agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Bonsai Maratonu 2013-2016
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen vetman996
  • 1 Gönderen vetman996
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen anily

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2013, 09:23   #1
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
vetman996/ Mavi Ladin (Aday No:1)

Merhaba Değerli Dostlar

Bonsai ile tanışan yeşili, doğayı, ağacı seven herkes bulaşıcı bir hastalıkla tanıştığını anlaması gerekir. Ben bu hastalıkla yeni tanışan biriyim.

Öyle ki baktığım her yerdeki ağacın bonsaiye ne kadar uygun olduğunu anlamaya çalışıyorum. Her fideye nasıl şekil verebilirim bunu düşünüyorum.

Araçla seyahat ederken yola değil çevredeki ağaçlara bakmaya başladım artık. Bu hastalığın önüne geçebilmek için bu maratona katılmaya karar verdim.

Bunun için de yaklaşık 3 yıl önce bir fideciden toprakla buluşturmak için satın aldığım ama hala dikemediğim 2 adet mavi ladin fidesinden birini bu maratonda kullanacağım. Maratona 3 adet adayla katılabildiğimize göre diğer adaylarımı daha özenli seçmem gerekecek.

Maratona katılmayı düşündüğüm mavi ladin fidelerinden birini tercih etmem gerekiyor. Sizce hangisi olabilir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG00706-20130907-1725.jpg (41.9 KB, 334 views)
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 09:32   #2
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Haydi hayırlısı

Hayırlı olsun. Sen bu işi de başarırsın .

Ama benim bu konuda ki fikrim alışılmışın dışında .

Ben bütün canlıların özgürce yaşamasından serbestçe gelişmesinden , olabildiğince doğal yaşamasından yanayım.

Buna rağmen bonzai çalışmalarını hayretle ve ibretle ayrıca da hayranlıkla izliyorum .

Bu Japonlar müthiş adamlar. Zaten olimpiyatları da elimizden aldılar

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 09:38   #3
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Şelale sitili vermeyi düşündüğüm diğer mavi ladin fidesi de bu. Fidelere herhangi bir fiziksel uygulama yapmadım henüz. Fideler bana ben fidelere bakıyorum. Bu bakışım bir müddet daha devam edecek. Fidelere vereceğim şekli zihin gözümle gördükten sonra da gerekli işleme başlayacağım. Tüm dostların da fikirlerini, tavsiyelerini bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG00708-20130907-1728.jpg (40.0 KB, 317 views)
Eski 08-09-2013, 10:03   #4
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Hayırlı olsun. Sen bu işi de başarırsın .

Ama benim bu konuda ki fikrim alışılmışın dışında .

Ben bütün canlıların özgürce yaşamasından serbestçe gelişmesinden , olabildiğince doğal yaşamasından yanayım.

Buna rağmen bonzai çalışmalarını hayretle ve ibretle ayrıca da hayranlıkla izliyorum .

Bu Japonlar müthiş adamlar. Zaten olimpiyatları da elimizden aldılar
Merhaba değerli İsmail Abi.
Sizler gibi değerli dostlarım olduğu müddetçe başaramayacağımız hiç bir şey yok aslında.

İşin sırrı karşımızdakine değer vererek doğru soruları sorabilmek ve önerilerini de dikkatlice dinlemek.

Agaclar.net bir okul hatta bir enstitü bence. Öğrenmek istediklerini gerek form ortamında gerekse formdan tanıştığın dostlara özel mesajlar çekerek öğrenebiliyorsun. Bu çok müthiş bir fırsat.

Bonsaiye başlama nedenim ise küçük oğlumun bitkiye olan aşkı. Kendisi henüz 8 yaşında. Evde domates, biber yetiştirdi ama seyahate çıktığımızda bitkiyi yanımızda götüremeyince aklı hep bitkisinde kaldı.

Ev ortamında yetiştirebileceği, emek verebileceği, sevgisini verebileceği bir bitki ararken karşıma bonsai çıktı. Araştırma yaparken hastalığı ben kaptım. Tıpkı topraksız tarımda olduğu gibi. Hastalığın çaresini siz daha iyi biliyorsunuz.

