agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri > Bonsai Tarzları
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 3 Gönderen Ali H. ALI
  • 2 Gönderen Ali H. ALI
  • 2 Gönderen Ali H. ALI
  • 4 Gönderen Ali H. ALI
  • 4 Gönderen Ali H. ALI
  • 1 Gönderen murare
  • 1 Gönderen Ali H. ALI
  • 1 Gönderen Ali H. ALI

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2006, 14:25   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Orman Tarzı / Forest Style / Yose-ue

Sayin Bonsaisever,
Bir sorun cikmadi istedigini hafta sonuna yetistirdim umarim sana ve diger arkadaslarimiza bir faydasi olur. Elimde daha once de belirtigim gibi hazir disbudak fidanlari vardi 2ve 5 yas arasi onlardan 9tanesini bir volkanik kayanin uzerine dikmeye ve asama asama anlatmaya calistim.
Orman tarzi dikiminde gelenek olarak agaclar tek sayi dikilir yalniz 2 agac birlikte dikilebilir daha sonraki agaclar hep tek sayi dikilir Ornegin 1,2,3,5,7,9,11,13 agaclar ilk bakista sayilmaycak kadar coksa tekligin ciftligin onemi artik yoktur.
Orman tarzi yaptik sonra insanin eli gozu alisir kendi dikim yontemini bulur bir agacin dikimin neresinde daha guzel ve uyumlu oldugunu deneyimlerle daha iyi ogrenir. Agcalar iki veya uc gurupcuk halinde ekilmeli gurupcuklar kendi ucgen sulietlerini olusturur ancak butun agaclar birlikte buyuk ucgen sulietti olusturur buda orman tarzina guzel bir gorunum verir Orman tarzlarini dikkatlice gozlerseniz bunu gorebilirsiniz.Agaclar bir birlerinin onunde durmamali agaclarin araliklari ayni olmamali deyisik araliklarla ekilmeli resimlerin sonunda agaclari diktigim ve daha deyisik semalar var belki kendi yonteminizi bulana kadar sizlere yardimci olur ve yaptiklarinizi bu sayfalarda ben de gormek istiyorum. Simdiden hepinize kolay gelsin.
Name:  orman tarzi 037.jpg
Views: 3283
Size:  43.0 KB
Disbudaklari uzerine dikecegim volkanik kaya parcasini delip teleri gecirdikten sonra
Name:  orman tarzi 038.jpg
Views: 3059
Size:  46.9 KB
kayanin uzerine dikmeye calisacagim disbudaklarin kokleri budandiktan sonraki gorunusleri

Evaca, hazan-z ve mrduran beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2006, 14:39   #2
Ağaç Dostu

Name:  orman tarzi 039.jpg
Views: 3029
Size:  47.8 KB
Kayanin uzerine daha onceden kil ve okuz gubresi karisimindan yaptigim cok yumusak olmayan camurla agaclari ekecegim yerin dis tarafina bir duvarcik oruyorum ve ic kismina biraz toprak koyuyorum.
Name:  orman tarzi 040.jpg
Views: 2946
Size:  43.4 KB
Kayanin ortasinin hemen gerisine ve3/1 sagina ilk agaci dikiyorum.
Name:  orman tarzi 041.jpg
Views: 2995
Size:  38.2 KB
2. agaci ilk agacin soluna ve azgerisine dikiyorum.
Name:  orman tarzi 042.jpg
Views: 2961
Size:  43.3 KB
3. agaci ilk agacin azacik onune ve azacik sagina dikiyorum

hazan-z ve mrduran beğendi.
Eski 29-07-2006, 14:53   #3
Ağaç Dostu

Name:  orman tarzi 043.jpg
Views: 2923
Size:  46.3 KB
4. agaci ilk ve 3. agacin ortasindan gorunecek sekilde geriye dikiyorum
Name:  orman tarzi 044.jpg
Views: 2886
Size:  49.6 KB
5. agaci az soltarafa ve yandan bakildigi zaman ilk ve 3. agacin ortasindaki boslugun icinde duruyor.
Name:  orman tarzi 045.jpg
Views: 2911
Size:  43.9 KB
6. agac 5. agacin sagina ve az gerisine dikiyorum
Name:  orman tarzi 046.jpg
Views: 2881
Size:  46.4 KB
7. agaci 6. agacin onune ve az sagina dikiyorum

