agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Doğadan ağaç toplama (Yamadori) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/2975.htm)

backyard 08-02-2006 19:52

Doğadan ağaç toplama (Yamadori)

eve gelirken yol kenarında kendi başlarına bırakılmış küçük ağaçımsılar gördüm

bazıları terk edilmiş, bazıları kendi kendilerine büyümüş, bazıları da dün geceki fırtınadan etkilenmiş

doğadan ağaç toplama konusunda hiç bir fikrim yok

ama yapanlar olduğuna göre en azından zarar görme ihtimali olan ağaçları belki eve alabiliriz

tabi bunun sınırı nedir, ne tür ağaçları almak lazım, nasıl almak lazım bilmiyorum :)

oktars 08-02-2006 23:27

Doğadan ağaç toplama bir diğer ismi yamadori ben ve arkadaşlarımın en sevdiği teknik.Ayrıca harika bonsai yapmanın en kolay yolu.Doğada kayaların arasında veya başka ağaçların gölgesinde gelişimini tamamlayamamış ağaçlardan seçilir. Yalnız çıkarması çok meşakkatli bir iş bunu bizzat yaşadım.Zaman olarak içinde bulunduğumuz aylar müsait. Ağaçlar uyku döneminde ve toprakta yumuşak olduğu için nispeten kolay olur.
Aşşağıdaki linkte söküm ile ilgili resimler var yardımcı olur kanısındayım.
http://perso.wanadoo.fr/michel.viala...s/Yamadori.htm

backyard 09-02-2006 02:19

özel yamadori turları düzenliyorlarmış yahu
biz de yaparız :)

karakedi 09-02-2006 08:18

gülmezseniz basitçe uygulaoığım bir yöntem var..insan koleksiyonerliğe eğilimli olabiliyor..önce sorun kendinize ağaç için hangisi hayırlı..cevap orada çünkü...sonra karar verdinizse bunu o bitkiye söyleyin..ben yüksek sesle niyetimi belirtip bana yardımcı olmasını istiyorum..sonra onu almak bir çırpıda ve kolayca oluyor..deneyin..

backyard 09-02-2006 09:22

iyi bir yöntem aslında
bitkilerle konuşmanın faydalarını annemin menekşeleri üzerinde görmüştüm
ben gerçi benimkilere daha otoriter davranıyorum fazla şımarmasınlar diye

bence istanbul olarak bir an önce oktars önderliğinde bir doğadan ağaç toplama yürüyüşü gerçekleştirin

hem zaman olarak da aylar müsaitmiş
tembel çıktı bu istanbul ekibi :)

Baki Berk Kayalar 09-02-2006 10:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi backyard

Ya yaparız yaparız, köylüleri de silahlarıyla peşimize takarız. "Aneee bunlar ağaçları söküyor" diye girişir, silahlarına davranmazlarsa orman müdürlüğüne havale ederler.. Ooo bir sürü iş.. Ekip halinde çok dikkat çekilir.

Bu gibi bir gezi yapılacaksa bile yanınızda ağaç sever ama bonsai nedir bilmeyen birisi olmasın. Tecrübesini yaşadım, hiçte hoş olmuyor.

sezinci 09-02-2006 10:59

BayMineral çok önemli bir konuyu hatırlatmış arkadaşlar. Orman alanlarından toplayacaksanız Orman İşletmelerinden izinsiz sakın böyle bir işe kalkışmayın. Başınızı ağrıtırsınız.

oktars 09-02-2006 11:07

Yılmaz daha iyi bilir bu tip izinsiz sökümlerin cezası ağır yanılmıyorsam.Ben genelde bu işi köye gittiğim zamanlar kullanılmayan arazimizin ormana karışan kısımlarında yapıyorum.Flora olarak pek tatmin edici olmasada bazen işe yaracak şeyler oluyor en son gidişimde bir katran ardıcı söktüm bakalım yaşatabilecekmiyiz.

sezinci 09-02-2006 11:15

Bu bile sakıncalı.
Eğer söktüğünüz veya kestiğiniz ağaç orman ağacı ise kendi araziniz olsa bile "Sahipli araziden izinsiz ağaç kesmek / sökmek" suçuyla mahkemeye verilebilirsiniz. Bir iki adet küçük fidan iin bu yapılmaz ama aklınızda bulunsun diye hatırlatmak istedim.
Sahipli arazilerden ağaç kesmek de orman işletmelerinin iznine tabidir.

aybala 09-02-2006 11:22

Alıntı:

Bir ara Tekirdağ'a bosai toplama gezisi yapmaya kalkmıştık da
Yılmaz'a eğlence çıkmıştı
:)

backyard 09-02-2006 11:38

şöyle bir kaç madde buldum
işimize yarar belki:

Alıntı:

1. Doğadan ağaç toplamadan önce, gerekli yerlerden izin alın.

2. Toplamadan önce ağaç türlerini öğrenin.

3. İzin aldığınız zaman bunun bir ayrıcalık olduğunu unutmayın ve ahlaklı davranın.

