agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları
(https)

Beğeni Düzeni151Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-11-2012, 12:27   #1
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Bonsai Maratonu 2013 - Yorum ve Önerileriniz

Bonsai ile ilgilenen arkadaşlara duyurulur:

Ayrıntılarını aşağıda verdiğim gibi bir projemiz var ve sizlerin de bu konuda görüşünü almak istiyoruz:

Proje, bir bonsai yarışması gibi görünse de (Forumdaki yeri de yarışma başlığı altında ama) aslında bir bonsai maratonu fikrinden ibaret.

Katılmak isteyen arkadaşlar Şubat-Mart ayında edindikleri en fazla 3 aday (ağaç) ile maratona katılabilecekler ve agaclar.net üyesi herkes katılabilecek.

Tasarladığımız koşullar şöyle:

1- Adaylar gelişmiş, odunsu yapıda ve mümkünse kabuk yapısı oturmuş ağaçlardan seçilecek.
2- Seçilen ağaçların sert budaması yapılarak elde edilecek güdükler (espirili bir isim olsun diye bunu seçtim) ön elemeden geçirilerek maratona kabul edilecek.
3- Maratona katılacak adaylar, üzerinde daha önce hiç çalışma yapılmamış, yeni adaylar olacak.
4- İnce fidanlar, bitkiler, odunsu yapısı gelişmemiş ağaçlar maratona kabul edilmeyecek.
5- Sert budaması yapılmış adaylarda, daha önce üzerinde bonsaiye yönelik çalışılmış bir dal veya folyaj olmayacak (Ağacın kendi üzerinde var olan mevcut dallar kullanılabilir).
6- Seçilen adayların gövdeleri üzerinde daha önce bonsaiye yönelik bir çalışma yapılmamış olacak (mevcut eski veya yayınlanmış adaylarınız kabul edilmeyecek).
7- Yarışma önümüzdeki ilkbahar başı (2013 Mart-Nisan gibi) başlayacak ve 2015 Temmuz ayında sona erecek (böylece 2 büyüme sezonu verilmiş olacak).
8- Her katılımcı yarışmaya en fazla 3 aday ile katılabilecek.
9- Daha sonra belirlenecek sıklıklarla ağaçların gelişimi periyodik olarak fotoğraflanarak, siteye yüklenmesi zorunlu olacak.

Yani anlayacağınız, katılımcılar, önümüzdeki bahar başında bulacağı gelişmiş ağaçları sert geri budama yaparak elde edeceği güdüklerle yarışmaya katılacak ve iki sene sonra Temmuz ayında bunların arasından en güzel gelişim kaydetmiş olan aday maratonu kazanacak.

Oylamayı/puanlamayı moderatörler değil, uygulanacak bir çevrimiçi oy verme sistemi üzerinden isteyen tüm üyeler yapacak.

AMAÇ: Hala görüyoruz ki bonsai ile ilgilenen veya yeni başlayanlar minik fidancıklarla, tohumlarla, gelişmemiş ince fidanlarla uğraşıyor veya marketlerden hazır bonsai (ben yalancı-bonsai diyorum) alıyor. Bu maraton sayesinde hem bonsaiye olan ilgiyi artacak hem de insanların aday seçimi konusunda artık daha bilinçli olması sağlanacak. Çünkü hala aday seçimi konusunda pek ilerleyemedik gibi. Belki bu organizasyonla birlikte "bonsai adayı seçimi" konusunda biraz daha ileri gidebilir ve insanları aday seçimi konusunda yönlendirici olabiliriz.

Ayrıca belirtmek isteriz ki bu para vs. ödüllü bir yarışma değildir, amaç yukarıda belirttiğim husus olduğundan belki manevi değerde birşeyler yapılabilir kazanan için, ancak şu an belirlenmiş bir şey yok.

Kabaca özetlemek gerekirse: Katılacak adaylar gelişmiş ağaçlardan seçilecek ve sert budaması yapılmış, üzerinde gelişmiş bir dal ve yaprak kümesi bulunmayan adaylar olacak. Daha önce üzerinde çalışmalar yapılmış veya yayınlanmış adaylar olmayacak.
Tam anlamıyla bir güdükten 2 sene sonra neler elde edebileceğimizi göreceğiz

Bunun gerçekleştirilebilirliği biraz da katılım sayısına bağlı olacak. Dolayısıyla bu başlık altında fikir, öneri ve yorumlarınızı yazarken "katılacağım" veya "katılmayacağım" şeklinde fikir de beyan ederseniz sevinirim.

Ne dersiniz?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2012, 10:44   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Geçenlerden internette bir websitesinde Graham Potter'in bir röportajına rastladım. Bonsai sanatına başladığı andan bugüne kadarki süreci kapsayan geçmişine yönelik sorular ve bunlara sanatçının verdiği cevaplar...

