galeri: 260
Thumbs down

Alıntı:
Adalet Hanım, hayvanlarımız pirelendi diye onlardan vazgeçilir mi? Her şeyin bir çaresi var. Çocukken bitlenmiştim okulda (pireden daha beter), annemler iyi ki vazgeçmemiş benden Bu yazınızdan anladım ki siz hayvanlarınızla duygusal bağ kuramamışsınız, yoksa böyle bir öneri aklınızın ucundan bile geçemezdi. (sakın alınmayın yargılamamıyorum, tespit sadece)

Söz Savunmanın

Sevgili Limon, benim bahsettiklerim sokak kedileri ve köpekleri, onlara yaklaşmak çok zor, görünce kaçıyorlar, ben hiç bir canlıya kıyamam, ama önceliğim insanadır.

Duygusal bir bağ geliştirebileceğim kendime ait bir hayvanım olmadı, eşimin allerjisi var, kuş, kedi köpek besleyemiyoruz, ben de komşumun köpeği Sementha ile duygusal bağ geliştirmeye çalışıyorum
Bir ara sizlerle fotoğrafını paylaşırım.

Bana da öyle geldi ki, siz de bu konuda çok hassassınız, kendimi kötü hissettim birden, cani filan gibi, oysa geçen yıl bahçemde doğum yapan sokak köpeğine ne kadar büyük bir ilgi ve şefkat ile bakmıştım Gönül kahvehanesinde anlatmıştım hatırlarsanız.

Şaka bir yana, ben ciddi ciddi hayvanları çok severim, hani o bildiğiniz hayvan düşmanlarından değilim, öyle olsaydım bu kadar alınmazdım zaten, ama evimde beslemeyi düşünmüyorum.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 01:37   #7
Ağaç Dostu
 
Lilium's Avatar
 
Giriş Tarihi: 01-05-2008
Şehir: Balıkesir Gönen
Mesajlar: 7,545
Galeri: 106
Sevgili bulik,

Bahçenizi durup dururken niye bireler bassın, mutlaka bir nedeni veya nedenleri vardır, bence nedenlerini düşünün, örneğin bu yakınlar da keçi gübresi gibi bir şeyler getirdiniz mi? keçi gübresin de pire çok olur.

Ayrıca kedi ve köpekler için pit, pire, kene için tasmalar var, ben onlardan kullanıyorum çok da rahat ediyorum, bir bucuk iki yıl ne pire ne kene köpeğim de görmüyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 09:47   #8
Ağaçsever
 
bulik's Avatar
 
Giriş Tarihi: 20-01-2009
Şehir: izmir
Mesajlar: 98
Dün malum pazartesiydi herkesin yorumunu okudum ama ne yazık ki iki satır bile yazacak zaman bulamadım, ancak şimdi bilgisayarın tepesine biraz da kendim için oturabildim.

Sıradan cevaplamaya başlayım


Öncelikle Adalet Yağcı'nın kesinlikle en ufak bir kötü niyetle bir şey söylemediğine inanıyorum ve saptamasına hak veriyorum. Benim bahçem şehrin içinde ve etraftan çok fazla kedi gelebiliyor. Bu konudaki en büyük hatam sanırım onlar için su-mama koymam ve sürekli çoğalarak gelmelerine sebep olmam. Artık bunu yapamamaya karar verdim.

Bahçede baktığımız 2, evde baktığımız 1 adet kedimiz var. Onlar bahsedilen damlalarla sürekli koruma altındalar. Bu arada mama yerken yakaladığım ismini cismini bilmediğim diğer sokak kedilerini de elimden geldiğince ilaçlıyorum ama bizim ev kedileri kadar sağlıklı periyotlarla ve miktarlarla değil elbette.

Ailemize yeni bir kız daha katıldı, şira! Resimde de görebilirsiniz, kendisi çok minik 2 aylık bir kuçu. Aynı damladan ve başka başka birçok ilaçtan ona da kullanıyoruz.

Sorun şu, hayvanlar ilaçlı ve mevcut pireler onlara yaklaşamıyor. Eee, kimden kan emecekler, benden!! Benim hem kendimi korumak için hem de bu meretlerin kökünü kurutmak için bir şey yapmam gerekiyor.

