agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Saksı + Dekor yapım çalışmam (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/33556.htm)

seccomann01 17-01-2014 14:35

Saksı + Dekor yapım çalışmam

3 Eklenti(ler)
Forumdaki bir arkadaştan esinlenerek bonsaim için bir dekoratif saksı yapımına başladım.

En ilginç yönü ise işlemlerime başladığımda ağaç kütüğümde oluşan şekildi buyurun sizde görünüz tesadüfün bu kadarı

Sakaki 17-01-2014 14:44

Çok hoşmuş.
İçine koyacağınız ağacı da bu tarz yaparsınız artık :)

seccomann01 17-01-2014 15:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1241836)
Çok hoşmuş.
İçine koyacağınız ağacı da bu tarz yaparsınız artık :)

bonsaimi o şekli alması uzun sürecek :) gerçi hoş ben saksıyı yapana kadarda bir zaman geçmiş olacak.

seccomann01 18-01-2014 09:52

İlerleme kaydetmekteyim

1 Eklenti(ler)
Pazar günü işlemim bitmiş olacak heyecanla beklemekteyim.

emraherg 18-01-2014 17:00

Sevgili Seccomann01,

Yaratıcılığınız için sizi tebrik ederim, bu tip çalışmalar ufkumuzu geliştiriyor ilham veriyor. Fotoğrafları gördüğüm gibi "ben de bi kütük bulmalıyım" diye düşündüm hemen ;) Gerçekten çok hoş, nihai durumunu merakla bekliyorum ben de. Bitkinizi içine saksısıyla mı koyacaksınız yoksa toprağı direkt mi sereceksiniz?

Ayrıca kütüğün içinde beliren mühür (!) de aynen Sakaki' nin dediği gibi, sizin ağacın kaderini belirlemiş :)

seccomann01 19-01-2014 15:04

Sona ulaşmaktayım

1 Eklenti(ler)
Bitmek üzere :))))

Tamamlanınca saksısız bir şekilde işlediğim yere dikeceğim bir arkadaşımız merak etmiş aydınlatmak istedim onunla ilgili fotoğraflarını da paylaşacağım ilgilendiğiniz için hepinize teşekkür ederim insan daha da bir gururlanıyor yaptığım iş için olumlu geri bildirimler aldığımda :)))

seccomann01 20-01-2014 10:00

http://www.agaclar.net/forum/attachm...119_092900.jpg

Sağda ve soldaki iki tepeğide uzun uğraşlarım sonucunda bitirmiş bulunmaktayım (damar denk geldi) genel şekli bitti sadece biraz daha derinleştirmek kaldı tabi ki genel hatlarıyla süslemesi :) yakında fotoğraflarla çalışmamı bitireceğim takipte olanlara teşekkür ederim.

seccomann01 21-01-2014 15:20

Bu aralar eve yorgun gidiyorum çalışmam sekteye uğradı artık son rütüşlerinden sonra bitmiş halini sizlerle paylaşacağım

seccomann01 06-02-2014 16:08

2 Eklenti(ler)
Uzun zamandan beri yoğunluktan paylaşımlarda bulunamadım.

Sona yaklaşmak üzere olduğumu sizlerle paylaşmak istedim.

Saksı + Dekorum bitmek üzere son işlemler yapıldıktan sonra uygun zamanda bonsaim hazırlanan yerini alınacaktır.

Son halini alması bir kaç gün daha sürecek şimdilik iyi forumlar

sagol 07-02-2014 07:39

Sayın Seccomann01,

Ağacı oymadan, ilk mesajdaki şekliyle cilalayıp sehpa halinde kullanmak da güzel olurdu böylece o iki ağaç doğal resim gibi korunmuş olurdu. Bonsailer saksı veya güveçle sehpanın üzerinde yerlerini alırdı. İnşallah o şekilde bir ağaca daha rastlarsınız.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seccomann01 (Mesaj 1241830)
Forumdaki bir arkadaştan esinlenerek bonsaim için bir dekoratif saksı yapımına başladım.

En ilginç yönü ise işlemlerime başladığımda ağaç kütüğümde oluşan şekildi buyurun sizde görünüz tesadüfün bu kadarı

seccomann01 07-02-2014 11:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sagol (Mesaj 1247666)
Sayın Seccomann01,

Ağacı oymadan, ilk mesajdaki şekliyle cilalayıp sehpa halinde kullanmak da güzel olurdu böylece o iki ağaç doğal resim gibi korunmuş olurdu. Bonsailer saksı veya güveçle sehpanın üzerinde yerlerini alırdı. İnşallah o şekilde bir ağaca daha rastlarsınız.

İyi çalışmalar dilerim...

Özel bir saksı olmasını istediğim için bu şekilde yaptım.

Meşe ağacından oldukça elimde çok :) belki bir dahaki sefere öyle bir çalışma yaparım.

Zeliha Avci 09-02-2014 22:04

*** Seccomann 1 saksi cok güzel olmus ,cok güzel fikir bende deneyecegim

seccomann01 10-02-2014 12:22

Bir kaç işlemden sonra bonsaimi saksısına alacağım ama ufak tefek güzelleştirme peşindeyim bittiğinde hepsini sizlerle paylaşacağım.

seccomann01 11-02-2014 11:58

Sona yaklaşmaktayım

4 Eklenti(ler)
Hafta sonu çalışmam neticesine kavuşuyor.

Son güzelleştirmeleri de yapmış bulunmaktayım :)

Hazırlamış olduğum ağaç kütüğüne ek olarak bonsaimi suladığımda drenaj suyunun sağa sola akmaması için saksı altlığı yapmak zorunda olduğum için saksım kadar özel bir altlık yaptım.

