agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Maratonu 2013-2016 (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/)
-   -   alibaba9 / Acer Palmatum (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/30966.htm)

alibaba 29-03-2013 17:48

alibaba9 / Acer Palmatum

5 Eklenti(ler)
Merhaba ben de son günlerde yetişerek sayın Tourkana'nın fidanlığından temin ettiğim akçaağaç ile katılmak istiyorum.
Şu an alelacele fotolarını çekip yetişmeye çalıştım.
Gövde yapısı 4 cm, nebari 10 cm civarı..
selamlar.

Not; sayın tourkana'ya da verdiği destek ve motivasyon için ayrıca teşekkür ederim.

sagol 29-03-2013 17:51

Sayın Alibaba,

Güzel bir akçaağaç, hayırlı olsun.

İyi çalışmalar dilerim...

Sakaki 29-03-2013 20:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 (Mesaj 1129488)
Merhaba ben de son günlerde yetişerek sayın Tourkana'nın fidanlığından temin ettiğim akçaağaç ile katılmak istiyorum.

İşte buna çok sevindim sn alibaba9.
Maratona hoş geldiniz ve başarılar!
Bu arada tarz olarak aklınızda ne var?

badrobot 29-03-2013 20:50

güzel ağaç. başarılar dilerim.

Adem Keskin 29-03-2013 21:09

Sayın Alibaba9 başarılar dilerim.

alibaba 07-04-2013 14:33

1 Eklenti(ler)
Acer'imiz uyandılar :)
herkese sevgiler, selamlar...

asmacı 08-04-2013 20:34

Hayırlısı olsun, güzel çalışma

anily 03-05-2013 21:43

Sn. alibaba9
Tebrik ederim çok güzel bir seçim. Beğen butonu yetersiz kalıyor, nazar boncuğu butonu yok mu acaba?

Saygılarımla

http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/1669.htm

alibaba 05-05-2013 20:37

5 Eklenti(ler)
Ağaca şimdiden nazar değdi ama. 2 numaralı acer'den sonra bu ağaçta zararlıların istilasına girmeye başladı. Bugün bir duş aldırıcam ama muhtemalan yine çoğalacaklar. Yaprak altraındaki larvalar sanırım gitmiyor su ile :(
isteksitit uygulama tarafında acer02'de kötü bir tecrübem oldu, ağacım gelişimi çok fazla yavaşladı ve ağaç hala streste kaldı.
Tecrübeli arkadaşların yardımına ihtiyacım var..
Sanırım 2-3 tür farklı canlılar var hemde...:(
Bu genel görünüm.. Bu güne kadar çok güzel bir hızla dallanma ve yapraklanma yaptı.
Eklenti 400024
İlk yakaladığım tür, şeffaf gibi..
Eklenti 400025
Bir de bunlar var yaprak altlarında, kabuklu bit sanırım..
Eklenti 400026
Bunlar da yavruları sanki..
Eklenti 400027
Bu da örümcekvari birşey gibi.. ya da bir öncekinin aynısı, tam bilemedim.
Eklenti 400028

alibaba 05-05-2013 20:39

1 Eklenti(ler)
Yapraklarda da bu tür sıvılar mevcut..
Daha durumun başında yakaladım gibi, yani 1-2 günlük olay gibi.
Nasıl hareket edeyim sizce? Kimyasal uygulamaktan tereddüt ediyorum bu seferinde :(

Sakaki 05-05-2013 20:59

alibaba9,

Gerçekten üzüldüm acerinizdeki soruna :(
Tavsiyede bulunmak isterim ancak Acerler maalesef deneyim bakımından bana uzak bir tür olduğu için vereceğim reçete acerlerde işe yaramayabilir veya acerler ters bir tepki verebilir.
tourkana size daha iyi yardımcı olacaktır.
En kısa zamanda kurtulursun umarım bu zararlılardan.

alibaba 05-05-2013 21:03

Tecrübeyle ağaca zarar vermediği görülmüş bir insektisite ihtiyacım var. Toukana hocam yetiş ..