Bahçede özel bir ilaç kullanmadım, hayvansal gübre kesinlikle kullanmıyorum. Ama yılın en sıcak günlerini geçirdiğimiz için pireler de üredikçe ürüyor anladığım kadarıyla....

Eskiden BOLFO diye Bayer'in toz bir pire-bit ilacı vardı. Hayvanlar üzerinde kullanılıyordu. Ben onu alıp un gibi tüm bahçeye sağa sola serpiyordum. Sonradan bunları hayvanlar yaladığında sorun olabileceğini öğrendim ve kestim. Kesmeseymişim keşke çünkü geçen zaman içinde hayvanlara hiç bir şey olmadı, aksine pireler azıttı!

Sanırım ilk iş bahçeyi tekrar bolfoyla sıvamak olacak.

Bu arada kediler için Bayticol (yine bayer'in) diye bir ense kökü damlası kullanıyorum. Gerçi bu damla değil, küçük bir kutuda enjektör ile çekerek hayvanın ensesine püskürtülüyor. Yaklaşık 100-150 ilaçlama yapılabiliyor ve fiyatı sadece 12 TL (veterinerde aynı işi bir kez yaptırmak 20 TL) Ben bundan memnun kaldım, aranızda kullanan ve farklı deneyimleri olan var mı merak ediyorum.

Şimdilik bu kadar .... Bolfolama sonrasında yine sizlere bilgi vereceğim.

Herkese çok teşekkürler

bulik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 10:40   #9
Ağaç Dostu
 
denizkedisi's Avatar
 
Giriş Tarihi: 28-06-2009
Şehir: BODRUM
Mesajlar: 319
Galeri: 2
Bayticol ü nereden aldınız?Dediğiniz gibi veterinerlerdeki daha pahalı ama bu da öyle etkili mi acaba?Ben Bolfo yu üstlerine biraz sürüyorum şimdilik zararı olmadı ama çözüm veterinerin verdiği damlayla olmuştu.Dün gece rüyamda pirelerle boğuştum,ne zamandır unutmuştum.Size kolay gelsin.

denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 12:15   #10
Ağaç Dostu
 
limon's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-03-2007
Şehir: istanbul
Mesajlar: 6,267
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
tavsiye olarak kedi ve köpeklerinizi çok sıkı kontrol altında tutun, veya onlardan vazgeçin(hayvan severler duymasın).
Canım Adalet Hanımcığım, savunmanızı okudum, çok sevindim. Ben yukardakini okuyunca, "atıverin evdekileri " diye anlamıştım. Hele bu tavsiye, o şirin yavruları fotoğraflayıp bizlerle paylaşan sizden gelince, şaşırmanın etkisiyle yorum yazmıştım. Yanlış anlama için özür dilerim.

Sevgiler...

Bulik, o sprey gerçekten hem ucuz hem kullanışlı, ama diğer damlaya göre galiba daha sık uygulamak gerekiyordu, biz damlayı da, parazit hapını da veterinerden almıyoruz, onların sattığının yarı fiyatına aldığımız yerler var. Bu arada geçen gün orta kulak iltihabı olan köpeğimiz için gelen veterinerin paylaştığı bilgiyi aktarmak isterim. Ben bu pire tasmalarının, damlalarının, kokularıyla zararlıları hayvanlardan uzaklaştırdığını sanırdım. Oysa ki durum farklıymış. Tasmanın da damlanın da hayvanın derisine temas etmesi gerekiyormuş. İlaç teninden emilerek vücuduna giriyormuş. (hiç böyle düşünmemiştim) Fazla tüylü hayvanlarda pire tasması hayvanın tenine değemediği için etkisi olmazmış.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 12:25   #11
Ağaç Dostu
 
nurcanaybay's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-09-2008
Şehir: izmir
Mesajlar: 2,277
[hatam sanırım onlar için su-mama koymam ve sürekli çoğalarak gelmelerine sebep olmam. Artık bunu yapamamaya karar verdim.Lütfen bunu yapmaktan vazgeçmeyin ,bizim gibi bir avuç insan da bunu yapmaktan vazgeçerse .....düşünmek bile istemiyorum.

yagmur36 beğendi.

