agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Eski Bonsai Yarışmaları > Bonsai Yarışması 2008
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2008, 12:17   #1
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
susam / roket ardıç (acemi)

Yapılan İşlemler: İlk önce saksı yapımı için aldığım gaz betonu testere, pens, tornavida ve sıcak slikon malzemeleri kullanarak düşündüğüm doğal formu oluşturdum. İçine az miktarda torf-perlit karışımı koyarak üzerine kök budaması yaptığım 9 adet ardıç fidanını yerleştirdim. Telleyerek köklerini sabitledim. Üzerlerini toprakla örtüp düşündüğüm formda şekillendirdim. Uygun zaman olmadığını düşünerek sadece ileridede olmasını istemediğim dallarını budadım. Onun haricinde budama yapmadım. Yine zamanın uygun olmaması yüzünden telleme yapmadım. (Aslında aldığım uyarılarla bunun yanlış olacağını anladığım için yapmadım.) Toprak örtüsünün üzerini doğal görüntü oluşturabilmek için yosun parçalarıyla kapladım. Yine doğal bitki örtüsü görüntüsü verebilmek için mine ve bodur karanfil diktim. Bunlar büyümeyen cinsler olduğu için uygun olduğunu düşündüm. Daha sonra küçük bir kız ve uğur böceği yerleştirerek son görüntüyü verdim.

Saksı hazırlanırken çekebildiğim resimlerin kalitesinden ötürü özür dilerim. Elimdeki imkanlar o an için bu kadardı.

Düzenleyen susam : 08-11-2008 saat 13:02
susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2008, 12:21   #2
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Aynı durum maalesef fidan hazırlığı için de geçerli. Yeterli ışık olmaması yüzünden fotoğraflar çok kötü çıktı. Bunun için üzgünüm.

Eski 08-11-2008, 12:43   #3
Ağaç Dostu

susam's Avatar

İlk iki denememde resimleri yüklemeyi becerememiştim. İnşallah bu sefer olmuştur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kullandığım malzemeler.jpg (30.5 KB, 1359 views)
Dosya Türü: jpg yapay kayalar için kesilen blok.jpg (33.4 KB, 1383 views)
Dosya Türü: jpg artık dikime hazır.jpg (38.8 KB, 1349 views)
Dosya Türü: jpg kök budaması yapılan fidanlar.jpg (38.3 KB, 1432 views)
Eski 08-11-2008, 12:53   #4
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bu fotoğraflar çalışmamı tamamladıktan sonra çekmiş olduğum fotoğraflar. Ertesi gün gün ışığında çekildiği için daha kaliteli.
Telleme yapmadığım için şu anda dağınık bir görüntü var. Yaşatmayı başarabilirsem tellemeyi o zaman yapacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0047.jpg (50.0 KB, 1370 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0041.jpg (69.0 KB, 1362 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0043.jpg (50.9 KB, 1318 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0044.jpg (70.2 KB, 1335 views)
Eski 08-11-2008, 13:01   #5
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Cins: Roket ardıç
Yükseklik: 40 cm
Saksı: Kendi yapımım
Form: Orman stili

Dip Not: Ağaç cinslerini yeni yeni tanıyorum. Maalesef bu çalışmamda kullandığım fidanların cinsini bilmiyordum. İnternetten araştırdım. Roket ardıç olduğuna karar verdim. Yanlışsam düzeltirsiniz.

Eski 01-12-2008, 19:16   #6
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Daha bonsaiye başlayalı çok az bir süre olmasına rağmen katılmış olman, ve yeni başlayan birisi için çok güzel bir iş çıkarmış olmandan dolayı tebrik ederim. Büyük olasılıkla acemilerden başka katılan olmadığına göre, ödülü alması kesin gibi.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 20:12   #7
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Ben bahçede çıkan dışbıdakları çınarları akasyaları kökten uçuruyordum kıymetini yeni yeni anlıyorum. Susam eline sağlık, tablo gibi olmuş. Arkadaşlar iki yıllık 25 cm diken ardıcı fidanı var, kendisi bitmiş. yerini beğenmiyorum başka yere dikeceğim. Bonsai olur mu dersiniz, kök daha çok ince.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 21:53   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Tebrikler Sayın susam yeni olmanıza rağmen çok güzel çalışmalar yapıyorsunuz.
Saksı sorunlarınıda çözmeye çalışıp başarmanız sizi ileride iyi bir bonsai uygulayıcısı olarak göreceğimize işaret. Elinize sağlık çalışmalarınızın devamını dilerim.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 23:58   #9
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Susam, cidden çok zor bir saksı yapmışsın, 2-3 ay önce praktikerden bir heves gidip ytong almıştım saksı yapmak için. Testere, çekiç vs. svadım kolları. Bırakın şekil vermeyi daha ytongu ikiye bölerken bile çok zorlandım, heryer toz oldu, aksırık tıksırık, helak oldum, e vazgeçtim tabi. Ama şimdi elektrikli bir testerem var, belki bir daha denerim.