Evet olimpiyatları Japonlara kaptırdık. Ama biz de maratona katılıyoruz işte.

Allah ömür verirse ne maratonlar ne olimpiyatlar görürüz.

Selamlar... Saygılar....

Eski 08-09-2013, 10:22   #5
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Bu resimdeki fide biraz uzundu. Bu fideyi bonsaiye uygun hale getirebilmek için budayabilirdim. Ben uzun ucu resimdeki gibi kıvırarak ucun bir kısmını toprakla buluşturdum.

Toprakla buluşan bu kısmın altına ve üzerine solucan gübresi koydum. Köklendirici de konulabilirdi belki ama denemelerimde solucan gübresinin köklendirici etkisini görünce bunun yeterli olacağına karar verdim.

Bu şekilde yaparak hem asıl fideye bir şekil vermiş olacağım hem de bonsaiye uygun ikinci bir fide elde etmiş olacağım.

Acemi bir bonsaisever olarak tüm üstadların önerilerini bekliyorum.

Selamlar... Saygılar...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG00705-20130907-1725.jpg (41.5 KB, 308 views)
Eski 08-09-2013, 23:09   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn vetman996,

Maratona katılma kararınız çok iyi olmuş, sevindim! Umarım sizin açınızdan güzel ve verimi bir birliktelik yaşarız.

Ancak, kurallar gereği bir başlıkta en fazla 1 aday yayınlamanız gerekiyor. AYRICA:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Maratona 3 adet adayla katılabildiğimize göre diğer adaylarımı daha özenli seçmem gerekecek.
Ayrıca aday sınırımız 3 değil, 10 aday ile katılabilirsiniz.

Alıntı:
Maratona katılmayı düşündüğüm mavi ladin fidelerinden birini tercih etmem gerekiyor. Sizce hangisi olabilir.
Dürüst konuşmam gerekirse, maratona katılmak için henüz erken olan adaylar bu fideler. Tavsiyem üzerinde bonsaiye yönelik çoğu işlemi yapmanıza müsaade edecek gelişmiş yeni adaylar da bulmanız.

Başarılar diliyorum

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 06:56   #7
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın Sakaki Merhaba.

Umarım güzel paylaşımlarda bulunuruz ve sizi sorularımla sıkmam.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn vetman996,

Ancak, kurallar gereği bir başlıkta en fazla 1 aday yayınlamanız gerekiyor.
Bu başlıkta iki adet mavi ladin de aday adayı. Siz hangisine okey verirseniz onu aday yapayım düşüncesindeydim. Acemi olunca iki aday adayından bir adayın seçimini sizlere bırakmıştım.

Alıntı:
Merhaba sn vetman996,
Ayrıca aday sınırımız 3 değil, 10 aday ile katılabilirsiniz.
Evet haklısınız. Ama ben bu yazınızı okuyunca:
Alıntı:
Bonsai ile ilgilenen arkadaşlara duyurulur:

Ayrıntılarını aşağıda verdiğim gibi bir projemiz var ve sizlerin de bu konuda görüşünü almak istiyoruz:

Proje, bir bonsai yarışması gibi görünse de (Forumdaki yeri de yarışma başlığı altında ama) aslında bir bonsai maratonu fikrinden ibaret.

Katılmak isteyen arkadaşlar Şubat-Mart ayında edindikleri en fazla 3 aday (ağaç) ile maratona katılabilecekler ve agaclar.net üyesi herkes katılabilecek.
...
8- Her katılımcı yarışmaya en fazla 3 aday ile katılabilecek.
...
kafam karışmış. Düzelttiğiniz için teşekkür ederim.

Bonsaiye yeni başladığım için sizden öğrenecek çok şey var.

Benim ne yapmamı önerirsiniz. Diğer adaylarımı daha yaşlı ve kalın gövdeli ağaçlardan seçebilirim ama bu iki aday adayını üyelerin bonsai denemeleri başlığına mı taşıyayım yoksa buradan mı devam edeyim.

