agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   DIY Bonsai döner sehpası (turntable) (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/1471.htm)

bonsaireef 01-07-2006 17:51

DIY Bonsai döner sehpası (turntable)

2 Eklenti(ler)
Bonsai döner sehpasını biliyorsunuz.Şekil kararlaştırıken, şekillendirirken çok işe yarıyor.Olmadığı zaman ya kendiniz saksı etrafında dönüyorsunuz **** saksıyı sürüyerek döndürüyorsunuz :)

Eklenti 2318

1 yıl kadar önce buna çok ihtiyacım var nasıl yapabilirim diye çok düşündüm.Bir çok fikrim daha var ama en kolay olarak buna karar verdim.
Rulman ile bonsai sehpası yapımı:
Rulmanın ne olduğunu bilmeyenler için resim koydum.İki metal kasnak arasına çelik bilyeler konarak oluşturulmuş bir malzeme.
Eklenti 2319
Rulman Nedir?
Rulman, basit tanımı ile hareket ve enerji ileten bir makine elemanıdır. Özelliği hareketi yuvarlanma suretiyle ilettiği için sürtünme çok az olmakta ve hareket çok az sayıda iletilmektedir. Aklınıza gelebilecek dönen her şeyde mutlaka yataklama mevcuttur ve bu %99 rulman ile olmaktadır. İnsanın kolundaki saatten, kullandığı bilgisayara, bindiği arabadan, evdeki çamaşır makinesine varıncaya kadar her şey rulman ile hareket etmektedir. (http://www.karadenizkece.com/1.htm)

Rulmanı araba tamircilerinden ücretsiz temin edebilirsiniz.

bonsaireef 01-07-2006 18:12

devam

3 Eklenti(ler)
Devam edecektim bağlantım kesildi.Devam ediyorum.
Bu rulmanların çok çeşitli boyları mevcuttur.

Eklenti 2324

Eklenti 2325
Burda dönen kısmı bulduğum yuvarlak bir sunta ile yaptım.Siz bunu daha büyük sunta **** tahta **** metal ile yapabilirsiniz.Metal ile yaptığınız takdirde rulmana kaynak yaptırıp çok sağlam bir sehpa elde edebilirsiniz.

Eklenti 2326
Burada gördüğünüz gibi rulman ve sunta birbirine yuvarlak bir tahta ile birleştirilmiş.Bu tahtanın bir ucu rulmanın ortasındaki boşluğa sıkıştırıldı.Diğer ucu ise suntanın tam orta noktasına monte edildi.Sonuç olarak dış kısım sabit kalıyor ve iç kısım üstündeki sunta ile birlikte dönüyor.

bonsaireef 01-07-2006 18:16

2 Eklenti(ler)
Burada sunta ile aradaki tahtanın bağlantısını görüyorsunuz.Bir vida ile birbirine tutturdum.
Eklenti 2329

Üzerine saksı koyduğunuzda işiniz oldukça kolaylaşıyor.Ben bütün işlemlerimde bunu kullanıyorum.
Eklenti 2330

Ben bunun yapımına hiç para harcamadım.Tamamen kendi çevremde bulduğum malzemeleri kullandım.Biraz masraf yaparak çok daha güzel şeyler çıkabilir ortaya.

ade1 02-07-2006 23:54

guzel fikir bu,eline saglik,ben bir seyi boyle denemek isterim bundan deneyebilirim,tesekkurler
ade

bonsaireef 03-07-2006 19:39

Ben teşekkür ederim.Beğendiğine sevindim.Aslında fikir vermesi için koydum.Yoksa aceleyle yapılmış pek özensiz bir bonsaisehpası oldu benimkisi.İşimide görüyor ayrı mesele :)

oktars 03-07-2006 21:51

Ade Tarığın böyle çok enteresan buluşları vardır
Türkiyede bonsai ile ilgili malzemelerin satışı olmadığı için yokluktan böyle çareler buluyor.

ade1 04-07-2006 00:57

oktars,ingilterede bunlar varama birtane icin £20 gibi istiyorlar bu daha ucuzdur,ama eger parayi harcamayabiliriz daha iyi olur degil mi?bu guzel fikir ve bende deneyecegim
sagol
ade

Halit Togay 20-08-2006 22:21

tv altı için bunlardan satılıyor . ben bir tane alıp hediye etmiştim çok da ucuzdu

bonsaireef 20-08-2006 22:33

Halit bey mümkün olursa fotoğrafını görebilirmiyiz.Çok merak ettim.

Bence şekillendirme sırasında çok gerekli bir malzeme.O kadar alıştım ki şekillendirme yaparken döner sehpa olmadan yapamıyorum.Ya ben bonsainin etrafında döneceğim ya da o kendi etrafında dönecek.Bonsainin dönmesini tercih ediyorum.

