agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Gazbeton kullanarak bonsai saksıları yapalım (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/1403.htm)

malina 19-06-2006 18:18

Gazbeton kullanarak bonsai saksıları yapalım

4 Eklenti(ler)
Bonsai saksısı bulma sorunu yaşayanlar için bir öneri... Aynı zamanda heykeltraşlık duygularınızı tatmin edebilirsiniz :)

Örnekleri hazırlamak internetten yararlandım. Bulduğum ytongla ilgili bazı fotoğrafları saksı biçimine dönüştürmek için photoshopta kesip biçmem gerekti :) İyi olmadılar ama fikir verebiliyorlar...

Ytong, çok hafif, işlenmesi kolay bir malzeme. Sulandırılmış çimento ve alçıyı fırça ile sürerek değişik etkiler yaratmak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Eklenti 1910

Eklenti 1911

Eklenti 1912

Eklenti 1913

Testere, keski, tornavida, eğe, zımpara gibi eletlerle biçim verebilirsiniz. Yalnız bu çalışmayı uygun bir yerde yapmalısınız. Epey toz çıkacaktır. Anneleriniz ya da karılarınızdan "neler öneriyorsun böyle!" diye mail almak istemiyorum :)

Baki Berk Kayalar 19-06-2006 19:04

:) Çok iyi fikir...

arsakay 19-06-2006 20:54

Ehem! Bir katkı olarak söylüyorum.
Öğrenci evlerine çok güzel ve dayanıklı
bir elektrik ocağıda olabiliyor ytong.

Tamam alakası yok ama olsun. :(

ade1 19-06-2006 22:45

guzel fikir bu ama cicekli bonsai icin daha iyi olablir aceba?

Baki Berk Kayalar 20-06-2006 00:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ade1
guzel fikir bu ama cicekli bonsai icin daha iyi olablir aceba?

Katılıyorum.. Parlak çiçek renkleriyle beyaz saksı rengi oldukça uyumlu olacaktır.

malina 20-06-2006 08:52

Renklendirilmiş farklı malzemeler ile boyayarak (Tabii bunların suya dayanıklı olanlarından seçilmesi gerekiyor) kullanım alanı genişletilebilir diye düşünüyorum...

malina 20-06-2006 08:54

Aslında en iyisi denemek :)

Yeterli katılımcı olursa; yaz sonunda, tek seferlik, ytong bonsai saksıları yarışması bile yapabiliriz :)

malina 20-06-2006 09:30

Malzeme özellikleri

Ytong Yapı Malzeme ve Elemanları betondan 6, tuğladan 3 kez daha hafiftir

Ytong, beton sınıfına girmesine karşın ahşap gibi kolayca işlenebilir. Testere ile kesilebilir, matkap ile delinebilir, rendelenebilir, çivi çakılıp vidalanabilir, kolaylıkla kanallar açılabilir. Kesilebildiği için malzeme kaybı en aza inmektedir.

Ytong yeryüzünün en değerli varlığı olan topraktan değil, kuvarsit veya kum ile çimento, kireç ve suyun karışımından elde edilmektedir.

Ytong, betondan 13, delikli tuğladan 2-4 kez daha fazla ısı yalıtımı özelliğine sahiptir. Ytong'un ısı yalıtımını sağlayan unsur, küçük gözenekler arasında sıkıştırılmış kuru havadır.

Kaynak: www.ytong.com.tr

kadirx 08-08-2006 13:11

Ytong henüz harç halindeyken hacim verip kabartmak için aluminyum tozu kullanılır. Bünyesinde barındırdığı havadan dolayı kolay kolay su geçirmez (akvaryumda kullanmayı denemiştim bir zamanlar). Saksı olarak ham haliyle kullanmanın ufalanma sorunu yüzünden pratik olmayacağını düşünüyorum. Alçıyla sıvanırsa olur mu diye düşünüyorum. Aslında alçının da üzerine porselene çekilen parlak malzemeden çekilebilirse harika olur ama aramızda o malzemeyi nasıl elde edebileceğimizi bile kimse var mı?

malina 08-08-2006 13:46

Porselen türü malzemeler fırınlanıyor, bunu yapamayacağımıza göre o olmaz.

Bizim mahalledeki ekmek fırınının hem ısısı yetmez, hem de adam ekmeklerin yanına koymaz :)

Oğuz Sağlam 08-08-2006 14:11

Gazbeton şekil vermeye çok uygun bir malzeme.
Üzerinde çalışmak ahşapla bile çalışmaktan çok daha kolay.

