agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Eski Bonsai Yarışmaları > Bonsai Yarışması 2008
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2008, 12:14   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bonsai "2008 Kış" Yarışması ön görüşmeleri

Kış yarışması için önerilerinizi yazabilirsiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 10:10   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Ağaçlar hakkında yapılması gerekenleri belirtmek hatalarımızı düzeltmek için güzel vesile olacak,bir sonraki yarışma için hazırlık yapmaya başlamalı.Yanlız beni rahatsız eden bir şey var,yarışma için fotoğraflar konulmaya başlandığında özellikle kendi katagorindeki ağaçlara merakla tıklıyorsun (nasıl bir ağaç acaba diye,sonuç da ikimizde acemiyiz),fotoğraf açılınca bazı ağaçların acemi değilde deneyimli katagorisine aitmiş gibi duruduğunu görünce şevkin kırılıyor.Yani kişi isterse yıllarını vererek artık bonsai olmuş bir ağaçı acemi katagorisinde yarışmaya sokabilir,böyle olunca daha yeni olan arkadaşlar artık yarışmanın sonuçunu merakla bekleyeme gerek duymayacaklardır.Bu durumla ilgili bir düzenleme yapmayı düşünüyormusunuz bir kriter belirleyecekmisiniz.Saygılar.

şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 11:13   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Kasım ayında yapılaçak olan yarışamda katılım sayısının ve ağaçların estetik ve çeşitlilik acısında bol olaçağına adım kadar eminim.
Bu gibi yarışmaları sayısın artması ile Ülkemizde bonsai hem yeni başlayanlar için hemde bu güzel sanatla tanışmış ve çalışmaları deavm etmekde olan bonsai dostları için yarışmada ki hata ve başarıların sonuçları daha güzel olarak irdelenmekde ve her geçen yarışmada bir önceki hatalar düzeltilerek başarıya doğru atılan birer yeni adım olaçakdır.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 13:06   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şenol dalkıran Mesajı Göster
Ağaçlar hakkında yapılması gerekenleri belirtmek hatalarımızı düzeltmek için güzel vesile olacak,bir sonraki yarışma için hazırlık yapmaya başlamalı.Yanlız beni rahatsız eden bir şey var,yarışma için fotoğraflar konulmaya başlandığında özellikle kendi katagorindeki ağaçlara merakla tıklıyorsun (nasıl bir ağaç acaba diye,sonuç da ikimizde acemiyiz),fotoğraf açılınca bazı ağaçların acemi değilde deneyimli katagorisine aitmiş gibi duruduğunu görünce şevkin kırılıyor.Yani kişi isterse yıllarını vererek artık bonsai olmuş bir ağaçı acemi katagorisinde yarışmaya sokabilir,böyle olunca daha yeni olan arkadaşlar artık yarışmanın sonuçunu merakla bekleyeme gerek duymayacaklardır.Bu durumla ilgili bir düzenleme yapmayı düşünüyormusunuz bir kriter belirleyecekmisiniz.Saygılar.
Senol bey, sizi ve belkide baska uyeleri de rahatsiz eden bu durumu gozden gecirecegiz. Kis yarismasi icin agaclarinizi hazirlamaya basliyabilirsiniz.

Eski 24-07-2008, 16:36   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Acemi-Deneyimli kriterleri hakkında bir önerim olacak.

Bu konuda kişiler kaç yıldır bonsai ile uğraştıkları değil sergiledikleri ağaçları ne kadar süredir eğittikleri dikkate alınmalı. Deneyimli kategorisine katılan arkadaşların dahi çoğu ancak birkaç yıldır bonsai ile uğraşıyor. Yani yarışmaya katılan hiç kimse gerçek anlamda deneyimli değil. Bu bakımdan Şenol arkadaşımızın kaygısı yersiz.

Mevcut kriterlerdeki sıkıntılı noktalar.
Acemi kategorisinde;
Eğer sadece 3-4 aydır eğitilen bir ağaç değerlendiriliyorsa, henüz formunun olmaması ya da ileriki dönemde düzeltilmesi gereken bazı bölümleri kasıtlı olarak bırakması kaçınılmaz (hatta bu tür planlı brakılan bölümler profösyonel yarışmalarda dahi göz ardı ediliyor).

Herkesi yarışmaya teşvik ederken bu durum değerlendirilmeye alınmadığında, tamamlanmamış çalışmalar ile katılma isteği düşecektir. Sadece, kendi ağacımı için söyleyeyim.

