agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Bonsai Maratonu 2013-2016
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 2 Gönderen iocaktan
  • 1 Gönderen iocaktan
  • 2 Gönderen iocaktan
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen iocaktan
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen iocaktan
  • 1 Gönderen iocaktan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2013, 22:03   #1
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
iocaktan / Jacaranda (Aday No.1)

yeni keşfettiğim fidanlıktan bu hafta sonu seçtiğim yeni adayım.
boyu yaklaşık 2 m civarındaydı. tepede en uçlarda yeni sürgünler vardı. şekilde görüldüğü gibi kısalttım.
eni 6 cm boyu 30 cm. hiç ölçüp biçmeden kestim. sanırım biraz daha kısaltmam gerekecek.oluşacak zirve dallarında tepeye eklenmesiylebiraz fazla uzun kaçacak.ancak biraz daha beklesem mi kısaltmak için diye düşünüyorum. şu an üzerinde bir tek sürgün var. değişik yerlerden patlayacak yeni sürgünleri görüp ona göre kısaltma yapmak istiyorum.
ama yine de sizlerin görüşlerini de almak isterim bu konuda.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-04-08 08.01.25.jpg (61.1 KB, 431 views)
Dosya Türü: jpg 2013-04-08 08.01.38.jpg (72.6 KB, 421 views)
Dosya Türü: jpg 2013-04-08 19.01.15.jpg (71.0 KB, 420 views)
Dosya Türü: jpg 2013-04-08 19.01.33.jpg (70.4 KB, 419 views)
Dosya Türü: jpg 2013-04-08 19.02.02.jpg (71.4 KB, 425 views)
Hazeyn ve yeşilkolik beğendi.
iocaktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 09:31   #2
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın i ocaktan,

Jacaranda, çiçeklerini çok sevdiğim ağaçlardan biri. Bu kalınlıkta bir jacarandayı fidanlıkta bulmanız büyük şans, hayırlı olsun.

İyi çalışmalar dilerim..

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 11:11   #3
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın i ocaktan,

Jacaranda, çiçeklerini çok sevdiğim ağaçlardan biri. Bu kalınlıkta bir jacarandayı fidanlıkta bulmanız büyük şans, hayırlı olsun.

İyi çalışmalar dilerim..
Teşekkürler sayın sağol,
Burada değişik ebatlarda çok gördüm daha önce bu türü ama tanımadığım için ilgimi çekmemişti. Diğer adayımın cinsini araştırırken dikkatimi çekti. Özellikle çiçeklerini açtığında gerçekten güzel. Umarım o resimlerdeki gibi bir goruntuye ulasabilir.

Eski 10-04-2013, 11:29   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın i ocaktan,

Birleşik yapraklı ağaçlarla çalışmak kolay değil ama Jacarandanın çiçekleri muhteşem. İzmirden ince fidan olarak almıştım kışın dondurdum, yolum Güneye düşerse kalın bir aday alıp kışın bodrumda bakmayı denerim belki. Bulabilirseniz Jacaranda gibi Akdenizde bonsaisi denenebilecek Alev Ağacı(Delonix Regia) yı da tavsiye ederim.

İyi çalışmalar dilerim...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 11:53   #5
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Alev ağacı gözüme çarpmıştı dolaşırken ama çok ince ve biçimsizdi. O yüzden pek üzerinde durmadım. Tavsiyeniz üzerine biraz daha alıcı gözüyle bakacağım.

sagol beğendi.
Eski 10-05-2013, 00:02   #6
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