Eğer suya karşı içten yalıtım düşünülüyorsa "çimento bazlı" kristalize su yalıtımı tozları biraz daha koyu halde karıştırılıp normalden daha kalın tabaka halinde sürülmek kaydıyla kullanılabilir.

Bu alternatifi beğenmeyenler tek ya da çift bileşenli likit su yalıtımı membranı ile iç kısımdan boyar gibi yalıtabilirler. Ancak ben olsam ilk seçeneği kullanırdım. Çünkü çimento bazlı mineral bir malzeme üzerine gene aynı esaslı malzeme kullanarak doğada köklerin karşılaştığı hafif alkalin kayaçlara benzeyen bir doku ile kaplanmış olacaktır.

Gazbeton işlenerek yapılmış iki harika saksı kaidesi şu an ofisimde. Ne yazık ki şu an fotoğraf çekemiyorum. Bu kaideleri görenler eminim yukarıdaki saksılarla birleşiminin nasıl bir darbeli etki yapacağını hayal edebileceklerdir.

Saygılar,

Erguvan Muhibbi 17-08-2006 15:03

en kısa zamanda görelim oğuz bey lütfen.

Oğuz Sağlam 18-08-2006 11:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erguvan Muhibbi
en kısa zamanda görelim oğuz bey lütfen.

Sn. Erguvan Muhibbi,

Sizi çok fazla bekletmemek için ısmarlama bir makine ile kolleksiyonu toparladım.
Genel beğeni toplayacağını tahmin ediyorum.
Ancak fotoğraflara geçmeden önce sık karşılaşılan bir yanlışı düzeltmek istiyorum. YTONG bir markadır. Bir gazbeton markasıdır. Aynı SELPAK ve kağıt mendil gibi. Ürünün YTONG dışında üreticileri de mevcuttur. Bu nedenle ilgili moderatör arkadaşlardan başlıktaki "YTONG"u kelimesini "GAZBETON" olarak değiştirmelerini rica ediyorum (gazbeton bitişik yazılır).

Ayrıca belirtmem gereken bir konu daha var. Aşağıda göreceğiniz çalışmaların tamamı el işçiliğidir ve AKG Gazbeton Firmasında görevli "zanaatkar" Murat Usta tarafından vücuda getirilmiştir.

http://img227.imageshack.us/img227/1225/salti01sp3.jpg
http://img81.imageshack.us/img81/586/salti02tu1.jpg
http://img81.imageshack.us/img81/2429/salti03pb1.jpg

Devam edecek.

Oğuz Sağlam 18-08-2006 11:27

http://img152.imageshack.us/img152/4642/salti04tx4.jpg
http://img154.imageshack.us/img154/3039/salti05so5.jpg
http://img137.imageshack.us/img137/5596/salti06ku8.jpg

Devam edecek.

Oğuz Sağlam 18-08-2006 11:30

http://img152.imageshack.us/img152/1864/salti07mi2.jpg
http://img222.imageshack.us/img222/6154/salti08av9.jpg
http://img150.imageshack.us/img150/8703/salti09ki7.jpg

Burada görülen kaidelerden bazıları doğrudan saksı kaidesi olmasa da ilham vermesi bakımından paylaşmayı uygun gördüm.

Saygılarımla,

bonsaireef 18-08-2006 11:33

Murat Usta'nın ellerine sağlık.Hepsi çok güzel.
Oğuz Bey paylaşım için size de teşekkürler.
Bonsai saksısı olmasa bile saksı altlığı, bonsai sehpası yapımında kullanılırsa harika olur.
Bonsai saksısı da olur ama yalıtım ve renklendirme konusunda aklım karışık.

(malina senin başlığı gazbeton olarak değiştirdim,umarım bana kızmazsın.:rolleyes: )

malina 18-08-2006 11:38

Oğuz, Murat Usta'ya yalıtım konusunda ne yapılabilir, sorar mısın? :)

Oğuz Sağlam 18-08-2006 11:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oguz SAGLAM
Gazbeton şekil vermeye çok uygun bir malzeme.
Üzerinde çalışmak ahşapla bile çalışmaktan çok daha kolay.

Eğer suya karşı içten yalıtım düşünülüyorsa "çimento bazlı" kristalize su yalıtımı tozları biraz daha koyu halde karıştırılıp normalden daha kalın tabaka halinde sürülmek kaydıyla kullanılabilir.