Yapılan şu kritik, bonsai adına doğrudur.

"...Tel sarimlari ve budanmis dallarin su anki gorunumu agacin estetik guzelligini olumsuz etkilese de..."

(hatta bir tane de ben ekleyeyim :=). Ağacın dikim açısı daha öne doğru olmalıydı- esasında ilk başta öyleydi ama ilk tellemeler sırasında zorlanmaya bağlı biraz geri yattı)

Ama bu kritik yarışma kategorisine göre çok uygun olmuyor. Şöyle açıkayayım.

Eğer o dalları sırf yarışma için zamanında önce jin yapsam ağaç ölecekti (daha önce yarışma ile ilgili sorular bölümünde bu durumu belirtmiştim). Ağaç zaten çok ağır işlemlerden geçmişti. Ayrıca o dalların jin için paylı olarak bırakılıp kuruması beklenmeliydi.

Bazı dallar neredeyse 3 parmak kalınlığında, kullanılacak daha estetik tel malesef yok. Acemi yarışması ağacın uygunluğu ve eğitim sürecini puanlayacak diye düşündüğüm için ekledim. Sadece şu anki görüntü düşünülecekse, bu şartlar altında katılmamam gerekirdi.

Deneyimli kategorisinde;
Adından ve kriterlerden benim anladığım çalışmanın tamamlanmış olması gerekiyordu.En azından rötüş dışında eğitim işinin kalmamış olması gerekirdi. Halbuki, şimdilik bu da mümkün değil. Hiç kimsenin, eğitimini tamamladım, diyebileceği ağacı yok ki! Hatta kriterlerden biri olan saksısı dahi yok. Yarışmaya eklenen fotoğrafların çoğu belli bir sunum tarzı içinde değildi. Evdeki mobilya üzerindeki çekim ile özel standda duran çekim doğal olarak farklı duruyor.

Sonuç olarak, herkesçe uygunsa kategoriler şu şekilde düzenlenebilir.

Uygun potensiyel
Yeni başlayanları yeni aldıkları daha eğitim yapmaya başladıkları ağaçlar. Kriterler, Nebari, konikleşme, dallanma, yapraklanma

Eğitimde bonsai
Yeni başlayanlar ve bitmiş ağacı olmayanlar için; maksimum 3 yıldır eğitimde olan ağaçlar. Bir önceki kriterler + budama, telleme, saksı değişimi. Her aşama mutlaka fotoğraflanmalı. Sadece son halinin fotoğrafı kabul edilmemeli. Telleme, budama ve saksı değişimi gösterilmeyen hiçbir ağaç değerlendirmeye alınmamalı. (Hazır ağaç olmadığını ispat etmek için de gerekli)

Prebonsai
Ufak rötuşlar hariç ağaç tamamlanmış olmalı. Minimum 3 yıl eğitilmiş. Aşamalar yine fotoğraflanmalı anacak puan son hale verilmeli. Ufak hatalara izin verilmeli. (Bizim deneyimli kategorisine katılan ağaçlar gibi)

Bonsai
Buradaki deneyimli kriterleri gibi. Ama çalışmalar gerçekten tamamlanmış, Dört dörtlük bonsai olmalı. Yarışmaya sunum esnasında herhangibir işlem yapılma ihtiyacı kalmamış olmalı. Hazır alınmış veya başka birinden devir alınmış bonsailer de kabul edilmeli (ilk defa bu kategoride bonsaiciden çok ağaç değerlendirilmeli) Sunumda klasik yarışma kurallarına uyulmalı.

Bunlar dışında, yarışmacı sayısı artınca, ara katagoriler de olabilir. En iyi (en orjinal) X tarzı. En iyi telleme, En iyi jin uygulaması vs.vs.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 22:08   #6
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bu kategoriler benim de mantığıma yattı..

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2008, 16:27   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Acemi-Deneyimli kriterleri hakkında bir önerim olacak.

Bu konuda kişiler kaç yıldır bonsai ile uğraştıkları değil sergiledikleri ağaçları ne kadar süredir eğittikleri dikkate alınmalı. Deneyimli kategorisine katılan arkadaşların dahi çoğu ancak birkaç yıldır bonsai ile uğraşıyor. Yani yarışmaya katılan hiç kimse gerçek anlamda deneyimli değil. Bu bakımdan Şenol arkadaşımızın kaygısı yersiz.

