agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Maratonu 2013-2016 (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/)
-   -   Agacsevdalisi / Nar-1 (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/30713.htm)

AgacSevdalisi 13-03-2013 20:15

Agacsevdalisi / Nar-1

4 Eklenti(ler)
Bu nar ağacını yıkılacak bir binanın bahçesinden altında kalma riski yüksek olduğu için 5 gün önce söktüm. Münkün olduğunca köklü ve topraklı çıkarmaya çalıştım. Umarım yaşatmayı başarabilirim.İlk adayım bu nar ağacı olacak.
Ağaç Adı : Nar
Tarz : Süpürge veya Dik tarz
Nebari Çapı: 10 cm
Gövde Çapı : 5 cm
Uzunluk : 30 cm

Sakaki 13-03-2013 21:45

Adayınız hayırlı olsun :)
Yoksa bu da maratona katılmayı düşündüğünüz bir aday mı?

i_durak 13-03-2013 21:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1119365)
Adayınız hayırlı olsun :)
Yoksa bu da maratona katılmayı düşündüğünüz bir aday mı?

Evet evet... Maratona alalım bence bu narı :)

AgacSevdalisi 13-03-2013 22:11

bu konuda eklediğim beş adet adayım var hangisi seçilirse onlarla katılmayı düşünüyorum sayın sakaki; 2 adet nat, 1 adet incir, 1 adet can eriği, 1 adet zakkum. taktir seçimi yapacak jüri üyelerinin. Siz bir kıyak yaparsınız artık:)

AgacSevdalisi 03-04-2013 09:38

1 Eklenti(ler)
Nar ağacım Nisan başı itibariyle yavaş yavaş filizlenmeye ve sürgünleri büyümeye başladı.

Sakaki 03-04-2013 10:22

Bence üzerinde çalışması en çok hoşunuza gidecek adayınız bu olacak emin olabilirsiniz. Çok hızlı gelişiyor çünkü!

Tarz olarak "Tarz : Süpürge veya Dik tarz" diye yazmışsınız; bana göre iki gövdeden birinden acil kurtulmanız lazım bu durumda çünkü birbirine neredeyse yapışık halde olan bu iki gövde her iki tarz için de çalışmanızı (sürgünlerin uygun yerlerden çıkmasını ve gerekli müdahalelerde bulunmanızı) engelleyecektir.

Kolay gelsin :)

AgacSevdalisi 03-04-2013 14:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1131952)
Bence üzerinde çalışması en çok hoşunuza gidecek adayınız bu olacak emin olabilirsiniz. Çok hızlı gelişiyor çünkü!

Tarz olarak "Tarz : Süpürge veya Dik tarz" diye yazmışsınız; bana göre iki gövdeden birinden acil kurtulmanız lazım bu durumda çünkü birbirine neredeyse yapışık halde olan bu iki gövde her iki tarz için de çalışmanızı (sürgünlerin uygun yerlerden çıkmasını ve gerekli müdahalelerde bulunmanızı) engelleyecektir.

Kolay gelsin :)

evet sayın sakaki bende bunun farkındayım ama gövdeler birbirine çok yapışık nasıl ayıracağım bilmiyorum. Ayrıca ayırmayada pek kıyamıyorum bu şekilde nasıl bir tarz yakalayabilirim öncelikle ona bakacağım. İkiz gövdeli tarzın bir adı varmı bilmiyorum varsa ondan olacak:)

sagol 04-04-2013 14:35

Nar güzel çiçekleriyle maratona renk katacaktır.

İyi çalışmalar dilerim..

AgacSevdalisi 04-04-2013 15:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1132770)
Nar güzel çiçekleriyle maratona renk katacaktır.

İyi çalışmalar dilerim..

Teşekkür ederim sayın sagol, bilmukabele.

badrobot 04-04-2013 17:48

1 Eklenti(ler)
sn.AgacSevdalisi. ağacınız çok güzel ama tarz ve şekillendirmede sıkıntı olacak gibi. kalın olan gövdeler 2-3cm birbirlerinden uzak olsalardı ikiz gövde çalışmak çok güzel olurdu. kırmızı yuvarlakla işaretlediğim gövdede çıkmış sürgünle tatmin edici. öbür gövdede çok hareket yok gibi. acilen bir karar verip bir yön vermenizde fayda var düşüncesindeyim. eğer kesme işlemi yaparsanız sakın tam dipten kesmeyin. 4-5 cm kalacak şekilde kesim yapın ve kış döneminde oyarak içlerini boşaltın. düşüncemi kabaca anlatabilmek için çok amatörce ve birazda kötü bir çizim yaptım. (resmim berbattır)

AgacSevdalisi 08-05-2013 13:11

5 Eklenti(ler)
Mayıs ayı görselleri..

Sakaki 08-05-2013 16:35

Sn AgacSevdalisi,

Narın sürgünlerini uzun süre kendi hallerine bırakmayın derim. Hem ileride hoşunuza giden sürgünler değil farklı yerdekiler gelişebilir hem de dikine büyüyenleri bir süre sonra yere paralel hale getirmek zor olabiliyor.

Sürgün seyreltme, konumlandırma gibi işlemlere ufaktan başlayın bence.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024