agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2006, 13:10   #1
kuşçu

Giriş Tarihi: 01-06-2006
Galeri: 7
Örümcekler

arkadaslar;
konu hakkinda nereye yazacagimi bilemedigim icin buraya yazayim dedim. Biliyorum ki burasi daha cok agac ve orman ekosistemi ile ilgili bir forum. ama bahse konu orumcek turunu biz Mayis ayinda bafa Golunde yaptigimiz arazi calismasi esnasinda goruntuleyebilidk. bu tur bazilariniz biliyordur Karadul Örümceği ülkemizde bulunan en zehirli tur. eger bunun tarafindan isirilirsaniz yarim saat icinde tam tesekkullu bir hastaneye gitmeniz gerekiyor.

Eklenen Resimler

nesli60 beğendi.

Düzenleyen aybala : 05-10-2006 saat 08:45
cagirankaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2006, 14:43   #2
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Ben mi yanlış hatırlıyorum bilmiyorum ama
sanki bu türün anavatanının Türkiye olmadığına ve
ama gemilerle geldiğine dair bir haber okumuştum.
İstanbul'da evlerde görülmeye bile başlanmış.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2006, 23:07   #3
kuşçu

evet turkiye'ye yurtdisindan bir sekilde gelmis. ve cabuk dagilim gosteriyor. (ayni korku filmlerindeki senaryoya benzedi; orumceklerin istilasi)
bu arada neden ismine karadul demisler biliyor musunuz? ya da tahmin edebilir misiniz?

Eski 03-06-2006, 00:53   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Neden Serhan?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2006, 01:40   #5
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Erkeğini yediği için )

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2006, 10:00   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Durup dururken yemiyor, yarım anlatma

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2006, 10:09   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Ayrıca bütün dişi örümcekler erkeğini yer.
Karadul kelimesi pek tekin olmayan bir bayan için söylenir. Bu kara örümcek de hem zehirli olduğundan , hem de dişi örümceklerin erkeğini yemesi olayına gönderme yapılarak bu ismi almış. Bu arada bu türün erkeği de dişiside aynı isimde.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2006, 13:18   #8
ağaç dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sule
Ayrıca bütün dişi örümcekler erkeğini yer.
Gerçekten böyle mi?

Eski 03-06-2006, 19:29   #9
kuşçu

evet,
arkadaslar cevabi guzel ozetlemisler. ama ben de her disi orumcegin erkegini yedigini bilmiyordum. bunu yeni ogrendim

Eski 03-06-2006, 19:42   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Örümceklerin çiftleşmesinde erkek örümcek, daima ölümle karşı karşıyadır. Çiftleşme zamanında erkek örümcekler dişilerin karşısında çeşitli hareketlerle, dişilere açlığını unutturmaya çalışırlar. Sıçramalarla yaptığı bu hareketlere örümceğin sevgi dansı denir. Dişi örümceğe açlığını unutturmak için dans yaparken ondan uzak durmaya da dikkat eder. Zira bir anda yakalanmak tehlikesi vardır.

Bazıları, çiftleşme öncesi dişi örümceğe bir böcek ikram ederek açlığını giderir. Bir tehlike kalmadığını anlayınca dişiye yaklaşır. Açlığını hatırlayan dişi, erkeği yemeyi düşündüğü için, erkekler çiftleşmeden sonra hemen kaçarlar. Birçok örümcek kaçmaya fırsat bulamadan dişi örümceğe yem olmaktadır. Fakat her çiftleşmeden sonra dişinin mutlaka erkek örümceği yediği söylenemez.
vikipedi

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2006, 12:52   #11
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Kim olsa, karşısında bu kadar zıplayıp duran bir örümceğin kafasına gazeteyi geçirip öldürür )

Terbiyesiz...

mügem ve feyzagul beğendi.
bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2006, 13:10   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İlahi bonsaisever, gözümden yaş geldi

Eski 04-06-2006, 23:30   #13
ağaç dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever
Kim olsa, karşısında bu kadar zıplayıp duran bir örümceğin kafasına gazeteyi geçirip öldürür )

Terbiyesiz...
Ben bu sitede bu akşamki kadar
güldüğümü hatırlamıyorum.
Önce Yılmaz, sonra Bonsaisever...