Mevcut kriterlerdeki sıkıntılı noktalar.
Acemi kategorisinde;
Eğer sadece 3-4 aydır eğitilen bir ağaç değerlendiriliyorsa, henüz formunun olmaması ya da ileriki dönemde düzeltilmesi gereken bazı bölümleri kasıtlı olarak bırakması kaçınılmaz (hatta bu tür planlı brakılan bölümler profösyonel yarışmalarda dahi göz ardı ediliyor).

Herkesi yarışmaya teşvik ederken bu durum değerlendirilmeye alınmadığında, tamamlanmamış çalışmalar ile katılma isteği düşecektir. Sadece, kendi ağacımı için söyleyeyim.

Yapılan şu kritik, bonsai adına doğrudur.

"...Tel sarimlari ve budanmis dallarin su anki gorunumu agacin estetik guzelligini olumsuz etkilese de..."

(hatta bir tane de ben ekleyeyim :=). Ağacın dikim açısı daha öne doğru olmalıydı- esasında ilk başta öyleydi ama ilk tellemeler sırasında zorlanmaya bağlı biraz geri yattı)

Ama bu kritik yarışma kategorisine göre çok uygun olmuyor. Şöyle açıkayayım.

Eğer o dalları sırf yarışma için zamanında önce jin yapsam ağaç ölecekti (daha önce yarışma ile ilgili sorular bölümünde bu durumu belirtmiştim). Ağaç zaten çok ağır işlemlerden geçmişti. Ayrıca o dalların jin için paylı olarak bırakılıp kuruması beklenmeliydi.

Bazı dallar neredeyse 3 parmak kalınlığında, kullanılacak daha estetik tel malesef yok. Acemi yarışması ağacın uygunluğu ve eğitim sürecini puanlayacak diye düşündüğüm için ekledim. Sadece şu anki görüntü düşünülecekse, bu şartlar altında katılmamam gerekirdi.

Deneyimli kategorisinde;
Adından ve kriterlerden benim anladığım çalışmanın tamamlanmış olması gerekiyordu.En azından rötüş dışında eğitim işinin kalmamış olması gerekirdi. Halbuki, şimdilik bu da mümkün değil. Hiç kimsenin, eğitimini tamamladım, diyebileceği ağacı yok ki! Hatta kriterlerden biri olan saksısı dahi yok. Yarışmaya eklenen fotoğrafların çoğu belli bir sunum tarzı içinde değildi. Evdeki mobilya üzerindeki çekim ile özel standda duran çekim doğal olarak farklı duruyor.

Sonuç olarak, herkesçe uygunsa kategoriler şu şekilde düzenlenebilir.

Uygun potensiyel
Yeni başlayanları yeni aldıkları daha eğitim yapmaya başladıkları ağaçlar. Kriterler, Nebari, konikleşme, dallanma, yapraklanma

Eğitimde bonsai
Yeni başlayanlar ve bitmiş ağacı olmayanlar için; maksimum 3 yıldır eğitimde olan ağaçlar. Bir önceki kriterler + budama, telleme, saksı değişimi. Her aşama mutlaka fotoğraflanmalı. Sadece son halinin fotoğrafı kabul edilmemeli. Telleme, budama ve saksı değişimi gösterilmeyen hiçbir ağaç değerlendirmeye alınmamalı. (Hazır ağaç olmadığını ispat etmek için de gerekli)

Prebonsai
Ufak rötuşlar hariç ağaç tamamlanmış olmalı. Minimum 3 yıl eğitilmiş. Aşamalar yine fotoğraflanmalı anacak puan son hale verilmeli. Ufak hatalara izin verilmeli. (Bizim deneyimli kategorisine katılan ağaçlar gibi)

Bonsai
Buradaki deneyimli kriterleri gibi. Ama çalışmalar gerçekten tamamlanmış, Dört dörtlük bonsai olmalı. Yarışmaya sunum esnasında herhangibir işlem yapılma ihtiyacı kalmamış olmalı. Hazır alınmış veya başka birinden devir alınmış bonsailer de kabul edilmeli (ilk defa bu kategoride bonsaiciden çok ağaç değerlendirilmeli) Sunumda klasik yarışma kurallarına uyulmalı.

