agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Bonsai Maratonu 2013-2016
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler
  • 2 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2013, 11:39   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Charlaux / Oya Ağacı (Lagerstromia indica)

Merhaba arkadaslar,
10 yildir bahcemizde bulunan Oya agacindan bir shonin bonsai cikarmaya karar verdim ve bugun havai koklendirme calismasini hayata gecirerek isin temellerini attim.Ilk havai koklendirme denemem oldugu icin hatam varsa soyleyin lutfen ( nemlendirmeyi daha alttan mi yapmali,topragi tekrardan mi sarmali gibi )

photo-1.jpg

photo-2.jpg

Sakaki ve Kelebek beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 11:41   #2
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Nedense bu resmi yukariya yukleyemedim.

photo-3.jpg

Eski 11-05-2013, 18:15   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Charlaux.
Köklendirme çakışmanız umarım başarıyla sonuçlanır. Mevsim itibariyle biraz daha erken (Nisan) bu işe girişseydiniz daha iyi olurdu. Temmuz itibariyle kavurucu sıcakların bastırmasına kadar bir buçuk aylık bir süre var.
Kolay gelsin.

Charlaux ve Kelebek beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 18:26   #4
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.Charlaux.
Köklendirme çakışmanız umarım başarıyla sonuçlanır. Mevsim itibariyle biraz daha erken (Nisan) bu işe girişseydiniz daha iyi olurdu. Temmuz itibariyle kavurucu sıcakların bastırmasına kadar bir buçuk aylık bir süre var.
Kolay gelsin.
Merhaba sn.badrobot,
Oya agaci daha gecen hafta uyandi yani yapraklandi,bu arada biz (dayim ve ben ) koli bandiyla yaptik.Once babamla bu ise giristik sonra farkettim ki canli deriyi de soymusuz,sonrasinda soyulan bolgenin alt kismindan (yumrunun hemen alti ) duzgun bir sekilde soyup bolgeyi kapattik.Bonsainin govde ust kismi olarak o kucuk yumrudan baslayacak sekilde tercih ettim,yanlis bir tercih mi bilemiyorum.

Eski 11-05-2013, 22:17   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Charlaux merhaba

Maratona hoş geldiniz
Doğrusunu söylemem gerekirse fotoğraflardan net bir şey anlayamadım, o yüzden en son söylediklerinize göre yorum yapacağım:

"Once babamla bu ise giristik sonra farkettim ki canli deriyi de soymusuz" derken neyi kasdettiniz acaba? Eğer kambiyum dokuyu kasdediyorsanız, onu zaten çember şeklinde ve dalın çapı ile aynı kalınlıkta komple soymanız gerekiyor, yani odun doku ortaya çıkacak tam olarak!

"sonrasinda soyulan bolgenin alt kismindan (yumrunun hemen alti ) duzgun bir sekilde soyup bolgeyi kapattik" derken birinci başarısız soyma işlemini yaptığınız bölgenin altından tekrar bir havai köklendirme denemesi mi yaptınız? Eğer bunu demek istiyorsanız, havai köklendirmeniz maalesef yanlış olmuş.

Son olarak, "o kucuk yumrudan baslayacak sekilde tercih ettim,yanlis bir tercih mi bilemiyorum." sözünüze istinaden: Fotoğraflardan dediğim gibi tam anlayamadım ama sanki bana Ters-Konikliği olan bir bölgeyi seçmişsiniz gibi geldi!? Fotoğraf yanıltıyor olabilir, siz bizi bilgilendirirseniz daha iyi olur sanırım!?

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 23:10   #6
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn Charlaux merhaba

Maratona hoş geldiniz
Doğrusunu söylemem gerekirse fotoğraflardan net bir şey anlayamadım, o yüzden en son söylediklerinize göre yorum yapacağım:

"Once babamla bu ise giristik sonra farkettim ki canli deriyi de soymusuz" derken neyi kasdettiniz acaba? Eğer kambiyum dokuyu kasdediyorsanız, onu zaten çember şeklinde ve dalın çapı ile aynı kalınlıkta komple soymanız gerekiyor, yani odun doku ortaya çıkacak tam olarak!

"sonrasinda soyulan bolgenin alt kismindan (yumrunun hemen alti ) duzgun bir sekilde soyup bolgeyi kapattik" derken birinci başarısız soyma işlemini yaptığınız bölgenin altından tekrar bir havai köklendirme denemesi mi yaptınız? Eğer bunu demek istiyorsanız, havai köklendirmeniz maalesef yanlış olmuş.

