agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Havuz sepeti ile toprak değişimi (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/1493.htm)

bonsaisever 04-07-2006 21:50

Havuz sepeti ile toprak değişimi

5 Eklenti(ler)
Amacım kök budamaları ve toprak değişimlerinde ağaca mümkün olduğunca zarar vermeden çıkarıp tekrar yerine koymak.

Havuz sepetimiz bu

Eklenti 2379

Ancak delikleri biraz ufak. Buralardan kökler saksıya çıkacak onun için falçata yardımı ile genişlettim. Daha sonra sepetten çıkan kökler kesilecek sepet içindekilerle oynanmayacak bu da ağacın strese girme oranını minimuma indirecek.
Tabii bu benim düşüncem, ağaç bu konuda ne düşünür bilmiyorum :D

Eklenti 2380

Saksının tabanına yeterince toprak doldurmak için boyutlarını ölçtüm

Eklenti 2385

Ardıçımın kökkleri eski saksının şeklini almış toprağı iyice sarmış.
Dipten üç dört santimi kesip attım.

Eklenti 2382

Sepetin içine sığacakmı diye ölçütüm.

Eklenti 2383

bonsaisever 04-07-2006 21:52

1 Eklenti(ler)
ve sonuç :)

Eklenti 2384

Şule 04-07-2006 23:13

Bence güzel bir yöntem. Hele de yamadoriler için çok iyi olacak.

ade1 04-07-2006 23:36

eline saglik bonsaisever guzel ornek veriyorsun tesekkurler
ade

denizakvaryumu 06-07-2006 07:43

Sepete ekilmeden doğrudan tahta saksıya ekilmesinin ne sakıncası olabilir?

bonsaisever 06-07-2006 09:42

Kendinize güvendiğiniz sürece bir sakıncası yok :)

İğne yapraklı ağaçların köklerinin hassas olduğunu duymuştum.
Televizyonlarda iğne yapraklı fidanların araziye dikimlerinde dikkatli olunması, tüpten çıkarılan fidanın toprağınının dağıtılmadan dikilmesinin gerektiği, bu konuda acemi ise tüpünden çıkarılmadan da ekilebileceğini ve ekildikleri yerlerde etraflarına doldurulan toprakların can suyu verilerek toprağın ezilmeden bırakılması gerektiğini izlemiştim.
Sitede de uzman arkadaşlar iğne yapraklı ağaçların köklerinin katlanması sonucunda kuruyabileceğini yazdılar.
Beni de endişelendiren bu oldu ve kendimce bir yöntem geliştirdim :)
Bu da kendime güvensizliğimden kaynaklanıyor :D
Yoksa Bonsai konusunda yabancı sitelere bakarsanız uzmanlaştıkları için tabir yerinde ise "Koyun kırpar gibi kırptıklarını" ve ağaçlarının tuttuğunu görürsünüz :)

Benim amacım mümkün olduğunca az fire vererek bu işi öğrenmek.

Toprak değişimlerinde; sepetin içindeki toprağa dokunmadan sepet dışındaki toprağı değiştirip, sepetten dışarı sarkan kökleri budayıp tekrar ekeceğim :)

Aklıma geldi de :D ; Ade1 ile konuşmalarımızda "Çin de yeni başlayanlara 5 yıl boyunca sadece bonsaileri sulattıklarını" söylemişti :)

aybala 06-07-2006 11:11

çok güzel görünüyor bonsaisever, eline sağlık
ne kadar özenlisin :)
ayrıca bonsai saksın da pek şık
:D

bonsaisever 06-07-2006 12:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala
ayrıca bonsai saksın da pek şık
:D

Şıkını mıkını anlamam, senin saksıya göz koydum ona göre :D

turunç 06-12-2006 09:37

Merhaba;
Bence çok iyi fikir. Bizler bu işte yeniyiz ve türk milletinin pratik zakasını bu işte de kullanmalıyız. Henüz yolun başında olduğumdan ölen ağacım da yok. Ama olursa çok üzüleceğimi bildiğimden bu özenli ve pratik fikirler çok işe yarar diye düşünüyorum. Halit bey konuya mesaj yazarak güncellediğiniz için size ayrıca teşekkürler...

asumandilek 17-06-2009 02:35

Alıntı:

Aklıma geldi de :D ; Ade1 ile konuşmalarımızda "Çin de yeni başlayanlara 5 yıl boyunca sadece bonsaileri sulattıklarını" söylemişti :)

Bonsai anladığım kadarıyla sabır işi tamam ama bu kadarıda insafsızlıkmış diye düşünüyorum şahsen. :mad:

Yeşim 17-06-2009 14:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asumandilek (Mesaj 446767)
Bonsai anladığım kadarıyla sabır işi tamam ama bu kadarıda insafsızlıkmış diye düşünüyorum şahsen. :mad:

Sayın asumandilek; eğer felsefesini inceler ve öğrenirseniz bu süreyi az bile bulacaksınız. Sevgiyle..

memet 17-06-2009 20:58

Sulamayı öğrenmeden başlarsanız, ilk yapacağınız şey fidanlarınızı öldürmek olacaktır.

yesilgazi 30-09-2010 18:11

tahta saksı güzel olmuş...

demre 03-10-2010 09:40

Çamaşır selesini iyi düşünmüşünüz. Bu saksı için en uygun araçlardan biri.

khanimmortal 11-02-2014 19:41

Çıkartmak daha kolay :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024