agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları > Bonsai Maratonu 2013-2016
(https)

Beğeni Düzeni45Beğeniler
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen badrobot
  • 6 Gönderen nicholai hel
  • 5 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen bonsade
  • 2 Gönderen nicholai hel
  • 3 Gönderen nicholai hel
  • 5 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2013, 21:06   #1
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
nicholai hel / Delice Zeytin

Boy: 30 cm
Gövde çapı: 4.5 cm
Nebari çapı: 18 cm

delice 2 - ilk.jpg

Bu ağacı fidanlıkta görür görmez aklıma arşivimdeki şu çalışma geldi.

selale.jpg

Elbette tıpkısı değil, çağrışım yaptı sadece. Hemen o aşı yapılmış bölgede üçgen bir yapı geldi gözümün önüne.

Poşedinden çıkarıp güzel bir karışım hazırlayıp geniş bir saksıya aldım.
Karışım %35 torf, %35 ince dere kumu, %20 bahçe toprağı, %10 perlit gibi oldu.

delice 2 - saksıda.jpg

Aşılanmış dalı kesip kalıntılarını kazıyıp o bölgeden kendisinin vereceği sürgünleri beklemeyi planlıyorum. Yukarıdaki örnekteki gibi bir üçgen oluşturmayı deneyebilirim.

İleride belki ağacı örnekteki gibi yatırarak yarı şelale formu yakalayabilirim.

Bu bir seçenek, ikincisi ise şu;

delice 2 - nebari.jpg

Ağaç eğer bu açıdan bakılırsa en geniş nebari ölçüsünü veriyor, fotoğrafta belli olmuyor ama 25 cm genişliğinde, ortası biraz kovuk gibi girintili bir nebari var bu açıda. Saksı çevresi boyunca gördüğünüz 2-3 cm.lik koyu renkli toprağın içinde kalan bölge tamamen ağacın nebarisini oluşturuyor. Üzerindeki toprak ve kurumuş kök kalıntıları temizlenirse şu ankinin aksine estetik bir görüntü çıkacaktır. Biraz daha kazarsam çapı daha bile genişleyebilir çünkü aslında saksıya zor sığmıştı.

Fakat bu açıda da yere paralel tepe dalı, izleyene dik gelerek estetiği bozuyor. Aşılanmış iki dalı yokedip o bölgeden yeni çıkacak kendi sürgünleriyle bir yapı oluştursam da hoş bir görüntü olmayacak.

Bu açı ancak şu şekilde kullanılabilir sanırım,

delice 2 - dik tarz.jpg

Bu şekilde budanıp yeni gelecek yan dallanmalarla dik tarzda bir çalışma olur.

Ama diğer taraftan bakınca da böyle şekil vermek, üst tarafta sık rastlanmayan o farklı yapıyı heba etmek olacak.

Anlayacağınız, yine ikilem.

Görüşleriniz ne yönde olur acaba?

Sakaki beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 22:51   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn nicholai hel,

Çok hoş bir aday ve kesinlikle verdiğiniz örneğe göre gidin, gerçekten çok orijinal bir çalışma çıkabilir ortaya.

Siz pek benzemiyor demişsiniz ama bence verdiğiniz örneğe çok büyük ölçüde benzer bir gövdeye sahip adayınız!

Ancak aşıyı illa kesmeniz gerekmiyor, hatta aşılı dalı çalışarak neredeyse %99 verdiğiniz örneğin aynısını çıkarabilirsiniz. Demem o ki bu deliceyi kesinlikle verdiğiniz örnekteki pozisyonda eğitin ve aşılı dalı da kullanın!

nicholai hel beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 23:16   #3
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Teşekkürler Sn. Sakaki,

Evet sanırım böyle bir aday yakalamışken onu dik tarza çevirmek, üstteki sıradışı yapıyı heba etmek olacak.

Yalnız aşılı dal konusunda kararsızım. Çünkü yapılan aşı domat zeytin. Bu türün meyvesi de iri oluyor (şu çekirdeği çıkarılıp içine biber konup dolma yapılan zeytin) yaprakları da aynı şekilde çok uzun ve iri.

Aslında kalın dalı uçurup ince dalı telleyip çevirerek çalışmaya başlanabilir. Ama işte bu tür konusunda şüpheliyim. Yaprak boğumları arası da gördüğüm kadarıyla geniş bir tür.