hazan-z ve mrduran beğendi.
Eski 29-07-2006, 15:14   #4
Ağaç Dostu

Name:  orman tarzi 047.jpg
Views: 2865
Size:  47.3 KB
8. agaci 5. agacinsoluna ve az gerisine dikiyorum.
Name:  orman tarzi 048.jpg
Views: 2874
Size:  50.8 KB
9. agaci 8. agac ile 5. agacin ortasina ve az one dikiyorum
Name:  orman tarzi 049.jpg
Views: 2954
Size:  58.3 KB
Agaclari telleyip [agaclari dikimden once tellerseniz daha kolay olur agaclar bir birine yakin oldugu icin telleme agaclar dikildikten sonra zorlasiyor dikimden once tellemeliydim unuttum]azbirsey istedigim yone egip azacik budama yapiyorum.
Name:  orman tarzi 050.jpg
Views: 3035
Size:  61.7 KB
Orman tarzinin bitmis sekli daha once bahsettigim ucgenler burada gorunuyor sagdaki ve soldaki agac guruplari kendi baslarina birer ucgen olusturuyor
ikisi birlikte ise buyuk ucgeni olusturuyorlar.[nasil gorunuyor diye kucuk bir kaya parcasini orman tarzinin yanina koydum daha uygun bir kaya parcasi olursa daha iyi durabilir]

Eski 29-07-2006, 15:30   #5
Ağaç Dostu

Name:  orman tarzi 051.jpg
Views: 3096
Size:  63.1 KB
Agaclarin yakindan gorunusu [ agclarin kaya uzerinde
sabit durmsi icin kayanin altidan cikardigim tellerle sikica bagladigimi unutmayin]
Name:  orman tarzi 053.jpg
Views: 3071
Size:  38.5 KB
Bol bol ormaniniz olsun baktikca bu sicak gunlerde serinleyin

Eski 30-07-2006, 14:33   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Ellerinize sağlık! Çok güzel bir çalışma. İnşaallah birgün bizler de böyle rahat ve profesyonel bir şekilde penjingler yapabiliriz.

Bir sorum olacaktı. İlköğretim çocuklarının matematik dersinde her formülü sorgulamasına benzer bir soru olacak ama, ben de bonsai sanatında ilköğretim öğrencisi sayılırım zaten. Niye öküz gübresi? İnek ya da sığır değil de niye öküz?

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2006, 20:05   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
merhaba sule iznin olursa sorunu şöyle değiştirmek istiyorum. çünkü kanımca inek öküz **** sığır gübresinin farkedeeğini sanmam.
istersen bu soruyu bende böyle sorayım
niye büyükbaş hayvan gübresi? koyun keçi gübresi olmaz mı?
teşekkürler

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2006, 00:58   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Gerçekten bizlere harika bilgiler aktarıyorsunuz.
Arkadaşlar
Genel olarak büyükbaş gevişgetiren(ruminant) hayvanların (İnek,boğa,öküz) gübreleri arasında kaydadeğer bir fark yoktur. Fark olsa olsa farklı mevsimlerdeki beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir. Kışın tane yem yazın yeşil mera besisi gibi. Sanıyorum hocam burada büyükbaş gevişgetiren hayvan gübresini tutucu özelliğinden faydalanarak küçük bir duvar örmek için kullandı. Anadoluda eski kerpiç evlerde duvar örülürken ve sıva yapılırken kullanıldığı gibi.
Koyun keçi gibi küçükbaş gevişgetiren hayvanların gübresi yuvarlak şekli ve kıvamı ile harç yapımına pek uygun değil.
Ayrıca koyun ve keçi gübresinin npk değerleri daha yüksek olduğundan bu bitki için zarar verici olabilir. Özellikle kanatlı ve güvercin gübresi içerdiği yüksek üre nedeniyle çok daha fazla azot içerir ve bu konuda daha tehlikelidir.

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2006, 01:01   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Hocam müsadenizle bir konuya daha değinmek istiyorum.
Arkadaşlar
Bitkiye zarar vermemek için mutlaka halk arasındaki tabiriyle yanmış gübre (en az bir yıl beklemiş fermente olmuş) kullanmak lazım.

Bir gün bu bilgilerin işe yarayacağı hiç aklıma gelmemişti

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2006, 05:46   #10
Ağaç Dostu

Sayin Acerpalmatum,
gubre hakkinda verdiginiz bilgilere tesekurler aynen katiliyorum ve ekleycek baska bir sey bulamiyorum
iyi gunler dilegi ile hosca kalin.