Bana en ilginç gelen 2 soru daha doğrusu cevap şunlardı:

- Soru: Bonsaiye başlamadan önceki hobiniz veya gününüzü meşgul eden uğraş neydi?
- Cevap: Bonsaiye başlamadan önce otomobil ve motorsiklet modifiye işiyle uğraşıyordum.

- Soru: Bonsai geçmişiniz aslında çok uzun değil, herhalde bu sanatı bir ustadan öğrendiniz ki bu kadar kısa sürede bu kadar güzel işler çıkardınız.
- Cevap: Hayır, aslında kendi çabalarımla ve araştırmalarımdan edindiğim bilgilerle başladım her acemi gibi ve ilk adaylarım (röportajın altında verilen ilk adaylarının resiminde gerçekten çok komik, ucube gibi, 2 ince uzun fidancık vardı) ama daha sonra başlangıç noktamın yanlış olduğunu sonradan katıldığım bonsai klüplerindeki sanatçılardan ve kurslardaki ustalardan öğrenmiş oldum. (Ve alttaki bir tane daha bonsai çalışmasının resmi var ki bu görülmeye değer).

Yani sorgulamaksızın tek bir kişinin veya bulduğunuz tek bir bilginin ardından gitmek sizi çok yanlış yerlere götürebiliyor bu sanatta, gerçi bu her konuda böyle.

Hangimizin ilk adayları gurur duyulacak adaylar ki?

Ülkemizde bonsai geçmişi zaten uzun olmamasına rağmen, bir de yanlış uygulamaların peşinden gidilerek zaman kaybedilmiş, insanlar sorgulamadan birilerini örnek almış, yeterince araştırma yapmadan ilk bulduğu cevaba saplanmış, alternatifleri değerlendirmeden ilk gördüğü yola sapmış, vs... Sonuçta geldiğimiz nokta, daha doğrusu durduğumuz nokta bence 10-12 sene öncesinden çok farklı değil.

Bu maraton fikrinin çıkış noktası budur. Ben bırakın 3-4 sene önceki adaylarımı, geçen sene edindiğim adayları bile beğenmiyorum şu anda, çünkü devamlı araştırıyorum, daha güzel örnekler buluyorum, değişik alternatifleri buluyor ve denemek istiyorum, vs.

Ne benim senden ne de senin benden farklı olmadığını biliyorum bu konuda Hüseyin hocam. Ama öğrendiklerimizi kendimize saklamamak lazım bence

Artık S şeklindeki hazır market bonsailerinden, patlıcan fidesi gibi adaylardan, ucube gibi tellenmiş ince ardıçlardan kurtulmamız lazım

Eski 22-11-2012, 17:28   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Çok ilginç bir düşünce.
Katılmayı çok isterim katılamasamda mutlaka takip edeceğim bir yarışma olur.

Başarılar dilerim

Sakaki beğendi.
anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 21:20   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anily Mesajı Göster
Çok ilginç bir düşünce.
Katılmayı çok isterim katılamasamda mutlaka takip edeceğim bir yarışma olur.

Başarılar dilerim
Bu herhangi bir üstün gelme yarışması, ustalık kanıtlama düellosu, vs. değil.
Amaç, bonsainin ülkemizde biraz daha ileriye götürülmesi.
O yüzden mutlaka katılmanızı isteriz.

zorr, supersolak ve HakanG beğendi.
Eski 22-11-2012, 22:26   #5
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Benim sadece havai köklendirme yapıp saksıya aldığım bir oya ağacım var o kabul görür mü?

Ali H. ALI, Sakaki ve sagol beğendi.
Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 23:07   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba Nail bey,

Neden olmasın!
Belirtilen özelliklere uyduğu sürece hiç bir sorun yok bence.
Mümkünse bir adayla da yetinmeyin.

İyi geceler dilerim

Eski 23-11-2012, 08:24   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Bu pazar, burada bulunan seraları gezeceğim.
Eğer uygun bir şeyler bulabilirsem katılmayı düşünüyorum.
Bu maratona dayanabilirmiyim bilmiyorum ama, fikri desteklemek amacıyla, başlangıç çizgisinde yer almak istiyorum.
Saygılarımla.

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 16:19   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Selamlar ben de Crassula ovata gollum türünden bir bitki ile katılmak istiyorum acaba kabul görürmüyüm?

Düzenleyen selcuk44 : 04-12-2012 saat 16:24 Neden: kelime yanlışı düzeltildi
selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 16:49   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selcuk44 Mesajı Göster
Selamlar ben de Crassula ovata gollum türünden bir bitki ile katılmak istiyorum acaba kabul görürmüyüm?