Bu alternatifi beğenmeyenler tek ya da çift bileşenli likit su yalıtımı membranı ile iç kısımdan boyar gibi yalıtabilirler. Ancak ben olsam ilk seçeneği kullanırdım. Çünkü çimento bazlı mineral bir malzeme üzerine gene aynı esaslı malzeme kullanarak doğada köklerin karşılaştığı hafif alkalin kayaçlara benzeyen bir doku ile kaplanmış olacaktır.

Gazbeton işlenerek yapılmış iki harika saksı kaidesi şu an ofisimde. Ne yazık ki şu an fotoğraf çekemiyorum. Bu kaideleri görenler eminim yukarıdaki saksılarla birleşiminin nasıl bir darbeli etki yapacağını hayal edebileceklerdir.

Saygılar,

Sn. Malina,
Gazbeton'un ve yalıtımın (ayrı konular olarak) uzmanı ne yazık ki Murat Usta değil. Şu an karşınızda duruyor :) .

Saygılar,

bonsaireef 18-08-2006 12:14

Oğuz Bey cahilliğimi bağışlarsanız bende soru sormak istiyorum.
  • "Çimento bazlı" kristalize su yalıtımı tozları dediğiniz bildiğimiz çimentodan farklı bir şey mi oluyor? Bunu nereden temin edebiliriz?
  • Birde içini yalıttıktan sonra dışını nasıl renklendirebiliriz, bu konudaki fikirleriniz neler?

Erguvan Muhibbi 19-08-2006 11:25

Oğuz bey çok teşekkürler.
Bu gazbeton kullanılarak doğrudan saksı yapılıyor mu
Üretim paletinde saksı var mı

Oğuz Sağlam 19-08-2006 11:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
Oğuz Bey cahilliğimi bağışlarsanız bende soru sormak istiyorum.
  • "Çimento bazlı" kristalize su yalıtımı tozları dediğiniz bildiğimiz çimentodan farklı bir şey mi oluyor? Bunu nereden temin edebiliriz?
  • Birde içini yalıttıktan sonra dışını nasıl renklendirebiliriz, bu konudaki fikirleriniz neler?

Sn. Bonsaireef,
Doğrudur. Çimentodan farklı bir malzemedir. Çimento hammadde olarak kullanılır ve çeşitli katkılarla özellikleri geliştirilir. Bu konuda kimyasal detaylara girmek gereksiz ve sıkıcı olacağı için bu kadarı yeterlidir bence. Yalıtımcılarda çeşitli markaların tek ya da çift bileşenli ürünleri satılmakta. Bununla ilgili iyi bilinen SİKA, YKS-Yapkim-Degussa, ARY (Ürün adı kristeks - seramik yapıştırma harcı gibi bir torbada satılan toz bileşenin yanında bir bidonda beyaz renkli sıvı solüsyon bileşen karıştırılır), Köster, vs.. birçok marka var.

Renklendirmek için akrilik (özellikle dışcephe) boyalar uygun olacaktır. Ama bir iki şey söylemek isterim; gazbeton yaklaşık olarak %85 küçük hava kabarcıklarından oluşan bir malzeme. Kabarcıklar düzgün ve eşit dağılımlı. Yani yapı olarak volkanik amorf kayaçların yapay bir modeli. Ben bu dokuyu çok seviyorum ve bu rengi görmek rahatsız etmiyor. Ancak yüzeyden parçacık ve toz dökülmesin istiyorsanız bu yüzeylerin üzerine bir sertleştici solüsyon sürülebiliyor. Görüntü boyanmamış gazbetondan farksız ancak tozlanma sorunu yok. Boya uygulanacaksa yüzeydeki boşluklar tıkanabilir. Ya da en iyisi çimento ya da alçı macunla bu yüzeylerdeki boşlukları doldurmak sonra boyamak daha uygun olacaktır.

Aslında yüzey kaplama konusunda "kendin yap" kapsamında uygulanabilecek birçok malzeme var. Geçen hafta Adarium'um üzerine yaptığım kayalık görüntülü saksı terası, sert köpük (XPS) ve silikonla yapıştırıp, maket bıçağıyla şekillendirip, çakmakla hafifçe yakarak kesim izlerini yumuşattıktan sonra yüzeyi siyah silikonla sıvayıp üzerine ince deniz kumu dökerek kapladım. Böyle bir uygulama gazbeton üzerine de uygulanabilir. Silikon tuttutma problemi olsa bile seramik harçlarıyla yapılan pasta yüzeye sürülerek üzeri kumlanabilir örneğin...