Eski 25-09-2006, 13:42   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Aradan geçen onca zamana inat bu konuda bir soru sormak istiyorum. Ağaçları güzel yerleştirdik orman stilini hazırladık lakin bu ağaçların kökleri büyümüyomu büyüyorsa nasıl bunları buduyoruz. Yoksa bırakıp noolursa olsunmu demiyoruzdırda. Yani nasıl yapıyoruz.

mrduran beğendi.
murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2006, 16:10   #12
Ağaç Dostu

Iyi gunler Murare.
Orman tarzinda dikilen agaclar , bir duz tas uzerine dikilmisse kok budamasi uzun zaman gerekmez[6-7 yil kok budamasi yapmadigim duz tas uzerinde dikili agaclarim var ve sagliklari yeridedir] cunku kil ve gubreden yapilmis duvarcigin disina cikmak istiyen kokler isik gorunce isik goren yerler kuruyor, yani agac kendi koklerini buduyor. Saksi icerisine dikilmis agaclarin, koklerinin disariya cikma imkani olmadigi icin saksinin icerisinde sarilip duracak, o yuzden saksiya dikilmis agaclarin daha sik araliklarla[2-3 yil] kok budamasi yapilir.

Orman tarzindaki agaclarin kokleri zaman icerisinde bir birlerine karisacaktir.
Kok budamasi yapmak icin duz tasin veya saksinin altidaki teller kesilir, agaclar birlikte disariya alinir, gereken kok budamasi yapilir sonra hep birlikte saksiya dikilir ve yine alttan tel gecirilip baglanirlar.[teli gecirmek icin koklerin icerisine sokulan uzun bir cuvaldiz vasitasi ile teller koklerin icerisinden alinip baglanir]
Yapacagin orman tarzinda basarilar dilerim.
Hosca kal

mrduran beğendi.
Eski 18-11-2006, 11:44   #13
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Muhteşem öğretici bir çalışma olmuş Ali Hocam. Teşekkürler. Bizleri bilgilerinizle kucakladığınız için içten teşekkürü borç bilirim.

Elimdeki dişbudaklarla benzer bir çalışma yapmaya çalışacağım. İzinizden yürümek bizler için büyük bir şans. Saygılar...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2006, 11:55   #14
Ağaç Dostu

Iyi gunler turunc, calismalarini izliyorum dogru yoldasin, kolay gelsin.
Orman tarzi sanildigi kadar zor deyildir, yapabilirsin ve guzel de olacagina inaniyorum. Saksiya ve ya duz tasa, tel gecirip agaclarini baglamayi unutma

Ağaçlarının köklerine bir avuç kil ve gübre karışımı çamur koyar ve ağacın kökünde top gibi yuvarlak yaparsan, ağaçları telle bağlamadan önce onları devirip düşürmeden istediğin yere dizebilirsin.

Kolay gelsin, umarim diger bonsai yapanlardda seni ornek alip, bircok tarzi denemeye baslarlar. Saglicakla kalin.

mrduran beğendi.
Eski 20-11-2006, 14:02   #15
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Bir sorum daha olacak; Hocam eğer zaman olursa orman tarzı için kullandığınız ağaçlarınızın resimde görülen boyu ne kadar? Ben de budama yapacağım ama boyunu ne kadar tutmam gerektiğini bilemiyorum. O açıdan sordum.. Şimdiden teşekkürler.. Saygılar.

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2006, 08:39   #16
Ağaç Dostu

gunaydin Turunc,
icine kurt dusmus ve yuregin rahat deyilse agaclarini kis sonuna kadar bekletebilirsin. Oralardaki kisin nasil gectigini bilmiyorum, agaclar budandiktan sonra ne kadar etkilenir bilemiyorum. diger arkadaslardan gelecek onerileri de bekle istersen.

Agaclarin boyu icin bir kural yoktur onlari istedigin boyda tutabilirsin. Benim diktigim disbudaklarin boyu 30cm ile 15cm arasinda deyisiyor agaclar ayni boyda deyildirler ucgen sulieti yakalayabilmek icin boylarin deyisik olmasi gerekir. Agaclarinin egip bukme istedigine inaniyorsan onlari dikmeden once tellersen daha kolay olur, diktikten sonra agaclar bir birine yakin olacagi icin tellemede zorlanabilirsin.

Kolay gelsin bol sanslar.

