agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Bonsai Maratonu 2013-2016
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2013, 23:18   #1
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
eehbee / Japon Akçaağacı

Sonunda cesaret edip bir yükleme yapmaya karar verdim, haydi hayırlısı. İnşallah kabul görür.

İlk adayım: Acer Palmatum (En azından fidanlıktaki arkadaş öyle diye sattı =)
Güdük boyu: 40cm
Gövde Çapı: Dipte 6.5cm , ortalar ve uç 4.5cm
Düşünülen Model : Formal Upright

Diğer Aday adaylarımı da burada paylaşarak olup olmayacakları ile ilgili fikir almak isterim.

İkinci adayım: Altuni Mazı
Şu anki boyu: 50cm
Gövde Çapı: 2.5cm

Üçüncü adayım: Mavi Servi
Şu anki boyu: 80cm
Gövde Çapı: 2.3cm

Bir de her ihtimale karşı 2. ve 3. adaylar seçilmezse diye yedek adayım var.

Yedek adayım: Japon Ayvası
Şu anki boyu:14cm
Gövde çapı: 1.3cm

Diğer adaylar hakkında yorumlarınızı aldıktan sonra budama yapıp yapmayacağıma karar vereceğim. Eğer bekle 1-2 yıl derseniz bekleteceğim. Yoksa onları da güdükleştirip başlıklarını açacağım. Şimdiden teşekkürler.

eehbee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 07:10   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Hayırlı olsun sayın eehbee , adayınız güzel.

eehbee beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 07:32   #3
Ağaç Dostu

Diğer adaylarınızı bana sorarsanız sadece kendi fikrim beklesinler derim.

Size ne kadar yakın bilemiyorum ama burada

STANBUL ZEL DARES BEYKOZ FDANLII

güzel adaylar bulma ihtimaliniz var.

Eski 28-02-2013, 08:18   #4
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Diğer adaylarınızı bana sorarsanız sadece kendi fikrim beklesinler derim.

Size ne kadar yakın bilemiyorum ama burada

STANBUL ZEL DARES BEYKOZ FDANLII

güzel adaylar bulma ihtimaliniz var.
Mavi servi hariç hepsini oradan aldım zaten =)

Bu arada orası da İBB ye devredileceği için çeşit konusunda biraz sıkıntı var sanırım. Sekoya internet sitesinde var görünmesine rağmen ellerinde yokmuş.

Eski 28-02-2013, 08:24   #5
Ağaç Dostu

Diğer seçeneklerden gövdesi gelişmiş adaylar ( sığla , erguvan gibi )olabilir.Fiyatlar dışarıya göre uygun heralde telefonla görüşmüştük fırsat bulamadık gitmeye.

Eski 28-02-2013, 08:30   #6
Ağaç Dostu

Bu arada devredilmesi üzücü bir durum, epey kapsamlı çalışan bir yermiş. Yerinde 3-5 seneye binalar görmemenizi dilerim..

HakanG beğendi.
Eski 28-02-2013, 08:37   #7
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Evet gayet uygun bence de. Akçaağacı (2 metre) 35tl ye aldım. Dışarıda 350 tl istemişlerdi. Bitmeden uğranması gerek bence.

Eski 28-02-2013, 08:57   #8
Ağaç Dostu

Kesinlikle yakın olana arkadaşlar özellikle kaçırmasınlar, 30-40 lira dedikleri fidanlar burda sizin dediğiniz fiyat veya daha fazlası.

Eski 28-02-2013, 10:19   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn eehbee,

Maraton için değil ama bonsai potansiyeli açısından konuşmak gerekirse, bana göre sadece acer ağacınız şu anda üzerinde çalışılabilir durumda (ama biraz boyu uzun).

Diğerlerinin üzerinde çalışmaya başlamadan önce bir müddet daha gelişmesini beklemeniz gerekecek ki bu durumda bunlar maratona girse bile 2 sene içinde gözle görülür bir fark yaratmanız biraz zor.