Aramıza hızlı bir giriş yaptın, benim 2 yılda aldığım yolu sen 2 ayda aldın, tebrikler.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 08:50   #10
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Arkadaşlar. Çok teşekkür ederim. Penelope söylediğin gibi gaz beton ortalığı perişan etti. Bir de allerjim var. Hapşırık, tıksırık... Herşeye rağmen çok zevkliydi. Elektrikli testereyi bilemem ama kıl testereyle bi deneme yap istersen. Gerçi bende her ikisi de olmadığı için ağaç testeresi kullandım.

Eski 02-12-2008, 08:52   #11
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Daha bonsaiye başlayalı çok az bir süre olmasına rağmen katılmış olman, ve yeni başlayan birisi için çok güzel bir iş çıkarmış olmandan dolayı tebrik ederim. Büyük olasılıkla acemilerden başka katılan olmadığına göre, ödülü alması kesin gibi.
Vyssera. Aslında acemiler arasından sadece benim katılmam ve bu sayede ödül almam övünebileceğim birşey olmayacak. Fakat içten içe motive edeceği kesin . Keşke daha fazla katılan olsaydı. O zaman hangi noktada olduğumu daha iyi anlardım. Güzel sözlerin için teşekkür ederim.

Eski 02-12-2008, 09:06   #12
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Çok enteresan bir şey diyeyim bende yapılan son 2 yarışmadan ödülü kapan 2 kez trabzon grubu olmuş. ( gerçi biri şans ama sanırım trabzonun şansı ) bu gelecek 3. ödül. Ödüllerin hepside acemiler katagorisinde elde edilmiş, ödülü alan kişi bir sonraki yarışmada deneyimli olarak yarışmaya başlamış. Sayın susam bu da sizi bir dahaki yarışmada deneyimli olarak göreceğiz demek oluyor. Trabzon bonsai grubu umarım bundan sonraki yarışmalarda da dereceler alır.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2008, 11:59   #13
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Susam, ilk denemem şu testere ile idi.

30.11.2008 002.jpg

Şimdiki ise aşağıdaki testereyle olacak ama önce uygun uç almam lazım.

30.11.2008 001.jpg

Eski 02-12-2008, 15:55   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Gaz betonları işlemek için özellikle kalın dişli testere seçmelisiniz ince dişli testereler işi zorlaştırır.
Nalburlarda gazbeton testeresi diye sorarsanız uygun fiyata alabilirsiniz.
Kesim işini yaptıkdan sonra işleme için çakı, Yeamek pçağı. Falçada tornavida vs olabilir.
Aşşağıda resmini yüklediğim 1. ürün uygun fiyatdadır ve her yerde bulabilirsiniz. Sadece Gaz beton keser.Tahta da kesebilir.

2. resimdeki gaz beton ve normal sertlikdeki taşları kayaları kesebilirsiniz.
Tahda hesemezsiniz elmas uçludur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg testere1.jpg (20.4 KB, 1299 views)
Dosya Türü: jpg 2000008881.jpg (9.3 KB, 1241 views)

Düzenleyen Harun Parlak : 03-12-2008 saat 10:29
Eski 02-12-2008, 16:01   #15
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlar önce iş güvenliği ve sağlık tedbirleri gelir, tozlu malzeme kullanımında maskesiz çalışmayın.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2008, 10:08   #16
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Sevgili Penelophe. İkinci testeren (elektrikli olanı) beni kalbimden vurdu. Keşke benimde olsaydı. Alet edevat gördümmü içim gidiyor. Tekin'in ikinci testeresine de bayıldım. Tekin Bey, bu testereyle kaya kesmek sanırım mümkün değildir değil mi? Ah keşke mümkün olsaydı...

