agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Maratonu 2013-2016 (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/)
-   -   nicholai hel / Begonvil (Tachiki) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/31310.htm)

nicholai hel 22-04-2013 10:57

nicholai hel / Begonvil (Tachiki)
 
1 Eklenti(ler)
Tür: Begonvil
Boy: 43 cm
Gövde çapı: 4 cm
Gövde çevresi: 15 cm


Eklenti 394184Yeni aldığım bu begonvil bakımsız ve zor bir durumdaydı. Saksısı patlamış, kökleri dışarıda, karınca istilası altındaydı.

Tek müdahalem saksısını değiştirmek oldu. 25 Litrelik yeni saksısına alışma belirtileri gösterdiğinde şekil verme çalışmalarına başlayacağım.

Şu an için tek fotoğrafı bu. Yakında yenilerini eklerim.

İleride almasını hedeflediğim şekil ve form şimdilik bu örnekteki gibi.

http://www.artofbonsai.org/galleries...gainvillea.jpg

Elbette her türlü görüş ve önerinize açığım.

Herkese sağlıklı ağaçlar dilerim.

bonsade 22-04-2013 21:08

Sn nicholai hel :
Resmi göremiyorum .

nicholai hel 22-04-2013 23:22

Sn. bonsade, tek fotoğraf ekledim, o da bende görünüyor şu an. Enteresan.

Aynı sorunu yaşayan başka biri daha olursa lütfen belirtin, gerekirse tekrar yüklerim.

Sakaki 23-04-2013 10:26

Tekrar kontrol eder misiniz sn bonsade?
sn nicholai hel benim kaldırdığım mesajdaki resimlere link vermiş olduğundan göremiyordunuz sanırım. Şimdi düzelttim.

sagol 23-04-2013 18:12

1 Eklenti(ler)
Sayın NikoleiHell,

Üst kısmı biraz kalabalık görünüyor. Arka yüzden de bir fotoğraf olsa daha iyi görebilirdik ama şu anki fotoğraftan gördüğüm kadarıyla enerjiyi boşa harcamamak için üstten biraz budama yapmak iyi olur diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

nicholai hel 23-04-2013 21:48

Sn. sagol,
Öneriniz için teşekkürler. Ağacın alt bölümlerinden sürgün alabilmek için ben de öyle yapmayı planlıyorum. Yalnız şu anki saksısına alırken eski toprağının ciddi bir kısmını kaybetti. Kökleri arasında karınca yuvaları, ismini bilmediğim farklı böcekler ve dalları da salyangoz istilası altındaydı. Bu zararlılardan kurtulmak için de eski toprağını mecburen önemli oranda elemek durumunda kaldım. Şimdi aslında biraz da tedirginlikle tepkisini bekliyorum. Diğer begonvil adayım da aynı şekilde.
Bir sonraki dokunuş için ağaçların sürgünlerinde olumlu bir gelişme görmeyi bekliyorum. Böylece gerekli budamayı yaptığımda geriden gelecek sürgünlerin maksimum verimde çıkacaklarına emin olacağım. Beklemedeyim. Ama bir sorun olmayacak gibi görünüyor şimdilik. En azından olumsuz bir tepki yok. :)

Tekrar teşekkür ederim.
Size de iyi çalışmalar.

nicholai hel 13-05-2013 15:12

3 Eklenti(ler)
Sadece 20 gün içerisinde bu begonvildeki gelişim kayda değerdi.

Şimdi yukarıdaki fotoğrafla bu görüntüyü karşılaştırınca aradaki fark beni bile şaşırttı.

Eklenti 403664


Çok ciddi kök budaması yapıp üzerindeki eski toprağın neredeyse tamamını silkeleyip yeni toprağına geçirdiğim begonvilin, azıcık da olsa stres yaşamasını bekliyordum ama öyle olmadı. :rolleyes: Maşallah diyelim...


Dün yaptığım ağır budama sonrası, arka yüz görseli.
Arkaya doğru yükselen iki büyük dalı aldım. Kesikler macunlanmış durumda.

Eklenti 403665


Ve ağacın ön yüz görseli,

Eklenti 403666


Ağacın zirvesinde de biraz ağır bir budama olacak, boyu kısalacak. Şimdilik güçsüz kalmaması adına bıraktım.

