agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Maratonu 2013-2016 (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/)
-   -   eehbee / Japon Akçaağacı (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/30491.htm)

eehbee 27-02-2013 23:18

eehbee / Japon Akçaağacı

Sonunda cesaret edip bir yükleme yapmaya karar verdim, haydi hayırlısı. İnşallah kabul görür.

İlk adayım: Acer Palmatum (En azından fidanlıktaki arkadaş öyle diye sattı =)
Güdük boyu: 40cm
Gövde Çapı: Dipte 6.5cm , ortalar ve uç 4.5cm
Düşünülen Model : Formal Upright
https://lh6.googleusercontent.com/-B...7+23.17.17.jpg

Diğer Aday adaylarımı da burada paylaşarak olup olmayacakları ile ilgili fikir almak isterim.

İkinci adayım: Altuni Mazı
Şu anki boyu: 50cm
Gövde Çapı: 2.5cm
https://lh6.googleusercontent.com/-6...7+23.13.47.jpg

Üçüncü adayım: Mavi Servi
Şu anki boyu: 80cm
Gövde Çapı: 2.3cm
https://lh6.googleusercontent.com/-_...7+23.13.33.jpg

Bir de her ihtimale karşı 2. ve 3. adaylar seçilmezse diye yedek adayım var.

Yedek adayım: Japon Ayvası
Şu anki boyu:14cm
Gövde çapı: 1.3cm
https://lh6.googleusercontent.com/-1...7+23.13.20.jpg

Diğer adaylar hakkında yorumlarınızı aldıktan sonra budama yapıp yapmayacağıma karar vereceğim. Eğer bekle 1-2 yıl derseniz bekleteceğim. Yoksa onları da güdükleştirip başlıklarını açacağım. Şimdiden teşekkürler.

Adem Keskin 28-02-2013 07:10

Hayırlı olsun sayın eehbee , adayınız güzel.

Adem Keskin 28-02-2013 07:32

Diğer adaylarınızı bana sorarsanız sadece kendi fikrim beklesinler derim.

Size ne kadar yakın bilemiyorum ama burada

STANBUL ZEL DARES BEYKOZ FDANLII

güzel adaylar bulma ihtimaliniz var.

eehbee 28-02-2013 08:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin (Mesaj 1110592)
Diğer adaylarınızı bana sorarsanız sadece kendi fikrim beklesinler derim.

Size ne kadar yakın bilemiyorum ama burada

STANBUL ZEL DARES BEYKOZ FDANLII

güzel adaylar bulma ihtimaliniz var.

Mavi servi hariç hepsini oradan aldım zaten =)

Bu arada orası da İBB ye devredileceği için çeşit konusunda biraz sıkıntı var sanırım. Sekoya internet sitesinde var görünmesine rağmen ellerinde yokmuş.

Adem Keskin 28-02-2013 08:24

Diğer seçeneklerden gövdesi gelişmiş adaylar ( sığla , erguvan gibi )olabilir.Fiyatlar dışarıya göre uygun heralde telefonla görüşmüştük fırsat bulamadık gitmeye.

Adem Keskin 28-02-2013 08:30

Bu arada devredilmesi üzücü bir durum, epey kapsamlı çalışan bir yermiş. Yerinde 3-5 seneye binalar görmemenizi dilerim..

eehbee 28-02-2013 08:37

Evet gayet uygun bence de. Akçaağacı (2 metre) 35tl ye aldım. Dışarıda 350 tl istemişlerdi. Bitmeden uğranması gerek bence.

Adem Keskin 28-02-2013 08:57

Kesinlikle yakın olana arkadaşlar özellikle kaçırmasınlar, 30-40 lira dedikleri fidanlar burda sizin dediğiniz fiyat veya daha fazlası.

Sakaki 28-02-2013 10:19

Merhaba sn eehbee,

Maraton için değil ama bonsai potansiyeli açısından konuşmak gerekirse, bana göre sadece acer ağacınız şu anda üzerinde çalışılabilir durumda (ama biraz boyu uzun).