Eski 03-12-2008, 10:33   #17
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Kayaları kesmeniz mümkündür yalnız biraz uğraştırır. Bence siz kendinizi saksı yapımına bukadar çok vermeyin. Verinde ağırlık asıl olan uğraşınız BONSAİ olsun
Taşlarla uğraşmak hem yorucu hem çok tozlu topraklı oluyor.
Elektirikli aletler işinizi kolaylaştırabilir ama malisef onlarda biraz tehlikeli. Dikkat etmek lazım.

Eski 03-12-2008, 11:34   #18
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Tekin Bey, testereler güzelmiş, çıktı aldım, bir ara gidip alacağım.

Susam,
aynı şekilde alet edevata hayranım, hiç ihtiyacım olmasa da gördüğüm her aleti almak istiyorum. Şu aşağıdaki canavarı da bu hayranlığım sonucu alet edevat koleksiyonuma sokmuştum, daha hiç kullanmadım. Buna da uç alacağım bugün, sanırım ytongu bununla daha kolay keserim. E tabi önce alete alışmak için bir kaç ytoungu parçalamam gerekebilir.

Susam, dekupaj testeresi diye geçiyor benim testerenin adı. İşlevleri düşünüldüğünde çok pahalı birşey değil, 70 civarındaydı sanırım ama geçen praktikerde farklı marka gördüm, 350 wattı oda ve 34.95'ti. Aklında olsun.

30.11.2008.jpg

Eski 03-12-2008, 12:16   #19
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Sevgili Susam ve Penelophe, bu elektrikli aletler çok faydalı ancak kullanmak belirli bir beceri ister. O da öğrenilebilir. Ancak asıl önemli olan iş kazası riski yüksektir.

El veya vücütta kesik veya yaralanma yanında, kesme toz veya parçalarının göze verebileceği zarar da önemli. Kesilecek malzemenin tozlarının teneffüs edilmesi de var.

En tecrübeli teknisyenlerin bile bu aletlerle kaza yaptığına şahit oluyorum.

Kısaca Göz Koruyucu, Solunum Koruyucu, Eldiven yanında Kullanım talimatlarını öğrenme ve dikkat gerektirir. Yani önce İŞGÜVENLİĞİ.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2008, 13:15   #20
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Beyler sakin olun. İnanın yıllardır ustalık isteyen birçok iş yaptım ve de yapmaya devam ediyorum. Ha bunlar nedir derseniz duvar örmekten tutunda elektrik tesisatı çekmeye kadar, ağaç kesmekten (tabi ormancıların kesilebilir olarak işaretlemiş olduğu ağaçları kastediyorum), su tesisatına kadar bir çok işle ilgilendim. Bu benim hobim. Matkaplar, testereler, tornavidalar, alet çantaları, işkenceci aletleri vs. hepsi boynuma takacağım gerdanlıktan daha değerli. En azından işimi görüyorlar. Bir de tabi eşimin ya da ustaların kaprislerini çekmek zorunda kalmıyorum .

Eski 03-12-2008, 13:16   #21
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Msgurkan, uyarılarınız için teşekkürler. İlk matkap kullanırken (pencerenin kenarına kablo için delik açacaktım) pencere kasası yerine pencereyi delip, elimide duvara çarpınca akıllandım. Şimdi ilk defa kullanacağım bir alet olduğunda, önce bir süre en düşük devirde ve kötü bir malzemeler kullanarak denemeler yapıyorum, kendime güvenim gelince asıl işe geçiyorum.

Susam,
yazdıklarını okuyunca, dedim ki sen tam benliksin. Bende hep kendi işimi kendim görürüm. E bir süre sonra deneyim sahibi oluyor insan. Parke döşemekten, fayans döşemeye kadar..

Şu ytongu müsait bir zamanda saksı haline getirip foruma yükleyeceğim fotoğrafları.

Eski 03-12-2008, 13:16   #22
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Kayaları kesmeniz mümkündür yalnız biraz uğraştırır. Bence siz kendinizi saksı yapımına bukadar çok vermeyin. Verinde ağırlık asıl olan uğraşınız BONSAİ olsun
Taşlarla uğraşmak hem yorucu hem çok tozlu topraklı oluyor.
Elektirikli aletler işinizi kolaylaştırabilir ama malisef onlarda biraz tehlikeli. Dikkat etmek lazım.
Tekin Bey. Şu anda yaptığım bonsai adaylarını yaşatmaktan başka bu konuda yapabileceğim bir şey yok. Hep diyorum ya; bütün yatırımlarım bahara kaldı. Bahar gelsin ne çalışmalar yapacağım inşallah.

