agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri > Bonsai Tarzları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Ali H. ALI
  • 1 Gönderen Ali H. ALI

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-07-2007, 15:03   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Süpürge Tarzı / Broom Style / Hokidachi

Hepinize iyi gunler, sayin Selahattin Yilmazin hava koklendirmesinden elde ettigi karaagacini, nasil supurge tarzi yapabilecegini sormustu.
Ben de, kis sonu elimdeki, cinkaraagacinin govdesini V seklinde kesip, supurge tarzinin nasil yapildigini anlatirim demistim.

Supurge tarzi en kolay gorunen tarz olmasina ragmen, iyi bir supurge tarzi yapmak icin, agac uzerinde usanmadan calismak gerekiyor.

En guzel supurge tarzlari, yapragini doken agaclardan olur ve iki sekilide yapilabilir.

A/ govdesi duz genc bir fidan[2 yillik] yapraklarini doktukten sonra istenilen boyda budanip, yalniz zirvede 3-5 tomurcuk birakilir ve bu tomurcuklarla agacin dallari olusturulur.[baska bir gun resimlerle genc fidandan nasil supurge tarzi yapildigini anlatirim.]

B/ Govdesi duz ve kalin bir agactan supurge tarzi yapmak. Bu yontemle supurge tarzi daha cabuk elde edilir.[bu gun anlatacagimiz supurge tarzi yontemi]

Govdesi duz bir agaci, govde kalinliginin 3 kati bir boyda, V seklinde ince bir testere ile kesip, kesilen yeri de temiz ve keskin bir bicakla temizledikten sonra, eletricilerin kullandigi bir bantla iyice sarmak gerekir. Kis sonu yapilan bu islemden sonra V seklinde kesilen yerden, baharda bircok surgunler cikacaktir. Bu surgunler bir iki yil icerisinde, agacin tepede yukselen ve hep ayni hizadan cikan dallari olacak.

Govdeyi V seklinde kesmekle kesilen yerin daha hizli bir sekilde kapanmasi saglanir.

Eletrikci banti veya benzeri birseyi V seklinde kesilen yere sarmak kesilmis yerlerden cikacak surgunlerin disa dogru deyil de ice dogru kalinlasip kabuk baglamaya yonlendirmek icindir disa sogru buyuyen kabuklar hos olmiyan bir goruntu olusturur.

Kisa bir sure sonra buralarda agaclar, yaprak ve ciceklerini acacak. Iste o mevsimden hemen once cinkaraagacimi V seklinde kesip, atrik baharda cikacak yeni surgunleri bekliyecegim ve her asamayi resimleyip sizinle paylasacagim.

Name:  supurge tarzi 001.jpg
Views: 3321
Size:  23.1 KB
Cinkaraagaci, uzerinde calisma yapmadan once

Name:  supurge tarzi 004.jpg
Views: 3679
Size:  50.4 KB
Govde kalinliginin yaklasik uc kati bir boydan ince bir testere ile V seklinde kesilirken

Name:  supurge tarzi 005.jpg
Views: 3373
Size:  44.9 KB
V seklinde kesildikten sonra.

Name:  supurge tarzi 006.jpg
Views: 3366
Size:  39.6 KB
Keskin ve temiz bir bicakla testere yerleri temizleniyor.

Name:  supurge tarzi 009.jpg
Views: 3216
Size:  48.6 KB
Eletrikcilerin kullandigi bant ile sarilirken.

Bilge Kerem beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 15:12   #2
Ağaç Dostu

Name:  supurge tarzi2 001.jpg
Views: 3436
Size:  44.4 KB
Eletrikci bandi sarildiktan sonra

Name:  supurge tarzi2 002.jpg
Views: 3297
Size:  33.9 KB
V seklilinde kesik yerin ve eletrikci bandi sarildiktan sonra yukardan gorunusu.

Name:  supurge tarzi2 003.jpg
Views: 3335
Size:  34.9 KB
Iki yil once V seklinde kesilmis bir karaagac. Band sarilmadigi icin cikan surgunler disa dogru buyuyup kabuk bagladilar. Bant sarilmis olasaydi disa dogru buyume onlenecekti.

Diger gelismelere kadar hosca kaliniz.

Bilge Kerem beğendi.
Eski 30-07-2007, 15:19   #3
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Ali hocam çok güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim. İnanın bonsailerimizde çok işe yarayacak....

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 15:23   #4
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ali bey sayenizde hergün yeni bir şey öğreniyorum, çok teşekkürler.
Ellerinize sağlık.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 17:48   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Ali Bey,bant sarma konusunda uygulama yapıp sonuç aldınızmı bilemiyorum.Benim resimden gördüğüm kadarıyla sanki çıkacak yeni dallar bant elastik bir malzeme olduğu için yine de dışa doğru gelişir gibi geliyor bana.Mantıklı olan bu yöntem için bant yerine ağacın çevresi kadar bir sert plastik (bidon vs) kesilip plastik kelepçe ile sıkılsa kesinlikle dışa doğru esneme yapmaz bence...