Eski 05-06-2006, 12:16   #14
Ağaç Dostu

cengin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2006
Çiftleşme esnasında erkeği yiyenlerden dişi peygamberdevesi geldi şimdi aklıma, bir belgeselde izlemiştim , dişi ,erkek böceğin kafasını koparmakla başlıyordu yemeye...

cengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2006, 14:01   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

ISIRAN, HATTA ET BİLE KOPARAN DEV ÖRÜMCEKLER PANİK YARATTI!

Et kopartan dev örümcek paniği
Ankara’nın Haymana ilçesi Çalış beldesinde ortaya çıkan 10 santimetre büyüklüğündeki örümceklerin zehirsiz bir tür olduğu belirlendi. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Çalış beldesi Yılanlı mevkiinde ortaya çıkan örümcekleri görerek paniğe kapılan vatandaşların başvurusu üzerine, İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Beldede yapılan çalışma sonrası, yakalanan örümcekler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Böcek Bilimi Merkezine gönderildi.

Merkezde yapılan çalışmalar sonucunda, Haymana’da ortaya çıkan örümceğin "solifugae" türünden olduğu kaydedildi. Söz konusu örümceğin halk arasında "karabüyü" olarak adlandırıldığı belirtildi.

Zehirli olmadığı bildirilen örümceğin, güneş battıktan sonra ortaya çıktıkları, çok hızlı hareket ettikleri ve 1 metreye kadar sıçrama özelliği olduğu bildirildi.

10 santimetreye varan büyüklüğü ve iri görünümleri nedeniyle halk arasında paniğe neden olduğu ifade edilen Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü raporunda, bu tür örümceklerin ısırabileceği, hatta et dahi kopartabildikleri vurgulandı.

Kaynak:http://www.haberturk.com/newengine.p...haber&@=239273

Eski 03-08-2006, 16:25   #16
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bildiğimiz gibi kenelerin bazıları Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı virüs taşıyor ve bu virüs hayvanlara birşey yapmadığı halde insanları öldürüyor.

Acaba örümcek de bir virüs veya bakteri taşıyor mu? Kuş gribi dolaysıyla anadoluda itlaflar yüzünden tavuk kalmayınca, örümcek, akrep, danaburnu gibi zararlıların doğal düşmanı da yok oldu. Besin zinciri bozuldu.Bu canlılar da kırsalda yayılmaya başladı.

Akşam bir profesörün açıklamasını izledim, maalesef sayıları artacak ve tehlikeli olabilirler dedi.

Gel zaman git zaman neler olacak acaba?

Eski 03-08-2006, 19:56   #17
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Ülkemize karadulun gelmiş olmasına hiç şaşırmadım. Anavatanı Anadolu olmamasına rağmen ulaşım ve ticaret olanaklarının gelişmesiyle dünyamız çok küçüldü biliyorsunuz ki. Bu yüzden bu tür sevimli!!! dostlarımızın gelmiş olması pek şaşırtıcı olmamakta. Yinede yaşadığım ülkeye dünyanın en zehirli ve tehlikeli üyelerinden birisinin gelmesi ve yayılmaya başlaması hiçte hoşuma gitmedi. Aslında bu konuda en çok endişelendiğim durum panzehirinin ülkemizde büyük bir ihtimal olmaması. Bu yüzden hiç ısırılmamaya özen göstermek gerekir. Panzehir yoksa insanlar için ölüm tehlikesi bir hayli yüksek.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2006, 12:36   #18
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Bir mail aldım, google'da arattığımda aynı mesajın bir çok sitede
aynen yayınlandığını ve başka bilgi olmadığını gördüm.
Bunun uyarının gerçekliği nedir?
Doğru ise bu örümcek hakkında diğer bilgiler nelerdir?
Uzman arkadaşların yardımlarını bekliyorum.
Doğrusunu bilip davranmakta fayda var.
Yoksa herkes gördüğü örümceği öldürür hale gelecek...