Tekrar merhaba sn Selçuk44,

Yukarıdaki yazılı olan kriterler nihai olmasa da taslak halinde olan ve yakında netleşecek olan kriterler. Ancak bazı kıstaslara uymuyor gibi sizin bitkiniz!

Fakat karar mekanizması tek başıma ben değilim ve diğer arkadaşlarla hep birlikte adayları değerlendirip ön elemeden geçireceğiz. Siz yine de bir odunsu yapıda ağaç daha edinmeye bakın ekstradan

Eski 04-12-2012, 19:22   #10

Teşekkür ederim Sayın Sakaki en kısa sürede seralarda dolaşmıya başlayıp bonsai adayları arayacağım,

İyi akşamlar,

Sakaki beğendi.
Eski 04-12-2012, 21:46   #11

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Selçuk bey elinizde başka bir sukulent var. Portulacaria afra üzerinde çalışabilirsiniz.
Ne zaman isterseniz fidan seçme konusunda da yardımcı olacağımı biliyorsunuz.

selcuk44 ve Sakaki beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 23:02   #12

Evet Mehmet bey aldığımız o Portulacaria afra iki saksı hala duruyor ben de hatta ''Balkon seram''sayfamda resimlerini yayınlamıştım onları kullanabiliriz ,iyi aklınıza geldi ,ayrıca fidan seçme konusunda yardımlarınız için çok teşekkür ederim,nasıl olsa daha vaktimiz var.

Yarın sizi arayacağım,şimdiden iyi akşamlar dilerim.

Sakaki beğendi.
Eski 05-12-2012, 10:05   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
gerçekten orjinal bi fikir, naçizane ben de katılmak isterim, saygılar.

Sakaki beğendi.
eyenialp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 10:14   #14
Ağaç Dostu

Sakaki bey, merak ettiğim bir konu var. Seçtiğimiz adayların sert budamasını yaptıktan sonra fotoğrafını yükleyecek miyiz? yoksa bu yapmadan önce mi fotoğraf yükleyeceğiz.

Eski 05-12-2012, 11:21   #15
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eyenialp Mesajı Göster
Sakaki bey, merak ettiğim bir konu var. Seçtiğimiz adayların sert budamasını yaptıktan sonra fotoğrafını yükleyecek miyiz? yoksa bu yapmadan önce mi fotoğraf yükleyeceğiz.
Merhaba eyenialp,

Katılacak adayınızın son halini fotoğraflasanız yeterli olur.

eyenialp beğendi.
Eski 07-12-2012, 15:54   #16
Ağaç Dostu

Maraton için bir adet kiraz, bir adet de ( Mutlu Bey vasıtası ile ) Natal Erik edindim.

Bu bitkiler uygun mu?

sagol ve Denizardacan beğendi.
Eski 07-12-2012, 16:02   #17
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn Tura,

Elbette uygun. Ağaç türü olduktan sonra türlerle ilgili bir ayrım veya kısıtlama yok, yeterki formları uygun olsun.

Tura ve eyenialp beğendi.
Eski 12-12-2012, 15:27   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Başlık açıldığından bu yana sessiz takip ettim.Bu zamana kadar bende katılsammı diye
sordum hep kendime.
Bu güzel projede varım demek kararsızlığımı bitirecek inşallah.
Kamelya ve Begonvili seçtim aday olarak belkide 3.bir adayım da olabilir.

Tura ve Sakaki beğendi.
eylül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 16:44   #19
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
1- Adaylar gelişmiş, odunsu yapıda ve mümkünse kabuk yapısı oturmuş ağaçlardan seçilecek.
2- Seçilen ağaçların sert budaması yapılarak elde edilecek güdükler (espirili bir isim olsun diye bunu seçtim) ön elemeden geçirilerek maratona kabul edilecek.
3- Maratona katılacak adaylar, üzerinde daha önce hiç çalışma yapılmamış, yeni adaylar olacak.
4- İnce fidanlar, bitkiler, odunsu yapısı gelişmemiş ağaçlar maratona kabul edilmeyecek.
Bu hususları lütfen dikkate almayı unutmayın

Eski 12-12-2012, 17:04   #20
Ağaç Dostu

sayın Sakaki uyarınız için teşekkür ederim.Kamelyam 5-6 yaş begonvilde 10 yaş üzeri uygun görülmez ise başka adaylarla devam ederim.

Sakaki ve sagol beğendi.
Eski 12-12-2012, 17:09   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylül Mesajı Göster
Başlık açıldığından bu yana sessiz takip ettim.Bu zamana kadar bende katılsammı diye
sordum hep kendime.
Bu güzel projede varım demek kararsızlığımı bitirecek inşallah.
Kamelya ve Begonvili seçtim aday olarak belkide 3.bir adayım da olabilir.
Sizinle yarışmak....güzel olacak.

