agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Eski Bonsai Yarışmaları > Bonsai Yarışması 2007
(https)

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2007, 00:53   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Bonsai Yarışması 01 Ekim-31 Ekim 2007 (Kurallar, ödüller)

Türkiye'de bonsai ile uğraşan dostlar,

Agaclar.net olarak, bir bonsai yarışmasi düzenledik. Bu yarışmanın bonsai öğrenme sürecinde, hepimize bir katkısı olacağını düşünüyorum.

"Benim yarışmaya koyacak ağacım yok ki" diyeceksiniz. Biliyorum bonsaide hemen, hemen hepiniz çok yenisiniz. Ama yarışmanın son gününe kadar önünüzde zaman var. Bu süre içerisinde, herkes bildiklerini, öğrendiklerini pratiğe döküp en az bir ağaç hazırlayabilir ya da daha önce hazırladığı ağaçları yarışmaya koyabilir. Ağaclarınızla yarışmaya katılmaktan çekinmeyiniz. Hiç ummadığınız bir ağacınız en güzel ağaç seçilebilir.

Türkiye'de belki de ilk bonsai yarışması olacak. Böyle bir yarışmaya, tüm bonsai ile uğraşan arkadaşların katılımını bekliyorum. Hiçbir karşılık beklemeden ben ve arkadaşlarım, bonsaide bildiklerimizi aktarmaya çalışıyoruz. Neler öğrendiğinizi, yarışmada görmek, bana ve arkadaşlarıma mutluluk vereceği gibi sizlere de daha fazla yardım etmemizi sağlayacaktır.

Bu yarışma Türkiye'de bonsainin nerede olduğunu önümüze koyacaktır. Ağaçlar üzerinde yapacağimiz olumlu ve olumsuz değerlendirmeler, bonsaide ulaşmak istediğimiz düzeye daha çabuk ulaşmamıza yardımcı olacaktır.

Hepinize bol şanslar diliyorum.

Bonsai Yarışması

» Agaclar.net bonsai yarışması , Türkiye'deki bonsai severler arası bilgi ve deneyim paylaşımının artması amacıyla yapılmaktadır.

» Yarışma, acemiler ve deneyimliler olarak iki grupta, yılda 1 kez yapılır. Katılım 31 Ekim'de sona erer.

» Bir üye en çok 3 bonsai ile yarışmaya katılabilir.

» Yarışmaya hazır alınmış bonsailer ile katılınılamaz.

» Yarışmaya foruma en az 10 anlamlı mesaj yazmış tüm üyeler katılabilir.

» Yapılan bonsai uygulaması deneyimliler için aşağıdaki kategorilerde değerlendirilecektir.
SAKSI VE TARZ 20 Puan
(saksı (saksı kelimesi bir genellemedir, siz bonsainizde istediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz) ile ağacın uyumu, saksının temizliği, tarzda istenen özelliklerin olması)
TOPRAK, KÖKLER VE TOPRAK ÖRTÜSÜ 10 Puan
(Toprağın saksı içerisinde duruşu, toprağın yabani otlardan temizlenmiş olması, yosun ve diğer toprak örtülerinin kalitesi, görünen kökler varsa saksı içindeki dizilişleri)
GÖVDE 25 Puan
(Tarza uygun bir şekilde olması, gövde üzerinde tel izlerinin olmaması, tel sarılmışsa telin gerektiği gibi sarılmış olması,gövdenin önünden görünen budama izlerinin olmaması, gövdenin kalınlığının hep aynı olmaması yükseldikden sonra incelmesi)
DALLAR VE YAPRAKLAR 25 Puan
(Dalların dizilişi, dalların üzerinde tel varsa tellerin gerektiği gibi sarılmış olması, tel yoksa dal üzerinde tel izlerinin olmaması, gövde üzerindeki dalların yukarılara cıktık sonra hem boylarının hem de dal arası mesafelerin kısalması, ağacta güzel bir tepenin, zirvenin oluşması. Yaprakların sağlıklı olması. böcek yeniği veya yanık olmaması, yaprak boylarının ağacla dengeli olması. dalların alt kısımlarında yaprakların olmaması)
BONSAİDEKİ ESTETİK GÜZELLİK 20 puan
(Genel görüm ve etki)
» Acemiler için aşağıdaki kategorilerde değerlendirilecektir.
FİDAN SEÇİMİ 20 Puan
DAL BUDAMASI 25 Puan
TELLEME 25 Puan
SEÇİLEN TARZLA, YAPILAN UYGULAMANIN UYUMU 20 Puan
ESTETİK GÜZELLİK 10 puan

» Yarışmaya katılacak bonsai uygulamasının farklı yönlerden fotoğrafının çekilerek, forumda bonsai yarışmaları bölümüne eklenemesi gerekmektedir. Bonsailerinizin fotoğraflarını ekleme, 1 ekim tarihinde başlayacaktır. 31 ekime kadar katılım devam eder.

» Katılacak üyeler, katılacakları bonsailer için (en çok 3) ayrı konular açmalıdır. Konu başlığı aşağıdaki gibi olmalıdır.
Deneyimli / Kullanıcı adı / ağaç cinsi / 1
Acemi / Kullanıcı adı / ağaç cinsi / 1

» Fotoğraf çekerken düz bir arka fon kullanılmalı ve gereksiz detayların olmamasına özen gösterilmelidir.

» Yapılan işlemlerin düzgün cümlelerle anlatılması zorunludur. Ağacın farklı aşamalarının fotoğraflanmış olması tercih nedenidir.

» Fotoğrafları Jpg formatında yükleyebilirsiniz. Fotografların eni 600 piksel olmalıdır. (Foruma yüklenebilecek dosya büyüklüğü 70 KB dan fazla olamaz)

» Yarışma sonuçları ve verilecek ödüller, kasım ayı içinde forumda, Yarışmalar ve Bonsai bölümlerinde açıklanır. Yarışmayı kazandıkları duyurulan kişiler, sonuçlar açıklandıktan sonraki 15 gün içinde teslimat posta adreslerini agaclar.net@gmail.com göndermelidirler.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-06-2007, 10:26   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bonsai Yarışması Ödülleri

Her iki kategori birincisine verilecek ödüllerin ilki, çok uzun bir yoldan geldi...
Taaa Avustralya'dan

Sevgili Ali, çok teşekkürler...

Diğer ödülleri zamanı geldikçe ekleyeceğim.

by-kitap1.jpg

by-kitap2.jpg

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024