İlk planım, ağacı göz kararı ile kestiğimde üzerindeki tek sürgünün olduğu yerden bir daha kesip boyunu kısaltmaktı. Ancak bir anda o bölgeden her taraftan yeni filizler çıkmaya başladı ve bekledim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-04-28 16.53.34.jpg (72.2 KB, 364 views)
Eski 10-05-2013, 00:10   #7
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Şu anki gelişimi.
İlk baştaki planım tamamen değişti. çok hızlı büyüyor. Neredeyse gün gün farkediyorum gelişimini. Altlardan birkaç dallanma daha elde edebilirsem boy çok fazla sıkıntı yaratmayacak sanırım. Sadece en üstten uzayan bir filiz var. onun önünü kesmem gerekiyor. Dallar biraz daha geliştikten sonra kabaca şekil verilebilir hale gelecek sanırım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-05-09 19.42.14.jpg (72.9 KB, 369 views)
Dosya Türü: jpg 2013-05-09 19.42.37.jpg (72.8 KB, 367 views)
Dosya Türü: jpg 2013-05-09 19.43.16.jpg (73.7 KB, 366 views)
Dosya Türü: jpg 2013-05-09 19.43.29.jpg (71.9 KB, 364 views)
gilan ve sagol beğendi.
Eski 10-05-2013, 00:15   #8
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Ağacın ön kısmında bulunan kesik dal kısmını oyup kovuk efekti yapmayı istiyorum. Orası cansız olduğu için çok sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Tabi ilerleyen dönemlerde. Şu an konu ile ilgili araştırmaları yapıyorum.

Eski 10-05-2013, 00:33   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn iocaktan,

Adayınız çok güzel, umarım güzel bir sonuç alırsınız
Bu, çiçekleri uzun bir salkım şeklinde olan bir tür olduğundan ve çiçekleri küçültmeniz mümkün olmadığından, size tavsiyem boyunu mümkün olduğunca uzun tutmanız!

Oyma gibi işlemler için en uygun zaman ağacın uyanmasından hemen önceki dönemdir, yani şubat ayı gibi. Çünkü bu dönemde yeni uyanmaya başlayan ağaç, açılan yarayı da hızla kapatmaya başlayacaktır. Gelişme döneminde olmayan veya gelişmesi yavaşlamış bir ağaç ise yarayı kolayca ve hızlı kapatamayacaktır.

Başarılar diliyorum...

gilan ve iocaktan beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2013, 00:52   #10
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Teşekkürler sayın Sakaki,
Oyma işlemi ilgili çalışmanızı izliyorum, gerçekten çok güzel olmuş. Kış dönemine kadar alet edevatı tamamlayıp o zamana kadar hazırlanmak istiyorum. Yalnız Lime sülfür konusunda biraz sıkıntı var sanırım. Hazırını bulmak çok kolay olmuyor. Neyse daha çok vaktim var nasıl olsa, o zamana kadar bulurum bir yerlerden.
Jacaranda nın en büyük sıkıntısı dalların tek yapraklı değil de birleşik yapraklı olması. Diğer ağaçlar gibi çok şekil vermeye müsait değiller. Diğer maraton adayım albizia veya akasya da aynı şekilde. Sanırım en çok sıkıntıyı bu ağaçşarda şekillendirme aşamasında yaşayacağım. Şu an tek planım büyüme ve şeklin kontrol dışına çıkmaması.

Eski 06-07-2013, 23:46   #11
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

son durum

uzun bir süredir işlerimin yoğunluğu nedeniyle adaylarımı sulamaktan başka bir çalışma yapamadım. Bugün ilk kez göz atma şansım oldu biraz.
En son güncellememden bu yana neredeyse 2 ay olmuş. Dallar yukarıya doğru yönelmişler. Üstlerden biraz kontrol altına almazsam yakında yol kenarlarında gördüğüm ağaçlar gibi olacak gibi geldi. üstten epey kısalttım. son hali bu..
Yalnız bu adayla ilgili kafama takılan şey, tarzın ne olacağı.
birleşik yapraklılarda tarz belirleyerek çalışma yapmak gerçekten sıkıntı. Bu adayda sanırım biraz özgür bir tarz çalışmam gerekecek. hafiften süpürgeye benzeyecek gibi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0767.jpg (51.4 KB, 307 views)
sagol ve eyenialp beğendi.
Eski 07-07-2013, 00:04   #12
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn iocaktan,

