agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Maratonu 2013-2016 (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/)
-   -   badrobot / Defne (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/30624.htm)

badrobot 08-03-2013 18:35

badrobot / Defne

4 Eklenti(ler)
bu defneyi kurtardım. sitenin birinde çim alan çalışması yapılacağından bu ağacı sökmek istiyorlarmış. ağacın etrafını derince kazarak kazık köknü kırmadan, kök kısmında bir miktar toprağıyla birlikte çıkarmayı başardım. nebarideki kalınlık 14 cm.

Adem Keskin 08-03-2013 18:45

Sayın Badrobot hayırlı olsun , çoklu gövde yapıcaksınız heralde

sagol 08-03-2013 18:49

Hayırlı olsun,

Bahçede küçük bir defnem var ama bu cinsi pek tanımıyorum eğip büğmeye uygun mu sertlik derecesi nedir acaba.

İyi çalışmalar dilerim...

miralay 08-03-2013 18:58

çok mu derin budamışsınız ?

Manifesto 08-03-2013 19:10

2 Eklenti(ler)
Güzel bir üçlü gövde olabilir.

badrobot 08-03-2013 20:49

Tasarım

1 Eklenti(ler)
sn.Manifesto. bulduğunuz örnek çizim ve fikriniz çok güzel. hatta en mantıklısı. ancak ne varki 5nolu gövde hem guruptaki en ince (işaret parmağım kalınlığında) hemde çok yaralı ve kötü bir gövde. bu dalı barındırmayı düşünmüyorum. buda düzeni bozuyor.
1-2. gövdeler en kalın ve hasarsız olanları. 3.gövdeyse sanki ağacın önünü kapatıyor gibi...
sonuç olarak ya 1-2-4 dü kulanacağım ve ya nebariyi ortaya çıkararak 1-2 kullanacağım. 3-4-5 nolu daları oyarak kurudal ve jin yaratabilirim.

badrobot 08-03-2013 21:11

sn.miralay.neden böyle bir düşünce içine girdiniz bilmiyorum ama ağaç daha sonraki dönemlerde en-boy oranı ve şekil,tarz düşünülerek tekrar budanacak. (tahminen %40-50 si budanır.)

anily 20-05-2013 15:38

Sn. badrobot.

Uzaktan bakınca sanki 5-2-4 ü seçseniz aradaki genişliğide daha rahat yaprak ve dal tasarımı yapabilirsiniz gibi görünüyor. Sizinde belirttiğiniz gibi 2-3 birbirine yakın ancak 1-2 de birbirine yakın. İkiz gövde düşünüyorsanız 3-4-5 in jin veya kurudal olması kesinlikle sizinde belirttiğiniz gibi çok uygun görünüyor. 3 gövdeli yapmayı düşünürseniz 1-2 nin yakınlığı size problem yaratabilir.
Adayınızın son durumu nasıl fotoğraf koyabilirseniz sevinirim. Merakım için affedin :)

Saygılarımla

badrobot 20-05-2013 17:12

Sn.anily.
Ağaç bazı yerlerden sürgün vermedi. Kabuğa çizik attığımda ve büyüteçle baktığımda yeşil bir renk hakim olsada o bölgelerden sürgün vermedi.
1.Gövdede hiç bir budama yapmadım çünki çok yoğun bir sürgün çalışması içinde
2.Gövdenin %50sinden fazlası gitti. Kışa içini boşaltıp, kuru gövde yapacağım.
3.Gövdeninde yarısını kestim. Kalan kısımda yoğun sürgünler var.
4.Gövde sadece 6cm lik bir gövde var ve 3-4 adet sürgün var.
5.Gövde sadece 3-4cmlik bir gövde kaldı ve 1 adet yan sürgün var.
Aslında bu ağacımın fotoğrafını çeksem çok iyi olur ama saksısı çok ağır. (50kg civarı)

badrobot 19-10-2013 14:40

5 Eklenti(ler)
Defne ağacımı uzun zamandır fotoğraflayıp, güncellemememiş olduğumu farkettim. Bugün bahçede keyifle gezerken fotoğraflar çektim. Budamalarını yaklaşık 20 gün önce yapmış ve tellemiştim. Sn. üyelerle 3 gövde, 5 gövde tartışmasını yaparken aslında birazda ağaç bana ne olaması gerektiğini bazı gerekli sürgünleri çıkarmayarak anlattı. Tüm gövdelerden çıkan birer, ikişer her bir sürgünü değerlendirmeye çalıştım. Şimdi bir dahaki baharı bekliyorumki budarken alta bıraktığım yapraklardan tekrar patlasınlar.

