agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Eski Bonsai Yarışmaları > Bonsai Yarışması 2007
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-11-2007, 12:30   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
1. Bonsai Yarışması (Ekim 2007) sonuçları

Agaclar.net'in hazirladigi 1. bonsai yarismasina, katilim bekledigimiz kadar olmasa da cesaret gosterip katilan , ustelik yalniz acemiler bolumune katilan arkadaslarimiz olmus, hepsine ayri, ayri tesekur ederiz.
Yarismada yalniz, bir agacin, en iyi agac secilecek olmasi, yarismaya katilanlan diger arkadaslarimizin moralini kirmasin, bonsaiye devam onumuzde daha nice bonsai yarismalari, sizleri bekliyor.

Oylama icin ankete yazan uyelerimiz. Degerlendirmeleriniz, bonsaiye nasil bakiyorsunuz acisindan onemliydi. Bir dahaki sefere yalniz ankete degil yarismaya katilmanizi da bekliyoruz. Ankete katildiginiz icin hepinize tesekurler.

Ilk heyacanla yarismaya katilacagini belirten, sonrada her nedense yarismaya katilmaktan vaz gecen uyelerimiz. katilmama nedenlerini bildirirlerse, belki ikinci yarismayi hazirlarken o nedenleri de goz onune aliriz.

Asagida bonsai yarismasina katilan agaclarin, juri tarafindan yapilan degerlendirmelerini bulacaksiniz.

AYBALA / Kayin

Bonsai yapmak icin secilen fidan, cok genc oldugundan bonsaiye uygun degildir. Buna ragmen fidanin saksi icerisindeki dikim ve duzenlenmesi, agac sahibinin, ileride yapacagi bonsaileri, saksi icerisine cok guzel ve estetik bir bicimde yerlestirecegi goruluyor.

Estetik guzellikten tam puan alacakken, saksi icerisinde birakilmis, kuru yapraklar bunu engelledi.

Fidan Secimi: 3
Dal Budamasi: yok
Telleme: yok
Secilen tarzla, yapilan uygulamanin uyumu: Tarzin ne oldugu belirtilmemis.
Estetik guzellik: 7
Toplam: 10 puan.

PENELOPHE / Simsir

Bonsaiye uygun guzel bir fidan secilmis, buna ragmen secilen fidanin nasil bir tarz yapilacagina karar verilemedigi icin, fidan sadece yuzeysel budanmis. Oysa nasil bir tarz olacagina karar verilip dallar budanip tellenmis olasaydi iyi puanlar alacak bir bonsai olabilirdi.

Agac sahibi agacinin hasta oldugunu belirtmis, bence saglikli gorunuyor.
Yine de bilinmelidir ki hasta ve sagliksiz bir agac yarismaya katilmamalidir.

Budanan yaprak ve dalciklar, saksi icerisinde birakilip, fotograf cekilmis ve agac yarismaya katilmis. Bonsaide kuraldir, sergilenecek agaclarin saksisi, saksi ici, ve agac temiz saglikli ve bakimli olmalidir.

Fidan Secimi: 15
Dal Budamasi: 5
Telleme: yok
Secilen tarzla, yapilan uygulamanin uyumu: Tarzin ne oldugu belirtilmemis.
Estetik guzellik: 3
Toplam: 23 puan

SGORUNUS / Mor salkim

Govdesi bonsaiye elverisli bir fidan olmasina ragmen, Dallari yeterli degildir hangi tarzda oldugu belli olmayan bir durumda. Mor salkimlar genelde, dogal buyumesi goz onune alinarak sarkik tarzlarda yapilir ve derince saksilara dikilirler.

Duz tas altindaki ayaklik duz tastan kucuk oldugu icin pek hos durmuyor.
Yine de bonsai saksisina, ikinci bir secenek olarak duz tasin secilmesi. bu agacta degil ama baska agaclarda dogal duracagina inaniyorum.

Fidan Secimi: 7
Dal Budamasi: 3
Telleme: Yok
Secilen tarzla yapilan uygulamanin uyumu: Tarz belirtilmemis.
Estetik Guzellik: 3
Toplam: 13 puan

SGORUNUS / Hanimeli

Ilerki yillarda guzel bir bonsai olabilir. Hangi tarzda yapilacagina karar verip uygulamaya gecilmeli.

Govde, sanki supermarketlerde satilan, bonsai saksilari icerisindeki bitkilerden,
etkilenip de yapilmis gibi genis bir S sekli verilmis. Oysa daka kisa kivrimlarla daha guzel bir forum verilebilirdi.

Saksi icerisindeki dikimi de yanlis olmus. Govde saksi icerisinde saga dogru yatarak cikacaksa, dikildigi yer saksinin sagi degil solu olmali ki saksi ile agac arasindaki denge saglansin.

Bu calismada da yine saksi icerisindeki yapraklar temizlenmemis.

Fidan Secimi: 5
Telleme: 3
Secilen tarzla yapilan uygulamanin uyumu: Tarz belirlenmemis.
Estetik guzellik:3
Toplam: 16 puan

SGORUNUS / Hatmi

Iyi bir fidan secimi yapilmis ustelik saksisi ile de uyum icerisinde. Gerektigi gibi uzerinde calisilirsa iyi bir bonsai olacak.
Bu agacta da tarz secimi yapilmadigi icin agac gelisi guzel budanmis gibi. En kisa zamanda tarzini belirleyip ona gore telleme ve budama yapilmali bu arada tellemenin nasil yapildigina da bir goz atilmali.

Telleme: 5
Secilen tarzla, yapilan uygulamanin uyumu: Tarz belirtilmemis.
Estetik guzellik: 6
Toplam; 26 puan

VYSSERA / Ardic

Ta bastan nasil bir tarz yapilacagina kara verilmis ve asama, asama istenilen tarza ulsilmis.

