agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Bonsai Maratonu 2013-2016
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 2 Gönderen sedirx
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen sedirx
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen sedirx
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2014, 21:30   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-11-2013
sedirx / Karaağaç ( 1 )

Merhabalar,
Uyum endişem karaağaçlarım için de geçerli, 1250 m. den 2014 mart ayında yamadori olarak Elmalı/Güğü köyünden orman içinden doğal ortamından topladım.Antalya koşullarında canlanmalarını bekledim,umarım yaşatabilirim.
Karaağaç'ımın türü : Ulmus minor
Yaşı : Yaklaşık 25-30 (Deneyimlerime göre)
Boy : 51 cm.
Kök boğazı çapı : Ortalama 4,5 cm.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 100_4032.jpg (56.1 KB, 111 views)
Dosya Türü: jpg 100_4033.jpg (72.9 KB, 108 views)
Dosya Türü: jpg 100_4034.jpg (63.9 KB, 111 views)
Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
sedirx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 22:26   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.sedirx.
Karaağaç bonsai çalışması çok zevkli bir ağaç. Esnek dalları, hızlı büyümesi ve kolay şekil alması çok güzel. Ayrıca dayanıklı bir ağaç. Belirttiğiniz yaşlar bana biraz fazla geldi, çünki çok hızlı gelişiyorlar.
Boyu fazla uzun. Bence hemen biraz daha kısaltmalısınız.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 500679d1402255786-100_4033.jpg (65.2 KB, 108 views)
Sakaki ve seccomann01 beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 22:35   #3
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Ağaçlarınız çok güzel 2 gün önce benimde bir karaağaçım oldu. Sn. Badrobot teşekkür ederim buradan ve Sn. badrobot işaretlediği yerden kısaltın aynen katılıyorum bonsai olmaya iyi bir aday kolay gelsin.

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 22:38   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sonradan gördüm. Bu ağacınızda Y forumluda çalışabilirsiniz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 500679d1402255786-100_4033.jpg (65.2 KB, 107 views)
Akhilleus beğendi.
Eski 08-06-2014, 22:40   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.seccomann01.
Senin ağacıda yakında telleriz.

Eski 08-06-2014, 22:49   #6
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Hocam zeytinde jing, karaağaç telleme işlemi için bir gün size gelecek balkona da yakıştı bu arada

Birde Sn. sedirx için işaretlediğiniz Y formu için biraz uzun kalmış olmaz mı?

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2014, 22:58   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn. sedirx'in ağacı Y formu için biraz uzun. Ama ağaç dallarınıçkarıp eğitilmeye başladığı zaman gövdeside kalınlaşacak. Hatta benim bazı ağaçlarımda yaptığım gibi zirveyi 2m kadar uzatıp konikliği pekiştirip, kalınlığı arttırabilir. O zaman boyu sırıtmaz.

seccomann01 beğendi.
Eski 10-06-2014, 19:39   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seccomann01 Mesajı Göster
Ağaçlarınız çok güzel 2 gün önce benimde bir karaağaçım oldu. Sn. Badrobot teşekkür ederim buradan ve Sn. badrobot işaretlediği yerden kısaltın aynen katılıyorum bonsai olmaya iyi bir aday kolay gelsin.
Teşekkürler.

seccomann01 beğendi.
Eski 10-06-2014, 19:46   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.sedirx.
Karaağaç bonsai çalışması çok zevkli bir ağaç. Esnek dalları, hızlı büyümesi ve kolay şekil alması çok güzel. Ayrıca dayanıklı bir ağaç. Belirttiğiniz yaşlar bana biraz fazla geldi, çünki çok hızlı gelişiyorlar.
Boyu fazla uzun. Bence hemen biraz daha kısaltmalısınız.
sn.badrobot. Öncelikle çok çok kötü resimler için özür diliyorum, aceleye geldiği için test etmeden yüklemişim. En kısa zamanda detaylarının görebileceği fotoğraflar yükleyeceğim.Resimler net seçilemediği için sizinde fikirleriniz sağlıklı yaklaşımları engelliyor, tekrar özür. Bu adayımın Y tarzını önerdiğiniz alt yan dalı maalesef ölü doku.Adayımın Antalya ya uyumlarını olabildiğince tamamlaması önceliğim diye karar aldım ve radikal müdahale yapmamayı düşünüyorum.Çünkü ne kadar yaprak dal ve dalcık gelişimi o kadar kök gelişimi diye planladım.Yani bu yılki asıl hedefim kök gelişimlerini olabildiğince sağlamlaştırmasına yönelik müdahaleler. Bu konudaki türler bazında olsun genel olsun deneyimlere ,önerilere elbette açığım.