Düzenleyen nurcanaybay : 28-07-2009 saat 12:26 Neden: yazım hatası
nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 13:00   #12
Ağaç Dostu
 
Adalet Yağcı's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-06-2008
Şehir: MERSİN
Mesajlar: 11,080
Galeri: 260
Karar: Beraat...

Sevgili Limon, rica ederim, beni beraat ettirdiğiniz için ben teşekkür ederim.
Ne kadar hayvansever olsam da, sürüngenleri ve de asalakları sevemedim bir türlü
Bazan kendimizi yanlış ifade edebiliyoruz, ben de yapıyorum zaman zaman, sorun yok

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 14:47   #13
Ağaçsever
 
bulik's Avatar
 
Giriş Tarihi: 20-01-2009
Şehir: izmir
Mesajlar: 98
bayticol'ü önak ecza deposundan almıştım.Yerleri Kemeraltı ama bildiğim kadarıyla veteriner ilaçları satan ecza depolarında var.
Tam aktif kullanım süresi maksimum bir ay,
ben 20 günde bir yeniliyorum. Daha önce köpeğimiz ve kedimiz için Frontline kullanıyorduk ve bu 2 ay kadar etkin kalabiliyordu. Bayticol o kadar uzun kullanımlık değil. Ama benim gibi onlarca sokak kedisi ilaçlamaya çalışan birisi için vazgeçilemeyecek ucuzlukta. Çünkü tek kullanımlık bir tane Frontline 15-16 TL civarında.

bulik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 11:32   #14
Ağaç Dostu
 
Müjgan Yılmaz's Avatar
 
Giriş Tarihi: 11-06-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 654
Galeri: 11
Sevgili Bulik;
Öncelikle dünyanın en zarif insanlarından biri olan Adalet Yağcı nın,yanlış anlaşılması çözüme kavuşmuş buna çok sevindim.
Anlaşılan herkesın,bir pire öyküsü var.Ben de yaşadım bahçeden eve koşup tarihin en hızlı ve müziksiz soyunmasını gerçekleştirdim.
Benim sevgili pirelerim keçi gübresi ile gelmiş,bıtkilere Bıonem püskürterek sorunu çüzdük
Köpeklerimle ilgili de şu ana kadar bir sorun olmadı.

ceydoruk beğendi.
Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 11:57   #15
Ağaç Dostu
 
Adalet Yağcı's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-06-2008
Şehir: MERSİN
Mesajlar: 11,080
Galeri: 260
Alıntı:
Öncelikle dünyanın en zarif insanlarından biri olan Adalet Yağcı nın...
Sevgili Müjgan, ne diyebilirim ki, bir şarkı çağrışım yaptı hemen, "Beni ağlatır sevgiden" güzel duygularınıza layık olmaya çalışacağım.

Sevgili Bulik, durum nasıl? Bir gelişme var mı?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 03:15   #16
Ağaç Dostu.
 
bahcedenn's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-11-2011
Şehir: İstanbul - Kırklareli
Mesajlar: 1,266
Vücudumuzu bir şeyler korkunç derecede ısırıyor. Isırılan alanda dairesel olarak kızarıklıklar var. Şiddetli kaşıntı ve yanma var. Sanki arı sokması gibi bir yanma. Isırılan yer kısa süre içerisinde sertleşiyor gibi. Şiddetli kaşıntı yarattığından dolayı da belirli bir süre kaşınılan alan belli belirsiz iltihap kapmış gibi gözüküyor. Tüm belirtiler pireyi işaret ediyor. Pireler için en çok diz ve diz altından aşağı olan kısımları ısırmayı severler diye biliyordum. Bunlar ise tamamen tersi. Bacaklar ve kafa kısmı hariç her tarafı delik deşik ettiler.