Belki biraz riske girip aşıyı sökmek, kendi vereceği sürgünleri beklemek ilerisi için daha sağlıklı bir seçim olabilir.

Hatta şimdi aklıma geldi, belki elimdeki diğer delicelerimin birinin üzerinde uygun bir sürgün yetiştirip, sonra eş zamanlı olarak bundaki aşıyı söküp yerine o sürgünü aşılayıp macunlayabilirim. Belki böylece o bölgeden devam etmeyi de garantilemiş olurum. Aşının tutmasına bakar.

Ne dersiniz?

seccomann01 beğendi.
Eski 13-05-2013, 23:27   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Teşekkürler Sn. Sakaki,

Evet sanırım böyle bir aday yakalamışken onu dik tarza çevirmek, üstteki sıradışı yapıyı heba etmek olacak.
Kesinlikle!

Alıntı:
Yalnız aşılı dal konusunda kararsızım. Çünkü yapılan aşı domat zeytin. Bu türün meyvesi de iri oluyor (şu çekirdeği çıkarılıp içine biber konup dolma yapılan zeytin) yaprakları da aynı şekilde çok uzun ve iri.

Aslında kalın dalı uçurup ince dalı telleyip çevirerek çalışmaya başlanabilir. Ama işte bu tür konusunda şüpheliyim. Yaprak boğumları arası da gördüğüm kadarıyla geniş bir tür.

Belki biraz riske girip aşıyı sökmek, kendi vereceği sürgünleri beklemek ilerisi için daha sağlıklı bir seçim olabilir.

Hatta şimdi aklıma geldi, belki elimdeki diğer delicelerimin birinin üzerinde uygun bir sürgün yetiştirip, sonra eş zamanlı olarak bundaki aşıyı söküp yerine o sürgünü aşılayıp macunlayabilirim. Belki böylece o bölgeden devam etmeyi de garantilemiş olurum. Aşının tutmasına bakar.

Ne dersiniz?
Biraz kafamı karıştırdınız
Şöyle söyleyim: Aşılanan ve bahsettiğiniz türü tanımıyorum, ancak delice olmayan zeytinlerle de yapılmış başarılı bonsai örnekleri var, yaprakları da bayağı küçülüyor yine de!

Ayrıca gövdeyi zaten her zaman elinizde kalacak bir sermaye gibi düşünün; denemekten zarar gelmez bence, hepimiz için de güzel bir deneyim olur. Aksi halde gelecek yeni sürgünlerden bir tanesinin o bölgeden çıkmama olasılığı da var, bunu da göz önünde bulundurun.

Yine de zevk ve karar sizin

Eski 14-05-2013, 00:04   #5
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Benim de kafam karıştı.

Dar bir üçgen içerisinde maksimum dallanma ve bol yaprak elde etmem gerekecek. Bunun için böyle iri bir varyete biraz zor olur gibime geliyor, ama elbette emin değilim, tamamen teorik.

Diğer tarafta dediğiniz gibi, gövdeye bir zararı yok sonuçta, denenebilir. Eğer olmazsa sadece zaman geçmiş olur. Aşıyı istediğim zaman sökebilir başa dönebilirim.

Sanırım aceleci olmadan biraz üzerinde düşünmek gerek.

Bu arada belki zaten kullanamayacağım kalın dalı uygun şekilde kesip, ucunu macunlayıp geriden kendi üzerinden sürgün vermesini bekleyebilirim. Taze sürgünleri nasıl vereceği konusunda da tecrübe olur. Aynı zamanda daha ince olan dalı da yavaş yavaş eğme eğitimine başlayabilirim. Sonuçta ya eğilecek, ya o da gidecek. Şimdi sadece eğilir, ileride vazgeçersem gitmesi kolay.

Hatta eğer olmazsa onu da geride birkaç cm bırakarak budayıp geriden sürgünler vermesini sağlayabilirim.

Domat zeytinden bonsai olur mu olmaz mı, hep birlikte görmüş oluruz.

Sakaki ve sagol beğendi.
Eski 14-05-2013, 08:15   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın NikoleiHel,

Çok güzel bir aday, şahane bir bonsai olur. Bence de kalın dalı kesip, inceyle çalışmaya başlamanız akla yatkın. Zamanla üstten sürgün gelirse deliceye dönebilirsiniz. Geçen yıl zeytin aşılanmış bir delicemde kalın dalı eğip bükük şekillendirmeye çalıştım, biraz fazla zorlamış olacağım ki, o dal kurudu ama sonra biraz daha aşağılardan delice sürgünleri patladı.