Bu calismada hemen goze carpan saksinin dogru bir secim olmadigi. Igne yaprakliarda genelde agaclar toprak renkli saksilara dikilirler. Saksi secimi agacin estetigini etkiler.

Agacin budanan dallari, govde dibinden degil de, govde uzerinde kisacik bir dal birakip budanmis olsaydi ve budamadan sonra govde uzerinde kalan bu dallarin bazilari kurumus dal etkisi verilerek agac daha bir dogal gorunum alabilirdi.

Dal Budamasi:15
Telleme: 15
Secilen tarzla, yapilan uygulamanin uyumu: 15
Estetik Guzellik: 7
Toplam: 67 puan

VYSSERA / Mavi ladin

Yine iyi bir agac secimi ve kararlilikla secilen tarz uzerindeki calisma sergilenmis.

Bonsaide agacin ice donuk kivrimlarindan dal cikmamali ve ilk dal agacin boyunun 3/1 gibi bir yerinden cikmali.
Mavi ladindeki ilk dal cok asagilardan ciktigi gibi agacin ice donuk bir kivrimindan cikiyor. O dal budanirsa agac daha guzel gorunecektir.

Fidan secimi: 15
Dal budamasi: 10
Telleme:15
Secilen tarzla yapilan uygulamanin uyumu: 15
estetik guzellik:7
Toplam: 62

Bu durumda en fazla puan alan (67) sayin Vyssera'nin ardic agaci en iyi agac secilmistir. Vyssera'yi kutlar daha guzel bonsailer yapmasini dileriz.

Agaclar.net bonsai yarismasi juri uyeleri
Saygilarimizla.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 20:44   #2
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Benim notum kıttır ama ...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Çalışırsanız yükseltirsiniz )
Çok güzel bir çalışma yapmışsınız, tebrikler

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 21:01   #3
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Vyssera, tebrik ederim.

Herkese teşekkürler..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 21:24   #4
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Oylama anında şaşırmıştım .Oyların doğru adresi bulduğunu görünce sevindim . Sizi kutlarım Vyssera.

Düzenleyen bonsade : 11-11-2007 saat 13:40
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2007, 22:06   #5
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Sitemizin sayın yöneticilerine yarışmayı düzenledikleri ve bizi bir araya getirdikleri için, Sayın jüri üyelerine değerlendirmeleri için, Ustalarımıza bize bonsaiyi bıkmadan anlattıkları ve daha da sevdirdikleri için, yarışmadaki arkadaşlarımıza emekleri ile burayı güzelleştirdikleri için, hepinize nezaketiniz ve güzel sözleriniz için yürekten teşekkür ediyorum.

Çok hoş bir duygu. Umuyorum bir dahaki yarışmaya daha çok arkadaşımız katılsın, gelişerek devam etsin. Saygılar ve sevgilerimi sunuyorum.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2007, 12:07   #6
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili vyssera;

Sen haketmiştin bunu zaten, can-ı gönülden tebrik ederim . Yarışmaya katılan diğer arkadaşlarıda cesaretlerinden ve çalışmalarının güzelliğinden dolayı tebrik ederim.

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2007, 18:27   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Bende seni gönülden kutluyorum sevgili vyssera,bonsai yi gönülden sevdiğin için ilerki zamanlarda daha da güzel ağaçlar ortaya çıkaracağını biliyorum.

şenol dalkıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2007, 19:03   #8
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sebahattin bey, Şenol hocam; sizlere de teşekkürler Bir dahaki ödül size gidiyor inşallah

Eski 11-11-2007, 19:40   #9
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Tebrikler vyssera

Ayrıca tüm katılan arakdaşlarıda tebrik ederim ileri zamanalrda yapılaçak yarışmalara güzel bir örnek teşkil ediyor.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 09:06   #10
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Kutlarım Vyssera. Sizlerin çalışmaları gerçekten benim gibi yeni başlayanlar için yol gösterici oluyor.

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 09:36   #11
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Tebrikler vyssera
Katılan tüm arkadaşları çalışmalarından, jürimizi de değerlendirmelerinden ötürü tebrik ediyorum. Bu çalışmalar ülkemizde bu anlamda yapılan belki de ilk çalışmalar. Bu yüzden gelecekteki çalışmalara ışık tutacaklardır.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 21:01   #12
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Sağolun Arkadaşlar, bu yarışma ilerde çok daha güzel işlere de sahne olacak, ve asıl işlevini yerine getirecek. Türkiye'de bonsai kısa zamanda büyük yol almıştır bence. Artık bir çok meraklısıyla, bir bilinmez olamktan çıkıp, saygıdeğer bir sanat olarak ülkemizdeki yerini alıyor. Nice çalışmalara ve yarışmalara hep beraber

Eski 13-11-2007, 08:25   #13
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Ali Bey'in agaclar.net adına armağanı bonsai kitabınız, biraz agaclar.net çıkartması, biraz kitap ayıracı, biraz boyama kitabı size ulaşmak üzere dün yola çıktı

Kutlarım

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2007, 13:28   #14
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Teşekkürler Sayın Malina,

Ali Bey'in imzaladığı bir kitaba sahip olmak benim için gurur verici. Çıkartmalar ve kitapların hepsi çok hoş, teşekkürler

Eski 27-11-2007, 18:23   #15
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Sevgili vyssera tebrik ederim, artık kim durdurur seni

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 16:25   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-09-2005
Galeri: 36
Merhaba, ben uzun süredir siteye girememiştim, kaçırdım yarışmayı. Çok pişmanım. Malina, Aybala sizleri de çok özlemişim.

Katılım gerçekten az olmuş.

Herkese selamlar.

erkolgencer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024