Birçok yerde okuduğum kadarı ile mutlaka profesyonel destek alınmasından bahsedilmekte. Sabah ilk iş kendimiz için doktora gideceğiz. Şayet zararlının (alerjik bir şey değilse) pire olduğu kesinleşirse bunun ev ilaçlaması açısından organik bir çözümü var mıdır? Evde ufak çocuk var. En azından haşerecilerle ona göre konuşayım

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 04:50   #17
Ağaç Dostu
 
birnefestoprak's Avatar
 
Giriş Tarihi: 15-07-2012
Şehir: Ankara/Morgantown
Mesajlar: 2,779
Karinca ihtimalini gozden gecirdiniz mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Vücudumuzu bir şeyler korkunç derecede ısırıyor. Isırılan alanda dairesel olarak kızarıklıklar var. Şiddetli kaşıntı ve yanma var. Sanki arı sokması gibi bir yanma. Isırılan yer kısa süre içerisinde sertleşiyor gibi. Şiddetli kaşıntı yarattığından dolayı da belirli bir süre kaşınılan alan belli belirsiz iltihap kapmış gibi gözüküyor. Tüm belirtiler pireyi işaret ediyor. Pireler için en çok diz ve diz altından aşağı olan kısımları ısırmayı severler diye biliyordum. Bunlar ise tamamen tersi. Bacaklar ve kafa kısmı hariç her tarafı delik deşik ettiler.

Birçok yerde okuduğum kadarı ile mutlaka profesyonel destek alınmasından bahsedilmekte. Sabah ilk iş kendimiz için doktora gideceğiz. Şayet zararlının (alerjik bir şey değilse) pire olduğu kesinleşirse bunun ev ilaçlaması açısından organik bir çözümü var mıdır? Evde ufak çocuk var. En azından haşerecilerle ona göre konuşayım

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 08:24   #18
Ağaç Dostu.
 
bahcedenn's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-11-2011
Şehir: İstanbul - Kırklareli
Mesajlar: 1,266
Karınca kesin değil. Gözüken hiçbir şey yok çünkü.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 10:58   #19
Ağaç Dostu
 
üzüm's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-10-2007
Şehir: Sarıcakaya/Eskişehir
Mesajlar: 1,607
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Vücudumuzu bir şeyler korkunç derecede ısırıyor. Isırılan alanda dairesel olarak kızarıklıklar var. Şiddetli kaşıntı ve yanma var. Sanki arı sokması gibi bir yanma. Isırılan yer kısa süre içerisinde sertleşiyor gibi. Şiddetli kaşıntı yarattığından dolayı da belirli bir süre kaşınılan alan belli belirsiz iltihap kapmış gibi gözüküyor.
...
Sayın bahcedenn,

Tarifiniz yakarca sineği ısırılmasını da anımsattı. Yakarca akşamüstü, geceleri ortaya çıkar ve ısırır. Gündüz ısırılmıyorsanız yakarca da olabilir.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 00:24   #20
Ağaç Dostu.
 
bahcedenn's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-11-2011
Şehir: İstanbul - Kırklareli
Mesajlar: 1,266
Problem bit, karınca ya da yakarca sineği değilmiş.

Sabah peşpeşe 2 doktora gittim. İlki uyuz olduğumu söyledi. Tatmin olmadım. Bundan dolayı da 2. ye gittim. İkincisi ise uyuz olmadığımı, maytlara (mites) yakalandığımı söyledi.

1 iğne,
2 defa kullanmak üzere losyon,
2 tüp krem kaşıntı için,
1 kutu da hap verdi.

Toz olan her yerden kapmış olabilirmişim. Özellikle toprak ve çimen. Benim de hiç alakam olmayan şeyler.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 01:27   #21
agaclar.net
 
MeyveliTepe's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-03-2007
Şehir: Kocaeli
Mesajlar: 8,252
Nasıl bir mayt? Bir türü deri altına giriyormuş, onlardan mı?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 10:40   #22
Ağaç Dostu.
 
bahcedenn's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-11-2011
Şehir: İstanbul - Kırklareli
Mesajlar: 1,266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Nasıl bir mayt? Bir türü deri altına giriyormuş, onlardan mı?
Açıkçası tam emin değilim, doktor o şekilde cevap verdi mi ya da ben böyle bir soru sordum mu diye. Ama muhtemelen o türden olmalı

Birkaç farklı durum gerçekleşti son günlerde.

1- Balkonda duran cocopeat i bahçeye götürdüm. Ama sadece götürdüm. Ne poşetinden çıkardım ne de herhangi bir işlem yaptım. Buradan gelme ihtimalini atlıyorum.