Birkaç gün sonra bu ağır budamanın stresini atlattığını gözlemlediğimde ince dallarda da geriye budama ve uç alımlarına başlayacağım.
Zaten tahmin ediyorum şimdiye kadar bu kestiğim bölgelere verdiği gücü (ki ağacın yarı gücünü bu bölgeler çekiyordu) şu anki mevcut yapısına dağıttığında çok hızlı bir gelişim gösterecektir.

Bu ağaç için hedeflediğim görseli ilk mesajımda link olarak eklemiştim. O amaca doğru ilerlemeye gayret edeceğim.

badrobot 13-05-2013 15:31

1 Eklenti(ler)
Sn.nicholai hel.
Ağacınızın gelişimi çok güzel olmuş. bence bu yaz hiç bir budama ve uç alımı yapmayın. Bırakın dallar kalınlaşsın. Sanırım zirveyi işaretlediğim gibi kesecek ve işaretlediğim dalı yukarya kaldırıp yeni zirve yapacaksınız?
Begonvil bonsaide usta olacaksınız gib bir his var içimde.

nicholai hel 13-05-2013 16:02

Sn. badrobot,
Teşekkür ederim. Evet işaretlediğiniz gibi bir yerden olacak. Hedef ağaca benzemesi adına oradan kesmem en mantıklısı gibi. Zirve için şu an kaygım yok, zaten kestiğim yerden onlarca sürgün verecektir, çok hızlı bir gelişim gösteriyor.

Yalnız verdiği sürgünleri kalınlaşmaya bırakmak ya da daha tazeyken uçlarını alıp çatallanma sağlamak arasında kararsızım.

Bunun denemesini yapmak için ağacın tepe noktasında bazı sürgünleri çimdiklemiştim ve şu ara gerideki iki yaprağın diplerinden tekrar sürmeye başladılar.
Sanki yeni çıkan tüm sürgünleri çimdikleyip bolca çatallanmış yan dallar elde etsem hedef ağaç görseline daha çabuk ulaşırım gibime geliyor. Dalların kalınlaşmasına değil, maksimum sayıda yaprağa ve sonrasında çiçeğe ihtiyacım var gibi.

Sola doğru alttan ilk dalı bundan hariç tutuyorum. Onu telle biraz eğdim. O şekilde uzunca bir süre hiç dokunmadan büyüyecek ve kalınlaşacak o dal.

Şu görseli tekrar inceleyip izlemem gereken yol konusunda fikir belirtirseniz sevinirim.

http://www.artofbonsai.org/galleries...gainvillea.jpg


Ustalık konusu. :)
Begonvil gerçekten en sevdiğim türlerden, belki de ilk sırada diyebilirim. Elimdeki üç adet bonsai adayı begonvilim dışında bir de balkon duvarımıza sardırarak büyüttüğüm bir tane ve eşe dosta dağıttığım bolca çeliklerim var.

Olur da ileride begonviller üzerinde uzmanlaşırsam bundan büyük haz duyarım. İnşallah yıllar geçtikçe herşey istediğim gibi gelişir. Ama Antalya'da yaşamamın avantajının farkındayım ve açıkçası bu tür ile çok sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

Diğer hoşuma giden ve ileride uzmanlaşmak istediğim türler de delice zeytin ve karaağaçlar. Elimde her iki türden de yine üçer adet aday bulunuyor. Zeytin konusunda da yine avantajlı bir iklime sahibiz burada. İnşallah onlarda da başarı yakalarım. :)

İlginiz için çok teşekkürler.

nicholai hel 26-06-2013 22:46

1 Eklenti(ler)
26 Haziran 2013 güncellemesi.


Eklenti 421084


Geçen süreçte ağacın gövde boyu bir kez daha ve muhtemelen son kez kısaltıldı. Bunun dışında sadece sulama ve besleme yapıldı.

Ağacın toplam gövde boyu 27 cm'e indi.

Fotoğraf sonrası bir kez daha program dahilinde besleme yapıldı.

