agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2012, 21:29   #61
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Sertaç bey öncelikle kendi adıma teşekkür ederim açtığınız konu ve paylaşımlarınız için. Gerçi Örümcekler diye bir konu vardı ama anladığım kadarıyla bu sayfa farklı olacak.

Kadir Boğaç Kunt isimini ben de duymuştum Bilim ve Teknik dergisinden, özellikle de birlikte yaşadığımız kahverengi dul ( latrodectus geometricus ) örümceklerini araştırırken Türkiye'deki tanımlanmasında rastlamıştım. İnşallah faydalanma imkanı buluruz bilgilerinden. Bilgisiz ve amatör olmama rağmen benim de yapabileceğim bir şey olursa her zaman hazırım.

Biliyorsunuzdur, Kıbrıs'da iki tür tarantula yaşadığı söyleniyor: Chaetopelma gracile ve Chaetopelma karlamani . Ben bir kaç kez canlı ve ölü gördüm ama bilgim olmadığım için türlerini o zaman belirleyemedim, sanırım C.karlamani'ydi gördüklerim.
Bu sene inanılmaz bir patlama yaşanıyor burada tarantula konusunda.Değişen mevsimlerin buraya daha çok yağış gibi olumlu etkileri oldu ve bunun bitki ve böceklerin yaşamına da katkıları sayesinde bir canlanma, çoğalma yaşanıyor.
Kendim çekebilirsem ve arkadaşlarımdan alabildiklerimi burada paylaşırım.

Sevgi ve saygılarımla.

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 22:12   #62
Ağaç Dostu

sertacturhan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2011
Kıbrısta bu sene sadece orumcekte değil peygamber devrelerinde ve bir iki turde de patlama oldu sayılır. Bu iyi mi kötü mu tartışılır tabi.

Bu konu başlığı altında daha bilimsel noktalara yer vermek istiyorum sorulara ve orumcekler hakkındaki bahsi geçen konulara.. Bu sebeple ayrı bir konu açma gereği duydum.

Teşekkür ederim

Selamlarımla

mrduran beğendi.
sertacturhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2012, 18:23   #63
Ağaç Dostu

sertacturhan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2011
Av ve avcı...

Eklenen Resimler

sertacturhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 22:35   #64
Ağaç Dostu

Serpent's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Bu da benim bahçemdeki arı örümceği (wasp spider). Benim bahçemde bunlardan iki tane var. Bunlar zehirli örümcekler değil.

Bir arkadaşımız da bu örümceklerden bahsetmiş.

Örümcekler

Name:  Argiope bruennichi 1-20120825-00237.jpg
Views: 4507
Size:  69.5 KB

Serpent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 10:34   #65
Ağaç Dostu

edis2209's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Galeri: 13
Yer : Nif dağı etekleri. Çarık Deresi Orman yolu kenarı
Tarih : 07 Eylül 2012
Yol kenarında rastladığım bir örümcek.. Nedir acaba ..? Saygılarımla

Eklenen Resimler

edis2209 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 10:38   #66
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Aynı örümceğe ben de fasulye tarlamızda rastladım. Açıkcası ben de çok merak etmiştim.

Name:  01082012_006.jpg
Views: 4237
Size:  50.1 KB

edis2209 beğendi.
Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 12:02   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2012
Merhaba arkadaşlar, bu mesajı atmak için üye oldum.Araştırırken bu sayfa çıktı. Evin odunluğunda,odunların arasına yuva yapmış kahverengi dul gördüm.Kocamandı.Yani 4 cm var. Fena uyuz oldum,irkildim.Bir tuhaf oldum.Götü kocaman koyu kahverengi top gibi,bacakları daha açık renkli. İstanbul küçükçekmecede oturuyorum.Bu örümceği araştırdım.Eminim kahverengi dul olduğuna.Zaten rüyalarıma giriyor normalde bu örümcekler,bir de bu eksikti.Bir yandan da severim adrenalini ama ne diyim haberi olsun ilgililerin. Burada görülmüştür en son.

dulbasti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2013, 22:20   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2012
bundan bizim mahallede vardı küçükken çok örümcek yakalardık ve bundan gördüm poposunda kırmızı benek oluyor bunların turuncu gibi

talhacatalbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2013, 16:46   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Bu sene böğ veya sarıkız denen örümcek ile bahçemizde çok defa karşılaştık. Bahçede 1 yaşındaki yeğenim gezdiği için her karşılaştığımda örümcekleri yakalayıp böğdüm =)

Gerçekten zehirliler mi ? Bir çok yerde zararsız oldukları yazsa da, parmak yediği hakkında rivayetlerde dolaşmakta ?