Eski 10-06-2014, 20:11   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.sedirx.
Karaağaçları çok iyi tanıyorum. Çok az bir kökü kalımış hatta ölecek diye düşündüğüm ağaçlar bile yaşarlar. Hemde süper bir gelişim hızıyla gelişir giderler. Ama ağaçlarınız artık yapraklanmış ve gelişmeye başlamışlar. Şu an rahatsız etmeyinki sizinde dediğiniz gibi kök sistemlerini geliştirsinler. Fakat ağaçlarınızı Bonsai yapacaksınız kesinlikle oranlama yöntemiyle ağaçları budamakta fayda var. Bu boylar çok uzun.
Karaağaçlarla bende 2 yıldır çalışıyorum. Bonsai için tek geçtiğim bir ağaç. Her yönüyle mükemmel. Tür olarak seçiminiz çok iyi. Bunu zamanla çalıştıkça anlayacaksınız.

seccomann01 beğendi.
Eski 10-06-2014, 20:35   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.sedirx.
Karaağaçları çok iyi tanıyorum. Çok az bir kökü kalımış hatta ölecek diye düşündüğüm ağaçlar bile yaşarlar. Hemde süper bir gelişim hızıyla gelişir giderler. Ama ağaçlarınız artık yapraklanmış ve gelişmeye başlamışlar. Şu an rahatsız etmeyinki sizinde dediğiniz gibi kök sistemlerini geliştirsinler. Fakat ağaçlarınızı Bonsai yapacaksınız kesinlikle oranlama yöntemiyle ağaçları budamakta fayda var. Bu boylar çok uzun.
Karaağaçlarla bende 2 yıldır çalışıyorum. Bonsai için tek geçtiğim bir ağaç. Her yönüyle mükemmel. Tür olarak seçiminiz çok iyi. Bunu zamanla çalıştıkça anlayacaksınız.
Sn badrobot, sizinle kök önceliği konusunda hemfikir olduğunuza sevindim, yani sizin 2 yıllık karaağaç deneyimleriniz ile düşüncemi teyit ettiğinizden dolayı. Yamadori olarak ilk saksılarken ismini vermem ne kadar doğru bilemem çok etkili olduğu konusunda inandığım bir uzman önerisi ile radifarm kullandım.Köklendirme sonuçlarını ilerki zamanlarda göreceğiz.Yaprak ve dal gelişimleri de beni çok umutlandırdı , bu cesaretle önümüzdeki günlerde gereksiz sürgünleri azaltsam nasıl olur,son olarak gübrelemeye başlayabilirmiyim, şimdiden teşekkürler.

seccomann01 beğendi.
Eski 10-06-2014, 21:06   #12
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ben tüm yamadorilerimde amino asit kullanıyorum. Şu ana kadar hiç ağaç kaybetmedim. Sadece karaağaçlar değil tüm yamadorilerimde...
Sizin kullanmış olduğunuz radifarm'ın içeriğini bilmiyorum ama herhalde yine köklendirici tarzda bir şeydir. Ağacın köklenmesinde yardımcı oluyor. Çok iyi etmişsiniz.
Sürgün azaltması yapmayın. Sizide biliyorsunuz ne kadar yaprak o kadar kök gelişimi demek.

seccomann01 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024