agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Bonsai Maratonu 2013-2016
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 2 Gönderen Charlaux
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2013, 18:13   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Charlaux / Delice Zeytin

Yukarıda gördüğünüz adayım bana Sn. Sakaki'nin yardımlarıyla ulaştı taa Adana'daki bir köyden; bonsai adayım bir Adanalı olsa da onu ellerimde bir İstanbul beyefendisi haline getirebileceğime inaniyorum.

Elime daha bugün geçen adayın resimleri dört yönden de çekildi ve Eylül'e kadar geniş bir saksıda tutmayı planlıyorum.

Geniş saksıdan sonra boyutuna göre özel yapacağım bonsai seramik saksısına transfer ederek kendi sanatımı ikiye katlamayı düşünüyorumç Ağac hakkında neler yapabilirim yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiler

Sakaki ve Kelebek beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 21:51   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Charlaux,

Adayınız hayırlı olsun, güle güle büyütün inşallah!
Elinize sağ salim ve filizleri hasar görmeden geçtiğine sevindim doğrusu.

Bu aday ile ilgili (şekillendirme konusunda) size vereceğim bir öneri var ama bu fotoğraflara göre konuşamam. Eğer mümkünse göz hizasından, 4 yandan, belirli bir mesafeden ve arkasında karışıklığı önleyecek bir fon kullanarak fotoğraflarsanız daha anlaşılır ve üzerinde çizimlerle gösterebilirim.

Bir de şunu söylemek isterim ki: Eylüle kadar bu saksıda tutup daha sonra yapacağım saksıya aktaracağım demişsiniz! Bence bunu yapmayın. Bir sene içinde kökler birden fazla kere rahatsız edilmiş olacak. Hatta beni dinlerseniz (şu anki saksı ne kadar büyük fotoğraftan anlayamadım derinliğini vs. ama...) saksı değiştirme işlemini 2015 ilkbaharının başında yapın derim!

Başarılar dilerim tekrar.

Charlaux beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 22:17   #3
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn Charlaux,

Adayınız hayırlı olsun, güle güle büyütün inşallah!
Elinize sağ salim ve filizleri hasar görmeden geçtiğine sevindim doğrusu.

Bu aday ile ilgili (şekillendirme konusunda) size vereceğim bir öneri var ama bu fotoğraflara göre konuşamam. Eğer mümkünse göz hizasından, 4 yandan, belirli bir mesafeden ve arkasında karışıklığı önleyecek bir fon kullanarak fotoğraflarsanız daha anlaşılır ve üzerinde çizimlerle gösterebilirim.

Bir de şunu söylemek isterim ki: Eylüle kadar bu saksıda tutup daha sonra yapacağım saksıya aktaracağım demişsiniz! Bence bunu yapmayın. Bir sene içinde kökler birden fazla kere rahatsız edilmiş olacak. Hatta beni dinlerseniz (şu anki saksı ne kadar büyük fotoğraftan anlayamadım derinliğini vs. ama...) saksı değiştirme işlemini 2015 ilkbaharının başında yapın derim!

Başarılar dilerim tekrar.

Merhaba sn.Sakaki,
Oncelikle yorumunuz icin tesekkur ederim;yarin saksiyi en ortaya alip cekmeyi dusunuyorum arka fonda cimenli bir gokyuzu manzarasi olacak sekilde Aslinda ben de Eylul'de yapmayi sonradan pek uygun gormedim ancak bunu 2014 ilkbaharina ertelemem daha uygun olur ki en azindan saksisiyla beraber St.Andrews'a tasiyabileyim,cunku obur turlu uzaktan adayla ilgilenmek ne kadar gercekci olabilecek emin degilim acikcasi ( Gerci Aralik,Mart,Haziran gibi kilit aylarda burada olacagim ama aralar bos )

Sakaki beğendi.
Eski 08-06-2013, 14:25   #4
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Tekrardan merhaba,
Aslında resimleri daha once cekmeyi planlıyordum fakat hem ışık yansımalarından hem de hastahane kontrollerinden ötürü uygun zamanı bulamadım.Sakaki'nin ve diğer ustaların çırakların yorumunu çok merak ediyorum ama agacın kafamdaki hikayesi;yaslı olan agacın kuru gövdesi kurur ve yan dal literati olarak (http://www.artofbonsai.org/feature_a..._rules/002.jpg) hayatta kalmaya calısır yani kafamdaki literati/tanuki birleşimi ama doğru bir hareket midir bundan emin değilim.
Sevgiler

fotograf-13.jpg

fotograf-14.jpg

fotograf-15.jpg

fotograf-16.jpg

Eski 10-06-2013, 23:11   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba Sn Charlaux,

Öncelikle benim ağacım olsaydı ne yapardım diye düşünerek öneride bulunacağım ama unutmayın bu sizin ağacınız!

2 numaralı fotoğrafa göre konuşacak olursam:

oneri-1.jpg

1 ve 2 ile işaretlediğim kırmızı ve mavi dallardan öncelikle konikliği daha iyi olacağı için 1 numaralı (kırmızı) dalı zirve olarak tercih eder ve bunun da ortalarından sola doğru çıkan bir sürgünü tepe olarak devam ettirirdim ve kırmızı dalın yukarıda kalan diğer yarısını da jin yapardım.

2 numaralı (mavi) dalı da yine kısaltarak kırılmış bir yaşlı ağaç dalı etkisi yaratmak suretiyle bunu da tümüyle jin çalışırdım.

Ayrıca bu fotoğrafta en altta dipten çıkmış dalı (ve bir de arkada görünmeyen dalı) iptal de edebilirsiniz veya bunları da jine dahil edebilirsiniz:

Sonuç olarak ben olsam böyle yapardım:

oneri-2.jpg

Ağacı geri alasım geldi

sagol ve Charlaux beğendi.
Eski 13-06-2013, 17:25   #6
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba sn.Sakaki ve sevgili ustalar,

Oncelikle niye kimse adayim hakkinda yorum yapmiyor,niye bu sessizlik uzuluyorum vallaha Sn.Sakaki size attigim ozel mesajda da belirttigim gibi sizin ciziminiz benim agactaki temel hedefim olacak.Bugun agaci tekrar inceledigimde agacin cok fazla stres yasamadigini dusundum,ilk etapta sizce bu keskin budamalari ne zaman yapmak gerekir dersiniz ? Tesekkurler

Eski 13-06-2013, 22:59   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba Sn Charlaux,

Ağaç bir büyüme döneminde ikinci kez saksı değişimi yaşadı, bunu göz ardı edemeyiz. Bence bu sert budama ve jin işlemlerini önümüzdeki Şubat-Mart'a bırakın.

Ama her şey için de o zamana kadar da beklemeniz gerekmez; gereksiz yerdeki sürgünleri temizleyerek en azından enerjinin boşa gitmesini önleyebilir ve istediğiniz bölgedeki sürgünlerin daha hızlı gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Charlaux ve Adem Keskin beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024