Eski 12-12-2012, 17:20   #22
Ağaç Dostu

Sayın Tura , yarışmak demeleyim buna güzel mini dev ağaçlara kavuşmak için geçecek bir yolculuk.Çok ders çalışmam lazım benim.

Tura, selis, merlict ve 2 kişi beğendi.
Eski 12-12-2012, 20:33   #23
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eylül Mesajı Göster
Sayın Tura , yarışmak demeleyim buna güzel mini dev ağaçlara kavuşmak için geçecek bir yolculuk.Çok ders çalışmam lazım benim.
Kesinlikle katılıyorum size sn. eylül!
Amaç yarışmak değil, uygun aday seçimini hep beraber öğrenmek ve uygun aday seçimiyle nasıl daha hızlı yol alabildiğimizi görmek ve bu sayede de güzel bir birliktelik oluşturmak.

Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi hepimiz (ben de dahil) uygun olmayan adaylarla çok zaman kaybettik bu hobide ve sanatta. Kimimiz hazır market bonsailerine yöneldi, kimimiz çok ince ardıç ve çamlara... Artık bonsai potansiyeli olan uygun aday seçme aşamasını atlamamız ve ilerlememiz lazım.

Bu yolda güzel bir beraberlik olacak umut ederim!

Eski 13-12-2012, 08:14   #24
Ağaç Dostu

Çok uzun yıllar önce, bu siteye gelmeden bir siteden Bonsai Tohumu satıldığını görerek, o tohumu aldım...
Benim bonsai maceram başladığı gibi bitti tabi.O sıralar bu hevesi süsleyip, püsleyim kalbimizin bir köşesine yerleştirmiştim.
Zaman zaman burada bonsai ile ilgili yazdığınız konuları okuyorum.
Bu sayfanın açılması beni yeniden heyecanlandırdı... dizlerim titremeye başladı...avuçlarım terledi.

Adını bile, dünyanın en zor yarışından esinlenerek Bonsai Maratonu olarak adlandırılması...sanatsal fikrin uzun bir mesafeye yayılması, sabrın ve bonsai oluşumunun ahengini bu uzun mesafede, ögretisi ile birlikte ustalarla sırt sırta finali görmek...

Rekabet kaliteyi getirir. Tabi ki kimseyi rakip olarak görmüyorum...bilakis Sayın Eylül'den, Sayın Nail Sarı dan, Sayın selçuk 44 den, Sayın eyenialp, Sayın anily den ve katılacak her maratoncudan öğreneceğim o kadar çok şey olacakki.
Saygılarımla.

Eski 13-12-2012, 13:15   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın Sakaki

Güzel bir işe el atmışınız, şimdiden hangi adaylarımla katılsam diye düşünmeye başladım. Başkalarına da şans tanımak lazım diye düşündüm
Yalnız başlığı bonsai altında olmadığından forumu devamlı takip ettiğim halde yeni fark ettim, tüm konular bonsai başlığı altında toplansa daha iyi olmaz mı acaba ? . Benimki sadece bir fikir .Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.

Sakaki beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2012, 13:28   #26

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Toplantıları projeleri etkinlikleri bu başlık altında topluyoruz. Önceki yıllarda yaptığımız yarışmalar da bu başlık altında.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2012, 14:04   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2011
gecen sene sitenizden ve arkadasların bonsailerinden etkilenip bonsai satın aldım ve hızlı bir telleme süreci ile olumsuz sonuçlandı.2013 ile düşüncem arasında bu ugrasa gönül vermeye kafayı koydum ve kendim için hem genç hemde sizin yarışmanız için odunsu arayışlarıma start veriyorum.bizim ki yarış değil sadece kendimi geliştirmek

Sakaki beğendi.
iozbakis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 23:58   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2012
yeni bir bonsai tutkunu olarak bu tip organizasyonları desteklediğimi söyleyebilirim ben adaylarımın için şimdiden çalışmaya başlayacağım inşallah bir aksilik olmazsada maratonda yerimi almak isterim...

tourkana ve Sakaki beğendi.
serdar ağur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 15:02   #29
Ağaç Dostu

sn. Sakaki, ilk fotoğrafları tam olarak hangi tarihte yükleyeceğiz acaba? Şubat veya Mart demişsiniz ama sabit bir tarih var mı?

Eski 11-01-2013, 17:46   #30
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eyenialp Mesajı Göster
sn. Sakaki, ilk fotoğrafları tam olarak hangi tarihte yükleyeceğiz acaba? Şubat veya Mart demişsiniz ama sabit bir tarih var mı?
Merhaba sn eyenialp,

Bu maraton için ayrı bir başlık açılacak zaten ve başlık açıldığında herkes yüklemeye başlayacak.
Yeterince öncesinde duyuru da yapılır zaten.
Siz adaylarınızı seçmeye başlayın

eyenialp beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024