2- Domates biber ve patlıcanların olduğu yerde en ufacık bir alan bile kalmamıştı. Gözümü yandaki bahçeye diktim. Senelerdir kullanılmayan bir bahçe. Çekirdekten çıkma yabani fidanlar ile belime kadar gelen çeşit çeşit yabani otların olduğu bir bahçeydi. Oranın temizliğini yaptım. Kışlıkları ekmek için. Tam 2 hafta önce temizlik yapmıştım orda. Eğer vücuttu hiç zarar vermeden 2 hafta beklemiyorsa bu yaratıklar buradan gelme ihtimalini de geçiyorum.

3- Biberlerin ve patlıcanların olduğu bahçeye köpek(ler) dalmış. Biraz tarumar etmişler. Toprağı eşeleyip kazmışlar. Kimi fideleri sökmüşler kimi fideleri de yatırmışlar. Ben de kazdıkları çukurları doldurdum ve yatan fideleri de kendilerine daha çabuk gelsinler diye ufak sırıklara bağlayıp köklerini doldurdum. Bu kaşıntı olayından sonra aklıma geldi. Acaba köpekler uyuz mu diye. Eğer doktor uyuzsun deseydi bu şık üzerinde duracaktım.

4- Geçen seneden kalma içinde toprak altın çilek kökleri olan derince bir saksım vardı. Ama kökler o kadar çok yayılmışlar ki saksıya. Çok dikkatimi çekti nasıl bu kadar kök oluşturmuş diye. Bu köklü toprağı inceleye inceleye saksıyı boşalttım ve kök toprak karışımını ağzı açık duran çöp çuvalına aktardım. Doktor da Mayt diye söyleyince en kuvvetli muhtemel problem buradan kaynaklanıyordur diye düşünüyorum.

İlk doktor doğrudan uyuz olmuşsun dedi. Muayene olduktan sonra kasadaki görevliye bize acilde baktılar ve uyuz olduğumu söylediler. Biz asıl branşı cildiye olan doktorla görüşmek istiyoruz dedik. Cildiye doktorumuz yok deyince bizim jeton düştü.

Mayt kaptığımı söyleyen doktor ise vücudumu görür görmez son günlerde çimen, toz, toprakla haşir neşir oldunuz mu diye sorunca dedim bu doktor işi biliyor. Görüntüler ve belirtiler daha çok Maytlara benziyor. Uyuzun belirtileri biraz daha farklı diye söyledi ve ilaçları da ona göre yazdı.


Düzenleyen bahcedenn : 23-07-2013 saat 13:11
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 10:45   #23
Moderatör
 
Güler's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-04-2007
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 27,531
Galeri: 103
Ayyy yapmayın yaa, huylandım şimdi. Ben de çok allerjik bir bünyeye sahibim zaten.

Mesajları okuyunca bile başladım kaşınmaya, Allahtan şu an Manyas'da değil İstanbul'dayım ama valla, hırt hırt kaşınıyorum şimdi, kolumu bacağımı.
Birisi yanımda kafasını kaşısa, ona baka bakar ben de kaşınırım, ne barbat bir huy.

Büyük geçmiş olsun sayın bahcedenn. İnşallah en kısa zamanda atlatırsınız.

bahcedenn beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 11:05   #24
Ağaç Dostu.
 
bahcedenn's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-11-2011
Şehir: İstanbul - Kırklareli
Mesajlar: 1,266
Çok teşekkür ederim Güler Abla. Allah kimsenin başına böyle kaşıntılı bir dert vermesin. Uyuz değilmişim ama kaşına kaşına uyuz olacağım herhalde.

İşe istemedi patron. Evde karantinadayım Uzun zamandır okuyamadığım bazı konuları okuyabiliyorum böylece. Akşam üstü de bahçeye gideceğim. Huylu huyundan vazgeçmiyor ki.