2-3 haftada bir 9 saksı minemi budayıp şekillendirdiğim düşünülürse ne sıklıkta kullandığım daha iyi anlaşılır.

memet 20-08-2006 22:50

tv altlığını görmüştüm bir kaç yerde.daha geniş senin örneğinden birazda yassıydı sanırım.anladığım kadarıyla senin yaptığının aynısının fabrikasyon üretimi

bonsaireef 21-08-2006 01:32

(Sanki buraya yazdıydım, hayal mi görmeye başladım.Gördüğüm hayalden esinlenerek bir daha yazayım bari.)

Fiyatı uygunsa çok iyi olur.
Nerede bulabilirim diye soracağım ama Eskişehirdeyim cevapların bir anlamı olmayacak.Çok merak ettim fotoğrafı olsa iyi olurdu.

memet 21-08-2006 11:16

ben kemeraltı çarşısına girdiğimde bakayım oralarda vardır.

hasan42 25-08-2006 12:34

1 Eklenti(ler)
Bu da benim döner sehpam!
Yıllar önce güya egzersiz için aldığım twister. İşte şimdi işe yaradı!

nilgunarpat 25-08-2006 13:35

Sayın Bonsaireef, sözü geçen tv altlıkları,üstüste iki adet diskten oluşuyor.Kullanılan malzeme kalitesine,büyüklüğüne ve markaya göre de fiat değişiyor. Ben İstanbul'da Maxi, Migros gibi hipermarketlerde gördüm.Bulunduğunuz yerdeki bu tarz marketlere bakabilirsiniz.

DarkYES 26-08-2006 23:10

1 Eklenti(ler)
İşte beklenen fotoğraf :)

bonsaireef 26-08-2006 23:17

Sevgili darkyes senin döner sehpayı buraya uçurdum.Orada insanlar buda nerden çıktı demesinler.

Harika bir şey bu.Boşuna emek harcayıp yapmaya gerek yok.Çok kullanışlı olacağına da eminim.Televizyon konduğuna göre de çok dayanıklıdır.

Teşekkürler resim için.

Kıskandım.Hemen aramaya başlıyorum.:D

malina 26-08-2006 23:31

360 DERECE DÖNER ALTLIK

İnternetten sipariş verebilirsin. KDV Dahil : 9,90 YTL

bonsaireef 26-08-2006 23:36

Teşekkürler malina.

memet 27-08-2006 00:11

bonsaireef zaten onu ben senin için aldım

bonsaireef 27-08-2006 22:48

Memet ne diyeceğimi bilemiyorum.Beni çok mutlu ettin.
Bu ince davranışın için sana ne kadar teşekkür etsem azdır.

Wolmast 17-09-2006 14:05

benim şu an ihtiyacım yok çünkü henüz bonsaim küçük elimle çevirebilirim saksıyı ...:)

acerpalmatum 18-09-2006 22:55

Teşekkürler Malina
Ankarada metro dahil bütün büyük mağazalarda, spor malzemesi satan yerlerde ve yapı marketlerde aramama rağmen bulamamıştım. İnternetten aramak da aklıma gelmedi. Az önce sipariş verdim 3-4 güne kadar herhalde gelir. Ben daha önce bu iş için tekerlekli tüp altlığı kullanıyordum. (tekerleklerin döndüğünü hiç görmedim:D ). Geç kışta çok işe yarayacak. Forum olmasa bundan haberdar olmak zor olurdu.

Emeği geçip bu ortamı sağlayan kişilerede ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

murare 19-09-2006 10:05

Şimdilik benim için gerekli değil ama kullanılabilir. Aman sizde, benim sizlerinki kadar ağaçlarım olsun günde 10 kere dönerim etrafında.:D Ama yinede bilgiler için çok sağolun belki ilerde işime yarar;)

acerpalmatum 22-09-2006 17:20

Döner altlık geldi. 18 inde sipariş vermiştim 22 sinde elime ulaştı. Gayet fonksiyonel. DarkYES resmini koyduğu için resim koymaya gerek duymadım.

Zaten resim konusunda ne kadar yetenekli olduğumu herkes biliyor. :)

gallus 08-10-2006 03:16

4 Eklenti(ler)
bugün İstanbul ikea dan döner tepsi altlığı adı altında ahşap malzemeden bir bonsai döner sehpası da ben aldım.(adamlar yaparken bu iş için kullamılacağı hiç akıllarına gelmemiştir eminim.) fiyatı 14.95 ytl bana uygun geldi. Aslında ben televizyon altlığı olayını görmemiştim ama bu da şık birşey. düşünen arkadaşlara duyurulur. çapı 38cm. ortada bonsaireefin yuakrıda bahsettiği bilyalı rulman sistemi kullanılmış bayağı sağlam beni bile döndürür.Elimde patlamasın diye denemedim tabi:rolleyes:
Eklenti 4216

Eklenti 4217

Eklenti 4218

Eklenti 4219

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024