Aslında aklıma şu da takılmıyor değil; gazbeton, bitki harçlarında kullanılan perlitle pek çok bakımdan benzer karekterde bir malzeme. Haliyle yalıtmak konusunda çok titiz olmamak gerektiğini düşünüyorum. Benim gazbeton saksı ile ilgili bir denemem olmadı, ancak su içinde ve sucul bitkili ortamda kullanım denemeleri hakkında çalışma yapan bir iki akvaryum meraklısı oldu. Bu gibi denemelerden de bildiğim kadarıyla kimyasal yapısının bitki ve balıklar açısından toksik bir etkisi olmadığını düşünüyorum. Haliyle bu tür saksıların içini hem su sızdırmaması için kaplamak hem de (anladığım kadarıyla) kimyasal etkilerinin önlenmesi için kaplamak gerekli değil. Daha doğrusu çok iyi yalıtmak önemli değil gibi (Bunları yazarken sesli düşünerek yazdığımı bilmenizi isterim.). Hatta içine sızacak su zamanla nem geri yüklemesi bakımından faydalı bile olabilir. Tekstürlü yüzey, köklerin kavramasına elveren bir yüzey ise ve saksı değişimlerinde bu yüzeylere tutunan kökler zarar görebilir gibi bir tereddüt varsa o konunun uzmanları da aramızda.

Saygılar,

Oğuz Sağlam 19-08-2006 11:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erguvan Muhibbi
Oğuz bey çok teşekkürler.
Bu gazbeton kullanılarak doğrudan saksı yapılıyor mu
Üretim paletinde saksı var mı

Sn. Erguvan Muhibbi,
Gazbeton üretim tesisleri çok büyük tesisler ve ürün yelpazeleri yalnız standart yapı malzeme ve elemanlarına dönük. Burada gördüğünüz örnekler tamamen içten gelerek yapılmış kişisel çalışmalar. Gazbeton yoğun olarak 25cm yükseklik, 60 cm boy ve 5 cmden başlayıp 30 cm kalınlığa kadar kalınlıklarda üretilen bloklar. Bu blokları herhangi bir ardiyeden çok uygun fiyata 1-2 adet alıp kolayca oyup işlemek mümkün. İşlemek gerçekten ahşaptan kolay.

Saygılarımla,

Erguvan Muhibbi 19-08-2006 11:57

Dostum teşekkürler. Lütfettiniz.

Oğuz Sağlam 19-08-2006 12:00

Estağfurullah efendim.
Muhatap görüp sual ettiğiniz için müteşekkirim.
Saygılarımla,

bonsaireef 20-08-2006 12:50

Alıntı:

Aslında aklıma şu da takılmıyor değil; gazbeton, bitki harçlarında kullanılan perlitle pek çok bakımdan benzer karekterde bir malzeme. Haliyle yalıtmak konusunda çok titiz olmamak gerektiğini düşünüyorum. Benim gazbeton saksı ile ilgili bir denemem olmadı, ancak su içinde ve sucul bitkili ortamda kullanım denemeleri hakkında çalışma yapan bir iki akvaryum meraklısı oldu. Bu gibi denemelerden de bildiğim kadarıyla kimyasal yapısının bitki ve balıklar açısından toksik bir etkisi olmadığını düşünüyorum. Haliyle bu tür saksıların içini hem su sızdırmaması için kaplamak hem de (anladığım kadarıyla) kimyasal etkilerinin önlenmesi için kaplamak gerekli değil. Daha doğrusu çok iyi yalıtmak önemli değil gibi (Bunları yazarken sesli düşünerek yazdığımı bilmenizi isterim.). Hatta içine sızacak su zamanla nem geri yüklemesi bakımından faydalı bile olabilir. Tekstürlü yüzey, köklerin kavramasına elveren bir yüzey ise ve saksı değişimlerinde bu yüzeylere tutunan kökler zarar görebilir gibi bir tereddüt varsa o konunun uzmanları da aramızda.

