agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Bonsai Sehpası Yapımı (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/31534.htm)

tourkana 09-05-2013 09:41

Bonsai Sehpası Yapımı

3 Eklenti(ler)
Bonsai asla sadece Bonsai değildir diyebilirim,

Fotoğraf makinesi ,Budama Makası ,konkavı, kusamonosu , arkada asılı resimi derken sıra sehpaya gelmiştir.

Bu duruma düşen arkadaşlara yardımcı olabilir diye aşağıdaki son çalışmamı ekliyorum, artık Japonya dönüşünde eğer hala hazırını satın almamış olursam ayakları tutkallayıp, üzerine cam cila veya vernikli boya atıp kullanmaya başlayacağım.

Düz tahta Bauhaus'tan, 120*40 cm lik ölçüdeyken 55*40 ve 75*40 cm olarak böldürdüm.

Ayakları ikitelli kereseteciler sitesinden aldım, ama kayın olduğundan tanesi 10 tl ye geldi. Küçük ayakları büyük ölçüdeki tahtaya, büyük ayakları ise küçük ölçüdeki tahtaya tutkal ile yapıştıracağım. Lükens ayağı diye aratıldığında plastik malzeme ahşap görünümlü çok farklı kısa ayak modelleri var, tane fiyatı 1-3 tl arası değişiyor.

Boyu kısa ve küçük saksıdaki ağaçlar uzun sehpada durduğu için küçük tahtaya büyük ve uzun ayaklar takılıyor. Diğeri de tam tersi.

tourkana 25-05-2013 16:56

2 Eklenti(ler)
Bugün yarım kalan işi bitirdim. Sehpaların ayaklarını güçlü bir ahşap yapıştırıcı ile tutturup, sonra kısa ve geniş olan sehpayı kestane rengine, diğerini ise koyu ceviz renkli vernikli boya ile boyadım.

pantegra 19-07-2013 12:59

Çok harika bir çalışma tebrikler.

tourkana 08-09-2013 09:17

1 Eklenti(ler)
Bu da yeni sehpa çalışmam, daha büyük bonsaileri koyacağım üstüne ,tutkalı tam kuruduktan sonra da boyayacağım :)

Sakaki 08-09-2013 19:28

Çok hoş olmuş tourkana, eline sağlık.
Ayakları hazır mı aldın yoksa sen mi kestin?

tourkana 09-09-2013 05:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1197255)
Çok hoş olmuş tourkana, eline sağlık.
Ayakları hazır mı aldın yoksa sen mi kestin?

Sağol dostum , ayakları ve daireyi bizzat ben kendim kestim :) Bosch'un Dekupaj testeresini kullandım dönüşleri gayet sağlıklı yapıyor.

Sakaki 09-09-2013 10:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1197438)
Sağol dostum , ayakları ve daireyi bizzat ben kendim kestim :) Bosch'un Dekupaj testeresini kullandım dönüşleri gayet sağlıklı yapıyor.

O zaman bir kez daha taktir ettim :)
Benim de dekupajı yenileme zamanım geldi gibi, bendeki dönüşlerde bıçak kırıyor ve devri düşmüş gibi.

tourkana 12-09-2013 11:35

3 Eklenti(ler)
İlk kat boyamayı yaptım, ikinciyi yapıp yapmama konusunda karar vermedim, aynı tipte daha küçük bir sehpa daha yapıyorum, çalışmaları daha ayrıntılı paylaşacağım bittikten sonra.

tourkana 13-09-2013 09:05

1 Eklenti(ler)
Son yaptığım daha makul ölçüdeki sehpanın halkasız ve boyasız hali.

Sakaki 13-09-2013 10:04

Çok hoş olmuş dostum, eline sağlık :)
Boyut küçülünce ayakların yüksekliğini de biraz küçültmek gerekiyor gibi.

tourkana 13-09-2013 14:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1198931)
Çok hoş olmuş dostum, eline sağlık :)
Boyut küçülünce ayakların yüksekliğini de biraz küçültmek gerekiyor gibi.

Ayaklar diğerinin 1/3 ü boyutunda aslında .
Sehpa çalışmalarım devam edecek.

tourkana 16-09-2013 13:54

2 Eklenti(ler)
Müjde , bir sehpam daha oldu, kavak kontrplak üzerine koyu ceviz boya yaptım. Proxxon ve dremel kullanarak bu kadar oluyor, eğri büğrü yerlerin daha da doğallık kattığını düşünerekten teselli buluyorum ama elim alışmaya başladı ...
Yeni modeller sırada ,,,
Fotoğraftaki Seh P.A :)

tourkana 23-09-2013 10:34

4 Eklenti(ler)
Bunlar da bu haftanın taze taze çıkan sehpaları :) Ben bu işi çok sevdim, çok eğlenceli.

nicholai hel 24-09-2013 15:38

El alışkanlığı son çalışmalarda kendini belli ediyor. :)

Çok güzel olmuşlar Sn. tourkana, elinize sağlık.

Ağaçlarımız bonsai saksılarına geçtikten sonra elbette biz de böyle görselliği arttırıcı ve bütünleyici çalışmalara başlayacağız ama şu an biraz daha vaktimiz var. :rolleyes:

İlham verici çalışmalarınızın takipçisiyiz.
İyi çalışmalar.

tourkana 29-09-2013 20:39

1 Eklenti(ler)
Son sehpa da biter bu sene için başka yok artık :). Sizden de bekliyorum.

tourkana 31-12-2013 12:46

5 Eklenti(ler)
Şu sehpadan yapmak istiyorum , yapım aşamalarını buldum ,paylaşıyorum .

tourkana 23-01-2014 23:36

5 Eklenti(ler)
Uçları dışa dönük ayakları ile yeni bonsai sehpam huzurlarınızda.
Basit bir kareli metot defterine kendi yaptığınız çizimlerle ayak modeli oluşturabileceğiniz bu tarz bir çizim, kıl testere makinesi,zımpara ve tutkal işinizi görecektir.
Ayaklar paulownia ağacı kerestesi(9 cm yükseklik), üst kısım ise kayın kontrplaktan oluşmaktadır.
Boya ve cila işlemini daha sonra yapacağım.

tourkana 23-01-2014 23:37

3 Eklenti(ler)
Burda da farklı ayak modeli var;

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024