agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Japon Giriş Kapısı - Torii (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/30017.htm)

tourkana 28-01-2013 16:28

Japon Giriş Kapısı - Torii

3 Eklenti(ler)
Fidanlığın iç bölgesinde kalan bonsai bahçesine ve zen bahçe girişine iki büyük sütun üzerine farklı şekillerde yere paralel konan tahtalarla ,ziyaretçilerin altından geçecekleri ve aynı zamanda yoldan geçenlerin de merak etmesini sağlayacak bir kapı yapmak istiyorum.

Malzemeler ve tip konusunda fikir verirseniz memnun olurum.

Aşağıda bazı örnekler var,

tourkana 28-01-2013 17:12

Yapılışını gösteren bazı siteler var , bu işi ticaret haline getirmişler ..
Build-Torii-Gate

Sakaki 28-01-2013 18:55

Bir ara bayağı merak ettiğim bir konuydu :)

Torii (toh-ree) gate (Tori kapısı) aslında bonsai bahçesine giriş kapısından ziyade dinsel anlamı olan bir geçit. Bu dünya ile ruh dünyasını birbirinden ayırdığı varsayılan bir kapı.

Şintoizm inanışında, şinto mabetlerinin girişindeki bu kapıdan geçtikten sonra ruhların sizin ettiğiniz duaları duyduğuna inanıyor Japonlar. Bu ruhlar (KAMİ) onların inanışına göre bizdeki Tanrı veya ruh betimlemesinden biraz farklı... kutsal ruh/ruhlar demek sanırım daha doğru olur.

Büyük şinto tapınaklarında birden fazla torii gate bulunuyor. Kırmızı torii gate mabete ana girişi simgelerken daha içerilerde kullanılan taştan yapılma bir torii gate ise mabetin kalbine (esas ritüel alanına) geldiğinizi belirtiyor. Kırmızı yerine bazen başka anlamları yüklemek için siyah veya renksiz (boyasız) torii gateler de kullanılıyor.

Aynı şekilde torii geçitlerinin birden fazla şekli mevcut. Bilinen en yaygını ise yukarıdaki resimdeki gibi Pi sayısına benzer bir şekil. Farklı bölgelerdeki yerel inanışa göre değişik KAMİ'leri (kutsal ruhları) simgelemek üzere birçok farklı şekilde ve renkte karşımıza çıkabiliyor.

İnari inanışının mabetlerinde ise biraz farklı olarak birçok (bazen yüzlerce) torii kapısından oluşan bir tünel kullanılıyor. Aslında bu torii kapılarının her birisi kutsal ruhlara minettarlık/şükran göstergesi olarak insanların tapınağa bağışlamış olduğu bir kapı ve bu bağışlanan kapılar arka arkaya dizilmek suretiyle bir tünel haline geliyor. Sayı ne kadar fazla ise o inanışın o kadar kuvvetlendiğine inanılıyor.

NOT: Aslında benim kullanıcı adım da (Sakaki) ünlü bir Japon dini inanışında kutsal bir ruhu (KAMİ) simgeleyen bir kutsal ağaca verilen isim; Kutsal-Ağaç (Saka-ki) deniyor kısaca ve yerel mabetlerin ibadet edenler üzerindeki gücünü artırıyormuş sanırsam. Kimuranın kitaplarında da geçmekte...
Çok hoşuma gitmişti anlamı ve o yüzden almıştım bu adı :)

Aklımda kalan bunlar :)
Fazla bilgi göz çıkarmaz sanırım :)

Buna göre, ana girişe kırmızı, esas bonsailerin olduğu kısma da taştan bir tori kapısı yaparsın artık :)

Başarılar dilerim tourkana!

üzüm 28-01-2013 19:41

Acaba Eskişehir Hayrettin Karaca parkının giriş kapısı torii olabilir mi? Yoksa başka bir şey mi? :)

Charlaux 28-01-2013 23:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1093223)
Fidanlığın iç bölgesinde kalan bonsai bahçesine ve zen bahçe girişine iki büyük sütun üzerine farklı şekillerde yere paralel konan tahtalarla ,ziyaretçilerin altından geçecekleri ve aynı zamanda yoldan geçenlerin de merak etmesini sağlayacak bir kapı yapmak istiyorum.

Malzemeler ve tip konusunda fikir verirseniz memnun olurum.