Adayınıza bakınca birçok tarz önerilebilir şu aşamada ama doğadaki jacarandalara baktığımda hiç de önermek istemediğim bir tarz görüyorum hep, aynen sizin de dediğiniz gibi: Süpürge tarzı

Şaka bir yana, dediğiniz gibi birleşik yapraklılarda belki de bu büyük yapraklarının birbiri ile örtüşerek güzel bir yaprak kümesi görüntüsü vereceği tarz budur. Kim bilir

iocaktan beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 23:56   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Adayınızı ve üzerinde yapacağınız çalışmaları dikkat ve merakla izliyorum. Bende de bu yaz bir peyzajcı arkadaşın al abi bakabilirsen götür burada kalırsa ölecekler, bakamıyoruz, yetişemiyoruz diyerek verdiği iki jakaranda var. Özellikle birinin nebarisi gayet güzel. Önümüzdeki kış saksısını ve toprağını değiştirerek köklerini kontrol edeceğim. Kisa zamanda gördüğüm hızlı gelişim gösterdiği. Şekil konusu benimde kafamı kurcalıyor. Yabancı olduğum bir tür. O yüzden diğer maraton adaylarınız ile birlikte sizi takip edeceğim. Başarılar çalışmalar

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 10:43   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Süper ağaç!!! Bizim buralarda apartmanların bahçesinde az sıklıkta görüyorum.
Herbirine yaprak küçüklüklerine bakarak imrenek bakardım. Siz bir aday bulmuşsunuz şimdi artık sizin adaya bakarız hep beraber
Adayınızda literati potansiyeline palmiye ağacı görünümümlü tepeli bir taç yapılabilir.

anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 23:22   #15
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

bahara girerken

Uzun zamandır güncellemedim bu başlığı.
Bahar aylarında yapmış olduğum sert budamanın ardından çekilmiş hali.
ilk fırsatta son halini de ekleyeceğim tabi.
Gerçekten çok hızlı gelişen bir ağaç ama yaprak yapısı nedeniyle çok fazla bir seçenek bırakmıyor.
süpürge ve/veya tepede yaprak kümesi...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMAG0285.jpg (70.6 KB, 154 views)
Eski 20-07-2014, 11:41   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Sayın iocaktan yaprak yapısı bu tür ağaçlarda maalesef çok seçenek bırakmıyor, hızlı gelişmeside avantaj gibi görünsede özellikle ağaç sayısı fazla olanlar için dezavantaj. Bu tür yaprak yapısı olan mimoza gül ibrişim gibi ağaçların boyunu biraz uzun tutmak daha iyi olacak gibi düşünüyorum, sizin fikrinizide almak isterim, kış sonu bende ağır budama ile boyunu belirleyeceğim

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2014, 23:10   #17
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Sayın iocaktan yaprak yapısı bu tür ağaçlarda maalesef çok seçenek bırakmıyor, hızlı gelişmeside avantaj gibi görünsede özellikle ağaç sayısı fazla olanlar için dezavantaj. Bu tür yaprak yapısı olan mimoza gül ibrişim gibi ağaçların boyunu biraz uzun tutmak daha iyi olacak gibi düşünüyorum, sizin fikrinizide almak isterim, kış sonu bende ağır budama ile boyunu belirleyeceğim

evet, yaprakların tek parça haddinden fazla büyük olması boy orantısı kurmayı zorlaştırıyor. o yüzden dediğiniz gibi boyunu kuralları biraz ihlal ederek uzun tutmakta fayda var. sarkan uzun yapraklar o açığı kapatıyor. zaten boy kısa olduğu takdirde çok hoş da durmuyor.
ana dallar yaz sonunda ortaya çıktıktan sonra ağır budama ile şeklini bir an evvel belirlemek mantıklı. çünkü o dallar çok çabuk kalınlaşıp sertleşiyorlar. sonradan telleme yaparken dikkatli olmak lazım, ben kalın dallardan bir tanesini eğerken kırdım. ama hemen kendi haline bıraktım neyse ki çok çabuk bir zamanda kırık bölgeyi kapattı.

murat doğan beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024