Sol ve sağ dalların açıklığı 82 cm'e ulaştı. Onun için ayırdığım yere sığdırmakta zorlanıyorum. :rolleyes:

Boş bir vaktimde gereksiz dalları budayarak geri kalanlara hafif şekil verip kalınlaşmaya bırakacağım.

badrobot 27-06-2013 14:50

Sn.nicholai hel.
Ağaç mükemmel. Kıskandım. (allah sahibine bağışlasın)
Gereksiz, kullanmayacağınız dalları alın ve ağaçtan uzaklaştırın. Yarardan çok zararları oluyor. Ağacınıza esas formunu verecek olan dalları ise bence serbest gelişime bırakın. Kalınlaşabildiği kadar kalınlaşsınlar. Mart sonu-Nisan başı 2014'te budamayı gerçekleştirin. Sadece yukarıya doğru giden lider dal üzerinden zaman zaman budama yapın.
Yer sıkıntısınıda saksılarınıza raf sitemi yaparak halledebilirsiniz.

nicholai hel 27-06-2013 16:41

Amin. :D
Gelişimi iyi gidiyor yalnız öyle kıskanılacak, hele hele sizi kıskandıracak kadar değil elbette, teveccühünüz. :)

Aynen önerdiğiniz gibi yapmayı planlıyorum. Gerekli dallar kalacak ve bu sezon boyunca gelişip kalınlaşacaklar. Gelecek yıl ağacın asıl formunu oluşturacak ikincil yan dallar için mümkün olduğunca kalın ve kuvvetli bir temel iskelet oluşturmalıyım bu sezon.

Raf sistemi yaptım bir süre önce ama ne yazık ki yetmiyor. Hatta bir duvarda üç katlı rafım var. Zaten raf yapmasaydım 8 mt2 balkonda 16 aday ağaç ve 20 civarı çiçek-sebze saksısını sığdırmam mümkün değildi. Hala da nasıl yeni yer açabilirim diye düşünmekteyim. :rolleyes:

Ufacık balkona bağımlı kalmak çok zor, Allah tüm balkona bağımlı doğa sevdalılarına kolaylık versin. :o

turkankaragoz 28-06-2013 13:59

Sn nicholai hel sizi tebrik ediyorum. Sizinle aynı duyguları paylaşan biri olarak balkonsuz ve 13. kattaki evimde kendi bahçemi yaratma çabasındayım. O güzel elleriniz dert görmesin.

nicholai hel 28-06-2013 15:36

Teşekkür ederim Türkan Hanım, elimizden geldiğince topraktan, doğadan kopmama gayreti içindeki insanlarız.

Balkonsuz evinizde sanırım ancak salon bitkileri yetiştirebiliyorsunuzdur, ilginiz de o yöndeyse sorun yok ama kendimi balkonsuz bir evde düşünemiyorum, Antalya ortalamasının altında bir metrekareye sahip balkonumdan bile şikayetçiyken. :rolleyes:

Umarım hepimiz hayallerimizdeki bahçelere ulaşırız, elimizdeki fırsatları en iyi şekilde değerlendiririz.
Güzel sözleriniz için tekrar teşekkür ediyorum.

nicholai hel 21-07-2013 21:17

2 Eklenti(ler)
Önceki güncellemeden 4 gün sonra tellenerek dallar aşağı çekildi. Sonrasında tekrar gelişime bırakıldı.

Bugün sabahki hali

Eklenti 428203


Tellerin boyu kısaltılarak dallar daha da aşağı çekildi. Tepeye giden enerjiyi yönlendirmek için üst bölgede bir miktar budama yapıldı. Gereksiz bazı sürgünler alındı.

Eklenti 428204


İşlemden sonra tekrar yerine alındı ve beslendi.

nicholai hel 27-04-2014 20:15

3 Eklenti(ler)
Arşivde geçen sene Ağustos ayında çektiğim bir fotoğrafını buldum ve bununla başlamak istedim. Burada ağacın folyaj genişliği 1.5 metreyi bulmuş durumda.

Eklenti 486885


Ağacın altında yatan kediyi farkedebildiniz mi? ;)


Bu da güncel hali.

