agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Bonsai Maratonu 2013-2016
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 6 Gönderen iocaktan
  • 1 Gönderen iocaktan
  • 1 Gönderen Manifesto
  • 1 Gönderen i_durak
  • 1 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2013, 00:31   #1
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
iocaktan / Delice Zeytin

ustaların arasında bir acemi olarak ben de bu maratonda yer almak istiyorum.
bu hafta sonu arkadaşımın bahçesinden aldım. bahçede istenmeyen bir ağaçtı ve toprağın içine gömülüydü neredeyse. toprağom üzerinde sadece 2 cm kadar bir gövde vardı. gövdeden fışkıran filizler yaklaşık 30-35 cm kadar.
resimde görünen gövdenin yüzde 80 lik kısmı toprağın altından çıktı.
son haliyle gövde 10 cm uzunluğunda. eni 5 cm.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-03-10 14.02.00.jpg (71.0 KB, 310 views)
iocaktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 00:38   #2
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

biraz temizlikten sonra...

biraz temizlik ve bakım. bir de dikine uzayan filizler kısaldı. şu an gövde ile beraber boyu 24 cm oldu. 13 cm kadar dalların boyu.
eğer daha kısalt derseniz kısaltabilirim. şu hali ile zaten dallar hafif sertleşmeye başladığı için şekil vermek biraz zor olacak gibi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-03-10 14.10.25.jpg (75.1 KB, 313 views)
Dosya Türü: jpg 2013-03-10 14.10.49.jpg (75.3 KB, 290 views)
Dosya Türü: jpg 2013-03-10 14.11.14.jpg (76.6 KB, 298 views)
Dosya Türü: jpg 2013-03-10 14.11.33.jpg (75.1 KB, 300 views)
Eski 11-03-2013, 08:18   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn.iocaktan. güzel bir ağaç. "güzel hokidachi bonsai olabilir mi?" diye soruyorum kendime. başarılar dilerim.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 10:26   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Deliceniz hayırlı olsun sayın iocaktan,

İyi çalışmalar dilerim...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 11:16   #5
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Teşekkür ederim, ben de hokidachi olarak düşünmekteyim. Biraz daha dallanabilirse güzel olabilir.

Eski 11-03-2013, 17:19   #6
Ağaçsever

i_durak's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Başarılar diliyorum size Sn iocaktan. Umarım aklınızdaki ağaçla aynı gelişimi gösterir ağacınız.

i_durak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 18:11   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Güzel bir aday, katılımınız da çok iyi olmuş.
Hokidachi tarzı yaprak döken ağaçlarda bence daha hoş duran bir tarz ama yaprak dökmeyen ağaçlarda güzel olmaz diye bir kural da yok

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 22:24   #8
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

sayın sakaki,
sizin deyiminizle bu güdük benim ilk güdüğüm. güzel birşey olur mu olmaz mı bilemiyorum. inşallah emeklerimin karşılığını alırım ama bu uzun maratonu bir yarışmadan daha çok birçok şey öğreneceğim bir eğitim olarak görüyorum.

Sakaki beğendi.
Eski 11-03-2013, 22:40   #9
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Smile

bir konu daha var ama bunu yazacak konu başlığı bulamadım ve tamamen bilmediğimden soruyorum. kendimce bir koyundan iki post çıkarabilirmiyim diye bir fantazi yaptım.
bu güdüğün altta bulunan ve kesmek zorunda kaldığım kazık kökünü üzerinde bulunan birkaç saçak köke güvenerek ayrı bir saksıya aldım. bu şekilde canlanarak filizlenme ihtimali varmıdır, yoksa saçma bir deneme midir. eğer saçma ise boşuna sulama zahmetine en baştan girmeyeyim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-03-10 14.05.10.jpg (70.7 KB, 283 views)
Eski 11-03-2013, 22:47   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Zeytin galiba.