Bence en azından, gövdesini geliştirmekle vakit kaybetmeyeceğiniz 1-2 aday daha bakın.

Diğerlerinden bonsai olmaz demiyorum yanlış anlamayın ama onların geçirmesi gereken biraz daha uzun bir süre var önlerinde.

Saygılarımla

gilan ve eehbee beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 10:41   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn.eehbee. ağaçlarınızdan sadece 6,5 cm lik çap kalınlığına sahip Japon Akçaağacınız bonsai potansiyeline sahip. (güzel bir shohin olabilir.) ama onunda boyu çok uzun. ağacınızı vakit kaybetmeden 20cm gibi bir seyiden kesin. hem daha aşağılardan yeni sürgünler elde edeceksiniz (şu haliyle yeni çıkacak sürgünler ağacın üst kısımlarında daha yoğunlaşacak aşağılardan dal ve sürgün vermeyecektır.) hemde bonsai oranları açısından ideal bir forma girecektir.

eehbee beğendi.

Düzenleyen badrobot : 10-05-2015 saat 12:13
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2013, 11:04   #11
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn eehbee,

Maraton için değil ama bonsai potansiyeli açısından konuşmak gerekirse, bana göre sadece acer ağacınız şu anda üzerinde çalışılabilir durumda (ama biraz boyu uzun).

Diğerlerinin üzerinde çalışmaya başlamadan önce bir müddet daha gelişmesini beklemeniz gerekecek ki bu durumda bunlar maratona girse bile 2 sene içinde gözle görülür bir fark yaratmanız biraz zor.

Bence en azından, gövdesini geliştirmekle vakit kaybetmeyeceğiniz 1-2 aday daha bakın.

Diğerlerinden bonsai olmaz demiyorum yanlış anlamayın ama onların geçirmesi gereken biraz daha uzun bir süre var önlerinde.

Saygılarımla
Tamam tavsiyenize uyarak bu akşam 15 cm daha kısaltacağım ilk adayımı. Diğerlerini de balkon bahçemde gelişme için bekleteceğim.

Sadece japon ayvası ile ilgili güzel düşüncelerim var aslında. Fazlalık dalı gövde gelişimi için bırakıp gerekli sürgünler gelişince 15cm lik minyatür bir bonsai yapmayı düşünüyorum.

Bir de macun uygulamam uygun mudur? Kestiğim yere bu şekilde mi sürmeliyim? Görüntü beni biraz rahatsız ediyor. Başka şekli var mıdır bu işin veya daha az yapış yapış olanı?

Eski 28-02-2013, 11:17   #12
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn.eehbee. aşı macununuz renginden dolayı görselliği çok kötü bozuyor. tavsiye ettiğim aşı macunu şeffaf aşı macunudur.
ZiraiShop.Com - Zirai Ürünlerin Türkiyedeki En Uygun Adresi, oleomac, stihl, husqvarna, dolmar, makita, taral, secho - ARBOKOL İTAL AŞI MACUNU 250GR - AŞI MACUNU -

eehbee beğendi.
Eski 28-02-2013, 11:32   #13
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
sn.eehbee. aşı macununuz renginden dolayı görselliği çok kötü bozuyor. tavsiye ettiğim aşı macunu şeffaf aşı macunudur.
ZiraiShop.Com - Zirai Ürünlerin Türkiyedeki En Uygun Adresi, oleomac, stihl, husqvarna, dolmar, makita, taral, secho - ARBOKOL İTAL AŞI MACUNU 250GR - AŞI MACUNU -
Bilgi için teşekkürler. Ben şu anda Eminönüne yakınım. Burada ziraatçilere bir sorayım benzer birşey varsa buradan alıp hemen bu akşam uygularım. Yoksa bu siteden sipariş veririm.