Son olarak, "o kucuk yumrudan baslayacak sekilde tercih ettim,yanlis bir tercih mi bilemiyorum." sözünüze istinaden: Fotoğraflardan dediğim gibi tam anlayamadım ama sanki bana Ters-Konikliği olan bir bölgeyi seçmişsiniz gibi geldi!? Fotoğraf yanıltıyor olabilir, siz bizi bilgilendirirseniz daha iyi olur sanırım!?

Başarılar dilerim.
Merhaba sn.sakaki,Dayım yaptığımız soymayı görünce siz canlı yeri de kesmişsiniz dedi : onun tabiriyle yontmuşuz.Gerci yarın tekrar torbayı açıp fotoğraflamak en mantıklısı olacak sanırım.Yarın sabah 10 gibi daha düzgün fotoğraflarla tüm yaptıklarımı anlatacağım Yine de teşekkür ederim doğrusu bu kadar saatten sonra ben bile anlamlandıramıyorum.

Eski 12-05-2013, 16:12   #7
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba arkadaslar,
Agaclar.net'e bu resimleri yuklerken israrla sorun cikardilar,Dolayisiyla boyle yuklemek zorunda kaldim.

http://o1305.hizliresim.com/19/d/mzygx.jpg

http://o1305.hizliresim.com/19/d/mzyhy.jpg

Ilk iki fotograf bizim ilk yaptigimiz ve dayimin hatali buldugu havai koklendirme resimleri.

http://r1305.hizliresim.com/19/d/mzyk0.jpg Kullandigimiz karisim %45 cocopeat,%50 toprak,%5 derekumu

http://n1305.hizliresim.com/19/d/mzymg.jpg

http://r1305.hizliresim.com/19/d/mzypg.jpg

Bu ikiside dayimin dogru yaptigina inandigi havai koklendirme.Babam da dayimda kafami karistirdigi icin hangisi dogru yorumu size birakiyorum.Bu durumda ikisi de yanlissa ne yapmali ? diye de sizlere soruyorum.

Genel fotograflar
http://l1305.hizliresim.com/19/d/mzytf.jpg

http://r1305.hizliresim.com/19/d/mzyv8.jpg

Tekrardan sizlerden ozur dilerim,konu bitkinin hayati olmasi inanin koymayacaktim resimleri.
Saygilar

Kelebek beğendi.
Eski 12-05-2013, 17:11   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Charlaux.
Son yazdığınız mesajlarınızda yaptığınız köklendirme çalışmanızın uygulamasında bilgi eksikliği ve bilinçsiz bir uygulama yaptığınız kanısına vardım. Bu tür çalışmalarda "Şöyle oldu" "olmadı bir kez daha" gibi tereddütler başarısızlıkla sonuçlanır. Forumdaki ilgili konuları okuyup uygulamalarınızı yapmanızda fayda var.
İyi çalışmalar dilerim.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 18:12   #9
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.Charlaux.
Son yazdığınız mesajlarınızda yaptığınız köklendirme çalışmanızın uygulamasında bilgi eksikliği ve bilinçsiz bir uygulama yaptığınız kanısına vardım. Bu tür çalışmalarda "Şöyle oldu" "olmadı bir kez daha" gibi tereddütler başarısızlıkla sonuçlanır. Forumdaki ilgili konuları okuyup uygulamalarınızı yapmanızda fayda var.
İyi çalışmalar dilerim.
Merhaba sn.badrobot,Araştırmaz olur muyun ? Kendim okudum sonra babama okuttum yaptık,dayım da merak etti baktık o da onun yaptığının yanlış oldugunu soyledı.Aynı sayfayı okuyan 3 insanız ama iki kişide kendi yaptıgım doğru diyor benim de kafam karıştı anlayacaganız.Dolayısıyla ben de tüm aşamaların resmini yukledim

Eski 12-05-2013, 23:54   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar,
Agaclar.net'e bu resimleri yuklerken israrla sorun cikardilar,Dolayisiyla boyle yuklemek zorunda kaldim.

Ilk iki fotograf bizim ilk yaptigimiz ve dayimin hatali buldugu havai koklendirme resimleri.