Eski 03-12-2008, 13:20   #23
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Msgurkan, uyarılarınız için teşekkürler. İlk matkap kullanırken (pencerenin kenarına kablo için delik açacaktım) pencere kasası yerine pencereyi delip, elimide duvara çarpınca akıllandım. Şimdi ilk defa kullanacağım bir alet olduğunda, önce bir süre en düşük devirde ve kötü bir malzemeler kullanarak denemeler yapıyorum, kendime güvenim gelince asıl işe geçiyorum.
Penelophe. Bu söylediğin kazalar en değme ustaların bile başına gelebiliyor. Tedbirli ve dikkatli olduktan sonra kolay kolay birşey olmaz. Yanlız elektrikle ilgili sorunlarla ilk uğraşmaya başladığım zamanlarda sabırsızlığımdan bir kaç kez çarpıldım . O günden sonra böyle oldum .
Allah korudu da ciddi bir durum olmadı. Ve artık bu tür konularda gösterdiğim sabra kendim bile şaşıyorum.

Eski 03-12-2008, 15:22   #24
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın susam ve Penelophe 30 yıldır bu aletleri kullanır ve inşaat işleri yapar dururum.
Sizinkadar azimli yılmayan her işin üstesinden gelebilecek tek yetiştirebildiğim büyük oğlum keşke her işe gönül vermiş kişiler sizinkadar azimli olsa. İnanın biz her konuda Avrupaya takla attırırız.
Azminize hayran oldum.Başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim

Eski 04-12-2008, 07:26   #25
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Tekin. Güzel sözlerin için teşekkürler. Gurur duymamı sağladın. Çok sağol.

Eski 04-12-2008, 13:41   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msgurkan Mesajı Göster
Sevgili Susam ve Penelophe, bu elektrikli aletler çok faydalı ancak kullanmak belirli bir beceri ister. O da öğrenilebilir. Ancak asıl önemli olan iş kazası riski yüksektir.

El veya vücütta kesik veya yaralanma yanında, kesme toz veya parçalarının göze verebileceği zarar da önemli. Kesilecek malzemenin tozlarının teneffüs edilmesi de var.

En tecrübeli teknisyenlerin bile bu aletlerle kaza yaptığına şahit oluyorum.

Kısaca Göz Koruyucu, Solunum Koruyucu, Eldiven yanında Kullanım talimatlarını öğrenme ve dikkat gerektirir. Yani önce İŞGÜVENLİĞİ.
Sayin Gurkanin yazdiklarina katiliyorum. Eletrikli aletler kullanilirken, gozluk, maske, kulaklik, eldiven kullanmak, dikkatli olmak, olabilecek kaza riskini azaltsa da, aletleri nasil kullanacagini bilmek de gerekiyor. Her eletrikli aletin nasil kullanilacagina dair aletle birlikte satilan bilgiler mutlaka okunmalidir. Alet uzerinden daha kolay kullanim olur diyeuzerinden bir parcasini(koruyucu)sokup oyle kullanirsaniz kendinizi tehlikeye atacaginizi unutmayiniz.

Hetce(susam) hanim bircok kadinin yapamadigi bircok isi becerebiliyorsunuz, duvar orme su tesisati, odun kesme vs, hepsi guzel de Eletrikle birseyler yapmiya calismak, hem kendiniz icin hem de baskalari icin hem de calisma yaptiginiz yer icin tehlikeli oldugunu dusunuyorum. Yanlis yapacaginiz bir baglanti istemediginiz bircok kazaya neden olabilir(biliyorum yanlis yapmam diyeceksiniz ama bu gibi yanlisliklari yapmamak icin insanlar yillarca egitimden ve deneyimden gecip belge alip sonra eletrikle ugrasiyorlar.)

Sizlere kazasiz belasiz calismalar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 18:07   #27
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Ali Bey. Hassasiyetini anlıyorum. Ama 20 yıldır evimdeki tüm ustalık gerektiren işleri kendim yaptığım için kendi çapımda usta oldum diyebilirim. Elektrik bağlantıları hakkında bilmem gerekenleri bildiğim için sorun yaşamıyorum. Yaşadığım zamanlardan aldığım derslerin katkısı olmadı değil tabi...

Eski 29-10-2011, 12:20   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2011
çok güzel

karamelm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2011, 08:04   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-11-2011
Çalışmalarınıza hayran kaldım. Tebrik ederim.

muratbal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024