4. Hayvanlara, canlılara ve diğer bitkilere zarar verme ihtimali olan kırılmış kaya parçalarını ortalıkta bırakmayın.

5. Çekiç ya da kazma aletlerini en az miktarda kullanın, mümkün olduğunca az fark edilen bir biçimde toplayın.

6. Az toplayın, miktarına değil kalitesine bakın.

7. Çok ağaç tedarik edilebilecek alanlardan toplamayın.

8. Doğal yaşamı huzursuz edecek her türlü davranıştan kaçının. Dikkatsizce göstereceğiniz küçük bir davranışınız, doğal ortamın bozulmasına neden olabilir.

9. Yanınızda sizin ve toplayacağınız bitkiler için uygun aletler, su ve ilk yardım malzemesi bulundurun.

10. Mağara, coğrafi reservler gibi öevresel ve coğrafi açıdan hassas olan bölgelerden asla toplamayın.

11. Dikkatli ve duyarlı olun. Topladığınız yerleri bulduğunuz gibi bırakın.

bu topikte elbette ki izinsiz gidip ağaç sökmekten, çalmaktan, zarar vermekten bahsetmiyoruz

öyle değil mi?

sezinci 09-02-2006 13:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala
Bir ara Tekirdağ'a bosai toplama gezisi yapmaya kalkmıştık da
Yılmaz'a eğlence çıkmıştı
:)

Siz organize olamadıkça bana daha çok eğlnece çıkacak:)

cemboa 09-02-2006 15:54

Yamadori

1 Eklenti(ler)
...Kartepe eteklerinden çıkardığım ve benimle beraber 2 sene geçirmiş olan Gürgen. Bana birde sürpriz yaptı bu süre içersinde 2 adet kök sürgünü verdi.
...Yapraklandığı zaman çok daha güzel bir görüntüsü olacak. O haliylede bir fotosunu koyacağım.

backyard 09-02-2006 16:01

cem dalına astığın o kahverengi şey ne
dilek ağacı olarak kullanmıyorsun değil mi ;)

cemboa 09-02-2006 16:10

...Kırık saksı parçasını ağırlık olarak kullandım. Anca yetti...

hasan42 09-02-2006 21:40

Arkadaşlar, konuşmalarınız aklıma bir soru takılmasına sebep oldu. Ağaçların yeri hep ilkbahar ve sonbaharda değiştirilir, yeni fidanlar bu mevsimlerde dikilir. Bunun sebebi nedir? Diğer mevsimlerde de ağaç sökme, yerini değiştirme işlemleri yapılırsa ne olur?

arsakay 10-02-2006 00:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemboa
...Kartepe eteklerinden çıkardığım ve benimle beraber 2 sene geçirmiş olan Gürgen. Bana birde sürpriz yaptı bu süre içersinde 2 adet kök sürgünü verdi.
...Yapraklandığı zaman çok daha güzel bir görüntüsü olacak. O haliylede bir fotosunu koyacağım.

Anlayamadığım bir şey var içeride mi bakıyorsunuz???

cemboa 10-02-2006 02:03

hayır içeri değil.

Cihangir 10-02-2006 02:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz
Siz organize olamadıkça bana daha çok eğlnece çıkacak:)

Bir aksilik olmaz da, ben bu yaz Eskişehir'den Kütahya'ya kaçabilirsem, sen o zaman gör eğlenceyi.. Yılmaz'ı bonsai yapacam.. :p

sezinci 10-02-2006 09:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cihangir
Bir aksilik olmaz da, ben bu yaz Eskişehir'den Kütahya'ya kaçabilirsem, sen o zaman gör eğlenceyi.. Yılmaz'ı bonsai yapacam.. :p

Ben razıyım sen yeter ki gel. Sevelim'den başka hiç ziyaretçim gelmedi ağaçlardan.

sezinci 10-02-2006 10:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hasan42
Arkadaşlar, konuşmalarınız aklıma bir soru takılmasına sebep oldu. Ağaçların yeri hep ilkbahar ve sonbaharda değiştirilir, yeni fidanlar bu mevsimlerde dikilir. Bunun sebebi nedir? Diğer mevsimlerde de ağaç sökme, yerini değiştirme işlemleri yapılırsa ne olur?

Vejetasyon (bitkilerin kök ve dal büyümelerinin olduğu dönem) mevsimi İlkbahar ile sonbahar mevsimleri arasındadır. Bu mevsim dışında yani kış aylarında bitkilerde büyüme gözlenmez.

Sonbaharda vejetasyon mevsimi bittiği için bitkilerin yerini değiştirmek için uygun mevsim de başlamıştır. Bu yer değiştirme işi, halk arasında bitkiye su yürümesi diye tabir edilen mevsim (vejetasyon) başlayıncaya kadar yapılması gerekir. Çünkü bitki yer değiştirdikten sonra yeni toprağına uyum sağlamak zorundadır. Bunun için de vejatasyon başlayıncaya kadar köklerin toprakla kaynaşması gereklidir.Bu nedenle yer değiştirme işlemi ilkbahar ve sonbahar mevsimleri arasında yapılır.