Bunlar dışında, yarışmacı sayısı artınca, ara katagoriler de olabilir. En iyi (en orjinal) X tarzı. En iyi telleme, En iyi jin uygulaması vs.vs.
Sanirim senol beyin kaygilari yersiz degildir. bonsaide acemilik donemini gecmek kisiden kisiye degisebiliyor. 2-3 yil gibi kisa bir zaman icerisinde surekli calismalar ile kendini bonsai sanatinin en ust kisimlarina tasiyan biri olabilecegi gibi, 10-15 yil bonsai calismalarinda hep cekimser pasif davranan bir bu sure icerisinde hep acemi kalir.

Su an nasil yapacagimizi bilmiyorum ama mutlaka bir cozumu hep birlikte bulacagiz.

Sayin Eaglion, bu yarismalarin amaci, bonsaiye daha fazla arkadaslarin katilmasi ve agaclar uzerindeki olumlu olumsuz calismalarin belirtilip, daha guzel agac agaclar yapimina yonlendirmektir.

Kendi agacinizda verdiginiz ornekte soylediklerim sanirim ne kriterlere ne de bonsai yarismasinin amacina aykiridir. Yarismaya katilan her uye de agaci uzerinde belirtilen olumlu ve olumsuzluklari cok iyi bir sekilde kavradigini ve baska calismalarini o dogrultuda yapacagini dusunuyorum.

Turkiyede bonsai su an bircok zorluklarla yapilmaya calisiliyor. Bunu cok iyi goruyorum ve bu olumsuzluklara ragmen agaclariniz uzerindeki yanlisliklari bildigim kadarinca anlatmiya calisiyorum ve bu ara yaptiginiz iyi guzel seyleri de hemen belirtiyorum.

Su an yaptigimiz bonsai yarismalari, Turkiyenin bonsai konusunda icinde oldugu durumdan dolayi sanal bir sekilde yapiliyor ve boyle de olsa bonsaiye buyuk bir yarari oldugunu dusunuyorum. Gun gelecek, sergiler acilacak yarismalar duzenlenecek, Turkiyede yapilan bonsailer yurt disinda sergilenecek yurt disindaki yarismalara katilim olacak. Bunu olmasi icin de bonsaicilerin kendi bolgelerinde orgutlenip surekli iletisim icerisinde bir birleri ile dayanisma bilgi alisverisi icerisinde olmalari gerekir buralarda oldugu gibi.

yukarida verdigin onerileri de degerlendirip gerekirse yarismada degisiklik yapabiliriz.

Ama unutmiyalim yarismanin amaci en iyi agacin sahibi olmak degil. En iyi bir sekilde bonsai yapimini yanlislardan yola cikip dogrulari bulmak olmali

Eski 25-07-2008, 21:47   #8
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Kaygıların yersiz olduğunu sanıyorum . 2 sene içinde nasıl bir yol katettiğimiz benim eski mesajlarımda ve 2007 yarışmasındakı ağacımın nasıl şekil aldığı açıkca görülmektedir . Ali beyin bitmez tükenmez sabrı ve bonsaiye gönülvermiş arkadaşların önerileri, bizi ulaşamıyacağımız nokta ya getirdi . Başta Agaclar.net' e engin sabrı ile Ali beye ve heyecanla öneriler sunan bonsai severlere memede teşekkürler . Yeni yarışma daha güzel olacak inanıyorum .

Düzenleyen bonsade : 26-07-2008 saat 08:32
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 00:04   #9
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Gözümden kaçmış olabilir ama Ali Bey'e sormak istiyorum kasımdaki yarışmada da ödül bonsai kitabımı? (Türkiyede olmadığı için değerli bir ödül "en azından benim için")

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 14:55   #10
Ağaç Dostu

Cemboa iyi gunler. Kasim ayi yarismasinda da buyuk bir olasilikla, deneyimlilerin odulu kitap olabilir. Acemilerin odulunun ne olacagina ise henuz bir karar verilmedi. Ama mutlaka acemiler icin de guzel bir odul secilip konacaktir.

Eski 06-08-2008, 09:55   #11
red
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Cemboa iyi gunler. Kasim ayi yarismasinda da buyuk bir olasilikla, deneyimlilerin odulu kitap olabilir. Acemilerin odulunun ne olacagina ise henuz bir karar verilmedi. Ama mutlaka acemiler icin de guzel bir odul secilip konacaktir.
Sevgili hocam Ali H.Ali bey;Acemilerin daha çok kitaba ihtiyacı var sanırım. İnternet haricinde şöyle boş zamanlarımızda elimize alıp araştırma yapabileceğimiz materyaller yok malesef.Siz eniyisi iki birinciye de kitap gönderin.

red Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2008, 04:29   #12
Ağaç Dostu

Red iyi gunler, yazdiklarinizi goz onune alip acemilerin odulu hakkinda dusunecegim

Eski 11-09-2008, 12:58   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2007
Merhaba Ali H. Ali bey.Sanırım irtibat noktasında aksaklık olmuş.
pen jing usta 0 505 535 4714
Görüşmek temennilerimle...