Bu arada daha önce akrep sorunumuz vardı. Örümcekler sayesinde bu sene akrep ile karşılaşmadık. Bakalım örümcekten kurtulmak için ne yapacağız.

Umarım köpeğimize de zarar vermez. Küçücük canlılar insanı ne kadar tedirgin ediyor...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sokak lambası Mesajı Göster
"Sarıkız" denen eklembacaklı bir ara basında "et yiyen örümcek" diye geçen böğ olmasın?

alien Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2013, 00:49   #70
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Siz siz olun, yerli muzdan şaşmayın derim:

Zehirli örümcekler, muzla evi bastı

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 20:51   #71
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kamuflaj bakımından çok iyi bir örümceğin fotoğrafını çekmiştim. Birkaç defa karşılaştım. Fotoğrafını bulunca buraya eklemek istedim. Görsel resimlere bakarken ne olduğunu da buldum. Crab spider (Thomisus onustus) Yengeç örümceği olarak adlandırılıyor. Rengine uygun çiçekleri avlanmak için seçiyor. Ben yabani hatmi üzerinde resimledim. Renk uyumu mükemmel. Böcekler için son derece zehirli sanırım. Kendinden büyük böcekleri avlayabiliyor.

Name:  DSCF3280.jpg
Views: 3487
Size:  24.4 KB

Name:  DSCF3278.jpg
Views: 3215
Size:  21.3 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2016, 15:18   #72
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2012
İki örümcek

İki örümcek...

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
cengiz1706 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2016, 21:04   #73
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alien Mesajı Göster
Bu sene böğ veya sarıkız denen örümcek ile bahçemizde çok defa karşılaştık. Bahçede 1 yaşındaki yeğenim gezdiği için her karşılaştığımda örümcekleri yakalayıp böğdüm =)

Gerçekten zehirliler mi ? Bir çok yerde zararsız oldukları yazsa da, parmak yediği hakkında rivayetlerde dolaşmakta ?

Bu arada daha önce akrep sorunumuz vardı. Örümcekler sayesinde bu sene akrep ile karşılaşmadık. Bakalım örümcekten kurtulmak için ne yapacağız.

Umarım köpeğimize de zarar vermez. Küçücük canlılar insanı ne kadar tedirgin ediyor...
Bu benim şırnakta askerlik yaparken gördüm örümcek dediğim şey. Böğ.

Normalde çok agresif olmayan bir canlı. Saldırması için çok fazla tahrik etmeniz gerekiyor. Yalnız şunuda belirtmeden edemeyeceğim. Normalde örümceğin baş düşmanlarından biri akreplerdir. Karanlığın, örümceğin olduğu her yerde akrep bulabilirsiniz diye bir söylemde vardır. Örümceğin diğer azılı düşmanıysa helikopter/yusufçuk'dur. Hiç affetmez havadan direk saldırır, gövdesinden boynunu çeneleriyle bir güzel kopartır , afiyetle yer.

Tahrik edilmedikçe saldırmaz. Yalnız şöyle bir deneyimim var. Gece 11 vakti taburumda revirden çıktım astegmen yatakhanesine gidiyorum. Karanlıkta önüme sıçrayarak çıktı. Korkuyla koşmaya başladım. İnanırmısın 15 mt kadar üstüme sıçramaya devam etti. Askerdeki erlerimden birinde vardı, kutuda besliyordu ( kertenkele yavruları ve tavuk eti veren şahıs o ) eline alıyordu. Avucunun ortasında öyle sessiz sedasız duruyordu. Gövdesini iki parmağıyla çok sıktığında ancak dişlerini sıkan kişiye doğru kullanıyordu. Yani böyle durumlarda söz konusu. Neyin onu tahrik ettiği muamma ( benim gece vakti yolumda yürürken yolun kenarından önüme sıçrayanda var, elde öyle melun melun duranda )

Üstegmenim ve bölge halkının söyledikleriyle boğaz bölgesine yakın bir yerden ısırılmadığınız sürece sorun teşkil bir canlı değil. Sol yanağından ısırılan erimizde tüm yüz şişmiş, boğaza doğru şişlik devam ediyordu. O şişlik nefes almayı engellerse öldürüyor. Bizimkinde şişlik nefes yollarına ilerlemeden durmuştu.

Kedi , köpek oyun amaçlı bög'ü tahrik ederse belki saldırır. Kaçınma eylemi çok yüksek bir canlı, tahrik edilme oranı bayağı yüksek olsunki saldırsın.

Tavuklar affetmez bög'ü afiyetle bir güzel yerler. Tarımda doğal silah kullanımından yanayım. 1-2 tavuk besleyin Etrafda zararlı haşerat bırakmazlar.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2016, 13:37   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2016
korkutucu

root137 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024