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 22:53   #11
Ağaçsever

i_durak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iocaktan Mesajı Göster
bir konu daha var ama bunu yazacak konu başlığı bulamadım ve tamamen bilmediğimden soruyorum. kendimce bir koyundan iki post çıkarabilirmiyim diye bir fantazi yaptım.
bu güdüğün altta bulunan ve kesmek zorunda kaldığım kazık kökünü üzerinde bulunan birkaç saçak köke güvenerek ayrı bir saksıya aldım. bu şekilde canlanarak filizlenme ihtimali varmıdır, yoksa saçma bir deneme midir. eğer saçma ise boşuna sulama zahmetine en baştan girmeyeyim
Hiç endişe etmeyin Sn iocaktan. Zeytin ağacı bu konuda gerçekten başarılı. Elimde bulunan delice zeytinimden kazara kırılan, incecik bir dalı yazın ortasında sedef çiçeklerimin dibine sokuşturmuştum. Geçen sedefleri sularken bir baktım tutmuş yeni yaprak çıkartmış. Güneş almaz bir yerdeydi üstelik.

Eski 11-03-2013, 22:54   #12
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Zeytin galiba.
evet, ilk bahsettiğim zeytinimin kazık kökü

Eski 11-03-2013, 22:59   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Alıntı:
evet, ilk bahsettiğim zeytinimin kazık kökü
Saksıda yeşermekte zorlanabilir.Hafif gölge bir yere toprağa dikseniz daha kolay yeşerir galiba.

iocaktan beğendi.
Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 23:00   #14
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi i_durak Mesajı Göster
Hiç endişe etmeyin Sn iocaktan. Zeytin ağacı bu konuda gerçekten başarılı. Elimde bulunan delice zeytinimden kazara kırılan, incecik bir dalı yazın ortasında sedef çiçeklerimin dibine sokuşturmuştum. Geçen sedefleri sularken bir baktım tutmuş yeni yaprak çıkartmış. Güneş almaz bir yerdeydi üstelik.
sn i_durak, tamamen boşa atıp dolu tutma hevesi benimkisi. olmazsa çok önemli değil ama olursa da sevinirim tabi. tek tereddütüm üzerinde filiz patlacak bir yapının olmaması.

Eski 11-03-2013, 23:04   #15
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Saksıda yeşermekte zorlanabilir.Hafif gölge bir yere toprağa dikseniz daha kolay yeşerir galiba.
bu şekilde yeşerebilecekse toprağa dikerim tabi. elimin altında olduktan sonra yeter ki bir hayat ışığı olsun.

Eski 11-03-2013, 23:15   #16
Ağaçsever

i_durak's Avatar

Alıntı:
sn i_durak, tamamen boşa atıp dolu tutma hevesi benimkisi. olmazsa çok önemli değil ama olursa da sevinirim tabi. tek tereddütüm üzerinde filiz patlacak bir yapının olmaması.
Bu zeytin sizi şaşırtır bence.

iocaktan beğendi.
Eski 13-03-2013, 23:26   #17
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın iocaktan,
Pomza taşı veya tarım perliti ile iri dere kumlu bir karışıma dikip üzerini bir plastik torba ile kapatmak nemi kaybetmemek için daha sağlıklı olur. Her gün biraz havalandırarak mantar oluşumu önlenebilir.

Süpürge tarzı yapılmış bir zeytin bonsaisi gördüm, örnek olarak kullanabilirsiniz belki.

http://gallery.makebonsai.com/galler...dard/21043.jpg

Alıntı:
bu şekilde yeşerebilecekse toprağa dikerim tabi. elimin altında olduktan sonra yeter ki bir hayat ışığı olsun.

Eski 10-05-2013, 22:40   #18
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

2 ay sonra

tam iki ay olmuş bu ağacı saksıya alalı. Çok uzun olan o dalları kestiğimden beri hiçbir işlem yapmadım üzerinde. İlk amaç tabi ki yaşatabilmekti ama iki aylık bir sürede tek bir sürgün bile vermedi. Üzerindeki eski yaprakların bazıları çok sert ve cansız bir görünümdeler. ilk bir ay hiçbir gübreleme yapmadım, daha sonra 2 haftada bir 15-15-15 gübre takviyesi yaptım.
Acaba eski yaprakların temizlenmesi enazından çok cansız olanların canlandırıcı bir etki yapar mı