İyi çalışmalar dilerim...

nicholai hel beğendi.

Düzenleyen sagol : 15-05-2013 saat 11:20
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 08:52   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.nicholai hel.
Yaprak yapıları farklı türlerin aşılanmışından yapılmış bonsailerde hep problem oluyor. Enerji dengelemesinde, farklı sürgünlerle çalışmada vb. Aynen sizin ağacınız gibi.
(Ağacınızın aşısı sanırım işaretlediğim yerde.)
Benim düşüncem; aşılanmış domat zeytin dalını sökün. Safkan delice bedenle örneğini verdiğiniz çalışmaya yönelin. Hatta bu işlemi eğer karar verirseniz zaman kaybetmeden hemen bugün yapabilirsiniz. Delicenin uç noktalarında oyma ve yakma işlemlerini yapmaya (elbetteki zamanı geldiğinde, mevsiminde) çok müsait bir yapısı var. Çok güzel, farklı bir çalışma yapacağınız kanaatindeyim.
Başarılar dilerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg delice%202%20-%20saks%C4%B1da[1].jpg (56.9 KB, 585 views)
nicholai hel beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 10:14   #8
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. sagol ve Sn. badrobot,
İkinize de ilginiz ve değerli önerileriniz için teşekkür ederim. İnşallah sizlerden de bu şekilde gelecek destek ve sunduğunuz farklı bakış açılarıyla güzel bir ağaca doğru ilerleyeceğiz bu çalışmada.

Evet ağaç enteresan. Doğadan böyle bir ağaç seçip bir de gidip eğik kısmın alt tarafına aşı yapmaları da bir o kadar enteresan.

Aşı yapılan yer, aslında örnekteki çalışma için belki de en uygun yer. Yalnız aşılanmış tür konusunda şüphelerim sürüyor. İri bir varyete olması beni düşündürüyor. Aslında aynı bölgeden 2-3 delice sürgünü çıkmış olsa büyük bir gönül ferahlığıyla çalışmaya başlayacağım. Delicenin kendi sürgünleriyle o üçgen yapıyı oluşturabileceğime inanıyorum.

Ama sanırım şu an için en uygunu, hemfikir olduğumuz kalın dalı dibine yakın bir noktadan kesip ince dalı da şimdilik eğmek. İnce dal zaten kısa, ilk fotoğrafta neredeyse tamamı görünmüş. O kalın dal ise 2 mt.den fazla uzunluktaydı, üst kısmını biraz kısaltmıştım. Ağaç bu baskın dalını (hatta neredeyse tek dalını) kaybedince belki bu aşı bölgesine yakın bir yerlerden kendi sürgünlerini de verebilir. Bu gerçekten harika olur, ama olmazsa da budamanın gerisinde bırakacağım birkaç cmlik bölümden kuvvetle muhtemel yine domat sürgünleri verecektir, onlarla bir çalışmayı denerim.

Eğer kendi sürgünlerini vermezse ve aşılı zeytin sürgünleriyle de güzel bir çalışma çıkmazsa, son çare aşılı dalı tamamen söküp aynı yere birkaç delice sürgünü aşılamak olur.

Eğer yorumlarınız, farklı fikirleriniz olursa, yine esirgemezseniz sevinirim.

Hepinize iyi çalışmalar, sağlıklı ağaçlar diliyorum.

sagol beğendi.
Eski 26-06-2013, 23:07   #9
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

26 Haziran 2013 güncellemesi.

delice 2 26.06.jpg

Geçen sürede nebari üzerinden sürgünler verdi.

ters açıdan görüntüsü

delice 2 26.06 - arka.jpg

Ve beklenen sürgünler geliyor. Dört taneler.

delice 2 26.06 - sürgün.jpg

Nebari üzerinden gelen ve aşının dibinden gelip ağacın ana formunu oluşturacak sürgünlere güvenerek aşı kısmının kalanınıda budadım.
Bundan sonra o dört sürgünü daha hızlı geliştirecektir. Bir süre sonra nebari üzerindeki tüm sürgünleri temizleyerek bu uç kısımdaki sürgünlerle şekil verme çalışmalarına başlayacağım.

delice 2 26.06 - budama sonrası.jpg

Umarım domat zeytin yapısı istediğim forma ulaşmama engel olmaz.

