agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Maratonu 2013-2016 (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/)
-   -   Soner / Dut (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/30638.htm)

Soner 09-03-2013 18:20

Soner / Dut

2 Eklenti(ler)
Yıllarca meyve vermesi için beklediğimiz ancak bekleneni veremeyen dut ağacımı bonsai olma yolunda, eğer uygunsa, ben de bonsai maratonuna dahil etmek istiyorum.
Gövde kalınlığı 6cm, boyu yaklaşık olarak 25cm civarında.

sagol 09-03-2013 20:02

Soner Bey,

Ağacınız hayırlı olsun. Dut bonsaileri hoşuma gidiyor, özellikle karadut.
Ağacınız yıllarca meyve yapmadığına göre büyük ihtimalle erkek dut olabilir, iri yapraklarıyla gölge yapması için bahçelerde tercih ediliyor. Karadut aşılansa daha enteresan bir bonsai olabilir ama aşılanmadan da yaprak küçültülerek güzel bir bonsai yapılabilir.
Türkiyede çok yetiştirilen bir ağaç olması nedeniyle Maratona ayrı bir güzellik katacaktır. İnşallah bir de kayısı ile katılan olur, Malatyadan, Iğdırdan, Erzincandan,.. kayısıyla ilgilenen üyelerimiz de vardır umarım.

İyi çalışmalar dilerim....

Sakaki 12-03-2013 19:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Soner (Mesaj 1116646)
Yıllarca meyve vermesi için beklediğimiz ancak bekleneni veremeyen dut ağacımı bonsai olma yolunda, eğer uygunsa, ben de bonsai maratonuna dahil etmek istiyorum.
Gövde kalınlığı 6cm, boyu yaklaşık olarak 25cm civarında.

Merhaba Soner,

Katılmaya karar vermene sevindim.
Dut çalışması çok hoş bir aday; hızlı gelişen ve çok dayanıklı bir tür olduğu için ayrı bir keyif veriyor.

Başarılar dilerim.

badrobot 12-03-2013 20:29

sn.Soner. ağacınızla bu maratonda başarılar dilerim. ağacınızın en-boy oranı ideal ölçülerde. yapılması gerekeni yapmışsınız.
bende de bir kaç dut var. hepsinin gövdeleri böyle düm düz. şöyle kıvrım kıvrım, yamuk yılık bir dut göremeyeceğiz herhalde. informal upright tarzı çalışamakta keyifli olur.

Soner 12-03-2013 20:44

İyi dilekleriniz için teşekkürler.
İlk sürgünlerin patlamasını heyecanla bekliyorum. Topraktan saksıya aldığım için sürgünlerin çıkmasında bir gecikme söz konusu olabilir mi sizce ?

Manifesto 12-03-2013 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Soner (Mesaj 1118744)
İyi dilekleriniz için teşekkürler.
İlk sürgünlerin patlamasını heyecanla bekliyorum. Topraktan saksıya aldığım için sürgünlerin çıkmasında bir gecikme söz konusu olabilir mi sizce ?

Saksıya alınmasından ziyade sürgün gözleri (dallar) budandığından ana gövdeden sürgün çıkarması biraz zaman alır ama bir şekilde çıkarır.

badrobot 12-03-2013 21:06

dut çabuk köklenen çok arsız bir ağaç. geçen şubat'ta 8 cm'lik bir dutu kazık kökünü keserek bahçeden sökmüştüm. bugün gözlerin patladığını gördüm. sizinkininde en kısa zamanda gözeneklerin patlıyacağına emnim.

Soner 03-06-2013 14:42

Sanırım dut ağacımın üst tarafları kurudu.
Şu anda en alttan( toprak seviyesi hizasından) çıkan bir tane sürgün var.:(
Akşam, serinlikte fotoğrafını çekip paylaşacağım.