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-05-10 19.30.07.jpg (73.2 KB, 205 views)
Eski 10-05-2013, 22:53   #19
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın İocaktan,

Ağacınız strese girmiş durumda. Kökler etkilenmiş olabilir. Normalde stresliyken yapraksızlaştırmak iyi değil ama sizdeki yapraklar da pek görev yapmıyor gibi görünüyor. Çok kuru olanları alsanız bir zararı olmaz. Zannediyorum aşırı sudan kökleri etkilenmiş. Saksı altlığının içine çakıl taşı doldurup saksının su ile direk temasını kesmenizi tavsiye ederim.
Kökler alttan devamlı ıslk olunca çürüyebilir. İnşallah fazla etkilenmemiştir.

Sakaki beğendi.
Eski 10-05-2013, 23:27   #20
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Sayın sağol,
Yaprakların özellikle gövdeye yakına olanları kuru, elimle dokunduğumda zaten kendiğinden dökülüyorlar daha uçlardakiler biraz daha canlı. Ancak normal bu kadar su olmuyor alttaki tabakta. Sulamayı yeni yapmıştım ve fazla suların tabağa çıkanları onlar. Ama tabi yine sulamayla ilgili problem de olabilir.

Eski 12-05-2013, 22:51   #21
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Ağacı sökerken köklerle birlikte kendi toprağından da alıp koymuştum saksıya. Başka bir fidanın toprağına da eklemiştim bu topraktan. Kırmızı renkli bir toprak. Kuruduğu zaman taş bigi oluyor ama alt kısımlar çok zor kuruyor. Diğer fidanım hayata veda edince saksıdan çıkardım. Çok fazla sulamadığım halde köklerinin çürümüş olduğunu gördüm. Acaba bu zeytinde de aynı sorun olabilir mi topraktan dolayı.

Eski 13-05-2013, 00:27   #22
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn iocaktan,

Bonsaide toprak inanın bana çok ama çok önemli bir konu, hatta kendi görüşüm o ki birinci önemli konu bu!!!

Kendi adıma toprak konusunu, değişik türler için ben hala deneysel denemelerle deniyorum ve deneyimliyorum dersem inanın yanlış olmaz!

Şu ana kadar öğrendiğim birinci kural: asla ama asla, rasgele bir yerden alınmış, içeriğini bilmediğin bahçe/tarla toprağı kullanma! Mümkünse hiç kullanma...!

Şimdi eminim bana "o zaman ne kullanacağız" diye soracaksın
Bu sorunun da tam net yanıtı yok aslında, her bonsaicinin kendi reçetesi olduğuna şahit oldum bu konuda, ANCAK bazı kıstaslar değişmiyor: İyi bir toprak karışımında:

- Sulamanın ardından kısa bir süre sonra suyun alttan çıktığı gözlemlenebilmeli,
- Sulamadan kısa bir süre sonra fazla suyun tamamı saksıyı terk edebilmeli,
- Saksının dibindeki nem ile yüzeyin hemen altındaki nem arasında büyük fark olmamalı,
- pH değeri, beslediğiniz türe uygun olmalı,
- Bilmediğiniz bir yerden/kaynaktan alınmamış olmalı; içeriğine tam olarak hakim olmalısınız,
- Nemi ne uzun süre ne de kısa süre tutma özelliği olmalı; yetiştirdiğiniz bitki için ve sulama rejiminize/olanaklarınıza uygun nem tutma süresine sahip olmalı!
- Mümkünse steril olmayan hayvan gübresi/organik içermemeli, vs.

Ben ideal karışıma çok yaklaştım ama hala tam oturtamadım dürüst konuşmak gerekirse, sanırım deneyimle sabitlenmesi gereken bir konu, zira bölge, iklim, tür, saksı yapısı, sulama suyunuzun kalitesi, gibi bir çok etkene göre reçete değişiyor

Kolay gelsin.

sagol ve iocaktan beğendi.
Eski 13-05-2013, 08:59   #23
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın iocaktan,