Aşağıda bazı örnekler var,

Merhaba sn.tourkana,
Nedense benim aklima hep Taksim'de Gezi Pastahanesi'nin karsinda yer alan Japon Kapisi aklima gelir.Oradaki bir restoranta aitti sanirsam ve gayet saglam birsey olmali ki yillardir ayni heybetiyle sanki Istanbul'un Chinatown'uymus (Londra'da Leicester Square civarlarindaki Chinatown'da da ayni bu tur bir kapi durmaktadir bu yuzden Chinatown olarak belirttim,hani Japon kapisi Cin mahallesi karisikligi olmasin diye :D) duruyor.Tahminimce restoranttan kime yaptirildigina dair bilgiler alinabilir,detaylari hos suslu bir seydi diye aklimda kalmis.

tourkana 29-01-2013 09:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1093262)
Şintoizm

Bu ruhlar (KAMİ) onların inanışına göre bizdeki Tanrı veya ruh betimlemesinden biraz farklı... kutsal ruhlar demek sanırım daha doğru olur.

Farklı bölgelerdeki yerel inanışa göre değişik KAMİ'leri (kutsal ruhları) simgelemek üzere birçok farklı şekilde ve renkte karşımıza çıkabiliyor.

Dostum , açıklamaların için teşekkürler. Kami'yi ben Tanrı diye biliyordum hatta Japonca'da Kağıt ve Saç anlamına da geliyor.
Herkesin bildiği KamiKaze diye bir kelime daha var, Kami(Tanrı)Kaze(Rüzgar) yani Tanrı'nın Rüzgarı diye anlatılmak isteniyor. Moğolların güçlü olduğu dönemde Japonya'ya işgale niyetlendikleri sırada okyanusta şiddetli biçimde ortaya çıkan rüzgardan esinlenerek türetilen bir kelime. Bir diğer kullanıldığı yer ise Pearl Harbour 'daki uçakla yapılan intihar saldırıları.

Şimdilik Torii için iki seçeneğim var , biri tamamen Marin Kontrplaktan yapmak , diğeri direkleri Plastik Borulardan yapıp tepedeki yatay bölümü ahşaptan yapmak. Sanırım ilk seçenek daha uygun ama maliyetleri de gözönünde bulundurmak lazım.

tourkana 29-01-2013 09:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi üzüm (Mesaj 1093295)
Acaba Eskişehir Hayrettin Karaca parkının giriş kapısı torii olabilir mi? Yoksa başka bir şey mi? :)

Bence tam bir torii, biraz da bizden birşeyler eklenmiş ama ana hatları ile bu mimariye uygun bir yapı.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1093424)
Merhaba sn.tourkana,
Nedense benim aklima hep Taksim'de Gezi Pastahanesi'nin karsinda yer alan Japon Kapisi aklima gelir.Oradaki bir restoranta aitti sanirsam ve gayet saglam birsey olmali ki yillardir ayni heybetiyle sanki Istanbul'un Chinatown'uymus (Londra'da Leicester Square civarlarindaki Chinatown'da da ayni bu tur bir kapi durmaktadir bu yuzden Chinatown olarak belirttim,hani Japon kapisi Cin mahallesi karisikligi olmasin diye :D) duruyor.Tahminimce restoranttan kime yaptirildigina dair bilgiler alinabilir,detaylari hos suslu bir seydi diye aklimda kalmis.

Meydan'dan Gümüşsuyuna inerken sağ taraftaki merdiven başındaki Torii den bahsediyorsun sanırım. Onun tam karşısında bir Çin restoranı var belki onlar da koymuş olabilir .

tourkana 11-02-2013 16:28

1 Eklenti(ler)
Torii hazır, ayakları ile 4 metre boyu var, bunu da hafta sonuna dikmek istiyorum , ayakları oynamasın diye 1 metre kadar toprağı kazıp oraya sabitlemek gerekiyormuş, rüzgardan falan düşmemesi için.

ametarasu 17-10-2013 20:23

Bitmiş halinin fotoğrafı var mı acaba ?

tourkana 18-10-2013 18:26

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ametarasu (Mesaj 1208995)
Bitmiş halinin fotoğrafı var mı acaba ?

Bitmiş hali.
http://www.agaclar.net/forum/1173291-post66.htm
http://www.agaclar.net/forum/bonsai-...tm#post1207122

motie 18-04-2014 16:43

Sn. Tourkana çalışmalarınızı imrenerek takip ediyorum. Herkesin hayalinde olan projeleri bir bir hayata geçiriyorsunuz. Azminizi ve kararlılığınızı takdir ediyorum. Saygılarımla,

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024