Soner 03-06-2013 23:01

1 Eklenti(ler)
Artık tamamen öldüğünü düşünmeye başlamıştım. Ama neyse ki alttan bir tane de olsa sürgün verdi.

badrobot 04-06-2013 08:15

Sn. Soner.
Ağacınızın sürgün vermesi ve yaşaması çok sevindirici. Fakat ağacınızın sadece dipten tek bir sürgün vermesini beni biraz endişelendirdi. Benimde bazı ağaçlarım da bu durumun aynısı oldu. Sadece çıkardığı tek bir sürgün ve bu sürgünü destekliyor ve gövdenin başka yerinden başka sürgün çıkarmama gibi bir duruma, inada giriyor. Bu şekilde elimde birer adet dut, defne ve oya ağaçlarım var. Dipteki sürgünü kestiğinizde de başka yerden sürgün vermiyor. Gövdenin üst bölgelerinden kabuğu çizdiğinizde yeşil renk görüyorsunuz. yani ağaç aslında yaşıyor.
Umarım sizin ağacınız da endişe duyduğum böyle bir durum olmaz.
İyi çalışmalar dilerim.

sagol 04-06-2013 08:46

Benim de 1 zeytinim gövdesi yeşil olduğu halde sürgün vermemekte direniyor, stresle ilgili olduğunu zannediyorum. Yeni sürgün gelmeden alttan gelen o tek sürgünü kesmek de ölümcül olabiliyor. Uç almak gövdeden yeni sürgüne zorlarmı yoksa sadece bu dalda mı sürgüne zorlar acaba. Bu konuda deneme yapan varmı acaba.

İyi çalışmalar dilerim...

badrobot 04-06-2013 09:22

1 Eklenti(ler)
Bu durumda bir dut ağacım vardı. Ne yaparsam yapayım gövdenin alt bölgelerinden çıkardığı bir dal dışında başka hiç bir yerinde faaliyet yapmadı. Bende o sürgünün gelişmesine izin verdim. Şimdilerde ana gövde 7 cm, yandan çıkan dikine uzayan dal 3 cm oldu. Tabii bunu için 2 sene beklemek durumda kaldım. Bu geçen iki sene içindede başka yerden hiç sürgün de vermedi. Elbette bu ağaçtan ana gövde oyularak, işlenerek yine çok güzel bonsai olur ama geçen süre çok büyük zaman kaybı.
Fakat yinede bu durumun üç büyük avantajı oldu.
1-Oyulabilecek çok güzel kalın bir ana gövde oluştu.
2-Ana gövdeyi oluşturan yeni zirve daha yeni yetişirken istediğim gibi eğerek bükerek eğri büğrü bir dut yetiştirmeme olanak sağladı.
3-Çok kalın nebarili bir ağaca sahip olmama neden oldu
Kolay gelsin.

Soner 04-06-2013 10:35

Sayın Sagol,
Dediğiniz gibi mevcut sürgünde uç alımı yaparsam, yeni sürgün çıkar mı çıkmaz mı bilmiyorum. O yüzden müdahale etmeyeceğim.

Sayın badrobot dediğiniz gibi bu durum zaman açısından dezavantajı olsa da beraberinde farklı avantajları da getirmiş oluyor.
Belki de dümdüz gövdeye sahip bir dut iken daha farklı bir form verilebilecek olması en iyi avantaj.

Hepsinden önce ağacın ölmemiş olması beni çok sevindirdi. Güzelim ağacı öldürdüm diye kendimi suçlu hissediyordum. Halen suçluluk var ama en azından güzel bir bonsai olarak yaşatabilme umudum da var.

Soner 27-08-2013 17:13

3 Eklenti(ler)
Dut ağacımı serbest bir şekilde gelişmeye bırakmıştım. Güncel hali bu şekilde. Yandan çıkan dallarla devam edeceğiz.
Aklımdan geçeni de basit bir çizimle göstermek istedim.

Adem Keskin 27-08-2013 18:13

Sayın Soner sürgünlerden yukarısı kurumu acaba. Kuru değilse yeni sürgün gelebilir veya şuandaki dallarını kullanarak aşılamada yapabilirsiniz önümüzdeki baharda. Alternatif olarak fikrimi belirtmek istedim , çalışmalarınızda başarılar..

Soner 28-08-2013 09:45

Teşekkürler Adem Bey,
Üst kısımların ölü olduğundan eminim ama bu ölü kısım ne kadar aşağıya iniyor ondan pek emin değilim.
Kabuğu nazik bir şekilde kaldırarak baksam bir sorun olur mu ?

Adem Keskin 28-08-2013 10:22

En sağlamı küçük bir bıçakla birkaç milimlik ince çentik atmaya çalışın. Kuruduysa zaten kazıyamazsınız , sertleşmiş olacaktır.Eğer canlıysa çok az bir yeri kazımış olursunuz ve yeşil bir tabaka görmeniz gerekir. Yukarıdan başlayarak aralıklarla yeşili buluncaya kadar aşağıya inerseniz yaşayan bölge sınırını bulmuş olursunuz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024