Kullandigimiz karisim %45 cocopeat,%50 toprak,%5 derekumu

Bu ikiside dayimin dogru yaptigina inandigi havai koklendirme.Babam da dayimda kafami karistirdigi icin hangisi dogru yorumu size birakiyorum.Bu durumda ikisi de yanlissa ne yapmali ? diye de sizlere soruyorum.

Genel fotograflar

Tekrardan sizlerden ozur dilerim,konu bitkinin hayati olmasi inanin koymayacaktim resimleri.
Saygilar
Resimleri sizin için bir yükleyim dedim sn Charlaux ama linkini verdiğiniz resimlere baktığımda çoğunun bulanık ve anlaşılması zor olduğunu görünce vazgeçtim.

Ancak anladığım kadarıyla:

1) Kabuk soyma işlemi kesinlikle hatalı olmuş.
2) Kullandığınız karışım kesinlikle hatalı olmuş.
3) İkinci deneme yapılan bölge de maalesef hatalı olmuş

Bence vakit kaybetmeden başka bir dalda deneyin baştan, ancak:

1) Kabuk soyma işleminde: soyacağınız kabuğun kalınlığı dalın çapına eşit olmalı VE kabuğu odun dokuya ulaşana kadar soymalısınız. Bunun için soyulacak kısmın üst ve alt sınırını belirleyip, maket bıçağı gibi keskin bir bıça ile düzgün bir kesikle kabuğu çıkarırsanız iyi olur.

2) Kullanacağınız karışım %100 nem tutan cinsten olmalı, içerisinde dere kumu gibi nem tutmayla alakası olmayan bir madde olmamalı. Mümkünse sphagnum yosunu, perlit, torf gibi malzemeler kullanın (önem sırasına göre yazdım).

3) Bölgeyi bantla değil de hem hava almayacak (içindeki maddenin nemini kaybetmemesi için), hem de güneş ışığına engel olacak malzemelerle kapatın. Örneğin streç film ile güzel bir kapamadan sonra siyah bir örtü ile kapatabilirsiniz. Aslında Ali H. Ali'nin yaptığı güzel anlatımlı ve fotoğraflı havai köklendirme örnekleri var, onlara bir bakın bence.

Pek iç açıcı olmadı ama durum bu maalesef

Kolay gelsin.

Eski 13-05-2013, 08:33   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Charlaux,

Denemeniz hayırlı olsun. İstanbul bu sene serin bir başlangıç yaptı o nedenle havai köklendirme için zamanlama uygun. Sayın Sakakinin de tavsiye ettiği gibi bir başka dalda yeni bir deneme yapmanız fena olmaz. Uygun bir şekilde yapıp etrafını da sıkıca kapatınca normalde ağacın suyu o bölgeyi nemli tutmaya yeter.
Yumuşak bir torf kullanıp hiç toprak kullanmamanız iyi olur, yazın sıcaklarda su az gelirse toprak kuruyup incecik köklere zarar verir (çamlarda kendi toprağından eser miktarda kullanılabilir o da Mycorrhiza mantarı ilave edebilmek için).

İyi çalışmalar dilerim...

Charlaux beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2013, 17:39   #12
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Merhaba degerli bonsaiseverler,
Gecen gun sn.alacakaranlik'tan aldigim koklendirme hormonunu surup topragi torfla degistirmek icin alani actim ve iki on dis uzunlugunda kokle karsilastim.Burada ilgimi ceken nokta kokun tekrardan soydugum bolgeden degil onun birazcik yukarisindan hic soyulmamis bir bolgeden cikmis olmasiydi.2 hafta gibi bir surede koklendi.

Ve biliyorum gerci su an stilini konusmak icin belki cok erken cunku Temmuz basina kadar genis saksiya gecmeyecek,Ekim'e kadar da ellenilmeyecek ancak neler yapilabilir,neler gerceklestirilebilir bunlari merak ediyor ve sorguluyorum.Benim kafamdaki sekil selale tarzinda bir shonin bonsai;kaya ustu tarzda biraz egik duracak sekilde ince ve uzun nebarisiyle;bilemiyorum bu mudur onun icin uygunu,daha dogrusu gorusleriniz nedir bunlari merak ediyorum sadece.Yine resmi site kabul etmediginden linkini paylasabiliyorum sadece.

Saygilar

Eski 03-06-2013, 21:01   #13
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Charlaux,

Fotoğraflarınız çok büyük boy o nedenle yüklemede probleminiz oluyor.
Foruma fotoğraf yükleme kurallarına uygun ölçüde yüklerseniz sorun olmayacak zannediyorum.