Diğerlerinin üzerinde çalışmaya başlamadan önce bir müddet daha gelişmesini beklemeniz gerekecek ki bu durumda bunlar maratona girse bile 2 sene içinde gözle görülür bir fark yaratmanız biraz zor.

Bence en azından, gövdesini geliştirmekle vakit kaybetmeyeceğiniz 1-2 aday daha bakın.

Diğerlerinden bonsai olmaz demiyorum yanlış anlamayın ama onların geçirmesi gereken biraz daha uzun bir süre var önlerinde.

Saygılarımla

badrobot 28-02-2013 10:41

sn.eehbee. ağaçlarınızdan sadece 6,5 cm lik çap kalınlığına sahip Japon Akçaağacınız bonsai potansiyeline sahip. (güzel bir shohin olabilir.) ama onunda boyu çok uzun. ağacınızı vakit kaybetmeden 20cm gibi bir seyiden kesin. hem daha aşağılardan yeni sürgünler elde edeceksiniz (şu haliyle yeni çıkacak sürgünler ağacın üst kısımlarında daha yoğunlaşacak aşağılardan dal ve sürgün vermeyecektır.) hemde bonsai oranları açısından ideal bir forma girecektir.

eehbee 28-02-2013 11:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1110674)
Merhaba sn eehbee,

Maraton için değil ama bonsai potansiyeli açısından konuşmak gerekirse, bana göre sadece acer ağacınız şu anda üzerinde çalışılabilir durumda (ama biraz boyu uzun).

Diğerlerinin üzerinde çalışmaya başlamadan önce bir müddet daha gelişmesini beklemeniz gerekecek ki bu durumda bunlar maratona girse bile 2 sene içinde gözle görülür bir fark yaratmanız biraz zor.

Bence en azından, gövdesini geliştirmekle vakit kaybetmeyeceğiniz 1-2 aday daha bakın.

Diğerlerinden bonsai olmaz demiyorum yanlış anlamayın ama onların geçirmesi gereken biraz daha uzun bir süre var önlerinde.

Saygılarımla

Tamam tavsiyenize uyarak bu akşam 15 cm daha kısaltacağım ilk adayımı. Diğerlerini de balkon bahçemde gelişme için bekleteceğim.

Sadece japon ayvası ile ilgili güzel düşüncelerim var aslında. Fazlalık dalı gövde gelişimi için bırakıp gerekli sürgünler gelişince 15cm lik minyatür bir bonsai yapmayı düşünüyorum.

Bir de macun uygulamam uygun mudur? Kestiğim yere bu şekilde mi sürmeliyim? Görüntü beni biraz rahatsız ediyor. Başka şekli var mıdır bu işin veya daha az yapış yapış olanı?

badrobot 28-02-2013 11:17

sn.eehbee. aşı macununuz renginden dolayı görselliği çok kötü bozuyor. tavsiye ettiğim aşı macunu şeffaf aşı macunudur.
ZiraiShop.Com - Zirai Ürünlerin Türkiyedeki En Uygun Adresi, oleomac, stihl, husqvarna, dolmar, makita, taral, secho - ARBOKOL İTAL AŞI MACUNU 250GR - AŞI MACUNU -

eehbee 28-02-2013 11:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1110708)
sn.eehbee. aşı macununuz renginden dolayı görselliği çok kötü bozuyor. tavsiye ettiğim aşı macunu şeffaf aşı macunudur.
ZiraiShop.Com - Zirai Ürünlerin Türkiyedeki En Uygun Adresi, oleomac, stihl, husqvarna, dolmar, makita, taral, secho - ARBOKOL İTAL AŞI MACUNU 250GR - AŞI MACUNU -

Bilgi için teşekkürler. Ben şu anda Eminönüne yakınım. Burada ziraatçilere bir sorayım benzer birşey varsa buradan alıp hemen bu akşam uygularım. Yoksa bu siteden sipariş veririm.