Eski 09-09-2013, 11:06   #10
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Son güncellemenin üzerinden 2 ayı geçmiş.

O güncellemeden hemen sonraki günlerde talihsiz bir durum oldu, nasıl olduğunu anlayamadığım şekilde o dört minik sürgünden ikisi kırılıp koptular.
Bu ağacın olduğu rafa pek çıkmaz ama yine de kedimizin işi olabilir. Eşim veya eve gelen başka biri de yanlışlıkla yapmış olabilir ama aslında benim hatam. Ağacın o ucunu arkaya, diğer ağaçların arasına doğru konumlandırsam böyle bir kaza yaşanmazdı.

Kalan iki sürgünle yola devam ettim mecburen. Tam alttan çıkan sürgün önemliydi, malesef gidenlerden biri oydu.

Aksilikler bununla bitmedi, yandan çıkıp yukarı doğru uzama eğiliminde olan bu iki sürgünü telleyip aşağı eğerken iki kez kırdım. Ardından yapıştırarak iyileşmeye bıraktım. Bu da tabii zaman kaybı yaşattı.

Ama biraz sancılı da olsa hedefime doğru önemli bir aşamayı atlatmış durumdayım. Bundan sonrası daha kolay olacak.

Dün akşam ağacı üçüncü kez telledim. Güncel görüntü bu şekilde.

delice 2 09.09.jpg

Yalnız ileride ağacı ne kadar yatırabileceğim konusunda kararsızım.
Yukarıda verdiğim hedef görsel kadar yatırmam durumunda sanırım eldeki nebari hoş bir görüntü vermeyecek. Çünkü orta kısmında doğal bir kovuk oluşmuş durumda ve altı boş. Aslında şu anki toprak seviyesinin altında ne var, tam da bilemiyorum. Sanırım bahar başında ağacı alıştırma saksısına alırken tamamen topraksızlaştırıp durumu değerlendirmem ve ona göre yatırmam gerekecek.

Şu anki tahminim aşağı yukarı bu kadar yatırabileceğim yönünde.

delice 2 09.09 yatık.jpg

Ya da farklı bir uygulamaya gidip özel yapım bir saksı ayarlayacağım. Hatta belki de uygun bir taşı saksı olarak kullanıp ağacı yatay, sanki dağ yamacından sarkarak büyümüş gibi eğimli bir şekilde dikeceğim.

Şu tarz bir saksı olabilir belki.

ER108. (Large).jpg

Bakalım. Zaman gösterecek...

Eski 09-09-2013, 11:41   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Konu delice olunca umutsuzluğa kapılmaya gerek yok, canınızı sıkmayın derim
İlerleyen senelerde illa ki yeni alternatifler sunacaktır.

Resimlere bakınca ilk önce literati olarak da değerlendirilebilir diye aklımdan geçmiyor değil ancak nebariyi yatırmak istediğiniz açıya/konuma göre dremelle oyarak şekillendirmek ve adapte etmek mümkün olabilir, ancak yine de şu anki nebariye kıymak için çok cesur olmak gerekiyor

Bir tek eleştirim olacak kusura bakmazsanız: kullandığınız tel dallara göre çok kalın gibi. Belki dalı eğmek zor olduğu için kalın tel tercih ettiniz ama daha ince bir tel ile iki kez sarım yapsaydınız belki eğme esnasında dallar kırılmazdı

Başarılarınızın devamını dilerim.

Eski 09-09-2013, 12:33   #12
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Teşekkürler Sn. Sakaki.

Evet tür delice olduğundan aslında dert etmemek lazım. Zaten aslında eldeki iki sürgün bile yeterli, henüz hiç uç alımı yapmadığım halde yan dallanmaları oldukça iyi, kısa sürede dolduracaktır boşlukları.

Tellerken bu ağaçta plastik kaplı 1 mm bakır tel kullandım. Bildiğimiz elektrik kablosu yani.
Bu teli kullanmamın sebebi hem dışının plastik kaplı olmasından dolayı nispeten bir yumuşaklığı olması, hem de kalın bir yüzey sağladığı için bu mevsimde, ağaç hızla gelişip kalınlaşırken ince tele göre dalları daha zor/geç kesmesi.