Eklenti 486886


Sadece fotoğraf çekimi için yerinden almak istemedim çünkü balkon sınırlarının dışına taşmış durumda.Bu da taşan dalları :)

Eklenti 486887


Yakında derin bir budama geçirecek ve tüm dallar geriden gelecek sürgünlerle tekrar yapılandırılıp ileride daha sıkı bir folyaj hedeflenecek.

badrobot 27-04-2014 21:09

nicholai hel.
Merakla takip ediyorum ağacınızı. Çok güzel bir gelişim ve çiçekler... Derin budamadan sonraki görselliğini daha da merak ediyorum.
Bu sarıcı tür galiba. Peki bu kadar gelişimle birlikte bedende bir kalınlaşma oldumu? Olduysa ne kadar kalınlaştı. Bunu neden soruyorum? Benimde elimde sarıcı begonviller mevcet. Onları oldukça geliştirip ileriki yıllarda bonsai çalışmalarıma katmak istiyorum. Bu ince bedenler ne kadar bir zamanda 5-6cm gibi beden yapar? Bunu merak ediyorum?

nicholai hel 27-04-2014 21:40

Bu ağaçta geçen sene nisan ayında gövdeyi çatlatıp kafasını gösteren bazı sürgünlerin kalınlığı kasım ayında 1 cm'i geçmiş durumdaydı.

Fakat bu kadar bol ve güçlü dallar yapmış olmasına rağmen gövdede sanıyorum geçen seneden bu seneye kalınlık farkı ancak 0.5 cm kadardır. O da ikinci dalın altında kalan kısımda, o dalın daha üzerinde göze çarpan hiçbir kalınlaşma yok.

Benim görüşüme göre kayda değer bir gövde kalınlığı yakalamanın tek yolu ağacı yere dikip birkaç sene hiç dokunmamak. Geniş saksı da değil, çünkü örneğin bu ağacın saksısı zaten 25 litre.

Ağaç geniş saksıda elbette gelişir, fakat hiç dokunmadan metrelerce, üç beş sene serbest büyümesine izin vermek kaydıyla. Bu ağaç zaten metrelerce uzunluktayken kesilip saksılanıp satışa çıkarılmış. Ağacın ilk fotoğrafına bakarsanız bu kendini belli ediyor.

Ağaç belirli bir kalınlığa gelip sonra geriye budanınca, yeni çıkardığı sürgünleri zaten gövdedeki mevcut damar yapısıyla rahatlıkla besleyebiliyor ve bu nedenle kalınlaşmaya ihtiyaç duymuyor. Gövdede kalınlaşma, ancak mevcut gövdenin besleyemeyeceği kadar bol üst dallanma sağlayarak, gövdeyi yeni damarlar üretmeye mecbur bırakarak sağlanabiliyor.

Fakat begonvil inanılmaz hızlı büyüyebilen, bu nedenle aynı hızda kalınlaşabilen bir tür, belki en hızlı kalınlaşabilenler arasında. Bu nedenle bir cm çapında bir fidanı bahçede uygun bir yere dikmeniz durumunda senede en az 2 cm kalınlaşmanın rahatlıkla sağlanabileceğini söyleyebilirim.

Tabii yaşadığınız yerin kış koşullarını da düşünmek şartıyla.
Yaşadığınız yerde eğer kış şartlarını atlatamayacağını düşünüyorsanız da tavsiyem, bahçe imkanınız da olduğunu düşünerek, ağaçlarınızı şu anda saksılarıyla birlikte bahçede, ekim ayına kadar hiç dokunulmayacakları bir yere koymak. Begonvil aynı üst yapıda olduğu gibi kök yapısında da arsız, kısa sürede yere köklerini atacak ve büyük bir hızla gelişecektir, buna emin olabilirsiniz.

İlk donlar gelmeden önce ağaçlarınızın yere attığı kökleri kopararak saksılarıyla birlikte ağaçlarınızı donlardan korunacakları bir yere (sizin böyle bir yeriniz olduğunu da biliyorum:) ) alarak kışı geçirtir, bir sonraki baharda yine aynı işlemi yaparsınız. Bu yöntemin de inanılmaz faydası olacaktır birkaç sene içinde.

Kısaca kalınlaşmanın formülü = hiç makas vurulmayan üst yapı + hapsedilmeyen kök sistemi

nicholai hel 09-06-2014 18:14

1 Eklenti(ler)
Sert geri budama sonrası

Eklenti 500897


Geriden uyanacak gözlere göre daha da kısalacak bu dallar, her ana dalda 2-3 yeni göz olması yeterli.