Not: Uzun olan gövde üzerinde fazla kalabalık yapabilecek 1 veya 2 dalı budayabilirim. Ama önce bir gelişsinlerde durumu görelim.

badrobot 17-04-2014 13:59

5 Eklenti(ler)
17 Nisan 2014 güncel görseli...
Ağaçta oyma çalışması yaptım. Kurumuş ve hiç bir şekilde sürgün vermeyeceğini bildiğim yerleri oyarak daha doğal bir yapıya ulaştırmaya çalıştım. Ağaçta bu oyuntu yaralarını onarmaya çalıştıkça dahada doğal bir görselliğe ulaşacağına eminim. Şu an için yara yerlerine aşı macunu sürdüm. Bu sürdüğüm aşı macunu zamanla (3-4ay) çıkıyor ve ağacın kendi doksu kalıyor. İşte tam bu dönemde lime-sulphur uygulaması yapmayı düşünüyorum. bundaki amacım ve arayışım bu işi daha uzun soluklu ve daha kalıcı hale getirmek. Aslında değişik ağaçlarda bir çok farklı yöntemi denedim. Vernik bile sürdüğüm ağaçlar oldu. Ama galiba bu yöntemi tercih edeceğim gibi. Benimkisi sadece araştırma, ağacada bir zararı yok zaten.
Bonsaide shari/oyma çalışmaları konusunda ilerlemek isteğindeyim. İlk zamanlara göre dağlar kadar fark var ama elbette yeterli değil, bunu biiyorum. Umarım bu ağacımda oyuntular doğal olmuştur.

badrobot 17-04-2014 14:01

2 Eklenti(ler)
Ayrıntıların devamı...
Not: Bu yaz dönemi bu ağacımı kontrollü gelişimine izin verip özellikle alt dalların uzamasına ve kalınlaşmasına izin vereceğim. Seneyede daları çatallandırmaya yönelirim.

Sakaki 17-04-2014 15:19

Güzel olacağından şüphem yok sn badrobot :)

Aşağıdaki fotoğrafta sol baştan ikinci gövdeyi komple alırsanız bence daha da güzel ve estetik görünecektir:

http://www.agaclar.net/forum/attachm...7735920-01.jpg

sagol 17-04-2014 15:48

2 Eklenti(ler)
Sayın Badrobot,

Sayın Sakakinin de belirttiği soldan 2. arkadaş bana da biraz uzun boylu gibi geliyor. Biraz kısaltmak da fena olmayabilir.
1. de az kısalttım. 2. de çok kısalttım bir de böyle düşünün bakalım, son karar yine sizin.

Not: Sağdaki üç delikanlı yaklaşık aynı boyda. En sağdaki de biraz kısaltılabilirse daha hoş olabilir. Uygun sürgün yoksa dalı sağa yatırmak da bir çözüm olabilir.

İyi çalışmalar dilerim....

sagol 18-04-2014 06:06

Sayın Badrobot,

Birdaha bakınca Sayın Sakaki ile farklı gövdeleri kastettiğimizi farkettim. Benim önerim en uzunu ve en sağdakini kısaltmak şeklinde. Yani ben 5 li olarak bırakırdım belki ama JİN/Shariye ağırlık verirdim..

İyi sabahlar dilerim....

anily 18-04-2014 16:13

Sn badrobot,

Ben olsam kesinlikle en uzunu kısaltmam. 5 tane birbirine yakın boylu çoklu gövde çok simetrik görünür. Adayınızın Sn manifestonun belirttiği resimdeki çalışmaya daha uygun olduğunu düşünüyorum. En sağdaki ikinci dal kesilebilir
İyi çalışmalar

Sakaki 18-04-2014 21:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1272099)
Sayın Badrobot,

Birdaha bakınca Sayın Sakaki ile farklı gövdeleri kastettiğimizi farkettim.

Sn sagol

Ben de az önce 5.ci gövdeyi yeni fark ettim siz söyleyince :)
En soldaki ve en kısa gövdeye dikkat etmemişim.

O minik gövdeyi yok sayarsak, ben yan yana iki "V" işareti görüyorum. Ve bu şekilde ortada kalan iki gövde çakışma yapıyor ki ileride daha çok karmaşaya neden olabilir. Bu şekilde VV şeklinde göründüğü için (Latin alfabesindeki W gibi), sol baştaki V'nin içte kalan kolunu almasını önermek istemiştim badrobota :)

badrobot 18-04-2014 21:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anily (Mesaj 1272319)
Sn badrobot,

Ben olsam kesinlikle en uzunu kısaltmam. 5 tane birbirine yakın boylu çoklu gövde çok simetrik görünür. Adayınızın Sn manifestonun belirttiği resimdeki çalışmaya daha uygun olduğunu düşünüyorum. En sağdaki ikinci dal kesilebilir
İyi çalışmalar

Uzun olan gövdeyi kesersem ortada ağaç kalmayacak. Çünki tam anlamıyla dallanan ve sağlam olan gövde o gövde. Ağaç sökülmeden önce site bahçesindeyken defalarca çapa, kürek darbeleri almış ve kuruma yapmış. Zaten oyma çalışmasınıda bu kuru bölgelerden hayır gelmeyeceği için ve kuru bölgeleri kamufle etmek için yapma zorunluluğu vardı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024