tourkana 06-05-2013 12:05

Özelden kendi kullandığım ilaçları yazdım. Onları uygularsan yapraklara herhangi bir zararı yok ayrıca bunlardan tamamen kurtulursun. Ağaçlarını gündüz erken saatte sadece topraktan sula, gece kalan nem bitleri çağırıyor olabilir.

alibaba 19-05-2013 19:20

güncel durumlar

2 Eklenti(ler)
Merhaba,
Acer'imde geçen hafta uç alımını yaptım, güçlü sürgünlerde 2 çift yaprak kalacak şekilde budadım.
Şimdilik yaprak biti belasından kurtuldum gibi, düşük doz bir insektisit uygulaması yaptım ve ara ara arap sabunu-sarımsak-zeytinyağı püskürtüyorum. Umarım bir daha yaşanmaz bu istila..

Son durum bu şekilde. İçlerde çok yoğun bir yapraklanma var. Azaltmak gerekir mi acaba bazı sürgünleri?

alibaba 13-06-2013 22:25

1 Eklenti(ler)
Yapraksızlaştırma işlemini yaptım geçenlerde...
Şu an gölgede en serin olabilecek bir yerde beklemeye koyuldu.

tourkana 17-06-2013 11:28

1 Eklenti(ler)
Yaprakları kestiğin yer olarak iyi ama bu işlem bittikten sonra bu dalcıklarda budama da yapmalısın.
Daha sonra bu saplar dökülüp, yeni sürgünler belirecek , uç almaya devam et yine ama ağacın alt kısmına pek dokunma ki üçgen oluşturabiesinl rahatlıkla.

Budanacak yerleri belirtmek için çizdiğim, Sarı işaretli yerlere bir bakın,

Aşağıda da örnek çalışmalar mevcut,

http://www.agaclar.net/forum/bicim-v...leri/27885.htm
http://www.agaclar.net/forum/bicim-v...kleri/9357.htm
http://www.agaclar.net/forum/bicim-v...leri/27493.htm

alibaba 11-07-2013 23:00

3 Eklenti(ler)
Yeni yapraklar ve sürgünler çıktı :)
Şu anda biçim olarak bir çalışma yapamadım ama bu süreci atlatmak bie sevindirici :)
Yeni dalcıklar oluştu. Yaprak çok fazla küçülmese de eskisine göre biraz daha ufaklar şimdilik :)

alibaba 12-07-2013 20:18

1 Eklenti(ler)
Biraz uç alımları ile üçgen formu yakalamaya çalıştım.

Sakaki 12-07-2013 22:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 (Mesaj 1179246)
Biraz uç alımları ile üçgen formu yakalamaya çalıştım.

Sn alibaba9

Ağacınız güzel ve iyi de gelişiyor ama üçgen form vermek için acele etmeyin ve bu amaca yönelik budamaları şimdiden yapmayın derim.

Öncelikle amacımız bize lazım olan ana yan dalları sağlamak ve geliştirmek, üçgen form vermeye daha sonra tali dallanmalarla birlikte başlamak daha iyi olacaktır.

Başarılar dilerim :)

tourkana 12-07-2013 22:50

Görüntü olarak hoşuma gitti ama ön yüz olarak böyle yapınca sanki çoklu gövde formundan 2li ye dönüyor gibi oluyor. Ya da bir ışık yanılsaması oluyor . Ama yine de açıkçası çok beğendim elinize sağlık, bence artık bir bonsai saksısını hakediyor kış sonu gibi. :)

anily 24-07-2013 15:48

Sn alibaba9,

Umarım acerinize nazar değmez son dileğimden sonra böcekler sarmıştı. :)
Aceriniz şu hali ile bile bonsai olabilecek durumda. Benim böyle azgın ve bol yapraklı bir acerim olsa (#15 de gönderdiğiniz resme göre) ortadaki iki dalını keserek V şeklinde ikiz gövdeye çevirirdim. Hem ortadaki üst üste binmiş dal ve yaprak karmaşıklığını sağlıklı olarak çözmüş olurdunuz. Zaten maraton olarak yolun başındayız. Üçgen formunu yakalamanız zor olmayacak bunun için acele etmeyin daha önünüzde çok zaman var.