Tabii birde telleme gereken, kesişen dallar var. Fakat yeni gelecek sürgünlere göre ana dallar tekrar geri budanacağı için şimdilik önemsemedim. Bugünlerde yapacağım ikinci geri budamanın ardından gerekli dallar tellenecek.

nicholai hel 21-06-2014 22:39

1 Eklenti(ler)
Yeni gelen sürgünleriyle bu halini fotoğraflamak istedim.

Eklenti 503925


Şimdi yeni sürgünler seçilerek, dalın konumuna göre geride iki ya da üç tane kalacak şekilde ana dallar tekrar geri budanacak, artık bu ilk dallar için belki de son kez.

Sonrasında bu yeni sürgünler uygun açılara göre şekil verilerek serbest büyüyecekler. Gelecek senenin baharına kadar. Tabii gerektiği yerde üst kısımdaki dalların enerjisi azaltılarak.

badrobot 26-06-2014 11:21

nicholai hel.
Ağacınızdaki kurduğunuz alt yapı gerçektende çok hoş. Şimdiden ağacınızı beğendiğimi ve "Bonsai" sınıfına soktuğumu belirtmeliyim.
Kalın bedende dalları geliştimek çok önemli. Sonra kalınlaşmış dallarda konikliği kazandırmakta daha bir önemli. Elbette alt dallarla üst dallar arasındaki kalınlık oranlamasına da dikkat etmeli. Yani alt dallar daha kalınken üst dallara doğru gittikçe sıklaşan ve incelen bir dal yapısından söz ediyorum. Bunların hepsi sizin ağacınızda var.

nicholai hel 26-06-2014 13:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1299541)
nicholai hel.
Ağacınızdaki kurduğunuz alt yapı gerçektende çok hoş. Şimdiden ağacınızı beğendiğimi ve "Bonsai" sınıfına soktuğumu belirtmeliyim.
Kalın bedende dalları geliştimek çok önemli. Sonra kalınlaşmış dallarda konikliği kazandırmakta daha bir önemli. Elbette alt dallarla üst dallar arasındaki kalınlık oranlamasına da dikkat etmeli. Yani alt dallar daha kalınken üst dallara doğru gittikçe sıklaşan ve incelen bir dal yapısından söz ediyorum. Bunların hepsi sizin ağacınızda var.

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim Sn. badrobot.

Ağacın alt yapısını hazırlarken önem verilmesi gereken, sizin de belirttiğiniz unsurlara dikkat ederek geliştirmeye gayret ettiğim bir seneyi geride bıraktık.

Mevcut durumundan ben de memnunum. Belki geçen sene başında bu ilk dalları biraz daha erken, ya da daha agresif telleyebilirmişim, bunun dışında şöyle bir baktığımda başarılı bir süreç geçirdi diyebilirim.

Yukarıdaki halinden sonra gerekli dallarda iki üç sürgün bırakarak tekrar budama yaptım, ana dallardaki son sert budama oldu bu. Şu an artık yeni sürgünler uzamaya başladı.

Akhilleus 27-06-2014 13:43

Sn: nicholai hel bizim bölgemize en çok yakışan bonsai türü olsa gerek bölge şartları çok uygun ve çabuk gelişiyorlar bende buldukça uygun adaylar almak istiyorum bolca begonvil. Bu adayınızda elinizde güzel şekillenecektir eminim şimdiden ellerinize sağlık. Ancak üst tarafı yabana atıp kesip atmasaydınız da havai köklendirme deneseniz daha iyi olurdu gibi çünkü o kısımda oldukça güzel bir görüntü vardı gibi sanki fotoğraftan gördüğüm kadarıyla artık çok geç gerçi ama içim gitmedi değil.
İyi çalışmalar...

nicholai hel 27-06-2014 14:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Akhilleus (Mesaj 1300014)
Sn: nicholai hel bizim bölgemize en çok yakışan bonsai türü olsa gerek bölge şartları çok uygun ve çabuk gelişiyorlar bende buldukça uygun adaylar almak istiyorum bolca begonvil. Bu adayınızda elinizde güzel şekillenecektir eminim şimdiden ellerinize sağlık. Ancak üst tarafı yabana atıp kesip atmasaydınız da havai köklendirme deneseniz daha iyi olurdu gibi çünkü o kısımda oldukça güzel bir görüntü vardı gibi sanki fotoğraftan gördüğüm kadarıyla artık çok geç gerçi ama içim gitmedi değil.
İyi çalışmalar...