Bulunulan yere göre değişmekle birlikte süreyi biraz daha sınırlarsak Kasım sonu Mert başı daha uygundur.

Yalnız türlü fidanlarda her mevsim dikim olabilir. Çünkü fidan tüp içindeki toprağıyla birlikte dikileceği için önemli bir uyum sorunu yaşamayacaktır. Yalnız bu tür fidanları da yaz kuraklığına karşı uzun süre susuz bırakmamak gerekli.

cemboa 10-02-2006 13:11

...Benim edindiğim önemli bir tecrübe ; bitkilerde gerek saksı değişimi gerek doğadan toplama olsun, bu işlemler güneşin az görüldüğü mevsimlerde yapılıyo olsa dahi kesinlikle kökler toprakla kaynaşıncaya kadar direk güneş ışığı görmemeli fakat aydınlık bir yerde durmalarıdır.

backyard 10-02-2006 16:36

Adım Adım Yamadori Planı

1. İlk olarak sağlıklı ve uygun bir ağaç bulun. Doğal olarak küçük kalmış ağaçlar (örneğin zor hava koşulları nedeniyle) Bonsai için mükemmeldir.

2. Ağacı çok dikkatlice yerinden çıkartmalısınız, ağacın etrafını geniş çapta kazıp da kök sistemine zarar vermeyin. Ayrıca, orjinal toprak karışımından bir miktar alın.

3. Kök sistemini nemli bir parçaya sarın. Böylece ağacı güvenli bir şekilde taşıyabilirsiniz, ama ağacı saksıya/kaba koymak için çok uzun sure beklemeyin. Resim 1

4. İyi bir direnaj sağlaması için altı delikli olan geniş bir saksı seçin. Çünkü ağacın hala biçimlendirilmesi gerekir. (Ağacın sağlıklı ve güçlü bir kök sistemi geliştirmesi için yeterli alana sahip olması lazımdır, böylece Bonsai çalışmalarına dayanabilir)

5. Saksının alt katmanı (yaklaşık toplam hacmin ¼ kısmı) bir toprak karışımıyla doldurulmalıdır. Ağacın bulunduğu yerden aldığınız toprağı, kaliteli çakılla ve akadama (bir çeşit kil, bonsaicilerden alabilirsiniz) ile ¼ ,1/2 ¼ oranında karıştırın. Kök sisteminin üstüne sardığınız parçayı kaldırın ve ağacı saksının ortasına yerleştirin. Daha sonra saksıyı toprak karışımıyla doldurun.
Resim 2

6. Ağacı hatırı sayılır miktarda suyla yıkayın, ama bunu kaliteli bir sprey hortumla yapın ve toprak kaybetmemeye dikkat edin.
Resim 3

http://www.bonsaiempire.com/assets/i...n_forrest1.jpg

http://www.bonsaiempire.com/assets/i...n_forrest2.jpg

http://www.bonsaiempire.com/assets/i...n_forrest3.jpg

Sonraki Bakım

Saksıyı dışarı, rüzgardan uzağa, güneşli bir yere yerleştirin. Sakı nemli kalmalı ama kesinlikle ıslak olmamalı. Bunu parmağınızla toprağı yoklayarak kontrol edebilirsiniz.

Bir yıldan sonra, ağaç biçim vermeye hazır hale gelecektir. Bu geçen sure boyunca ağacı serbest bırakın rahatsız etmeyin.

http://www.bonsaiempire.com/html/yamadori_bonsai.html

cemboa 10-02-2006 17:20

ağacın etrafını geniş çapta kazıp da kök sistemine zarar vermeyin.

sayın admin bunda bir yanlışlık yokmu ?

sezinci 10-02-2006 17:29

O bugün ne dediğini bilmiyor:)

oktars 10-02-2006 17:35

1 Eklenti(ler)
Ağacın etrafının nasıl kazılması gerektiğini bu resim gösteriyor
http://perso.wanadoo.fr/michel.viala...s/Yamadori.htm

bonsaisever 10-02-2006 21:26

Toprağı aşağıya doğru düz kazarım ama dibini nasıl düz kazacağımı daha çözemedim ;)

arsakay 11-02-2006 00:44

Ağacın dibini düz kazmaları için şirinler'den rica ediyorsun.:p
(Ben bu gün çok yoruldum da!)

bonsaisever 11-02-2006 01:16

:D :D
Hıı dibine biz girmiyoruz yani...:D

backyard 11-02-2006 04:12

vallahi çeviride öyle diyordu
"don’t damage the root system by digging widely around the tree"
ben anlamamış olabilir miyim acaba
bilmem ki

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024