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 22:15   #6
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Ali hocam, benim air layering ile elde ettiğim karaağacım, dallarını budadığımdan olsa gerek oldukça çok yeni sürgün verdi. Acaba diyorum beklemeden bu V kesimini yapsaydım daha mı iyi olurdu zaman kazanmak açısından. Ben iyi bir öğrenciyimdir dediğinizi yaptım ama bu konuda kafamda şüphe kalmasın ;p

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 05:00   #7
Ağaç Dostu

Cuce nar, daha once bant sarmadan yaptigim bu islemde, karaagacta da gordugunuz gibi, disariya dogru buyumeler oldu. Arkadaslara bahsettigim zaman eletrikci bandi kullanabilecegi soylediler yani daha once denemis deyilim.

Dusundugunuz daha sert bir plastik kesip kelepce ile tuturmak dusunceniz olabilir. Ve ya bitki rafyasi kullanabilirsiniz. Yeni surgunler buyumeye basladigi zaman belki ben de bant uzerine tekrar rafya sararim.

Hosca kaliniz.

Eski 31-07-2007, 05:08   #8
Ağaç Dostu

Sevgili Selahattin, icin rahat olsun. Agacinin bircok surgunler vermesi kok sisteminin iyi gelismesinin isaretidir. Bonsaide iyi bir kok sistemi, ayni bir evin temeli gibidir. Agaciniz bir yil icerisinde iyi koklere sahip olacak ve o kok sistemi ile, yukaridan V seklinde keseceginiz govdeden agac hic zorlanmadan bircok surgunler verecektir. Gelecek baharda guzel bir supurge tarzinin ilk surgunleri ile, simdiden nasil sevinecegini dusunuyorum.
Saglicakla kal.

Eski 31-07-2007, 05:13   #9
Ağaç Dostu

Sevgili Penelophe ve Sebahattin, bonsai ogrenmenize bir katkim oluyorsa sevinirim ve ogrendiklerinizi, yapacaginiz calismalarda, gormeyi beklerim.
Ikinizin de bircok bonsaisi olsun.

Eski 22-09-2007, 04:08   #10
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Sayın Ali hocam;
Süpürge tarzı uygulamaları kolayca kabul eden veya bu tarz çalışmaların çok şık durduğu ağaçlarımız neler öğrenebilirmiyim?

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 16:01   #11
Ağaç Dostu

Tasdelenmurat selamlar.
Supurge tarzi yapilan agaclar genelde yapragini doken agaclardan secilir. Karaagaclar, narlar, akcaagaclar, dik buyuyen sogut cinsleri, mese, gibi agaclar. Bunun yaninda yapragini dokmiyen agaclardan da deniyebilirsiniz,
ornegin zeytin olabilir. Benim sari yaseminden bir denemem var fena durmuyor,3-4 yil sonra daha da guzellesecegini dusunuyorum.

Sordugun sorunun cevabini sana en iyi doga verecektir dogadaki agaclari gozle, dogal olarak supurge tarzina hangi agaclar benziyorsa, rahatlikla o cins agaclardan supurge tarzi yapilabilecegini dusunuyorum.

Eski 25-09-2007, 23:43   #12
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
İlginize teşekkür ederim.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 21:14   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Merhaba Ali Bey,
Acer Palmatum da V şekli budama ile süpürge tarzı elde edebilirmiyim.
***.

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 14:05   #14
Ağaç Dostu

Govde capi 3cm ve ya daha kalin olan agaclar uzerinde supurge tarzi yapilmak istendiginde(genelde yapragini doken agaclar) govde V seklinde kesilir.

Ince 1-2cm lik govdelerde ise kesilen yerin agacin arkasinda ve 45 derecelik bir aci ile kesilmis olmasina dikkat edilir. Kesilen yerin altinda ise en az 3 dal olacak tomurcuk olmasi gerekiyor. daha sonra alt taraflardan cikacak filizler temizlenir ve yalniz ust tarafta cikan filizler birakilir.

Supurge tarzinda dallarin cikacagi yere kadar uzayan govde duz olmalidir bu supurge tarzinin ozeliklerinden biridir, Kivrimli bir govde ile supurge tarzi olmuyor.

Kolay gelsin.

Eski 31-03-2008, 21:57   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
teşekkürler

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 22:24   #16
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Gerçekten çok yararlı bir bilgi olmuş. Şimdi ben buna bakıp bilekten az daha ince kalınlıkta bir ağacı aynı şekilde kesip bonsai yapabilirim yani.

Hepsi bu mu süpürge tarzında?

Şimdi iş böyle kalın bir ağaç bulmakta.