Yalnız ben sürekli beyaz sıvı şekilde, fırça ile uygulanan bir macun (sıvı) görüyorum usta bonsaicilerin uyguladığı. Bunun bir farkı var mıdır acaba?

Eski 28-02-2013, 11:33   #14
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn eehbee. o gördüğünüz kireç-sülfür (lime-sulfur) karışımıdır. amacı biraz farklıdır. fakat bu macunda fırçayla sürülüyor. bu macunu almanızda ısrar ediyorum. uygulama yapmaya başladığınızda neden olduğunu anlayacaksınız.

Sakaki beğendi.
Eski 28-02-2013, 14:32   #15
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Alıntı:
sn eehbee. o gördüğünüz kireç-sülfür (lime-sulfur) karışımıdır. amacı biraz farklıdır. fakat bu macunda fırçayla sürülüyor. bu macunu almanızda ısrar ediyorum. uygulama yapmaya başladığınızda neden olduğunu anlayacaksınız.
Az önce sipariş verdim bugün kargoya yetiştireceklerini söylediler. Eminönünün altını üstüne getirdim bulamadım ama boşuna olmadı çabalarım. Ne zamandır arayıp bulamadığım Yaban mersini'ni buldum. Bonsai olacak ebatlarda değil ama gelecek vaadeden bir şekli var. Balkonda yer kalmadı başka aday almayı pek düşünmüyorum artık. Şimdilik sadece Akçaağaç ile devam ederiz.

Bu arada bu kireç sülfür ne için kullanılıyor merak ettim. Biraz açıklayan olursa sevinirim.

Eski 28-02-2013, 17:54   #16
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eehbee Mesajı Göster
Az önce sipariş verdim bugün kargoya yetiştireceklerini söylediler. Eminönünün altını üstüne getirdim bulamadım ama boşuna olmadı çabalarım. Ne zamandır arayıp bulamadığım Yaban mersini'ni buldum. Bonsai olacak ebatlarda değil ama gelecek vaadeden bir şekli var. Balkonda yer kalmadı başka aday almayı pek düşünmüyorum artık. Şimdilik sadece Akçaağaç ile devam ederiz.

Bu arada bu kireç sülfür ne için kullanılıyor merak ettim. Biraz açıklayan olursa sevinirim.
Sn eehbee,

Lime-sülfür dediğimiz sıvı, ağaçlarda oyma, kabuk soyma (jin-shari) gibi işlemler yapıldıktan sonra açıkta kalan çıplak dokunun herhangi bir mantar veya enfeksiyon kapmaması için koruma amaçlı olarak sürülüyor ve bunun yanı sıra ayrıca hoş bir ölü-doku görüntüsü sağlamamızda verdiği renk bakımından da yardımcı oluyor. Hatta kullanırken içine çok az miktarda siyah mürekkep damlatılarak da kullanılabiliyor.

Başarılar.

eehbee beğendi.
Eski 28-02-2013, 19:58   #17
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

ağacı korumanın yanısıra bir nevi ağacı boyamakta diyebiliriz. oyma işlemleriyle yapılan yapay kovukların içini, karışıma siyah çini mürekkebi de katarak boyayabileceğiniz gibi beyaz kuru dal efekti yaratmak içinde kullanılabilinir.

eehbee beğendi.
Eski 01-03-2013, 18:29   #18
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın ehbee,

Adayınız hayırlı olsun. Beykozun tam karşısındayım ama buradan ulaşım zor olduğundan Beykoz fidanlığına hiç gitmedim. Belediyeye devrinden önce ben de fırsat bulursam uğrayacağım. Arazinin bir bölümü Türk Alman üniversitesine devredilecekmiş diye duydum.

Çobançeşme fidanlığının da çoğu İBBye devredilmiş.

İyi çalışmalar dilerim

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 00:37   #19
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın ehbee,

Adayınız hayırlı olsun. Beykozun tam karşısındayım ama buradan ulaşım zor olduğundan Beykoz fidanlığına hiç gitmedim. Belediyeye devrinden önce ben de fırsat bulursam uğrayacağım. Arazinin bir bölümü Türk Alman üniversitesine devredilecekmiş diye duydum.

