agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni60Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2010, 20:43   #61
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Herhalde uğur böceğine benzer zararlı böcekler de var.
Ben bahçede normal uğur böceklerini ezmemek için yürürken zorlanıyorum. Bunların zararını görmedim.
Nerede ürerler onu da fark edemedim.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 21:05   #62
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Geçen sene yaşlı erik ağacımı kabuklu bit sarmıştı.Onun yanında uğur böceği larvalarıda var olduğundan ilaçlama yapamadım.Sonra uğur böcekleri kanatlanıp savaşımda yalnız bıraktılar.İlaçlamayıda es geçtim.Kışın, iyi bakımla kabuklu bitten kurtulurum sandım,Şimdi ağacım erik dolu ama kabuklu bitte dolu ? Karınca popülasyonunu azaltmaya ve uğur böceklerinin nüfusunu arttırmak hedefim.Organik mücadele yetmez ise Neemazal uygulaması yapacağım.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 21:14   #63
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Sonunda uğur böcekleri yerli gojime yumurtladı.. Bİraz araştırdım.. UĞur böceğinin yaşam döngüsünün fotosunu ekliyorum...Uğur böceklerinde pupadan çıkanların polen ve nektar ihtiyaçları varmış, aslından yetişkinler içinde böyle.. Yani protein ziyafetinden sonra tatlı yemek herkesin hoşuna gider O yüzden uğur böceklerini bahçemizde tutmak istiyorsak, sevdikleri bitkileride bulundurmak zorundayız.. Bahçemize salarken akşam üstünü seçmek gerekiyormuş, geceleri uçmadıkları için daha çok kalma eğilimi gösteriyorlarmış. Ayrıca yaprakları sürekli ıslatmakta su ihtiyaçları için önemliymiş..

Eklenen Resimler

Muda ve K4GE beğendi.
bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2010, 22:41   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bu yumurtaları takipteyim

Gojileri sevdikleri bir gerçek...Bahçede goji varsa bu bitkiyi tercih ediyorlar.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 11:20   #65
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Uğur böcekleri karanfillerimdeki bitleri bitirdi. Aç kalmasınlar diye bahçeye götürdüm.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 21:10   #66
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Bugün boynuma bir acıveren bir böcek kondu bayağı acı verdi elimle bir fiske yapınca uğur böceği olduğunu gördüm. Demek ki uğurböcekleri de ısırıyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 22:15   #67
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Özellikle yavrular fena ısırırmış.

Eski 09-05-2010, 22:45   #68
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Uğur böcekleri yumurtadan çıktılar...

Eklenen Resimler

Muda, TCM ve K4GE beğendi.
bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2010, 10:34   #69
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Uğur böceğimin yumurtasını nereye koyduğunu bir türlü bulamadığımdan ben bu anı görememiştim. Teşekkürler Bari. Birkaç gün su vermeyin. Çok küçük olduklarından boğulurlarmış.

Eski 15-05-2015, 11:36   #70
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2014
Çok sevdiğimiz için kır papatyalarından alıp balkonumuza yerleştirdik ve iki gün sonra resimdeki canlılar boy göstermeye başladı. Sayıları henüz 4-5 tane. Çocukluğumda bol bol gözlemleme fırsatı bulsamda hafızam beni şaşırtabilir. Bunlar gelişme evresindeki uğur böceklerimi acaba? kabukları, altı adet ayağı ve kafasındaki duyargaları uğur böceğini anımsatsa da kafalarını polenlere sokmaktan zevk alıyorlar.
İnternette biraz araştırma yapınca sadece benzer resimler bulabildimse de emin olamadım. Daha önce bu türü gözlemleyen oldumu acaba?

Eklenen Resimler

Karena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 14:04   #71
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Az evvel bahçede bulduğum uğur böceğini bitli kalanchoe saksısına saldım bakalım ne olacak sırada tohumdan yetişen minik haseki küpelerim var

Jakin beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2015, 07:41   #72
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Uğur böceklerinin pupa hali. Larva halini de bulabilirsem ekleyeceğim. Yanlışlıkla başka zararlı bir böcek zannederek öldürebiliyoruz.

Name:  DSCF9959.jpg
Views: 1366
Size:  29.4 KB

Name:  DSCF9958.jpg
Views: 1458
Size:  29.5 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2015, 00:27   #73
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Larva halleri. Fotoğraf makinası yanımda olmadığı bir zamanda kayalar arasında bir larva oldukça hızlı hareket ediyordu. Bitkiye geçmesini sağlayınca o hızlı hareketi azaldı.

Cıbrıska üzerinde

Name:  DSCF1005.jpg
Views: 1109
Size:  31.9 KB

Maydanoz çiçekleri üzerinde olan larva

Name:  DSCF1755.jpg
Views: 1110
Size:  34.0 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 16:30   #74
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Bunlar da bizim bebekler, bir kardeşleri daha var saklanmış. 7 günlükler, çok hızlı büyüyorlar. Şu sıra harıl harıl bit temini ile uğraşıyorum. Hikayenin gerisini bitki delilerinin öyküleri başlığına saklıyorum.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2016, 14:19   #75
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2016
Ben uğur böceği satışı yapan birilerini bulmak istiyorum ve bu böcekleri bitkiler nasıl kullanılıyor bilen arkadaşlar varsa beni bilgilendirebilir mi ?

ttt14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2016, 21:35   #76
Yeni Üye

oktaylaremlak's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ttt14 Mesajı Göster
Ben uğur böceği satışı yapan birilerini bulmak istiyorum ve bu böcekleri bitkiler nasıl kullanılıyor bilen arkadaşlar varsa beni bilgilendirebilir mi ?
****** uğur böcekleri bahçemiz için çok faydalılar,ancak çevremizde bilinçsizce kullanılan kimyasal maddeler , ölümlerine neden oluyor.

oktaylaremlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 10:40   #77
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
rezene, dereotu, kimyon, melekotu, solucan otu (Tanacetum vulgare), yabani havuç ve civanperçemi, kosmoz (özellikle beyaz olanlar), coreopsis ve kokulu sardunya, ıtır ve
hindibalar.
Bahçem bir tepe yamacında. Yağmur suyu haricinde sulama imkanım yok. Yamaç olduğu için su tutma özelliği de yok maalesef.
Böyle bir bahçede bu bitkilerden hangileri sıkıntısı yetişebilir ve yayılır?