Sizin oyaya ikiz gövdeli bir tarzı yakıştırıyorum. Saksıya saat yönünde döndürerek nebariyi biraz daha geniş gösterecek şekilde dikilebilir. Kabaca bir çizim yaptım, ilişikte ilave ediyorum.

Not: Beyaz kılcal kökler çok hassas o nedenle yaptığınız işlemden zarar görmüş olabilirler. Zarar gördülerse de tekrar kök oluştururlar zannediyorum. Ben havai köklendirmede hormon kullanmıyorum yine de kökleniyor.

Alıntı:
Merhaba degerli bonsaiseverler,
Gecen gun sn.alacakaranlik'tan aldigim koklendirme hormonunu surup topragi torfla degistirmek icin alani actim ve iki on dis uzunlugunda kokle karsilastim.Burada ilgimi ceken nokta kokun tekrardan soydugum bolgeden degil onun birazcik yukarisindan hic soyulmamis bir bolgeden cikmis olmasiydi.2 hafta gibi bir surede koklendi.

Ve biliyorum gerci su an stilini konusmak icin belki cok erken cunku Temmuz basina kadar genis saksiya gecmeyecek,Ekim'e kadar da ellenilmeyecek ancak neler yapilabilir,neler gerceklestirilebilir bunlari merak ediyor ve sorguluyorum.Benim kafamdaki sekil selale tarzinda bir shonin bonsai;kaya ustu tarzda biraz egik duracak sekilde ince ve uzun nebarisiyle;bilemiyorum bu mudur onun icin uygunu,daha dogrusu gorusleriniz nedir bunlari merak ediyorum sadece.Yine resmi site kabul etmediginden linkini paylasabiliyorum sadece.

http://m1306.hizliresim.com/1b/2/nqnqf.jpg

Saygilar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg oya öneri-sagol.jpg (60.9 KB, 322 views)
Charlaux beğendi.
Eski 03-06-2013, 21:26   #14
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Charlaux,

Fotoğraflarınız çok büyük boy o nedenle yüklemede probleminiz oluyor.
Foruma fotoğraf yükleme kurallarına uygun ölçüde yüklerseniz sorun olmayacak zannediyorum.

Sizin oyaya ikiz gövdeli bir tarzı yakıştırıyorum. Saksıya saat yönünde döndürerek nebariyi biraz daha geniş gösterecek şekilde dikilebilir. Kabaca bir çizim yaptım, ilişikte ilave ediyorum.

Not: Beyaz kılcal kökler çok hassas o nedenle yaptığınız işlemden zarar görmüş olabilirler. Zarar gördülerse de tekrar kök oluştururlar zannediyorum. Ben havai köklendirmede hormon kullanmıyorum yine de kökleniyor.

Merhaba sn.Sagol,
Oncelikle cok begendigimi soylemeliyim ikiz govde tarzini,dolayisiyla ben de cok yakistirdim bu tarzi,ancak agacin su anki stiliyle nasil bu tarzi gerceklestirebilirim bilemedim,galiba yesil kisimlarin kalinlasmasi ve uygun bir telleme gerekiyor degil mi ? Caylakligimi mazur gorun lutfen.
Sevgiler

sagol beğendi.
Eski 03-06-2013, 21:48   #15
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Charlaux,

Fotoğrafınızdan doğru anladıysam aşağıda okla işaretlediğim yerden köklendiriyorsunuz. Köklendirme yerini yanlış anlamadım değil mi? Derin saksıya dikerken bir önceki postta gönderdiğim gibi dikebileceğini varsayıyorum. Alt dalları yere paralel olacak şekilde aşağıya eğip, yukarıya doğru çıktıkça eğimi azaltmak şeklinde bir telleme olabilir. Oya ağacının dalları kırılgan oluyor o nedenle, oyayla çalışmış arkadaşlardan ne zaman tellemeye uygun hale geliyor diye bilgi alsanız iyi olur. Oyayla bir deneme yapıyorum ama şu ana kadar tellemedim budamalarla yönlendiriyorum.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Merhaba sn.Sagol,
Oncelikle cok begendigimi soylemeliyim ikiz govde tarzini,dolayisiyla ben de cok yakistirdim bu tarzi,ancak agacin su anki stiliyle nasil bu tarzi gerceklestirebilirim bilemedim,galiba yesil kisimlarin kalinlasmasi ve uygun bir telleme gerekiyor degil mi ? Caylakligimi mazur gorun lutfen.
Sevgiler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg oya charlaux-1.jpg (70.1 KB, 314 views)
Charlaux beğendi.
Eski 03-06-2013, 22:40   #16
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Charlaux,

