agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Maratonu 2013-2016 (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/)
-   -   sedirx / Karaağaç ( 2 ) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/34899.htm)

sedirx 08-06-2014 21:35

sedirx / Karaağaç ( 2 )

4 Eklenti(ler)
Merhabalar,
Karaağaç 1 ile hikayesi aynı
Karaağaç'ımın türü : Ulmus minor
Yaşı : Yaklaşık 30-35 (Deneyimlerime göre)
Boy : 41 cm.
Kök boğazı çapı : Ortalama 6,5 cm.

badrobot 08-06-2014 22:29

Elbette tarzı belirlemekte çok önemli. Bu ağacınızda hangi tarzı uygulamak istediğinize karar vermeniz lazım. 2-3 değişik tarz uygulanabilir gibi geliyor. Ama yine boyu biraz uzun, kısaltmalısınız.

seccomann01 08-06-2014 22:32

Sn. Badrobot tam sizin ilgi alanınız Sn. sedirx Sn. badrobotun tavsiyelerine uyun benden söylemesi :)

seccomann01 08-06-2014 22:46

1 Eklenti(ler)
Bunda ise işaretlediğim yerden kesip rüzgar stili yapardım. Yorumlara göre düşün taşın diğer ağacında dediğim gibi en son karar senin :)

Sakaki 09-06-2014 13:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sedirx (Mesaj 1293613)
Merhabalar,
Karaağaç 1 ile hikayesi aynı
Karaağaç'ımın türü : Ulmus minor
Yaşı : Yaklaşık 30-35 (Deneyimlerime göre)
Boy : 41 cm.
Kök boğazı çapı : Ortalama 6,5 cm.

Yeni yüklediğiniz 4 adayınız içinde nebarisi ve konikliği ile en ilgimi çeken ve en çok hoşuma giden bu ağaç oldu.
Kafanızdaki fikirleri/tarzı da öğrenmek isterim doğrusu.

Başarılar diliyorum.

sedirx 10-06-2014 19:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1293862)
Yeni yüklediğiniz 4 adayınız içinde nebarisi ve konikliği ile en ilgimi çeken ve en çok hoşuma giden bu ağaç oldu.
Kafanızdaki fikirleri/tarzı da öğrenmek isterim doğrusu.

Başarılar diliyorum.

sn.sakaki pozitif düşünceleriniz bana güç verdi. Öncelikle çok çok kötü resimler için özür diliyorum, aceleye geldiği için test etmeden yüklemişim. En kısa zamanda detaylarının görebileceği fotoğraflar yükleyeceğim. Ben akçaağaçlar da dahil 6 adayıma kök gelişimlerini tamamlasın 1000-1200 m. rakım farkından dolayı Antalya ya uyumlarını olabildiğince tamamlaması önceliğim diye karar aldım ve radikal müdahale yapmamayı düşünüyorum.Çünkü ne kadar yaprak dal ve dalcık gelişimi o kadar kök gelişimi diye planladım.Yani bu yılki asıl hedefim kök gelişimlerini olabildiğince sağlamlaştırmasına yönelik müdahaleler. Bu konudaki türler bazında olsun genel olsun deneyimlere ,önerilere elbette açığım.

sedirx 10-06-2014 19:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1293639)
Elbette tarzı belirlemekte çok önemli. Bu ağacınızda hangi tarzı uygulamak istediğinize karar vermeniz lazım. 2-3 değişik tarz uygulanabilir gibi geliyor. Ama yine boyu biraz uzun, kısaltmalısınız.

sn.badrobot Öncelikle çok çok kötü resimler için özür diliyorum, aceleye geldiği için test etmeden yüklemişim. En kısa zamanda detaylarının görebileceği fotoğraflar yükleyeceğim. Antalya ya uyumunu olabildiğince tamamlaması önceliğim diye karar aldım ve radikal müdahale yapmamayı düşünüyorum.Çünkü ne kadar yaprak dal ve dalcık gelişimi o kadar kök gelişimi diye planladım.Yani bu yılki asıl hedefim kök gelişimlerini olabildiğince sağlamlaştırmasına yönelik müdahaleler. Bu konudaki türler bazında olsun genel olsun deneyimlere ,önerilere elbette açığım.Boy konusunda ki düşüncelerinizi ileriki aşamalarda hangi tarza karar verirsem ona paralel olarak değerlendireceğim.

sedirx 02-01-2015 22:55

2 Eklenti(ler)
Bu adayımın saksısı patladığı için yeni saksısında, 2014 ün son günleri itibarı ile:

badrobot 03-01-2015 09:54

2 Eklenti(ler)
Güzel bir ağaç. Ama gözlemlediği kadarıyla ve tecrübelerime dayanarak; Bonsai olarak olumlu yönde bir gidişatı olmayacak gibi duruyor.
Bu ağaç benim olsaydı işaretlediğim gibi keser ve zirveyi önümüzdeki yaz gelişimine izin verirdim. Bu arada ana beden üzerinde ve yeni zirvenin bedeni üzerinde çıkan yeni dallanmaları değerlendirir ağacı şekillendirmeye çalışırdım. Karaağacın büyüme hızı düşünülürse 1 yazda ana formunu belirleyeceğinden eminim.

Sakaki 05-01-2015 14:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1344738)
Bu ağaç benim olsaydı işaretlediğim gibi keser ve zirveyi önümüzdeki yaz gelişimine izin verirdim.

Kesinlikle katılıyorum!

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024