maili yayınlıyorum,

Alıntı:
BU ÖRÜMCEĞE DiKKAT!!!!
BROWNREDUSE ÖRÜMCEĞİNİN SOKMASINA ÇOK DİKKAT EDİN
ÖZELLİKLE ÇOCUKLARI UZAK TUTUN.
GÖRDÜĞÜNÜZDE HEMEN ÖLDÜRÜN....
ÖRÜMCEK SOKTUĞUNDA YUMURTALARINI BIRAKIYOR VE
İÇTEN İÇE ETİNİZİ
YEMEYE DEVAM EDİYOR.
NOT:ANKARA'DA BU TÜR VAKALARA RASTLANMIŞ.
bu mail'i tanıdıklarınıza gönderiniz......

uyarı: bu fotoğraflar pek hoş değil...
http://www.imagehell.com/out.php/i1835_Day3.jpg
http://www.imagehell.com/out.php/i1836_Day4.jpg
http://www.imagehell.com/out.php/i1837_Day5.jpg
http://www.imagehell.com/out.php/i1838_Day6.jpg
http://www.imagehell.com/out.php/i1839_Day9.jpg
http://www.imagehell.com/out.php/i1840_Day10.jpg

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2006, 15:43   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Be inanmadım açıkçası. Neden adamın elini tedevi etmek için 9 gün bekliyolar. Ayrıca daha ilk günden fotoğraf çekmeye başlıyolar. Bu el 10 gün içinde çok fena iltahap yapacak, dur bari resmini çekelim mi demişler. Madem iltihap yapacağını görüyorlar, neden önlemini almıyolar.

İnternette araştırma yapınca "BROWNREDUSE" cinsi bir örümceğin resmine ulaşmak mümkün olmadığı gibi, bütün sitelerde hep türk forum siteleri. Asparagas bence.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2006, 16:50   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Bu fotoğraflar uzun zamandır ortada dolaşıyor. Son iki fotoğrafta hastahane odasında çekilmiş. Hastahane de gayet iyi hizmet veren bir yere benziyo. Bu adam şehirde ısırılmış olsa gerek. Belki de verilen örümcek ismi yanlıştır... "x-files" seyreder gibi hissettim kendimi.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2006, 17:37   #21
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Çoğu haberde "solifugae" ordosuna ait türler olduğu söyleniyor.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2006, 18:01   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Benim hatırladığım kadarı ile solifugae ordosundakiler zehirsiz oluyordu. Ama yine de istisnalar olabilir tabi.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2006, 01:39   #23
Ağaç Dostu

Örümceğin ismi brown reduce değil brown recluse. İlgili bir site buldum. Örümceğin ısırığının ısırılan kişide fotoğraftakine benzer bir etki oluşturabileceği söyleniyor. Volkan lezyonu denilen bu durumda doku kangrene kadar ilerliyormuş. Bunlar sayfaya şöyle bir göz attığımda gözüme çarpan bilgiler. Ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler aşağıdaki linki inceleyebilir.
http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/2000/2061.html

Yalnız bunu mail yoluyla duyurmak işin tuhaf tarafı. Türkiye'de gerçekten bu örümcek varsa yetkililer halkı uyarırlardı. İşin mail kısmı, kendini X-files benzeri filmlere fazla kaptırmış bir işgüzarın işi olsa gerek. Ya da kendine malzeme çıkarmaya çalışan bir habercinin...

Eski 05-10-2006, 08:23   #24
Ağaç Dostu

Brown recluse olarak bakınca bir çok kaynağa ulaşmak mümkün. Ama genede mailde belirttiği gibi deri altına yumurta bırakma gibi bir olaya rastlamadım. Sadece çok zehirli olduğu söyleniyor. Herhalde olayı daha fazla ürkünç hale getirerek, mailin daha fazla yayılmasını amaçlamışlar.

Aslında ismi Brown recluse olan bir örümceğin, kasten veya hata ile Brownreduse olarak adlandırılmış şekline bile, bu kadar sitede bulunması da, internetnetteki her bilgiye güvenilmemesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne seriyor diye düşünüyorum.