Aslında içinden geçen 1 mm bakır tel dalları anca eğip orada tutabilecek güçte.

Dalları eğip aşağı doğru konumlandırırken gövdeye birleşim yerlerinden kırmıştım. Neyseki sağlıklı şekilde onarıldılar.

Sakaki beğendi.
Eski 09-06-2014, 17:41   #13
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sürgünlerin serbest büyümesine izin verince birkaç çift küçük boyutlu yapraktan sonra hemen domat zeytin genleri kendini göstermeye başlıyor

delice 2 - 08.06.014 - önce.jpg

Bir kez daha gerekli bölümlerde geri budama yaptım. Ayrıca fazla büyük yapraklarda kısmi bir yapraksızlaştırma uyguladım. Gerideki sürgünler çekinik kaldı, onları biraz aktive edip bu öbeği sıklaştırmak lazım. Gelişmesi gereken yeni sürgünlerde yaprakları şimdilik bıraktım.

delice 2 - 08.06.014 - sonra.jpg

Bir süredir telleyip aşağı doğru eğdiğim geriden gelen bir sürgün var, ona sadece yön vererek serbest gelişimine izin vermeyi planlıyorum. Mevcut öbeğin altında bir benzerini daha, o dal yeterince kalınlaştıktan sonra geri budamayla gelecek yeni sürgünleri kullanarak oluşturmayı deneyeceğim. Arası hafif açık, iki katlı bir yapı olacak.

delice 2 - 08.06.014 - sürgün.jpg

Güzel olursa ileride katlar artabilir de duruma göre.

Bir fırsatta gövde üzerindeki birkaç noktada iyileştirme çalışmaları da yapacağım, motorlu el aletleriyle. Birkaç yerde kovuk (uro) çalışması gerekiyor. Konikliği bozan bölümler de düzelmeli, gerekirse shari yapılacak.

bonsade, Sakaki, sagol ve 3 kişi beğendi.
Eski 09-06-2014, 18:30   #14
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Bu sekliyle güzel . Bence govdeyle fazla oynamamali .Budakli kisimlarda oyuk acmak tamamda Sahari konusunda dogalliktan uzaklasmamali .

nicholai hel beğendi.
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 18:53   #15
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Bu ağacın kabuk dokusu gerçekten çok güzel Sn. bonsade, ileride bazı yakın plan görsellerini de eklerim, kıyılamayacak cinsten bir dokusu var hakikaten, bu nedenle fazla oynamamak konusunda kesinlikle hemfikiriz. Nebarideki doğal kovuğu da kendi haline bırakma niyetindeyim.

Müdahaleyle kovuk yapılması gereken yerler zaten malumunuz, geçmişte birkaç dalının budandığı, düz kesiklerin olduğu noktalar.

Shari derken de bir tek ağacın gövdesinin zirve yaparak sert şekilde döndüğü, ters koniklik oluşturan, ördek kafasına benzeyen bölümü kastetmiştim. Oraya bir müdahale gerekecek gibi ama, nasıl olması gerektiğini biraz zamana bırakacağım.

Sakaki ve Derya69 beğendi.
Eski 27-05-2015, 18:08   #16
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Geçen zamanda sürgünler geliştirilip geri budandı. Şelaleye doğru gidecek katlı yapı iptal edildi. Kabaca bir oyma çalışması yapıldı. Saksı değişti.

Şimdiye kadarki bakış açımız böyleydi.

delice 2 - 24.05.2015 ön2.jpg

Ama çevirip arkadan bakarsak da fena değil.

delice 2 - 24.05.2015 arka.jpg

Ve biraz sola çevrilince sanki hareket yönü daha bir pekişiyor. Nebari biraz daralsa da.

delice 2 - 24.05.2015 arka2.jpg

Bakış açısı konusunda tavsiyelerinizi alabilirim.

Eski toprağı geçen iki senede biraz fazla bozulup uygunsuz bir ortam yaratmaya başlamıştı, buna bağlı olarak son dönemde gelişimi de yavaşlamıştı.

Saksı değişiminde tamamen topraksızlaştırıp çok daha yüksek oranda inorganik bir karışıma geçirdim. Gelişim hızında kayda değer bir artış bekliyorum.

Aşılı bir delice olduğu için yaprak boyutu sıkıntı oluyor. Ağaç tam gücüne ulaştığında yapraksızlaştırma ile yeni sürgünler/daha küçük yapraklar almaya çalışacağım.