Yalnız ben sürekli beyaz sıvı şekilde, fırça ile uygulanan bir macun (sıvı) görüyorum usta bonsaicilerin uyguladığı. Bunun bir farkı var mıdır acaba?

badrobot 28-02-2013 11:33

sn eehbee. o gördüğünüz kireç-sülfür (lime-sulfur) karışımıdır. amacı biraz farklıdır. fakat bu macunda fırçayla sürülüyor. bu macunu almanızda ısrar ediyorum. uygulama yapmaya başladığınızda neden olduğunu anlayacaksınız.

eehbee 28-02-2013 14:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1110719)
sn eehbee. o gördüğünüz kireç-sülfür (lime-sulfur) karışımıdır. amacı biraz farklıdır. fakat bu macunda fırçayla sürülüyor. bu macunu almanızda ısrar ediyorum. uygulama yapmaya başladığınızda neden olduğunu anlayacaksınız.

Az önce sipariş verdim bugün kargoya yetiştireceklerini söylediler. Eminönünün altını üstüne getirdim bulamadım ama boşuna olmadı çabalarım. Ne zamandır arayıp bulamadığım Yaban mersini'ni buldum. Bonsai olacak ebatlarda değil ama gelecek vaadeden bir şekli var. Balkonda yer kalmadı başka aday almayı pek düşünmüyorum artık. Şimdilik sadece Akçaağaç ile devam ederiz.

Bu arada bu kireç sülfür ne için kullanılıyor merak ettim. Biraz açıklayan olursa sevinirim.

Sakaki 28-02-2013 17:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eehbee (Mesaj 1111001)
Az önce sipariş verdim bugün kargoya yetiştireceklerini söylediler. Eminönünün altını üstüne getirdim bulamadım ama boşuna olmadı çabalarım. Ne zamandır arayıp bulamadığım Yaban mersini'ni buldum. Bonsai olacak ebatlarda değil ama gelecek vaadeden bir şekli var. Balkonda yer kalmadı başka aday almayı pek düşünmüyorum artık. Şimdilik sadece Akçaağaç ile devam ederiz.

Bu arada bu kireç sülfür ne için kullanılıyor merak ettim. Biraz açıklayan olursa sevinirim.

Sn eehbee,

Lime-sülfür dediğimiz sıvı, ağaçlarda oyma, kabuk soyma (jin-shari) gibi işlemler yapıldıktan sonra açıkta kalan çıplak dokunun herhangi bir mantar veya enfeksiyon kapmaması için koruma amaçlı olarak sürülüyor ve bunun yanı sıra ayrıca hoş bir ölü-doku görüntüsü sağlamamızda verdiği renk bakımından da yardımcı oluyor. Hatta kullanırken içine çok az miktarda siyah mürekkep damlatılarak da kullanılabiliyor.

Başarılar.

badrobot 28-02-2013 19:58

ağacı korumanın yanısıra bir nevi ağacı boyamakta diyebiliriz. oyma işlemleriyle yapılan yapay kovukların içini, karışıma siyah çini mürekkebi de katarak boyayabileceğiniz gibi beyaz kuru dal efekti yaratmak içinde kullanılabilinir.

sagol 01-03-2013 18:29

Sayın ehbee,

Adayınız hayırlı olsun. Beykozun tam karşısındayım ama buradan ulaşım zor olduğundan Beykoz fidanlığına hiç gitmedim. Belediyeye devrinden önce ben de fırsat bulursam uğrayacağım. Arazinin bir bölümü Türk Alman üniversitesine devredilecekmiş diye duydum.

Çobançeşme fidanlığının da çoğu İBBye devredilmiş.

İyi çalışmalar dilerim

eehbee 02-03-2013 00:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1111863)
Sayın ehbee,

Adayınız hayırlı olsun. Beykozun tam karşısındayım ama buradan ulaşım zor olduğundan Beykoz fidanlığına hiç gitmedim. Belediyeye devrinden önce ben de fırsat bulursam uğrayacağım. Arazinin bir bölümü Türk Alman üniversitesine devredilecekmiş diye duydum.