Daha önce ponza taşından saksı yapmıştım.Saksının su sızdırmasının iyi olacağını düşünmüştüm.Ama düşündüğüm gibi olmadı.O kadar fazla sıvı kaybı oluyordu ki sulamakla baş edemez hale geldim ve saksı değiştirdim.Eğer gazbetonda pomzada olduğu gibi su sızdırırsa nem geri yüklemesi ile yapacağı faydadan daha fazla su kaybı zararı olacaktır diye düşündüm.O yüzden içi su geçirmez şekilde yalıtılırsa iyi olur diye düşünüyorum.Kimyasal bir zararın olacağını sizin gibi ben de düşünmüyorum.Saksı değişiminde zaten kök budamasıda yaptığımız için yüzeye tututan köklerin bir sorun yaratacağını da düşünmüyorum.

Alıntı:

Renklendirmek için akrilik (özellikle dışcephe) boyalar uygun olacaktır. Ama bir iki şey söylemek isterim; gazbeton yaklaşık olarak %85 küçük hava kabarcıklarından oluşan bir malzeme. Kabarcıklar düzgün ve eşit dağılımlı. Yani yapı olarak volkanik amorf kayaçların yapay bir modeli. Ben bu dokuyu çok seviyorum ve bu rengi görmek rahatsız etmiyor. Ancak yüzeyden parçacık ve toz dökülmesin istiyorsanız bu yüzeylerin üzerine bir sertleştici solüsyon sürülebiliyor. Görüntü boyanmamış gazbetondan farksız ancak tozlanma sorunu yok. Boya uygulanacaksa yüzeydeki boşluklar tıkanabilir. Ya da en iyisi çimento ya da alçı macunla bu yüzeylerdeki boşlukları doldurmak sonra boyamak daha uygun olacaktır.

Dışını renklendirmeye gelince Çiçek açan türlerde çiçek renkleriyle uyumlu açık renk saksılar kullanılsa da diğer bonsailerde koyu renk saksılar daha iyi görünüyor.Bonsaide saksının ağaçla uyumu bonsainin güzelliğinin bence üçte biri.Beyaz bir saksı ilk bakışta görüntü bütünlüğünü bozup dikkati biraz olsun üzerine çeker ve saksı ile ağacın gövdesi arasındaki kontrast çok fazla olur diye düşünüyorum.Bu nedenlerle boyanma ihtiyacı olduğunu düşündüm.Ama gazbetonun güzelliği konusunda süphe yok.Çok dekoratif.

malina 20-08-2006 13:19

Alıntı:

Beyaz bir saksı ilk bakışta görüntü bütünlüğünü bozup dikkati biraz olsun üzerine çeker
Malzemenin ve ortamın özelliğinden uzun süre beyaz kalacağını sanmam :)

Kirli bir görünüm oluşmaması için de boyanması (deliklerinin kapanması amaçlı) gerekiyor diye düşünüyorum.

bonsaireef 20-08-2006 14:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi malina
Malzemenin ve ortamın özelliğinden uzun süre beyaz kalacağını sanmam :)

Malina çok haklı bir de bu problem var.

saka 21-08-2006 16:41

Gazbetona iç çamaşırı olarak, mevcutta kullanılan saksı gömülebilir. Ortaya çıkacak bu -yeni- giydirilmiş saksının dışı ambiansa içi ise, içinde bulunacak bitkiye fayda sağlayacaktır. Bu tür bir saksıda, toprak değişimi vs. de daha kolay yapılabilecektir. Gazbetonu yalıtmaya alternatif bir çözüm olabileceği için, belirtmeden geçemedim.

Keza düşük pH isteyen bitkilerde, gazbetonun bazik bir etkileşim unsuru doğurabileceği yönünde endişe hasıl olabilir. Saksının gömülmesi, bu tür bir endişeyi doğmadan bertaraf edebilir sanırım.

saygılar,

bonsaireef 21-08-2006 17:57

Sayın Kemal Bey öncelikle hoşgeldiniz.
Öneriniz için teşekkürler.
Yalnız saksının içine uydurabileceğimiz başka saksı bulabileceğimizi sanmıyorum.Çünkü biz gazbetondan bonsai saksısı yapmayı planlıyoruz.Bonsai saksılarıda oldukça farklı oluyor.

saka 24-08-2006 23:19

Haklısınız. Sanırım gazbetonun buradaki işlevinin herhangibir saksı için olmadığını
atlamışım. Yalıtım vs. konularını okuyunca, "iç cephesi yalıtılmaya çalışıyor!" şeklinde algıladığımdan bu fikir aklımda belirdi.

Kolay gelsin,

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024