agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   badrobot / Bonsai Saksısı (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/35572.htm)

badrobot 30-09-2014 19:44

badrobot / Bonsai Saksısı

2 Eklenti(ler)
İlk saksım kalıptan çıktı. Bu işte çok yetenekli bir sanatçı ablama yaptırıyorum. Çok uzun süren araştırma ve geliştirme çalışmalarından sonra kusursuz bir işçilikle sona yaklaştık.
Son bir rötuş olarak bu saksıda sadece ayaklar 1cm daha dışarıya çıkarılacak, buda saksının daha dengeli olmasını sağlayacak. İlk etapta 20cm ve 30cm çaplı toplamda 50 adet saksı sipariş ettim. Hadi hayırlısı...

Sakaki 30-09-2014 20:12

Artık saksı sorunlarımız da yavaş yavaş tarih oluyor gibi :)
Sn badrobot, sizin fikrinize, yapan arkadaşın da ellerine sağlık, işçilik çok iyi.

Darısı saksı sorunu olan herkese inşallah.

badrobot 30-09-2014 20:29

Dostum Sakaki.
Hani sizin saksılar konusunda bir söyleminiz vardı hep; Bonsai'den anlamayan seramik ustası Bonsai saksısı yapamaz" diyordunuz. Bu sözünüze kesinlikle katılıyorum. Bu saksıyı tam 1 yıldır bekliyordum. Bu kadar uzun süre olmasının nedeni sanatçı ablamında Bonsai'yi azda olsa anlamasını sağlamaktı. Defalarca uzun uzun konuştuk, tartıştık hatta hatalı kalıplar yaptık. Ablamda seramikte yetenekli olmasının yanında hemen pes etmeyen; son derece gayretli ve istekli biri olunca böyle bir eser ortaya çıktı.
Foruma üye olduğum ilk zamanlarda saksı üreten sadece bir, iki arkadaş vardı, ama şimdi bu sayı bayağı bir arttı. Sizinde ifade ettiğiniz gibi saksı problemi günden güne sorun olmaktan çıkıyor.
Sizinde saksı üretmeye başlamanız da ayrıca bir mutluluk verici benim için. Özellikle bazı modelleriniz hala gözümün önünden gitmiyor. tourkana'nın saksılarınıda her geçen gün dahada güzelleşmekte. İzmir'den Nail Sarı'da güzel saksılar yapıyor.
Deneyimlerimiz arttıkça hepimizin dahada güzel işler yapabileceğini hissediyorum.

sagol 12-10-2014 09:13

Sayın Badrobot,

Saksı güzel olmuş, çok da profesyonel görünüyor.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1322337)
İlk saksım kalıptan çıktı. Bu işte çok yetenekli bir sanatçı ablama yaptırıyorum. Çok uzun süren araştırma ve geliştirme çalışmalarından sonra kusursuz bir işçilikle sona yaklaştık.
Son bir rötuş olarak bu saksıda sadece ayaklar 1cm daha dışarıya çıkarılacak, buda saksının daha dengeli olmasını sağlayacak. İlk etapta 20cm ve 30cm çaplı toplamda 50 adet saksı sipariş ettim. Hadi hayırlısı...

a.a. 15-10-2014 02:26

Sayın Badrobot,

Saksı gayet güzel.. Fakat biz de Sn. Sakaki'nin bahsetttiği saksı sorunu olanlardanız ve gerek sizin gerek Sn. Sakaki nin saksı çalışmalarını görüyoruz, bayılıyoruz, biz de istiyoruz =) Yönlendirebileceğiniz bir yer var mıdır acaba, saksı satışı yapan?

badrobot 15-10-2014 08:28

Sn.a.a.
Saksılarımı beğendiğinize sevindim. Bu saksılarda ne emekler, ne mücadeleler var bilemezsiniz. Ama uğraşmadanda hiç bir şey olmuyor, hatta güzel hiç olmuyor.
Bu modelden sonra şimdide 6gen ve 8gen modellerle ilgilenmeye başladım. Bir taraftan bunlar atölyede yapılırken, seramik sanatçısı ablamla yeni model saksılarıda kusursuzluk ilkesiyle tasarlamaya başladık. Bakalım ne olacak, bekleyeceğiz ve göreceğiz.

badrobot 26-11-2014 09:38

2 Eklenti(ler)
Bugün gelen mailde 8 değişik sır örneklerinden bu ikisini seçtim. Son kararımı daha vermedim. İlk partide biraz çiçekli türler için saksı renkleri olacak.

badrobot 26-11-2014 09:41

3 Eklenti(ler)
Diğer renkler...

Sakaki 26-11-2014 12:09

Sn badrobot

İlk mesajınızdaki sır renkleri özellikle pembe ve kırmızı renkli çiçekli (begonvil gibi) bonsailer için çok harika olur!
İkinci mesajınızda da en sondaki yeşil sır güzel görünüyor ama yeşil saksı bonsaide çok da fazla tercih edilen bir renk değil.