Ne demişler son karar sahibinindir. :) Esenlikle kalın.

alibaba 30-11-2013 21:33

2 Eklenti(ler)
Son güncelleme yapayım.
Yapraklar döküldü tamamen.. Son aylarda uç alımları boşladım biraz dallar özgürce büyüdü her yöne..
Budama ile bahar öncesi bir form çalışması yapmam gerekecek sanırım.
Eklenti 458072

Bunlarda sonbahar hatıraları :)
Eklenti 458073

alibaba 04-12-2013 21:14

İnce odunlaşmamış dalları kışın buduyor musunuz acer'lerde? Geri kuruma riski oluşur mu?
Yani şu aşamada budama ile form vereyim mi dallara sizce?

badrobot 04-12-2013 21:32

Sn.alibaba.
Bence bu mevsimde budama yapmayın, geri kuruma riski çok yüksek. Ben kalın ana gövdeleri bile bahar dönemlerinde buduyorum. Kışn yaptığım budamalarda kesi yerinden devamlı şurup akıyor ve geriye doğru 4-5 cm kadar kuruyor. Ağaç çalışırken yaptığım budamalarda yara çok çabuk kapanıyor ve kuruma hiç olmuyor.
İyi çalışmalar dilerim.

tourkana 16-12-2013 11:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alibaba (Mesaj 1226689)
İnce odunlaşmamış dalları kışın buduyor musunuz acer'lerde? Geri kuruma riski oluşur mu?
Yani şu aşamada budama ile form vereyim mi dallara sizce?

Budama yerinin gerisinde ,diğer boğuma kadar olan kısımda bir miktar mesafe bırakırsanız hiç sorun olmaz.
Bıraktığınız o mesafedeki sapçık zamanla kuruyacaktır. Ufak bir hareketinizle rahatlıkla düşecektir. :)

tkorkunckaya 18-12-2013 19:47

Merhabalar,

Alibaba'nın sorusuna ek olarak, ana gövdeyi yürüten liderden çatallaşma, yani yan dallar çok yukarıdan ise, boy kısaltmayı naıl yapacağız? Gövde kalınlığı henüz bir cm olmayan acer'da boy kısaltma için doğrudan gövde mi budanır? Veya altlardan yan dal vermesini nasıl teşvik edebiliriz?

Yeri geldiği için bu sayfada sordum, Sayın alibaba, affınız ola.

alibaba 03-03-2014 20:41

1 Eklenti(ler)
Bu sene erken uyanıyor ağaçlar,
ilk yapraklar göründü :) varyetesini tam çözemedim bu acerin, diğer düz palmatumlardan değil.. ilk yapraklar turuncu hareli olarak çıkıyor..

tourkana 04-03-2014 08:33

Çok güzel görünüyor, şimdi zirve seviyesinde olan bazı uzun dalları sonbahar-kış gibi budasaydın daha iyi olurdu.

alibaba 04-03-2014 11:04

Geri kuruma olayından dolayı korktum açıkçası :/
Bu ağaçlar arasında gözbebeğim.. kıyamıyorum kolay kolay :)

yaz ortasında da olabilir diyor kaynaklar,denediniz mi siz?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1255980)
Çok güzel görünüyor, şimdi zirve seviyesinde olan bazı uzun dalları sonbahar-kış gibi budasaydın daha iyi olurdu.

badrobot 04-03-2014 11:30

Bence bahar ve yaz dönemlerinde yapılan budamalar daha az riskli. Özellikli bu ağaç kışın bir tür şurup akıtıyor bu durumda kesi yerinde kapatma macununun yapışmasına ve yaranın kapanmasına engel oluyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024