Geçen sene mayıs ayında kestiğim üst bölümü kastediyorsunuz sanırım. Olabilirdi elbette fakat sandığınız kadar da iyi bir yapı yoktu orada.

Şu an elimde o havai köklendirmeyle ayırabileceğim üst gövdeden daha güzel gövdeye sahip 14 begonvil adayı var. Onların üstünde bu sene kesip attığım dalları hiç görmeyin bence.:)

Akhilleus 27-06-2014 16:16

Sn nicholai hel bir geniş zamanda sizi Antalya'da ziyaret etmeyi çok istiyorum umarım müsait bir zaman olur tabi sizede uygun olan ve sizi ziyaret etme şansım olur. Eminim elinizde çok güzel ağaçlar ve dağarcığınızda çok güzel bilgiler var bunlarıda paylaşabilirsek çok sevinirim.
İyi çalışmalar...

nicholai hel 27-06-2014 17:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Akhilleus (Mesaj 1300081)
Sn nicholai hel bir geniş zamanda sizi Antalya'da ziyaret etmeyi çok istiyorum umarım müsait bir zaman olur tabi sizede uygun olan ve sizi ziyaret etme şansım olur. Eminim elinizde çok güzel ağaçlar ve dağarcığınızda çok güzel bilgiler var bunlarıda paylaşabilirsek çok sevinirim.
İyi çalışmalar...

Her zaman beklerim. Önceden haber vermeniz yeterli.:)
Görüşmek üzere.

nicholai hel 29-05-2015 10:54

1 Eklenti(ler)
Geçen bir senede serbest gelişim, iki ay kadar önce geri budama, ardından saksı değişimi ve güncel durumu bu şekilde.


Eklenti 555821


Yol planımıza gelirsek, artık çok sık dallanma nedeniyle eskisi kadar kolay olmasa da telleme ve ardından geri budama yapılacak. Ardından artık sadece uç alımlara başlar, formunu korurum.

Saksı için elbette kademeli geçiş uyguluyorum. İki yıl önce gelişim amacıyla geçirdiğim 25 litrelik saksısını komple sarmış durumdaydı. Neredeyse dörtte biri kadar olan bu saksıya sığabilmek için ağır sayılabilecek bir kök budaması geçirdi. Nebari seviyesinin üzerinden çıkan birkaç kökü de bu sebeple geçici olarak bıraktım. Zamanı gelince alınacaklar.

Kök gelişimindeki hızına bağlı olarak önümüzdeki baharda ya da en geç sonraki baharda daha sığ bir saksıya geçecek.

nicholai hel 28-09-2015 15:35

1 Eklenti(ler)
Geçen sürede önce serbest gelişime bırakıldı. Ardından geri budama ve tam yapraksızlaştırma.

Yapraksızlaştırma sonrası fotoğraf için biraz geç kaldım, yeni gözler fazlaca açılmış oldu.

Eklenti 579165


Gerekli gözler seçilerek uçlardan tekrar kısaltılacak, bu hafta içinde. Ardından yeni sürgünlerle birlikte tepeden tırnağa tellemek gerekecek.

sagol 28-09-2015 16:11

Sayın Nicholai hel,

Gelişimi çok güzel, elinize sağlık.

Kolay gelsin...


Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel (Mesaj 1412130)
Geçen sürede önce serbest gelişime bırakıldı. Ardından geri budama ve tam yapraksızlaştırma.

Yapraksızlaştırma sonrası fotoğraf için biraz geç kaldım, yeni gözler fazlaca açılmış oldu.

Eklenti 579165


Gerekli gözler seçilerek uçlardan tekrar kısaltılacak, bu hafta içinde. Ardından yeni sürgünlerle birlikte tepeden tırnağa tellemek gerekecek.


badrobot 28-09-2015 16:47

Gerçekten çok güzel.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021