Eğer şu aşamada sadece tek renk seçme şansınız varsa benim oyum ilk mesajdaki ikinci sır renginden/dokusundan yana :)

badrobot 25-01-2015 14:13

4 Eklenti(ler)
Saksılarım geldi. İki ölçü ve iki farklı sır rengi var şu an. Bunlar 22x7cm.

badrobot 25-01-2015 14:15

4 Eklenti(ler)
Bunlarda 31x8cm

sagol 25-01-2015 16:14

Saksılarınız hayırlı olsun Şafak Bey,

Koyu olanlar daha hoşuma gitti.

Saksıların dolduğunu görmek üzere iyi çalışmalar dilerim...

badrobot 25-01-2015 18:26

Güven abi çok teşekkür ederim. Siz koyu rengi begenmişsiniz ama her iki renginde kendine has avantajları var gibi. Açık renk içindeki kahverengi kobalt yanıkları zeytin ve karaağaç gibi ağaçlarıda dikmeme olanak verecek gibi duruyor. Siz nedersiniz?

sagol 25-01-2015 20:33

Şafak Bey,

Koyu renklilerde çiçek açan ağaçlar çok şık duruyor. Zeytin için daha koyu renkli çamurdan sırsız yapılsaydı daha iyi olurdu ama Türkiyede bonsai saksısı bulma güçlüğü nedeniyle ne bulursak kullanıyoruz.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi badrobot (Mesaj 1351083)
Güven abi çok teşekkür ederim. Siz koyu rengi begenmişsiniz ama her iki renginde kendine has avantajları var gibi. Açık renk içindeki kahverengi kobalt yanıkları zeytin ve karaağaç gibi ağaçlarıda dikmeme olanak verecek gibi duruyor. Siz nedersiniz?

sagol 26-01-2015 09:36

4 Eklenti(ler)
Şafak Bey,

Zeytin için toprak rengi sırsız saksılar önerilse de başka renkleri kullananlar var, birkaç örnek ilave ediyorum. Bizim için ilk aşama bonsai formuna ulaşmış saksıları plastik ortamlardan kurtarmak. Zamanla ağaca göre saksı dönemine de gececeğiz. Bende de birkaç tane yeşil ve türkuaz saksı var onları da bir kısım ağaçlarımda kullanacağım.

Sakaki 26-01-2015 12:19

Saksılar çok hoş görünüyor sn badrobot, güle güle kullanın.

Ben en çok bunu sevdim (begonvile harika gider):
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2191699-07.jpg

badrobot 26-01-2015 13:01

Güven abi,
Renkli saksılarda yamadori ağaçlar bile gördüm. Bazı insanlar bu konuda bir envanter hazırlamışlar ama işin kuralı yok aslında. Uyumlu olması temel kural gibi geliyor. Saksı rengiyle ağacın gövde rengi ve şekli, yaprak rengi ve yapısı, varsa çiçek ve meyve rekleriyle uyum çok önemli. Aynı giyinmek gibi. Sabah evden çıkmadan önce giyinirken şu patolonu ve şu kazağı giyeyim gibi bir şey herhalde.
Önemli olan bunları konuşmaya yavaş yavaş başlamamız aslında. Bir kaç sene önce sert budaması yapılmış dümdüz sopaları konuşuyorduk.

badrobot 26-01-2015 13:04

Sakaki.
Dediğinizde haklısınız. Bu renk inanılmaz güzel oldu. Begonvillin çiçek renklerini düşününce çok hoş olacağını düşünüyorum bende.

badrobot 21-06-2015 16:44

3 Eklenti(ler)
Yeni Bonsai Saksı modelim.
Ölçüler
Çap = 15cm
Yükseklik = 5cm

taisenberg 21-06-2015 23:55

Model olarak güzel ama siyah mavi filan olsa daha güzel olurdu bence.

badrobot 22-06-2015 08:13

Sn.taisenberg.
Bu sadece bir örnek. Renk hiç sorun değil, turkuaz rengi bile olabilir. Model olarak üzerinde kabartmalı desenleri olması çok ilginç oldu. Yukarıdaki örnekteki gibi krem renkler çiçekli begonvillerde çok hoş durabilir.
Elbette Bonsai'de olduğu gibi saksı konusunuda giderek geliştirmeye çalışıyorum. Pek yakın zamanda dikdörtgen (B22cmxG17cmxY5cm) saksım ve yine bir yuvarlak (G22cmXY5cm) saksım modellerimde gelecek. Çeşitliliği ve renkleri olabildiğince arttıracağım.

taisenberg 22-06-2015 09:23

Kırmızı akçaağaç ile de siyah ve kırmızı güzel olabiilir :)

badrobot 21-09-2020 00:07

Beton Bonsai saksıları Vietnam ve Tayland 'da çok yaygın kullanılıyor. Bundan ilham alarak bende bir şeyler yapmaya çalıştım.

badrobot 21-09-2020 00:08

Farklı bir model...

badrobot 06-11-2020 15:27

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024