Pen-jing usta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2008, 13:22   #14
Ağaç Dostu

Pen-Jing usta merhaba. Uzun zamandir foruma ugramiyorsunuz ve sizinle bir iletisim de kurulamadi.

2. Bonsai Yarışması Sonuçları (Haziran 2008)

Yukaridaki linkte bonsai yarismasi juri uyelerinin aldigi bir karar #15 mesajda
Bir bakarmisiniz?

Eski 14-09-2008, 03:54   #15
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Ben yukarda belirtilen bir öneriye sıcak bakmıyorum.Hazır alınmış bonsai ile yarışmaya katılmanın, yarışmanın aslından ruhundan ve amacından uzaklaşılması anlamına geleceğini düşünüyorum.Benim çokca bonsai adaylarım olduğu gibi hazır alınmışda var.Üstelik ben üzerinde çalışarak boyunu 1/3 oranında arttırdım.Yani alındığı gibi değil üzerinde benimde çalışmam var.Ama yarışmaya hazır alınmışlar girerse kendi emekleriyle yıllarca üzerinde çalışma yapılan bonsai veya adaylarına haksızlık olur.
Birde deneyimli ve acemilerin katılacağı ağaçlara kriteler getirmeyede sıcak bakmıyorum.Örneğin benim bonsailerimin içinde 5 senedir çalıştığım ağaçlarım var bonsai formunu aldı ama ben gövde kalınlaşsın diye bonsai saksısına almadım.Bonsai saksısına almadığım için deneyimli kategorisinde yarışamayacığım anlamınamı gelicek.Öte yandan bonsai saksısına aldığım ağacımda var.O zaman şöyle bir karışıklık çıkacak, benim hem deneyimli hemde acemi yarışmasına katılmam gerekicek.Ama yapılmış yarışmalarda uygulandığı gibi devam ederse herkes kendi kategorisini seçer juride acemileri kendi içinde deneyimlileri kendi içinde değerlendirip kendi yorumlarıyla birinciyi seçerler.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2008, 13:24   #16
Ağaç Dostu

Cemboa kis yarismasinda daha bir degisiklik yapmis degiliz. Uyelerin yazdiklarini da degerlendirip tartisiyoruz.

Aslinda deneyimliler icin su an bir sorun yok. Kucuk bir sorun acemiler icin var. o da bazi agaclarin acemilerde degil de deneyimliler bolumunde olmasi gerektigi dile getirilmis. Onada bir sekilde bir cozum bulacagiz.

Belki ileride hazir alinmis agacarla da bonsai yarismasina katilim olabilir. Ama su asamada herkes ozveri ile kendi calismalarini(ki bizim de yarismadaki amacimiz budur) sergilemeye calisirken hazir alinmis agaclarla katilmak, emek verenlere haksizlik olur dusuncenize katiliyorum.

Kis yarismasi icin zaman daraliyor agaclarinizi hazirlamaya baslamalisiniz.
Hepinize kolay gelsin.

Eski 15-09-2008, 10:31   #17
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Haziran ayındaki yarışmada dereceye giren ağaçlar hazır alınmış ve üzerinde çalışma yapılmış ağaçlar mıydı? Açıklarsanız sevinirim.

Eğer öyleyse yarışmada alt ayrımlar olsun.

1- Acemi
a- Kendisi yetiştirmiş
b- Satınalınmış

2- Deneyimli
a- Kendisi yetiştirmiş
b- Satınalınmış

Ya da puanlamada buna göre ayrı bir puanlama kriteri olsun.

Hep savunduğum fikri tekrarlayayım;

Hazır alınan ile kendi yetiştirdiğimiz ağaçlar aynı kategoride olamaz. Olmamalı.