Eski 05-10-2006, 08:27   #25
Ağaç Dostu

Ayrıca bu zehirli örümcek türlerinin ve kenelerin ülkemizde gözükmesinin en büyük sebebi olarakta geçtiğimiz yıl yaşanan kanatlı katliamı gösteriliyor.
(Ben evde saklamıştım tavuklarımı.)

Eski 05-10-2006, 09:37   #26
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rower
Benim hatırladığım kadarı ile solifugae ordosundakiler zehirsiz oluyordu. Ama yine de istisnalar olabilir tabi.
Hayır, zehirsiz değiller. Ancak zehir insanları öldürecek düzeyde değil, ufak börtü böcek, kuşa ise etkili.
http://www.haberturk.com/newengine.p...39273&c_id=200

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2006, 20:11   #27
Ağaç Dostu

Bu dev örümceklerin (solifugae) bu kadar medyatik olması beni şaşırtmıştı. Bu örümcekleri buralarda yıllardır görüyoruz. Kimsenin aklına da medyaya duyurmak gelmemiştir. Örümceklerin insanların hayatına birdenbire girmesini doğanın bozulan dengesine bağlıyorum. Bu örümcekler, akrepler gibi geceleri avlanıyor. Gece en çok böcek bulabilecekleri yerler ışık kaynaklarının yakınları oluyor. Yani insanlar doğal yaşam alanlarını büyük bir hızla istila ediyor. Örümcekler de avlanmak için yeni av alanları bulmuş oluyor. Tabi kümes hayvanlarının itlafı da örümcek, kene gibi böceklerin kontrolsüz olarak çoğalmasına neden oldu.

Düzenleyen Şule : 06-10-2006 saat 20:11 Neden: ekleme
Eski 11-12-2006, 14:10   #28
Ağaç Dostu

harbour of tears's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sule Mesajı Göster
Bu dev örümceklerin (solifugae) bu kadar medyatik olması beni şaşırtmıştı. Bu örümcekleri buralarda yıllardır görüyoruz. Kimsenin aklına da medyaya duyurmak gelmemiştir. Örümceklerin insanların hayatına birdenbire girmesini doğanın bozulan dengesine bağlıyorum. Bu örümcekler, akrepler gibi geceleri avlanıyor. Gece en çok böcek bulabilecekleri yerler ışık kaynaklarının yakınları oluyor. Yani insanlar doğal yaşam alanlarını büyük bir hızla istila ediyor. Örümcekler de avlanmak için yeni av alanları bulmuş oluyor. Tabi kümes hayvanlarının itlafı da örümcek, kene gibi böceklerin kontrolsüz olarak çoğalmasına neden oldu.

Evet sevgili Şuleye canıgönülden katılıyorum. Malesef biz 3 ncü Dünya ülkelerinin bile uygulamadığı bir yöntem izleyerek KUŞ GRİBİ ile mücadele ettik. Sığ beyinli politikacılarımız nedeniyle resmen kümes hayvanları katliamı yapıldı. Aşılama yerine itlaf ettik ve sonuç...

keneler, örümcekler, çiyanlar, akrepler...

Not: Daha uzun bir yazı yazmıştım ancak tekrar okuyunca birazcık siyasi olduğunu fark ettim ve yukarıdaki gibi değiştirdim.

harbour of tears Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 16:29   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2006
bir üstteki kullanıcıya katılıyorum.halı sahada maç yapamadık bütün bir yıl...yeşil saha,daha çok siyahtı kara fatmalar yüzünden...ben temizleyip attıkça onlar düştü...hani içimizde böcek sevgisi olmasa onları tepeleyip maç yapacaz ama,ki oynayamadık da maçı doğru dürüst...

dengeyi bozmakta üzerimize yoktur...

renovatio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 16:33   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2006
bir de bu "karadul" dediğiniz örümceğe benzer bir örümcek var ben de...evde de çok var.büyüklüğü bunun kadar olmasa da buna yakın büyüklüktekini de gördüm.örümceğin arka şişkin kısmında denizcilerin çapasını andıran sarı-yeşil gibi bir dövme gibi iz var.bugün bir arar bulursam resmini çekip getiririm.elime de aldım,hiç sokulmadım

renovatio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024