agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Bonsai Maratonu 2013-2016
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler
  • 6 Gönderen x_coder
  • 6 Gönderen x_coder
  • 1 Gönderen x_coder
  • 1 Gönderen x_coder
  • 1 Gönderen x_coder
  • 1 Gönderen caglarxx
  • 2 Gönderen x_coder
  • 2 Gönderen x_coder
  • 4 Gönderen x_coder

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2013, 21:14   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
x_coder / Acer Palmatum

Merhabalar,

Aslında iddialı değilim ama kötüler olunca iyilerin farkı daha iyi anlaşılıyor.
O nedenle haddim olmayarak ben de adayımı sunuyorum. Ekte, oğlumun işaret ettiği ağaç adayımdır.

Geçen baharda Sayın Tourkana'nın fidanlığından aldığım güzel bir bonsai adayı. Koyduğum balkonda biraz sıcak çarptığından herhangi bir operasyon yapmadan toparlanmasını bekledim. (bu yaz, direk güneş almayan ama aydınlık olan diğer balkona almayı düşünüyorum)
İlk budamasını yapmadan biraz daha düşünmek istiyorum, o nedenle henüz budanmamış durumda. Budayınca tekrar fotoğrafını çekip paylaşırım.

Bu arada yarışma adayı ağaçlarımız için tavsiye almak kurallara uygunmu? çünkü ilk budamanın şekli konusunda tereddütlerim var. Malum, telafi için zaman yok.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg acer1.jpg (69.1 KB, 678 views)
x_coder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 21:27   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Maratona hoş geldiniz sn x_coder.
Tutkunu olduğum ama iklimimden ötürü çalışamadığım bir türle katılıyorsunuz, bu yüzden favorimsiniz!

Bu arada tavsiye almak serbest ama vermek yasak

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 21:27   #3
Ağaçsever

i_durak's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Sn. x_coder ilk önce hayırlı olsun diyorum.
Her aday bu maraton için önemli. Başarılar diliyorum bu potansiyeli olan ağaçla...
Benin nacizane tavsiyem; tam delikanlının gösterdiği yerde, üstüste binmiş dallardan iç kısımda kalanı oradan çıkarmanızdır. Ağacınızın boy konusunda da biraz ellenmesi gerekli gibi görünüyor.

i_durak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 23:52   #4
Ağaçsever

Teşekkürler,

Az önce biraz budadım. Alttaki dalı bırakıp üsttekini kesmeyi düşündüm başta ama şöyle evirip çevirince vazgeçtim. Çünkü daire içine aldığım kısma dikkat ederseniz, o dal fazla öne doğru kalıyor. biçimsiz duruyordu. Üstteki dal ise diğeri ile aynı seviyede olsa da, diğer dalı teşvik edip gövdenin devamı gibi yaparsam, bu braktığım dal gövdenin dışbükeyinden çıkıyormuş gibi olacak.

Uzun dalı da, kesik kesik çizdiğim yeden budayacam fakat şekildeki gibi eğmek istiyorum. budarsam eğilmez herhalde.

Kabaca çizdiğim şekilde dalların büyümesini teşvik edecem.

Budamayı biraz daha düşünmek isterdim ama bazı küçük tomurcuklar açılmaya başladı.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg budama.jpg (69.5 KB, 664 views)
Eski 14-03-2013, 16:18   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın X Coder aramıza hoş geldiniz.

İyi çalışmalar dilerim...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 09:59   #6
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sn. xcoder yarışmaya hoşgeldiniz, umarım bu süreç sonunda güzel bir final yaparsınız bu ağacınızla.

Uzun dalı da soldaki dal kadar kısaltırsanız daha orantılı olabilir. Uzun dala havai köklendirme uygulayarak üst bölümündeki dallanmış zirvesini kullanabilirsiniz ikinci bir ağaç olarak.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2013, 12:34   #7
Ağaçsever

diğer ağaçlarıma 4 tane havai köklendirme denedim, tutmadı. Hata neydi bilmiyorum ama, o dallardan birde o dalardan mantarlaşmaya başladı üstelik.
Hatta beklemediğim bir sonuç oluştu; dalın sardığım kısımı genişledi biraz.

Eski 20-01-2015, 22:34   #8
Ağaçsever

Son durum

Merhabalar,

Ağacım parazit ve mantar kaptı. İlaçladım, birkaç defa daha tekrarladı. Şu an iyi durumda ama gelişimini biraz duraklattı. Sağlık olsun, şimdi iyi

Son paylaşımımda planlayıp tarif ettiğim forma biraz yaklaşmış.
Üstteki uzun dalı sola doğru eğebilmişim
İstediğim noktalarda çıkan göz araları kısa sürgünler haricindekileri ara ara budadım. Bu sürgünler kalınlaşmaya başladığından uygun zamanda toprak değişimi ve telleme planlıyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (37.6 KB, 455 views)
tourkana beğendi.