Gövdenin zirve yapıp döndüğü bölge ve sonrasında folyaja kadarki kısımda detaylı oyma çalışmaları ile koniklik ve doğallık sağlanacak.

Gidişatımız böyle.

Eski 01-06-2016, 14:47   #17
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Geçen yaz çektiğim iki açıdan görüntüsüyle başlayayım.

IMG_7845r (Custom).jpg

IMG_7848r (Custom).jpg

Bu yukarıdaki açı da bir miktar ilgi çekici. Baştan beri düşündüğüm açının tam tersi. Ağaçtaki gövde güzelliği bu açıda üst seviyede. Folyaj ise tamamen geri planda kalıyor.

Güncel durumuna gelirsek, aşılı kısımdaki kültür zeytini yapraklarının boyutu rahatsız edici seviyedeydi, bu nedenle geçtiğimiz haftalarda yapraksızlaştıma yaptım, şimdi yeni vereceği sürgünlerdeki yaprak kalitesini gözlemleyeceğim.

IMG_9206r (Custom).jpg

IMG_9207r (Custom).jpg

IMG_9210r (Custom).jpg

Fotoğraflarda şimdiye kadar eğitim gören öbek haricinde kalan dal dikkatinizi çekmiştir. Alt seviyelerden verdiği o delice sürgününü koparmayıp büyüterek olası bir aşılama işlemi için uygun hale getirdim. Eğer bu yapraksızlaştırma sonucunda gidişat istediğim yönde olmazsa bu yeni aşılamayı yaparak geride kalan üç senede oluşturduğum eski yapıyı iptal etmeyi düşünüyorum.

Sakaki, sagol ve anily beğendi.
Eski 01-06-2016, 14:56   #18
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

IMG_9208r (Custom).jpg

Bir de böyle bir açımız var ki, gövde estetiği yönünden sanki diğer tüm açıları geride bırakıyor gibi.

Ağacın zirve yapıp tekrar döndüğü bölümde canlı damar dalın altında, aşılama için hazırladığım dalın gövdeye temas ettiği noktada bulunuyor.

O dalı oraya aşılayıp tutturduktan sonra o bölümden geri kalan kısmı komple alarak sadece bu dalla ve tam da bu bakış açısıyla en baştan yeni bir ağaç oluşturmak da düşündüğüm kuvvetli olasılıklardan biri. O durumda ağaç şu anki gibi aşağı sarkmayacak, aşılanan dal tekrar yukarı yönelerek dik/eğik tarzda bir yapıya gidecek.

Eski 03-06-2016, 11:08   #19
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

IMG_9208Z Proje.jpg

Son eklediğim fotoğrafta sadece ana gödeyi bırakıp o şekilde çıktı alıp üzerinde hemen kısa bir çizim yaptım. Anlatmaya çalıştığım görsel kabaca bu şekildeydi.

Sakaki beğendi.
Eski 03-06-2016, 16:44   #20
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Eklenti 615619

Bir de böyle bir açımız var ki, gövde estetiği yönünden sanki diğer tüm açıları geride bırakıyor gibi.

Ağacın zirve yapıp tekrar döndüğü bölümde canlı damar dalın altında, aşılama için hazırladığım dalın gövdeye temas ettiği noktada bulunuyor.

O dalı oraya aşılayıp tutturduktan sonra o bölümden geri kalan kısmı komple alarak sadece bu dalla ve tam da bu bakış açısıyla en baştan yeni bir ağaç oluşturmak da düşündüğüm kuvvetli olasılıklardan biri. O durumda ağaç şu anki gibi aşağı sarkmayacak, aşılanan dal tekrar yukarı yönelerek dik/eğik tarzda bir yapıya gidecek.
Merhaba nicholai hel

Hepsi de güzel ve farklı alternatifler AMA benim en çok bu açıdayken nebari hoşuma gitti. Sanki diğer açılarda nebari bu kadar güzel görünmüyor...

Tebrikler!

nicholai hel beğendi.
Eski 03-06-2016, 17:12   #21
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Hemfikiriz.

O halde şimdiye kadarki çalışma iptal, aşıyı yapıp yönümüzü yukarı veriyoruz, çizimdeki gibi.

Etiketler
bonsai, delice, zeytin

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024