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 13:24   #78
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Bunlar da bizim bebekler, bir kardeşleri daha var saklanmış. 7 günlükler, çok hızlı büyüyorlar. Şu sıra harıl harıl bit temini ile uğraşıyorum. Hikayenin gerisini bitki delilerinin öyküleri başlığına saklıyorum.
Geçen yıl yazıp devamını getirmeyi unutmuşum. Kısmet bugüneymiş.

Öncelikle buraya fotoğraf yükleyip bilgi veren herkese ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Sayenizde bir çocuk çok mutlu oldu ve 6 tane bebek uğurböceği evde özenle büyütülüp doğaya salındı.

Geçen yıl Mayıs ayının ilk haftasıydı, pencereler sonuna kadar açık temizlik yaparken içeri bir uğurböceği girdi, kondu ve sonra bir yere kımıldamadı. Oğlum böcekleri pek sever, hatta ona inceleme yapması için büyüteçli özel kavanozları, vakumlu yakalayıcıları olan bir set bile almıştım. Oğlum okuldan gelince görsün diyerek böceği hazır üzerinde bitleri bulunan hedera helix yaprakları ile döşediğim özel böcek kavanozuna aldım. Bizimki geldi, sevinçten havalara uçtu tabii.

Biraz inceledi falan akşam oldu bizde kalsın bu gece dedik. Ertesi gün oğlum okuldan gelince salmaya karar verdik. Salma vakti geldi, kapağı açıp pencerenin kenarına koyduk, böcekte hiç hareket olmadı. Bütün gün kaldı olduğu yerde, oğlum da bizi sevdi diyerek ağzı kulaklarında geziyor.

Kavanoz pencerenin önünde durmaya devam etsin isterse gider diye bıraktık. Sonraki gün böceğimiz önce cama kondu sonra dışarı uçup gitti ama oğlum çok çok üzgün, ağlamaklı oldu. Herşeyi hemen temizlemek meraklısı olan ben nedendir hala şaşırdığım bir şekilde kavanoza dokunmadım, 2-3 gün daha aynı şekilde kaldı. Yine temizlik günü geldi, ablamız bu kavanozu yıkayalım mı artık deyince ben aldım elime içine bir baktım ki minik minik karıncadan küçük birşeyler geziniyor yaprakların arasında..

Hemen bu sayfayı açtım larva resimlerini hatırlayarak. Ama bizim kavanozdakiler o kadar küçük ki, emin olmaktan çok tahminle misafirimizin ona güzel yuva yaptığımız için bize bebeklerini bırakarak gittiğini anladım.

Oğlum okuldan geldi, buradaki resimlere de baktık ve birlikte emin olduk ki büyüteceğimiz uğurbebekleri var

Ve bit gördüğüme sevindiğim ve her yerde bit aradığım bir 15-20 günlük süre başladı.

İlk günlerde susuz kalmasınlar diyerek fısfısla sularken 4-5 yavrunun istemeden boğulmasına neden olduk. Bir kısmı da bitlerle gelen yaprakların altına saklanmış örümceklerin hedefi oldu. Aralarında kavga ederken de birşeyler oldu galiba ama 5-6 yavrumuz epeyce ortaya çıkmaya başladı. Bu arada parktan yürüttüğüm bol bitli gül tomurcuklarından iki üç tane de farklı uğurböceği larvasını da evlat edinmiş olduk.

Kozaya girdiler heyecanla çıkmalarını bekledik ve sonunda mutlulukla elimizden ve evimizden uçurduk..

Buraya evre evre fotoğraflarımızı ben de ekleyeceğim. Dışarıdan yavrularla birlikte renk renk heyecanlar yaşadık.

Kimbilir belki siz de bu minik timsahcıklara rastlarsınız da tanırsınız bahçıvanların en büyük dostlarını...

iyi ki ağaçlar.net var yoksa bu güzel anının hayatımıza girmesi mümkün olmazdı

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 14:38   #79
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Allah kavuştursun Özlem hanım, belki sizi ve oğlunuzu ziyarete gelirler; sizden iyi ev sahibi mi bulacaklar... ��

Ozlem A beğendi.
mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2018, 17:58   #80
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Name:  1029201819481.jpg
Views: 533
Size:  60.6 KB

Kavanozda memnun edemediğimi düşünüp çiçeklerimin üzerine bıraktığım uğurböceklerimden evde kalmak isteyen 2 yetişkin iki pupa kaldı.gidene dur demedim. Ama meğerse onların istediği sadece uyumakmış.ne polenle ne bitlerle ilgilendiler.bende yerlerini sevmediler deyip aç kalmasınlar diye özgür bırakmıştım.megerse kendilerini güvende hissettikleri bir yerde sürekli uyumak istiyorlarmış. Eğer taşınmazlarsa yakın bir yerde toplu olarak gördüğüm bir yer buldum. Yavrumu pupamı yetişkinmi ne ararsanız var çok fazla olmasada.inşallah uyku dönemleri bittiğinde gidip toplamayı düşünüyorum eğer hala orada olurlarsa.

Mesut Temiz ve Ozlem A beğendi.
nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024