Düzenleyen Sakaki : 21-01-2015 saat 09:57 Neden: Fotoğrafı doğru konumlandırma
Eski 03-02-2015, 00:52   #9
Ağaçsever

Toprak değişimi ve kök budama

Sayın Tourkana'nın hazırladığı güzel toprak karışı ile şimdiye kadar duruyordu.
Aslında komple değiştirmedim. Kökü açtım, sertleşmiş mevcut toprağı yumuşatıp %25 torf ile karıştırıp tekrar kullandım.

Kökte resimdeki gibi kazık kökler var. Çok fazla budamaya cesaret edemedim. daha önce böyle kötü tecrübelerim oldu çünkü.

Kazık köklerden dolayı pek sığlaşmaz gibi ama son halinde nebarisini toprak seviyesinin daha üzerinde tutsam sanki olur gibi?
genede ben daha üstlerden sakal köke teşvik etsin diye şimdilik toprağa gömdüm. üstlerde sakal kök geliştikçe kazıkları birer birer budayabilirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kokbudama.jpg (57.1 KB, 440 views)
tourkana beğendi.
Eski 03-02-2015, 10:17   #10
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
2 seçenek önerebilirim,

1-Üst bölgeyi havai kök ile ayırmayı düşünebilirsiniz ve alt bölgede düşey giden kalınlaşmış kökleri güzel bir kayaya sardırarak yeni bir oluşum sürecine sokabilirsiniz.

2- Tekrar geniş bir alıştırma saksısını alıp, bahar dönemi başında , sarı işaretlediğim yerlerden V kesimli çentik atarak kambiyum dokusunu kaldırıp etrafını Yosun veya su tutma kapasitesi yüksek torf ile kapatıp ,yatay saçak kök oluşumu sağlayabilirsiniz. Bir nevi havai köklendirmenin kısmi uygulaması niteliğinde olur.

Gelişmeleri paylaşmanız bilgi alışverişi için önemli olacaktır.
Başarılar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg XCO.jpg (30.2 KB, 437 views)
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 12:50   #11
Ağaçsever

Kökleri tekrar budadım

Toprağı fazla sıkı olmuştu, biraz daha torf ve perlit karıştırdım.
Kazık kökleri resimdeki gibi budadım.
Biraz korka korka budadım, çünkü daha önce kazık kök budamasından sonra birkaç dalı kuruyan ağacım olmuştu.

Resimde görünen sakal köklerin odunsu kısımları da esnek. Toprağa koyunca hepsi kazık kökleri budadığım seviyede kaldı. Eğer kurumaz yaşarsa, oldukça sığlaşmış olacak.

Budadığım yerlere aşı macunu sürmeden önce pürmüz çakmakla hafif yaktım. Reçine sızdıran ağaçlarda hafif yakmanın, bu sızıntıdan kaynaklanan bazı sorunları engellediğini okumuştum bir yerde.

Bir hafta sonra, atonik köklendirme sıvısı ve sıvı gübre ile desteklemeyi düşünüyorum.

Ne dersiniz, yaşarmı?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg image.jpg (63.4 KB, 396 views)
sagol beğendi.
Eski 28-02-2015, 14:10   #12
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Sn. xcoder

Toprağı fazla sıkı olmuştu derken ,fazla su tutan anlamında söylediyseniz eğer ,artı torf ve perlit daha fazla su tutmasına neden olacak.Ben olsam biraz dere kumu birazda pomza ile gevşekleştirirdim.
Akcaağacta yakma durumunu bilemiyorum,ama gövde kabuk dokuları hassas o yüzden yakmak pek hoş olmamış olabilir.macunla güzel mühürlediyseniz sorun olmaz diye düşünüyorum..

Gübre için erken derim .

bence yaşar.Sanıldığından daha sağlam bir ağaç türü.

Sakaki beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 14:53   #13
Ağaçsever

Sıkı olmuş derken, suyu hiç süzmüyordu ve ağırlaşmıştı. Pomza taşı var karışımında.
Yakarken kabuklarına yaklaştırmadım, 1 cm kadar çaptaki kazık köklerin orta kısmını hafif kararana kadar 2-3 saniye yaktım.
Biraz da kum koysaydım iyi olurdu.

Gübre için erken, peki köklendirme ilacı kullanmalımıyım? Köklerin önemli bir kısmını budadım.

Eski 06-03-2015, 17:35   #14
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
sn. x_coder
Ben tüm toprak değişimlerinde (ve kök budamalarından sonra) ,,simderma adlı köklere yararlı bakteri kültürü kullandım.Forumlarda kullananlar memnun olduğu için.

