agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Sergileme İçin Saksı Altı Ağaç Dilimi Hazırlanması (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/32536.htm)

tourkana 30-08-2013 19:44

Sergileme İçin Saksı Altı Ağaç Dilimi Hazırlanması

5 Eklenti(ler)
Şöminelik odun satan köylüden aldığım meşe kütüklerini, büyük boy testeresi olan keresteciye 3-4 cm kalınlıklarında dilimlettim.

Şimdi bu ahşap dilimlerin kuruması için Memet'in de tavsiyesi ile aralarına çıta koyarak güneş almayacak bir ortamda 2-3 ay gibi bekletmeyi düşünüyorum.

Daha sonra yan kabukları soyarak , zımpara - gomalak cila ve boyama işlemleri ile Bonsai Sergilerinde sıkça kullanılan saksı altı ağaç dilimlerinden yapmayı hedefliyorum.

Fikirleriniz , önerileriniz olursa çok sevinirim.

memet 30-08-2013 21:02

Ben kereste olarak kestirdin sandım. Kenarlara beyaz tutkala gerek yok. Kabuk yeterli koruma yapar.

Sakaki 30-08-2013 21:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1194644)
Şöminelik odun satan köylüden aldığım meşe kütüklerini, büyük boy testeresi olan keresteciye 3-4 cm kalınlıklarında dilimlettim.

Şimdi bu ahşap dilimlerin kuruması için Memet'in de tavsiyesi ile aralarına çıta koyarak güneş almayacak bir ortamda 2-3 ay gibi bekletmeyi düşünüyorum.

Daha sonra yan kabukları soyarak , zımpara - gomalak cila ve boyama işlemleri ile Bonsai Sergilerinde sıkça kullanılan saksı altı ağaç dilimlerinden yapmayı hedefliyorum.

Fikirleriniz , önerileriniz olursa çok sevinirim.

tourkana, kabukları soyma bence, eğer ufalanacak durumda olan kabalarını aldıktan sonra kabukları mümkün olduğunca korursan daha hoş görünür bence.

tourkana 31-08-2013 10:54

Produkte - Tische - Wurzelholzplatten - Bonsai.de - Der Bonsai Online-Shop şu fiyatlara bir bakın.. Bu işe mi girsek ne yapsak :) ?

memet 31-08-2013 11:47

Bonsai toplantılarına sadece meraktan gelen, onda da yarısı uyuyan, hevesle başlayıp aynı hızla bıkan, ince fidanlar için bonsai sergisi açan, bir kaç kişiyi geçmeyen meraklısı olan güzel yurdumda, satışı ayda bir tane olabilir. Belki ihraç amaçlı yapılabilir.

memet 31-08-2013 11:48

Japonlar'da bunlara bakıp, "hiç birşeyden anlamayan şu tuhaf Avrupalılar" diyorlardır

tourkana 31-08-2013 18:46

O zaman kendi sergilerimiz için yapalım. Sehpa yapasım da geldi yine.

Ferit Aydın 02-09-2013 00:04

Eline sağlık Hasan Ali, güzel altlıklar olacak. Sergilerde güzel bir estetik olur, bakarsın bir sergi falan yapan olur da bizlerde gidip görür örnek alırız.

Nail Sarı 03-09-2013 09:25

Hasan Ali bu çalışmaların için seni tebrik ederim. Bu japonların kullandığı ağaç altlıklar sanki yapı olarak daha sert ve sağlam ağaçlar gibi. İstanbul ziyaretimde inceleme fırsatı bulduğum altlıklar çelik gibi sert ağaçlardı.

tourkana 03-09-2013 12:38

Diklemesine kesip, naturel forma yakın kesim yapıyorlar, kenarları da sanki kabukmuş gibi işleme ile bu hale getiriyorlar.

Sertlik ise kuruması ve üzerine sürülen onlarca kimyasal belki de ağaç türünden kaynaklanıyordur.

Ferit Aydın 04-09-2013 17:01

Bu altlıkla ilgili 1,5 sene önce birine zeytin kütükleri dilimlemesini istemiştim, istediğin küçük boyda kesmişti almadığım için adam onları parlatıp üzerine attığı bir cila ile kesme tahtası yapmış bıçakla kazımaya çalıştık çizik bile oluşmamıştı.

Adam kemeraltında duruyorsa gidip detaylı bilgi alabilirim

tourkana 19-09-2013 13:42

5 Eklenti(ler)
Dikine 1 cm kalınlığında kesilmiş , mis gibi kiraz aroması kokan kiraz kökü kereste dilimi ile damar görüntüsü ve rengi ile çok hoşuma giden ceviz dilimlerini dekupaj testeresi ile keserek dilimler çıkardım.

Bundan sonra sırada yan taraflarına kabuk görüntüsü efekti verme var, daha sonra ise en güzel kısım cilalama geliyor. Cilalama için daha önce birkaç çalışma yaptığım cam reçinesini kullanacağım.

Ferit Aydın 19-09-2013 14:46

Hasan Ali tebrik ederim seni, çok güzel çalışmalar çıkarıyorsun. Ee bir sergi aç artık tüm hünerlerin ortaya çıksın değil mi ? :)

tourkana 19-09-2013 18:21

Şu cilalamalar da bitsin de artık bonsai ile uğraşmaya başlayacağım tekrar. :)
Sergi için bonsai de lazım.

tourkana 27-09-2013 08:35

3 Eklenti(ler)
Dilimleri vernikli maun pinoteks boya ile boyadım, hafta sonu da verniklerini attım mı bu iş tamamdır.
Sergi yapacak arkadaşlar olursa bu tarz dilimleri benden isteyebilirler. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024