Çobançeşme fidanlığının da çoğu İBBye devredilmiş.

İyi çalışmalar dilerim

Ben bu sabah yurt dışına çıkıyorum, dönüşte ilk fırsatta tekrar gitmeyi düşünüyorum. Ulaşım sıkıntısı var ise ben giderken buradan haber veririm siz de müsaitseniz benim araçla birlikte geçebiliriz.

sagol 02-03-2013 08:22

Teklifinize teşekkürler. Bu hafta vakit bulursam birşey almasamda bir tur atmayı planlıyorum.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eehbee (Mesaj 1112046)
Ben bu sabah yurt dışına çıkıyorum, dönüşte ilk fırsatta tekrar gitmeyi düşünüyorum. Ulaşım sıkıntısı var ise ben giderken buradan haber veririm siz de müsaitseniz benim araçla birlikte geçebiliriz.

eehbee 12-03-2013 23:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1110719)

Evet sonunda evime döndüm ve ilk işim ağacımı budamak oldu. Bu da yeni hali. Teşekkürler önerileriniz için yeni macun ile de daha bi güzel göründü.

Bu arada filizlerin daha hızlı patlaması için yapabileceğimiz birşey var mıdır?

https://lh4.googleusercontent.com/-L...2+22.22.45.jpg

bonsaicimali 07-05-2013 18:38

bu ağacın acer palmatum olduğunu sanmıyorum :( ama umarım acerdir

eehbee 26-05-2013 20:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaicimali (Mesaj 1150779)
bu ağacın acer palmatum olduğunu sanmıyorum :( ama umarım acerdir

Uzun bekleme döneminden sonra ağacım yaprak açtı. Yapraklardan tanıyabilirsiniz belki. Bana acer palmatum gibi geldi. İşte ağacımın güncel hali ve balkon bahçemin durumu:

https://lh3.googleusercontent.com/-i...-no/2013-05-26

https://lh4.googleusercontent.com/-7...-no/2013-05-26

https://lh3.googleusercontent.com/-j...-no/2013-05-26

alibaba 26-05-2013 21:21

merhaba,
ağacınız acer kesin ama palmatum değil bence,
Acer circinatum yaprağı gibi geldi bana, bunun da hangi alt türüdür derseniz çok zor bir iş bulmak :)
acer forumlarında kaybolursunuz :)

eehbee 26-05-2013 21:49

Ben de kızıl yaprakları görünce heveslendim. Neyse yaprakları biraz daha büyüsün bakarız.

alibaba 26-05-2013 22:14

niye hevesiniz kırılsın ki, bu da bir acer sonuçta, sadece yaprak formu değişik. Yapraklar tam açılmadığı için kesin bişey söylemek zor ama asma yaprağına mı benziyor ?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eehbee (Mesaj 1161101)
Ben de kızıl yaprakları görünce heveslendim. Neyse yaprakları biraz daha büyüsün bakarız.

eehbee 26-05-2013 23:23

Yaprağı bu şekilde ama daha çok küçük olduğu için birşey söylemek zor:

https://lh6.googleusercontent.com/-q...-no/2013-05-26

alibaba 27-05-2013 11:16

Hocam bu acer rubrum :)
3 loblu imiş yaprağınız. çok güzel ağaç, palmatum dan daha aşağı kalır tarafı yok hiç.. çok güzel mevsimsel yaprak renkleri var.

Sakaki 27-05-2013 12:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 (Mesaj 1161354)
Hocam bu acer rubrum :)
3 loblu imiş yaprağınız. çok güzel ağaç, palmatum dan daha aşağı kalır tarafı yok hiç.. çok güzel mevsimsel yaprak renkleri var.

Sanmam :)
Bana akçaağaç olmama ihtimali bile var gibi geliyor doğrusu. Bekleyelim görelim en iyisi :)

bonsaicimali 27-05-2013 15:09

ağacınız palmatum türü değil ama acer rubrum olabilir beklemek gerekir :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024