Sizin köklendirme ilacı dediğiniz ürünü bilemiyorum nasıl olur.

Ayrıca değiştirdiğimiz toprağın bizi ve bitkiyi 1 sene boyunca yakından ilgilendireceğini göz önüne bulundurduğumuzda , toprak karışımına çok dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. (ya da ben gerektiğinden fazla önemsiyorum)..

Selamlar ,kolaylıklar dilerim.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 23:07   #15
Ağaçsever

Toprak karışımını biraz ortama göre düzenledim. Benim balkonum yazın çok sıcak olabiliyor. Toprak çabuk nemini kaybediyor. Hele böyle bir kök budamasından sonra risk yüksek.
Bu durum için birkaç önlem düşünüyorum. Nispeten fazla nem tutan bir karışım kullanmak bunlardan biriydi. Dışarıdan pek estetik görünmeyecek ama çok yakıcı günlerde yarı geçirgen bir güneş perdesi germeyi düşünüyorum.
Sadece bu akçaağaç değil, diğer ağaçlarım da sıcak günlerde çok zorlanıyorlar. Yeşil yapraklar kuruyor vs..

Eski 26-09-2015, 17:38   #16
Ağaçsever

Bir seviye daha atladı

Merhaba arkadaşlar.

Önceki paylaştığım resimlerde göründüğü şekilde, sığlaştırma amaçlı sert bir kazık kök budama yapmıştım. Bu budama sonrasında biraz endişeliydim ancak sonuç olumlu görünüyor. Gördüğünüz gibi dallar sürgünler tazelendi, sıcak bir yazı da bu kökle atlattık.

Paylaştığım 2. resimde sığlaştırma sonrası uyguladığım bir fikir. başarılı olduğu için paylaşıyorum. yuvarlak bir saksının altını kestim ve bu şekilde yerleştirdim. Bunu yapmaktaki amacım, kökü budanmış ağacımın ve sıcak yaz aylarında kökünün çok ısınmasını, çabuk nem kaybetmesini engellemek. Görünen nebarenin altı 2 cm toprak, daha altı çakıl. Oldukça süzek. bir çaybardağı su döküyorum, olduğu gibi alta geçiyor.

Bu kök ve dal budamalarında hedeflemediğim ama kendiliğinen olan bir durum da, yaprakların küçülmesi oldu.

Şimdi gereksiz küçük sürgünleri temizledim, bu görünen dalların hangisini budayıp hangisi ile devam edeceğime karar vermeye çalışıyorum.

Fakat diğer resimlerde gördüğünüz şekilde, henüz çok ilerlememiş parazit ve mantar olduğunu tahmin ettiğim sorunlarım var. Önce biraz nazikçe fırçalayıp, sonra zirai ilaç kullanmayı düşünüyorum. Alternatif fikriniz varsa dinlemek isterim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg genel.jpg (66.9 KB, 295 views)
Dosya Türü: jpg kok.jpg (68.5 KB, 292 views)
Dosya Türü: jpg parazit.jpg (68.6 KB, 290 views)
Dosya Türü: jpg mantar.jpg (68.3 KB, 296 views)
sagol ve boguz beğendi.
Eski 30-04-2017, 12:31   #17
Ağaçsever

Dallar şekilleniyor

Her budamada, bu işten hiç anlamadığım fikrine kapılıyorum.
Hafif bir budama yaptım, şuan böyle.
Ne tavsiye edersiniz?

Kök işini geçen sene hallettim. Oldukça sığlaştı ve ağacı kaybetmedim neyse ki. Yarıya kadar çakıl dolu.

Varmaya çalıştığım hedef şablonunu ekledim..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1094.jpg (44.5 KB, 188 views)
Dosya Türü: jpg Hedef.jpg (37.6 KB, 181 views)
kamil35 ve Milla beğendi.

Düzenleyen x_coder : 01-05-2017 saat 16:21 Neden: çizim ekledim
Eski 29-07-2018, 13:31   #18
Ağaçsever

4. tellemeyi de söktüm. 8 yaşında ağaç. 6 yıldır ilgileniyorum. Yavaş ilerliyorum ama sanki daha güzelleşiyor.
Hedeflediğim ana forma ulaşmak üzereyim.
Yapraklar küçüldü.
Kazık kök yok ve daha sığ saksıya konulabilir durumda.
Bu güz son marjinal dokunuşlarımı yapacağım

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 660E8F13-C698-4984-9DFA-D69DB95B6D51.jpg (53.2 KB, 117 views)
Dosya Türü: jpg 63DEAA89-29A4-4933-89EA-3EA5A3AAFBA0.jpg (35.8 KB, 115 views)

Düzenleyen x_coder : 29-07-2018 saat 22:20

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024