Çok iddialı falan değilim. Yanlış anlaşılmasın ama verilen emekler de dikkate alınsın.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2008, 12:47   #18
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
sayın cemboa ve sayın uzman16 suçlamalarda bulunuyorsunuz. Lütfen kelimelerimizi daha dikkatli seçelim. Kırıcı oluyorsunuz.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2008, 12:51   #19
Ağaç Dostu

Uzman 16 haziran yarismasina satin alinmis agaclarla katilim olmadi.
Cemboa'nin yazdiklari sadece. Eaglionun bir onerisinde yazdiklari icin dusunduklerini yazmis.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Bonsai

Bonsai yarismasindaki tum kurallar oldugu gibi gecerlidir. Bir degisiklik yapilacaksa, kis yarismasi icin fotograf eklenmiye baslanmadan once, tum uyelere duyurulacaktir.

Eski 15-09-2008, 13:03   #20
Ağaç Dostu

Picea Pungens, bir yanlis anlasilma var. Cemboa yapilan bir oneriye katilmadigini yazdi. Uzman 16 da sanirim sadece son mesajlari okudugu icin oyle bir soru ve ona ek olarak onerilerini belirtti.

Yarismaya katilan agaclar kesinlikle hazir alinmis agaclar degildi. Herkesin emek vererek uzerinde calistigi agaclardi. Biz yarismaya katilan arkadaslarin yarisma kurallarina uydugunu biliyoruz.

Kis yarismasi icin hepinize iyi calismalar bol sanslar.

Eski 15-09-2008, 13:19   #21
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
O halde uzman16 ve cemboa sizlerden yanlış anlamam sonucu yapmış olduğum çıkıştan ötürü özür dilerim.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 18:54   #22
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Aytaç bey ne karıştırıyorsun forumu Hazır ağaçların yarışmaya konmasında sadece ağaç seçimi ön plana çıkacaktır. Bu yüzden kendi el emeğimizin değerlendirilmesi söz konusu. Bu arada yarışmaya katılmak konusundaki düşünceleriniz nedir arkadaşlar ?

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 15:07   #23
Ağaç Dostu

Bence bonsai calismalari yapan herkes katilmali.

Eski 24-09-2008, 11:56   #24
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Ben de üç ağacımla; kasım yarışmasına katılmayı düşünüyorum. Şimşir, mor salkım ve süs narı; ağaçlarımın hepsinin fotoğraflarını çekip, üyelerin bonsai çalışmaları bölümüne koymuştum. Süs narımın üstünde 10 tane meyvası var, budadığımda onlar ne olacak onu düşünüyorum, kıyamıyorum

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2008, 01:56   #25
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Açıkçası ben meyveli ağaçlarda meyveleri koparmadan güzel sonuç alamadım. Meyveleri koparınca ağaç enerjisini büyümeye veriyor. Ağacı kış sonunda budarsınız belki ? Meyveleri de eskimiş olur, koparırsınız.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2008, 23:58   #26
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
selamlar.arkadaşlar 15 fidan hazırladım ,hepside bonsai olacaklar .( nasıl olacaksa))) ) fakat henüz çok yeniyim, ben nasıl katılacağım ,şimdi gidip hazır bir bitkimi alayım .Yoksa küçücük fidanlarımla mı katılayım.? en iyisi şimdilik izlemek seneye belki. saygılarımla

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2008, 09:51   #27
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın neconeco

Bu sene yarışmaya katılamazsınız diye bir şey yok.
Önemli olan doğru frm ve yapıda ki fidanı biraz ufak rutujlar ile görsel olarak etkli bir tapı kazandıra bilirsiniz.

kıa bir örnek vereyim bakın bu bir ardıç fidanı.

arkasında ufak bir budama ve telleme işlemi

yahut farklı bir düşünce daha

gibi basit bir uygulama ile iki farklı form elde edeblirsiniz. Saygılar.

Fotoğraflar :bonsai-fachforum üyelerinden Niko ve DenisM aittir.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2008, 14:37   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-09-2008
arkadaşlar yarışma şartları zamanları ve kriterleri bakımından yeni üyeler için bilgi verebilirmisiniz

ozanezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2008, 13:02   #29
Ağaç Dostu

Bonsai yarismalari icin, asagidaki linkten, bilgilere ulasabilirsiniz.

Bonsai Yarışmaları Kuralları / 2008

Eski 19-10-2008, 17:53   #30
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Her şeye atlıyormuşum gibi oluyor biliyorum, fakat sanırım yarışmaya katılmazsam içim içimi yer. Sonuncu da olsam katılayım değil mi? Bu benim gibi acemiler için bulunmaz fırsat. En azından daha bir şevkle çalışırız. Sizler ne dersiniz?

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024