Çobançeşme fidanlığının da çoğu İBBye devredilmiş.

İyi çalışmalar dilerim
Ben bu sabah yurt dışına çıkıyorum, dönüşte ilk fırsatta tekrar gitmeyi düşünüyorum. Ulaşım sıkıntısı var ise ben giderken buradan haber veririm siz de müsaitseniz benim araçla birlikte geçebiliriz.

Eski 02-03-2013, 08:22   #20
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Teklifinize teşekkürler. Bu hafta vakit bulursam birşey almasamda bir tur atmayı planlıyorum.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:
Ben bu sabah yurt dışına çıkıyorum, dönüşte ilk fırsatta tekrar gitmeyi düşünüyorum. Ulaşım sıkıntısı var ise ben giderken buradan haber veririm siz de müsaitseniz benim araçla birlikte geçebiliriz.

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 23:15   #21
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Alıntı:
Evet sonunda evime döndüm ve ilk işim ağacımı budamak oldu. Bu da yeni hali. Teşekkürler önerileriniz için yeni macun ile de daha bi güzel göründü.

Bu arada filizlerin daha hızlı patlaması için yapabileceğimiz birşey var mıdır?

Sakaki, badrobot ve i_durak beğendi.
Eski 07-05-2013, 18:38   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
bu ağacın acer palmatum olduğunu sanmıyorum ama umarım acerdir

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 20:49   #23
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaicimali Mesajı Göster
bu ağacın acer palmatum olduğunu sanmıyorum ama umarım acerdir
Uzun bekleme döneminden sonra ağacım yaprak açtı. Yapraklardan tanıyabilirsiniz belki. Bana acer palmatum gibi geldi. İşte ağacımın güncel hali ve balkon bahçemin durumu:

Eski 26-05-2013, 21:21   #24
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
merhaba,
ağacınız acer kesin ama palmatum değil bence,
Acer circinatum yaprağı gibi geldi bana, bunun da hangi alt türüdür derseniz çok zor bir iş bulmak
acer forumlarında kaybolursunuz

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2013, 21:49   #25
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Ben de kızıl yaprakları görünce heveslendim. Neyse yaprakları biraz daha büyüsün bakarız.

Eski 26-05-2013, 22:14   #26
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

niye hevesiniz kırılsın ki, bu da bir acer sonuçta, sadece yaprak formu değişik. Yapraklar tam açılmadığı için kesin bişey söylemek zor ama asma yaprağına mı benziyor ?

Alıntı:
Ben de kızıl yaprakları görünce heveslendim. Neyse yaprakları biraz daha büyüsün bakarız.

Eski 26-05-2013, 23:23   #27
Ağaçsever

eehbee's Avatar

Yaprağı bu şekilde ama daha çok küçük olduğu için birşey söylemek zor:

HakanG ve yeşilkolik beğendi.
Eski 27-05-2013, 11:16   #28
Ağaç Dostu

alibaba's Avatar

Hocam bu acer rubrum
3 loblu imiş yaprağınız. çok güzel ağaç, palmatum dan daha aşağı kalır tarafı yok hiç.. çok güzel mevsimsel yaprak renkleri var.

Eski 27-05-2013, 12:22   #29
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster
Hocam bu acer rubrum
3 loblu imiş yaprağınız. çok güzel ağaç, palmatum dan daha aşağı kalır tarafı yok hiç.. çok güzel mevsimsel yaprak renkleri var.
Sanmam
Bana akçaağaç olmama ihtimali bile var gibi geliyor doğrusu. Bekleyelim görelim en iyisi

Eski 27-05-2013, 15:09   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
ağacınız palmatum türü değil ama acer rubrum olabilir beklemek gerekir

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024