Kiraz beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 12:43   #25
Ağaç Dostu
 
dağçiçeği's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-07-2011
Şehir: kdz ereğli
Mesajlar: 1,330
Çok geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda atlatırsınız.
Topraktan ve otlu ortamlardan böyle birşey olabaileceğini düşünemiyoruz çoğu zaman. Ama hep akılda tutulmalı demek ki.

bahcedenn beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2014, 15:13   #26
Yeni Üye
 
Careilaclama's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-01-2014
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 1
Eğer bireysel olarak ilaçlama yapacaksanız, "Akethrin" isimli ilacı temin ederek camsil tarzı bir şişenin içine koyarak alana sıkabilirsiniz. En etkili ilaç şu an için budur. Fakat profesyonel bir yardım almanızda fayda var. Geçmiş olsun.

www.careilaclama.com | Çare Böcek Ve Haşere ilaçlama servisi

olcim beğendi.
Careilaclama Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2014, 19:31   #27
Ağaç Dostu
 
durdu's Avatar
 
Giriş Tarihi: 20-04-2013
Şehir: Burdur
Mesajlar: 112
selamlar,
bizimde köpeklerimiz var ve pire mutlaka oluyor....veteriner arkadaşlarımızın bize anlattıklarına bakılırsa toprağa düşen bir pire iki yıl hiç bir şekilde beslenmeden yaşayabiliyor...yanına yaklaşan kan emebileceği birini bulunca onun üstüne gidiyorlar bu ev hayvanları olabilir ev sahipleri olabilir her türlü yaşayan kanlı canlı olabilir....ve bildiğimiz kadarıyla çok çabuk pireler çoğalıyor....pirelerin yaşam alanı toprak hayvanlara **** insanlara karnını doyurmak için geliyorlar.... şu dönem iki ilacın karışımı çare olabiliyor ama pahalı olduğu için bizim bulduğumuz başka bir yöntem ise BASRA ilacı ağaçlarda kullanılan ilaç pireleri çok güzel yok ediyor....ama dikkatli olunması gerekiyor...zehirlidir çünkü sonuç olarak....ve mümkün olduğunca bahçenizin sıcak soğuk havalarda ıslatılarak her bir noktasının nemli kalması gerekiyor hatta bahçe dışında kalan bölümler bile bu şekilde pirelerin üremesini önlemiş olursunuz.....veteriner arkadaşlarımız bizim bu yöntemimizi daha hesaplı ve kökten çözüm diyorlar...son dönemde çünkü pirelere standart ilaçlar öldürmüyor.......
saygılarımla

ceydoruk ve sevdam beğendi.
durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 00:38   #28
Ağaçsever
 
ceydoruk's Avatar
 
Giriş Tarihi: 22-01-2013
Şehir: Bodrum
Mesajlar: 82
Merhaba,

Bu konu uzun zamandır aktif değil ama bugün fark ettim ki bizde de pire sorunu var. Evde 2 kedim bir de köpeğim var düzenli olarak iç ve dış parazit ilaçlamaları yapılıyor ama bugün köpeğimin üzerinde pire fark ettim bir kaç gündür de ayaklarım ve ayak bileklerim fena halde kaşınıyordu sanırım bu pire olayı arada bizim de tadımıza bakmak istiyor. Bahçe toprağı hayvan gübresi ile karıştırıldı, etrafta da çok fazla tavuk ve sokak kedileri geziyor onlardan mı bulaşıyor anlamadım. Evi ve bahçeyi çok ciddi bir şekilde temizlemem gerek ama ilaç olayı tedirgin ediyor beni çünkü evdeki canlarımı alıp bir kaç gün kalabileceğim başka bir yer yok. Evdeki dostlarıma zarar vermeden evi ve bahçeyi bu pire sorunundan kurtulabileceğim bir çare bilen var mı acaba?

ceydoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 05:53   #29
Ağaç Dostu
 
mutlu_inan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-09-2015
Şehir: Eskisehir
Mesajlar: 146
Hiç toz kükürt deneyen varmı ? Hem ucuz hem insana zararı yok sanırım ben deneyecektim bahçede arı kovanı var arılar kacar dediler deneyemedim saygılar....

mutlu_inan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 19:30   #30
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 11-07-2016
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 3
Biz de istinye mahallesinde oturuyoruz. evin altında bodrum var. kedi doğum yapmış ve evin her yeri pire dolu. 2 defa ilaçlattık ancak kesin çözüme ulaştımı bilemiyorum halen.

Buğra_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020