Küçük bir not takip edenler bilirler daha önceden kesmiş olduğum kütüğün diğer kısmının kabuklarını ıskarpela yardımıyla güzel bir şekilde söküp altlığın etrafına sıcak silikon tabancası ile doğal görünmesi için süslemelerde bulundum. Başarılı olduğunu düşünüyorum.

Hafta sonu her şey yolunda giderse adayımızı yeni yerine almayı planlıyorum.

Sakaki 11-02-2014 12:02

Güzel bir altlık yapmışsınız ama bence onu altlık olarak kullanmak yerine bonsai saksısı olarak kullanın, çünkü bonsaide altlık zaten su drenajını engellediğinden ve toprağın daha uzun süre ıslak kalmasına neden olduğundan ve ayrıca bazı diğer nedenlerden ötürü (organizmaların çoğalması vs.) istenmeyen bir öğe.
Ayrıca sizin saksınızın da ahşap olduğunu göz önünde bulundurursanız, çürümesine de neden olacaktır.

Yapmış olduğunuz altlık gayet güzel, ona birkaç delik açtığınızda rüzgar tarzı veya orman tarzı gibi tarzlar için çok şık bir saksı olur derim. :)

seccomann01 11-02-2014 12:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1248647)
Güzel bir altlık yapmışsınız ama bence onu altlık olarak kullanmak yerine bonsai saksısı olarak kullanın, çünkü bonsaide altlık zaten su drenajını engellediğinden ve toprağın daha uzun süre ıslak kalmasına neden olduğundan ve ayrıca bazı diğer nedenlerden ötürü (organizmaların çoğalması vs.) istenmeyen bir öğe.
Ayrıca sizin saksınızın da ahşap olduğunu göz önünde bulundurursanız, çürümesine de neden olacaktır.

Yapmış olduğunuz altlık gayet güzel, ona birkaç delik açtığınızda rüzgar tarzı veya orman tarzı gibi tarzlar için çok şık bir saksı olur derim. :)

Ağaç kütüğünün içine izolasyon malzemesi sürdüm su geçirmiyor ayrıca güzel bir drenaj da yaptım.

Altlıklık sadece bonsai suladığımda akan suyun evin içine akmasını engellemek için almış olduğum bir önlem

Bonsaim geliştiğinde biraz kök saldığında sizin fikrinizi hayata geçirebilirim. Öneriniz için teşekkür ederim.

Sakaki 11-02-2014 12:21

Ahşabın alttan da suyu emmemesi için altlık ile saksı arasına taş vs. koyarak yükseltmeniz iyi olur o halde.

seccomann01 11-02-2014 15:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1248653)
Ahşabın alttan da suyu emmemesi için altlık ile saksı arasına taş vs. koyarak yükseltmeniz iyi olur o halde.

Fotoğraflardan belli olmuyor sanırsam ağaç kütüğü altlığın içine değil kenarlarında duruyor.

Ben her ihtimale karşı su koruyucusundan ağacın alt kısmına da sürdüm drenaj dan süzülen sudan etkilenmesi için önlemini aldım.

Daha detaylı fotoğrafı birazdan yüklüyorum

seccomann01 11-02-2014 15:20

Detay

2 Eklenti(ler)
ilk fotoğraf tabanına sürdüğüm izolasyon malzemesi

İkinci fotoğraf biraz daha yakınlaştırılmış haliyle hem içine sürülmüş izolasyon malzemesi ve altlığın tabanında değil üzerinde durduğunun fotoğrafı biraz göz yanılması var ama altı hiç bir şekilde temas etmiyor.

İlginiz için teşekkürler

olcim 11-02-2014 16:52

Emeğinize sağlık çok güzel olmuş !

seccomann01 17-02-2014 12:32

Bonsaim yerini aldı :)

3 Eklenti(ler)
Beğenilerinizi, önerilerinizi, yorumlarınızı bekliyorum.

Çalışmalarım bitti. Bonsaim yerini aldı ufak tefek süslemelerim olacak onları da artık daha sonradan eklerim.

hanımeli 19-02-2014 15:44

Çok orijinal olmuş,ellerinize sağlık,bir gün bonzaim olursa sizden esinlenebilirim

badrobot 24-02-2014 10:11

Yaratıcılıkta sınır yok. İşte ispatı...

thebadcat 19-06-2014 18:42

elerine sağlık hocam çok güzel olmuş

shellomen 21-06-2014 09:25

Gerçekten çok güzel olmuş emeklerinize sağlık. Gerçekten bu iş sabır ve özveri işi.

andronova 23-05-2019 23:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi seccomann01 (Mesaj 1250253)
Beğenilerinizi, önerilerinizi, yorumlarınızı bekliyorum.

Çalışmalarım bitti. Bonsaim yerini aldı ufak tefek süslemelerim olacak onları da artık daha sonradan eklerim.

Güzel olmuş,elinize sağlık bir fikir sunmak isterim kütüğün altındaki tabaka olmasın kütük direk masaya temas etsin derseniz kütüğün dranaj deliğine takip X doğrultuda masaya delik açıp gideri masanın altında yatsı bir kaba biriktirip tahliye edebilirdiniz,kabın yerleşimide kızaklı olabilir,kolaylıklar dilerim çok başarılı çalışma olmuş

TA-1024 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024