Eski 03-09-2007, 10:58   #17
red
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2007
sevgili dostlar okudukça şaşırıyor merakım artıyor bu volkanik taşa dikim işlemi yapılırken bu ağaçların toprak ihtiyacını bu yapmış olduğunuz duvar karşılıyomu bu duvarın bi ömrü varmı yani bir tek sumu verilecek cahilliğimi bağışlayın lütfen sormadan geçemedim.

red Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 11:45   #18
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Taş, yanlızca saksı işlevi görüyor, onun üzerinde ağacın dikileceği toprak var.
Kazalarla kırılmazsa, ağaç yaşadığı sürece taş da yaşayacaktır.

Bonsai başlıklarını okudukça göreceksin. Su yeterli değil. Ağacı, tıpkı normal boydaki ağaçların beslenmesi gibi beslemek gerekir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2007, 13:50   #19
red
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2007
açıklama için teşekkür ederim.

red Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 10:25   #20
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Ali Hocam elimde yeşim ağaçları var, fotoğraf makinesi bulabilirsem resimlerini yayınlıyacağım. Bunları forest stilinde şekillendirmek istiyorum. Ama burda saksı olarak kullanacağım kaya bulmak çok zor. Kayaya alternatif olarak düşünebilecek saksılar kullanabilirmiyiz?

Saygılar

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 11:34   #21
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Çömlekçiye yassı ve kenarları hafif yuvarlatılmış kayrak görünümlü kilden yapılmış saksılar yaptırılabilir bence.Tanıdık bir çömlekçi varsa bunu yapmasında bir zorluk olmaz diye düşünüyorum.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 15:15   #22
Ağaç Dostu

Sebahattin iyi gunler, Tourkana'nin onerisini degerlendirmelisin, comlekcilerde duz kayalari cagristiran sig saksilar uretilebilir.
Zor da olsa belki bir kermeri sekillendirip, uzerine delikler acip agaclarini dikebilirsin.

Uzun vadeli bir cozum ise, imkanin varsa belki bir seramik kursuna katilirsin ve kendi saksilarini uretmiye calisirsin.
Agaclarinin resimlerini eklersen daha fazla yardimci olabilirim.

Kolay gelsin.

Eski 06-01-2010, 15:16   #23
Ağaçsever

dilekağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2007
Gerçekten fotoğraflarla benim gibi yeniler için eğitici olmuş.Şekli harika görünüyor.Emeğinize sağlık.Bu bonsainin şu anki halini merek ettim doğrusu.

dilekağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 14:07   #24
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Muhteşem bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık.. Verdiğiniz bilgiler de çok yararlı oldu, teşekkür ederim.

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2012, 21:35   #25
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Eklenti 2920
Agaclarin yakindan gorunusu [ agclarin kaya uzerinde
sabit durmsi icin kayanin altidan cikardigim tellerle sikica bagladigimi unutmayin]
Eklenti 2921
Bol bol ormaniniz olsun baktikca bu sicak gunlerde serinleyin

Merhaba efendim,

Bonsai ile ilgilenenleri acizâne takdir eder, onlara gıpta ederim. Beni aşan bir sabır ve meleke işi diye düşünürüm hep.

Son durumu nasıl bu ormancığın acaba?.

Kolay gelsin ve sağlıklı günler inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 12:53   #26
Ağaç Dostu

mrduran, iyi gunler.
Bu calismanin son durumunu sizinle paylasamadigim icin uzgunum.

Bu calismadaki agaclar, 4 yil onceki asiri sicaklardan malesef hayata veda ettiler. O kadar bir sicak vardi ki sokaktaki agaclarin yapraklari genc surgunleri, hatta kimi agaclar bile bir gun icerisinde kuruyuveriyorlardi..

Umarim ne buralarda ne de baska yerlerde bir daha oyle kuraklik ve sicaklik gormeyiz..

Eski 25-09-2012, 22:18   #27
Ağaçsever

arıfy's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acerpalmatum Mesajı Göster
Hocam müsadenizle bir konuya daha değinmek istiyorum.
Arkadaşlar
Bitkiye zarar vermemek için mutlaka halk arasındaki tabiriyle yanmış gübre (en az bir yıl beklemiş fermente olmuş) kullanmak lazım.

Bir gün bu bilgilerin işe yarayacağı hiç aklıma gelmemişti
Gübrenin bu kadar çeşitli ve özeliklerinin farklı olduğunu bilmiyordum. Teşekkür ederim.

arıfy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024