agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Maratonu 2013-2016 (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/)
-   -   anily / Erik (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/31481.htm)

anily 04-05-2013 16:41

anily / Erik

2 Eklenti(ler)
Merhaba,

Sonunda cesaret edip maratona katılmak istedim. Bugüne kadar birkaç market bonsai üzerinde çalışmam olmuştu. Öğreneceğim çok şey olduğunu düşündüğüm için fidanlıktan satın aldığım erik üzerinde herhangi bir bir budama/kesme işlemi yapmadım. Çünkü her yeni aday fotoğrafında ve yorumlarında yeni bir şey öğreniyorum. Tarza henüz karar veremedim.

Gövde kalınlığı: 3cm
Boy: 15 cm

Adem Keskin 04-05-2013 18:24

Bir yerden başlamak önemli olan , size başarılar dilerim.

Sakaki 04-05-2013 22:49

Merhaba sn anily,

Maratona katılmanıza memnun oldum :)
Eğer maratona göre yorum yapmak gerekirse: Öncelikle acil boy kısaltması yapmanız gerekiyor gibi. Kalınlığa göre ilk sürgünlerin çıkış noktası çok ama çok yüksekte.

Aslında maratona katılan bir aday olmasa kesinlikle bu işlemi seneye şubatta yapın derdim ancak karar ve risk alıp almamak size kalmış.

Başarılar dilerim.

badrobot 05-05-2013 00:11

Sn.anily,
Aslında sn. Sakaki ağacınızın çok ince bir aday olduğunu anlatmak istemiş. Bu ağaçla ilgili tek avantajınız erik olması. Çünki 20-25 yıllık yaşamı boyunca çok hızlı büyür.
Dalların çıkış noktası bedene göre çok yukarıda. O dallar hiçbir işe yaramayacak.
Bence bu yıl hiç budama yapmayın, bırakın gelişsin. Seneye 20cm gibi bir seviyeden kesersiniz. Hızlı büyüyen bir ağaç olduğundan dal gelişimide çok hızlı olacaktır.
İyi çalışmalar dilerim.

anily 06-05-2013 17:44

anily erik

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Boyu uzun olması dezavantaj gibi görünsede resimdeki gibi bir şekilde düşünürsem uzun boyu avantaja dönebiliyor. üstelik yeni sürgünleride kaybetmemiş olacağım. Böyle bir şekil yapılması uygun olur mu?

Saygılarımla

Sakaki 06-05-2013 18:06

Başlarda direnç göstermeniz normal, ben de göstermiştim bu direnci herkes gibi, ama uzun yola ya da dolambaçlı yola sapsanız da buluşacağımız nokta aynı sn anily :)
Siz en iyisi dediğimiz kısa yoldan gelin bir an önce :)

badrobot 06-05-2013 18:19

Sn.anily,
Sizi çok iyi anlıyorum. Düşünceniz muhteşem. Bu konuda sizi tebrik etmeden geçmek olmaz.
Fakat sanatta ve bilimde bir olgu vardır; UYGULANABİLİRLİK.
Size düşüncenizi "yapmayın" diyemem. Fakat ağacınız bonsai için ince olsa dahi yinede bükmeniz gereken 3cm'lik bir beden var, hemde kırmakdan, zarar vermeden?

anily 26-05-2013 22:21

1 Eklenti(ler)
son budama sonrasi

anily 14-01-2014 10:52

Erik

1 Eklenti(ler)
Sert ve taşlı bir toprağı vardı değiştirdim. Üstteki toprağı azaltarak soldaki kalın kökü ortaya çıkardım. Dolayısı ile boyuda uzamış oldu. Üstte çizili yerden bahar başında keserek kısaltacağım alttaki işaretli yerlerden sürgün bekleyeceğim. Duruma göre şekli tekrar ileri bir tarihte gözden geçireceğim.

Sakaki 14-01-2014 12:49

Sn anily,

Bence işaretlediğiniz yerin 2-3 parmak daha altından kısaltmanız iyi olur.

Başarılar dilerim.

anily 14-01-2014 13:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1240875)
Sn anily,

Bence işaretlediğiniz yerin 2-3 parmak daha altından kısaltmanız iyi olur.

Başarılar dilerim.

Birinci okla belirttiğim ilk gözün hemen üzerinden keserim.

Teşekkürler Sn Sakaki.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024