Fotoğrafınızdan doğru anladıysam aşağıda okla işaretlediğim yerden köklendiriyorsunuz. Köklendirme yerini yanlış anlamadım değil mi? Derin saksıya dikerken bir önceki postta gönderdiğim gibi dikebileceğini varsayıyorum. Alt dalları yere paralel olacak şekilde aşağıya eğip, yukarıya doğru çıktıkça eğimi azaltmak şeklinde bir telleme olabilir. Oya ağacının dalları kırılgan oluyor o nedenle, oyayla çalışmış arkadaşlardan ne zaman tellemeye uygun hale geliyor diye bilgi alsanız iyi olur. Oyayla bir deneme yapıyorum ama şu ana kadar tellemedim budamalarla yönlendiriyorum.

Merhaba sn.sagol,
Maalesef onun baya bir yukarisindan koklendi,yani o toprakli fotografta gorunen kisim havai koklendirmeden kalacak adayim Hos bir shonin adayi olabilecegini dusunuyorum ama bilemedim.

sagol beğendi.
Eski 03-06-2013, 23:00   #17
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba Sn Charlaux,

Öneriler konusunda sn sagola katılıyorum, ben de bir şey eklemek isterim:

Öncelikle daha önceki mesajlarınızı ve resimlerinizi bildiğimden söylemeliyim ki o denemelerin ardından havai köklendirme sonucunda köklerin kabuk soyulan bölgenin altından değil de daha üstünden gelmesi bence sizin için çok iyi ve büyük şans olmuş. Aksi halde olay bayağı karışacaktı

İkinci olarak da şunu söylemek istiyorum: Adana'da Hazeyn'in de benim de oya ile ilgili hoş deneyimlerimiz var ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki şu anda tarz düşünmeniz için çok erken. O kadar hızlı gelişebilen ve o kadar garip bir şekilde enerjisini değişik yönlendirebilen bir bitki ki gelişme aşamasında tarzla ilgili git-geller yaşamanıza neden olabiliyor.

Bence tarz konusunda acele etmeyin ve havai köklendirmeden sonra, hatta havai köklendirmenin ardından aktardığınız saksıda kökleri toparlanana kadar tarza yönelik herhangi bir müdahalede bulunmayın derim.

Yine de ağaç sizin

Ayrıca, yüklemeye çalıştığınız fotoğraf sn. sagol'un da dediği gibi boyut olarak çok büyük. Foruma yüklemeden önce küçültürseniz daha rahat yüklenir. Ben düzeltip yükledim yerinize bu seferlik

Başarılar dilerim.

sagol ve Charlaux beğendi.
Eski 04-06-2013, 08:26   #18
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Charlaux,

Sayın Sakakiye katılıyorum ve bir şey daha ilave edeyim ki malesef genellikle ilk havai köklendirmelerle elde edilen ağaçlar çabuk kaybediliyor.

Genelde yapabileceğim öneriler:

* Çok sık kontrol etmeye gerek yok(plastik malzemeyle iyice sarıldıysa yaprak dökenlerde ilk 4 hafta, çamlarda 1 yıl hiç dokunmamak iyi oluyor).

* Köklerin ağaçta iken kuvvetlenmesini, kahverengileşmesini beklemek daha iyi oluyor, erken alındıysa saksıda daha uzun süre bekletmek iyi oluyor. Kökler tek taraflı geliştiyse biraz yosun veya torf ilavesiyle bir süre daha bekletmek daha iyi olabiliyor.

* Havai köklendirme yapılan kısım çok kalınsa, kökler oluşsa bile saksıya almakta acele etmeyip yosun veya torf ilavesiyle yaz sonuna kadar ağaçta tutmak gerekebiliyor.

* Kesilecek dal varsa ağaçtayken kesmek daha iyi oluyor. Yaprak dökenlerde, saksıya alınırken yaprak azaltması yapmak gerekiyor.

* Saksıya alındıktan sonra çok gerekli olmadıkça bir kaç ay işlem yapmamak en iyisi. Özellikle kökler sağlamlaşmadan telleme ölümcül etki yapıyor.

Charlaux beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024