Selamlar... Saygılar...

Eski 09-09-2013, 10:30   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Sayın Sakaki Merhaba.

Umarım güzel paylaşımlarda bulunuruz ve sizi sorularımla sıkmam.

Bu başlıkta iki adet mavi ladin de aday adayı. Siz hangisine okey verirseniz onu aday yapayım düşüncesindeydim. Acemi olunca iki aday adayından bir adayın seçimini sizlere bırakmıştım.

Evet haklısınız. Ama ben bu yazınızı okuyunca:

kafam karışmış. Düzelttiğiniz için teşekkür ederim.

Bonsaiye yeni başladığım için sizden öğrenecek çok şey var.

Benim ne yapmamı önerirsiniz. Diğer adaylarımı daha yaşlı ve kalın gövdeli ağaçlardan seçebilirim ama bu iki aday adayını üyelerin bonsai denemeleri başlığına mı taşıyayım yoksa buradan mı devam edeyim.

Selamlar... Saygılar...
Tekrar merhaba sn vetman996,

Öncelikle belirteyim: yanlış başlığa bakmışsınız
O başlık proje olarak sunulan fikir ve sizden gelecek yorum ve öneriler için açılmış Yorum ve Öneriler başlığı idi.
Gelen öneri ve yorumlar ışığında kurallar Bonsai Maratonu 2013 - Açılış Duyurusu ve Kurallar başlığında yayımlandı (Madde 7).

Ladin konusunda size elimden gelen maksimum yardımı vermek isterim ama tür olarak benim yaşadığım bölgeye hiç uygun bir tür olmadığı ve üzerinde hiç çalışmadığım bir tür olduğu için bu türle ilgili deneyimi daha fazla olan arkadaşların yorumda bulunması daha iyi fikir olacak

Ancak, gelişmişlik konusuna gelince; bence bunları üyelerin bonsai çalışmalarına taşıyalım çünkü maratonda amacımız maratona soktuğumuz aday üzerinde mümkün olan en fazla bonsai işlemini birlikte deneyimleyerek öğrenmek. Bu tür adaylarda öncelikle 1-2 sene gelişim için vakit kaybedeceğinizden ötürü diyorum. Olur mu?

vetman996 beğendi.
Eski 09-09-2013, 10:43   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Sn Vetman,

Tavsiyem forumdaki bonsai kategorisi ile alakalı tüm kategorileri okumanız.
Bazı şeyleri tecrübe ederek öğrenebileceğiniz bir hobi/sanat bonsai...Bende yeni başladım ve maratondan bir çok değerli bilgi öğrenme fırsatım oldu.
Dediğiniz çok doğru her ağaç bonsai olabiliyor. Maratondaki adayları tek tek incelemenizi yorumları okumanızı tavsiye ederim. Maraton 2015 Yaz mevsimi sonunda veya 2016 başında bitecek. Süre kısıtlı bu sebeple adayınızı seçerken gerekli özelliklerde uygun giriş yapmak ileride büyük avantaj sağlıyor. Adayı seçen ilk siz olduğunuz için kabul kriterlerini iyi belirlenmesi gerekiyor. Zaten sonrası için uygun form seçimi, şekillendirme konusunda tecrübeli ve ilgili forum üyeleri severek yardımcı olunuyor.

vetman996 ve Sakaki beğendi.
anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2013, 12:36   #10
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın Sakaki ve Sayın Anily,

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Bonsai heyecanı ile forumu iyice okumadan yani antrenman yapmadan balıklama maratona katılmaya kalkıştım ve yanlış yaptım.

Sayın Sakiki, adaylarımı belirledikten sonra yine bu başlık altından devam edebilirim.

Selamlar... Saygılar...

Eski 09-09-2013, 13:28   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sorun yok
O halde şöyle yapalım: Siz seçtiğiniz aday için Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar - agaclar.net bölümünde yeni başlık açınca bana haber edin, ben bu başlığı komple kaldırayım, olur mu?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024