agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai Maratonu 2013-2016 (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/)
-   -   eyenialp / Meşe (Pelit) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-maratonu-2013-2016/30227.htm)

eyenialp 12-02-2013 08:07

eyenialp / Meşe (Pelit)

4 Eklenti(ler)
Bu meşe, bundan 2 ay önce evimizin yanında başlayan bir şantiyeden son anda sökülüp alınan bir yamadoridir. İleride düşündüğüm tarz için, bütün dalları tamamen budamayıp, ince dallardan bıraktıklarım oldu. Yaşayacağından endişeliydim ama fotoğraflarda da görüldüğü üzere tomurcuklarda patlama gerçekleşti.(Sn Sakaki endişelendiğimiz gibi olmadı:)). Fotoğraf kaliteleri biraz düşük, o yüzden şimdilik kusura bakmayın arkadaşlar, saygılar:)

boy: 33 cm
gövde kalınlığı: 6cm

Sakaki 16-02-2013 00:14

Sn eyenialp,

Söylemek istiyorum ki özellikle sizin katılımınız beni çok mutlu etti.
Bonsaiye yeni başlayan bir üyemiz olmanıza rağmen gösterdiğiniz cesaret gerçekten takdirlik!

Umarım bu cesaretiniz, bonsai ile ilgilenmesine rağmen sessiz veya çekimser kalanlara cesaret verici olur ve katılım sayısı da artar!

Katılımınız için tekrar teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.

eyenialp 16-02-2013 09:31

Sn Sakaki, teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Bonsai ye yeni başlayan bir aday olarak her gün yeni şeyler öğrenmek, keşfetmek ve uygulamak gerçekten büyük bir zevk. Ve bence bu öyle bir sanat ki ölünceye kadar "öğrenme" hep devam edecek, çünkü sürekli yeni şeyler görüyor, keşfediyor insan.

tourkana 18-02-2013 12:02

Güzel bir aday , yan dallarda seçim yapıp sayıyı azaltıp, kalanlarda oldukça geriden budamak lazım gibi geldi bana.

eyenialp 18-02-2013 13:03

Sol tarafta, üstteki kalın dalı da almak gerekiyor belki de. Bu şekilde bu yazı geçirmesini beklemeli miyim, yoksa bu işlemi hemen yapmalı mıyım?

tourkana 18-02-2013 14:05

Sol taraftaki ikili daldan 45 derece açıyla yukarıya bakanı tamamen , diğer yere paralel dalı da %80 budardım ben olsam :) Tabi burada ağaç sizin, belki farklı bir tarz hedeflemişsinizdir o yüzden son karar sizin diyelim.

sagol 01-03-2013 18:51

Sayın Eyenialp,

Ağacınız güzel. Meşe ilkbahar yaz ve sonbahar renkleriyle çevremde çok olan bir ağaç. Çalışmanızı ilgiyle takip edeceğim.

İyi çalışmalar dilerim...

eyenialp 29-03-2013 22:54

2 Eklenti(ler)
Ağacımda kayda değer gelişmeler devam ediyor

Manifesto 29-03-2013 22:59

Meşe,bonsai için iyi bir seçenek.

Her mevsimde ayrı bir cazibesi var.

eyenialp 23-04-2013 09:43

3 Eklenti(ler)
Meşe yi biraz daha küçülttüm arkadaşlar, Yapraklardaki gelişmeler kayda değer oldu.

Sakaki 23-04-2013 09:51

Sn eyenialp

Anladığım kadarıyla ilk mesajınızda görünen ve sağa uzayan iki dalın her ikisini de bırakmışsınız. Yerinizde olsam o dallardan birisini iptal ederdim. Şu anda tüm enerji bu iki dala akacak gibi görünüyor, bu da ileri de diğer dalların güçsüz kalması ve gelişememesi anlamına gelecek.

Zaten o dalların her ikisi de yaklaşık aynı noktadan çıktığı için bence birisi gereksiz.

Kolay gelsin :)

eyenialp 23-04-2013 16:49

Sanırım haklısınız sn Sakaki.. sn Tourkana da aynı şeyi demişti ama tomurcuk bulunan dalı kesmeye kıyamıyorum:) Ama budamak en iyisi.

eyenialp 08-04-2014 16:36

2 Eklenti(ler)
Ağacımın son hali. 08.04.2014. Geçen yaz çıkan ana dalları sonbaharda tellemiştim. Kafamda konik bir tarz vardı ancak yeni sürgüler anlaşılmaz şekilde yukarıya doğru uzamaya başladı ve bu çok hızlı gerçekleşti. Sanırım şuan ne yapacağımı bilemiyorum:(

Sakaki 08-04-2014 17:05

Merhaba sn eyenialp

Sürgünlerin yukarı yönlü gelişmesi gayet normal ve doğal bir süreç, kafanızdaki tarza karar verdiyseniz, bu yönde eğilmesi gerekenleri gereken yönde ve açıda eğmeniz gerek. Zaten gördüğüm kadarıyla tellemişsiniz, tellemenin ardından tarza uygun şekilde eğme işlemini ise yapmamışsınız. Çekinmenize gerek yok, dallara aşırı ve ani kuvvet/stres uygulamadan yavaşça ve kademeli olarak eğmeye çalışınız.

eyenialp 08-04-2014 17:27

Tamam sn Sakaki. Sağdaki dalı zaten hafifçe eğmiştim, soldakini de kademeli olarak eğeceğim.Arkadan yükselen dik bir dal var, onu zirve yapmaya çalışacağım. Peki bu yazı hiç budama yapmadan geçirmeli miyim?

anily 10-04-2014 09:01

Sn.Eyenialp

1. Soldaki dalı sağdaki gibi nazikçe eğmeye başlayın. Sadece dönem içinde tellerin çok sıkıp sıkmadığını ve daha kalın tel gerekip gerekmediğini kontrol ediniz.
2. Tepedeki sürgünleri sn badrobot'un adaylarındaki konikleştirme çalışmalarını takip ederek geliştiriniz. Budamayınız.
3. Dallarda bu sene budama yapmayınız. İstisnai durumlar olabilir. Fotoları ara ara paylaşırsınız.
4. Toprağınız su tutan ve nemli bir toprak gibi görünüyor. Antalyada olmanıza rağmen saksınızdan kaynaklı bir nemlilik durumu var gibi. Fotoğraflardan böyle gördüm eğer yanlış bir şey söylediysem dikkate almayınız.

eyenialp 10-04-2014 11:32

Dediklerinizi aynen ugulayacağım. Toprağın çok nemli gözükmesinin sebebi yağmurdan hemen sonra fotoğrafları çekmiş olmam.

Sakaki 13-04-2014 22:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eyenialp (Mesaj 1268409)
Peki bu yazı hiç budama yapmadan geçirmeli miyim?

Bu çok fazla yoruma açık bir soru olmuş :)
Budama yapmak, yapmamak, budama yapılacak yerler, budama miktarı/uzunluğu, yeri/konumu, zamanı vs. bunlar çok değişkenli bir denklemin öğeleri. Örneğin zirve yapmak istediğiniz sürgünü yeterince gelişene kadar budamazsınız, ama gövde üzerinde herhangi bir yan dalın fazla kalınlaşmaması için devamlı uç alımı/budamalar ile kontrol altında tutarsınız, aynı şekilde diğerlerine nazaran ince dala enerjinin daha fazla akması için dokunmazsınız, vs. gibi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024