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 12:37   #17
Yeni Üye

ahkam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2010
Anladığım kadarıyla her ağaça geçerli.

ahkam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 12:53   #18
Yeni Üye

ahkam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2010
O kesiği yaptıktan sonra sadece 2 ana dal çıkmasını sağlayabilirmiyiz?

ahkam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 14:44   #19
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn ahkam,

Her dal kendi türünden başka bir agaca aşılanabilir ve o aşı gözüne kac dal aşılayacagin artik sana kalmış birşey.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 00:23   #20
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2010
yenı uye oldum ve ılk mesajım benden cekecegınız var
bende bayadır arastırıyorum ama henuz bonzaı yapımında basarılı olamadım cunku asılamayla ılgılı hıcbı yerden bılgı bulamadım son umıdım burası.bende ıkı ornek var ama bırını kuruttum galıba artık yasamıo dıgerıde sureklı yaprak dokuo ben telleme asamasını kavradım ama agac buyuyo ve ufak tutacagımıda dusunemıorum nerden baslamam lazım

ahmet_ex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 06:47   #21
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsaiye aşılamayla başlamayın. Aşılama gerektiğinde konuyu inceleriz.

İlk öğrenmeniz gereken iş sulama olmalıdır. Şu an telleme de yapmayın önce sağlıklı olmalarını ve yaşamalarını sağlamak için sulamaya dikkat edin. Bir başlık açıp oraya ağacınızın fotoğrafını koyun .

Üye olurken dikkatinizi çekmiştir. Yazım kuraları konusuna önem veriyoruz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 11:36   #22
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn ahmet ex,

Memet beyin dedigi gibi yapın, bonsai denemeleriniz icin bir baslik acin ve adaylarinizin resimlerini oraya koyun. Sagolsun ustadlar bana cok yardimci oldu baslangic asamasinda. Senin adaylarinin resimlerine gore sana da tavsiyeler elbette verilecektir.
Ayrıca benim yaptıgım ve faydasini gordugum bir hususu da soylemek istiyorum: Mutlaka diger tecrubeli uyelerin Bonsai bolumundeki başlıklarını da üşenmeden hepsini baştan sona iyice okuyun. Ben ustadlarin başlangıç aşamalarından şimdiki durumlarına gelinceye dek edindikleri deneyimleri bu şekilde ögrendim ve bu şekilde yapacaginiz hatalar da azalıyor.
Sana bol şans ve başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 13:37   #23
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

hocalarım tesekkur ederım cevap ıcın ben fotoları hemen koyuyorum bana cevap verdıgınız ıcın gercekten mutlu oldum.fotoları eskı ve yenı hal olarak koyuyorum yardımlarınızı eksık etmezsenız gercekten mutlu olmaya devam ederım.

Eski 05-08-2010, 13:46   #24
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

Sn sakaki,
foto eklemek ıstedım ama galıba mesaj sayım bes olmadıgı ıcın yukleme yapamıyorum foto yukleme hakkı kazandıgım anda hemen paylasacagım.ilginiz icin tsk ederım

Eski 06-08-2010, 00:20   #25
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

kendı calısmamı sızınle paylasmak ve yardım ıletısımı kurmak ıcın bır konu actım.konu adı ahmet_ex / bonsai denemelerım.yerı forumda uyelerın bozsaı denemelerı bakar ve yorum yapıp yol gosterırsenız cok sevınırım

Eski 18-08-2010, 09:50   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2010
Arkadaşlar öncelikler her keze merhabalar.

2 gündür siteyi incelemekteyim ve birçok arkadaşın çalışmlarını sorunlarını gözlemledim.
Zaman geçtikce bonzai'ye merakım daha çok arttı. Oldukca sabırsız bir yapıya sahip biri olduğum için bonzai beni baya bi sabırsızlandıracak.

En çok beğendiğim bonzai türleri ise Broom (Hokidachi),

Sizden ricam bu tür bonzailer için bana önerebilceğiniz ağaçlar hangileri,
Şimden Teşekkürler

yumyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2010, 10:44   #27
Ağaç Dostu

Yumyum, iyi gunler aramiza hos geldin.

Supurge tarzi BONSAI icin, genelde yapragini doken agaclar kullaniliyor.

Yasadiginiz yerde sorunsuzca yetisen yapragini doken yerli agaclardan sececeginiz biri ile guzel bir supurge tarzi yapabileceginizi dusunuyorum.
Kolay gelsin.

Eski 18-08-2010, 23:38   #28
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Hoş gediniz forumda konuları inceleyerek bir çok konuyu irdeliye bilirsiniz.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 08:02   #29
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn.yumyum. bu konuda en güzel ağaç türlerinden biri bence çınar. devlet orman çiftliklerinden 8-10 cm çapında bir ağacı 20-25 tl gibi bir fiyata alabilirsiniz. çınar çok çabuk büyümesiyle sizin sabırsız yapınıza daha uygun olacaktır.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2014, 14:23   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Sayın Ali H. ALI size sormak istediğim ve şeklinde kestiğiniz bölgeye aşı macunu sürmelimiyiz yoksa kendi haline mi bırakmalıyız bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim...

Akhilleus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024