Sayın Sakaki konuyu çok iyi özetlemiş. Toprak hatasını başlangıçta yapmayanımız yoktur zannediyorum o nedenle canınızı sıkmayın. Hepimiz bahçe toprağı nedeniyle bazı adaylarımızı kuruttuk. Ben kesinlikle bahçe toprağı kullanmıyorum, ilk saksılarımda az miktarda varsa da onları da ilk saksı değişiminde yok ediyorum(iğne yapraklılarda toprağın bir kısmını tutmak gerektiğinden tamamen kurtulmak 3 saksı değişiminde ancak olur).
Yaprak dökenlerin çoğunda topraktan kurtulmak için mümkün olduğunca ilk saksı değişiminde kökleri yıkıyorum.
İstanbul daha serin olduğundan bizim karışımlarda kum oranı daha fazla ama ege ve akdenizde deneyimlerinizle torf oranını da ayarlamanız lazım.
O an elimde eksik olanları koymasamda genelde dere kumu, ponza taşı, torf(su tutucu olarak), hiç torf kullanmadığım saksılarda torf yerine ponza taşı ve dolomite(şeffaf olmayan beyaz kedi kumu), bulabilirsem yanardağ curufu, varsa talaş, varsa odun külü, odun kömürü parçaları yani daha açık bir ifadeyle İstanbulda en az %75 inorganik malzeme kullanıyorum.
Bu oranlar biraz da deneyimle yıldan yıla değişiyor. Akdeniz için %50 torf %50 yıkanmış dişli dere kumu ile başlamak fena olmaz zannediyorum.
Biraz da ağaç türüne göre değişiyor çamlarda inorganik oranı daha da artırılıp daha bol sulayıp %100 inorganik kullanmak daha iyi olabilir, bazı ağaçlarda ise torf oranını artırmak gerekebiliyor.
Topraktaki inorganik miktarı artıp toprak geçirgenleştikçe gübrelemeyi bilerek veya bilmeyerek fazla yapsanızda bol suluyorsanız ağaca zararı olmayabiliyor.

Sakaki ve iocaktan beğendi.
Eski 13-05-2013, 20:51   #24
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Dediklerinizde çok haklısınız, ağacı sökerken bahçe sahibi arkadaşımın önerisi üzerine kendi yetiştiği toprak olduğu için özellikle kullanmıştım. Tabi doğada su bir şekilde aşağılara süzülüyor zamanla ama saksının içinde durum biraz daha farklı oluyor. Deneye yanıla uygun karışımı bulacağım elbet.
Dere kumu bulmak biraz zor oluyor. Onun yerine elenmiş inşaat kumu aynı işi görür mü? Forumda bir yerde dere kumu olacak, inşaat kumu olmayacak diyordu ama.

Eski 13-05-2013, 20:59   #25
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın iocaktan,

Yasak da olsa da inşaatlık kumlar genelde deniz kumu ve yıkasanızda tuzdan arındırmak zor. Nalburlara ve kum satanlara sorarsanız dere kumu da bulunabiliyor ama epeyce dolaşmak gerekebiliyor. Akvaryumcularda var ama pahalı.

İyi çallışmalar dilerim...

Alıntı:
Dediklerinizde çok haklısınız, ağacı sökerken bahçe sahibi arkadaşımın önerisi üzerine kendi yetiştiği toprak olduğu için özellikle kullanmıştım. Tabi doğada su bir şekilde aşağılara süzülüyor zamanla ama saksının içinde durum biraz daha farklı oluyor. Deneye yanıla uygun karışımı bulacağım elbet.
Dere kumu bulmak biraz zor oluyor. Onun yerine elenmiş inşaat kumu aynı işi görür mü? Forumda bir yerde dere kumu olacak, inşaat kumu olmayacak diyordu ama.

Eski 13-05-2013, 22:47   #26
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Sn iocaktan,

Ağacın yetiştiği ortamdaki toprak yanıltıcı olabiliyor. Toprak katmanı normalde 0,5 ile 0,75 metre arası kalınlığa sahip bir ortam ve ağaçların çoğunun saçak kökleri aslında büyük ölçüde bu katmanın çok daha aşağısındaki süzek ortamda yayılmış durumda.

Dolayısıyla örnek olarak üst katmanı değil de daha çok alt katmanı örnek almak lazım ağacı anlayabilmemiz için.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024