agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Bonsai teli (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/1352.htm)

cemboa 03-01-2006 20:44

bonsai ye başlayanların en çok yaptığı 3 hayati hata

1- Bonsainizi, gövde kalınlığı, dal ve gövdenin genel görüntüsü, nihai şeklini almadan kesinlikle saksıdan bonsai saksılarına almayın.
2- Aslında bütün çiçeklerimiz için gereken gübreleme işlemi bonsailermizde daha hayati bir önem taşıyor.Bonsai yetiştirmek zamana karşı sabır istediğinden dolayı gübreleme, sonuç almada hızlandırıcı bir görev görüyor. Benim kişisel tecrübem, sulama ile beraber gübreleme de düzenli yapıldığı zaman, o bonsai resimlerinde imrenerek baktığım, toprağın üzerinde yosun oluşumu ve minyatür bitkiler oluşmaya başlıyor.
3- Bonsaisini hazır alan **** kendisi bonsai yapmak isteyenler aldığı türün iç mekanmı dış mekan bitkisimi olduğunu iyi bilmeliler. Çünkü bonsailerin veya yapılmak istenilen adayların büyük bir çoğunluğu dış mekan çalı veya ağaç türüdür. Şunu unutmayalım ki evlerimizde yetiştirdiğimiz bitkilerin büyük çoğunluğunun doğal ortamı tropikal kuşaktır. Ağaç ve çalı türlerinin büyük bir kısmı kışın soğuk ister ve bu dönem dinlenme dönemleridir.

Bonsai junior 09-05-2006 23:13

Bişi sorcam ben yeni yetiştirmeye başladımda bitkinin sulamasını yaparken suyun içine mantar ilacıda atim mi yoksa sadece hasta olduğu zaman mı katim ilacı?

Bonsai junior 09-05-2006 23:15

Bide ben bitkini ne tür olduğunu bilmiyorum, nasıl anlayabilirim?

bonsaireef 09-05-2006 23:26

Bitkinin ne tür olduğunu öğrenmek için bu başlığa ağacınız resmini eklerseniz yardımcı olabiliriz.

Mantar konusunda sürekli ilaç vermeyi düşünüyorsanız gerek yok diye düşünüyorum.

bonsaisever 10-05-2006 00:13

Bitkilerinize vereceğiniz ilaçları Mine Pakkaner'e sorarsanız daha sağlıklı cevaplar alırsınız.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...=newpost&t=905

bonsaireef 10-06-2006 01:05

Bonsai teli

Tel sıkıntımız sona ermiştir!

Sayın Adrian (ade1) 12 yıldır bonsai ile ilgileniyor.Oldukça tecrübeli birisi.Kendisi sürekli bakır tel kullanıyormuş.

Alüminyum tel kullananlar bilir, alüminyum tel çok yumuşaktır ve çok rahat sarılır.Esnekliğide yoktur(yani verdiğiniz şekilde kalır) ve çok rahat şekil verilir.Ben bakır ve alüminyum telin ikisinide denediğim için çok iyi biliyorum.Gerçekten alüminyumun avantajı çoktur.Tek dezavantajı ise bulunamaması.Buda önemli bir dezavantaj.

ade1 (adrian) in tavsiye ettiği yöntemde bakır teli iyice kızdırıp, soğumaya bırakıyorsunuz.Sonrasında bakır tel çok yumuşuyor.Çok rahat sarılabilecek bir hal alıyor.Denedim ve artık alüminyum tel diye sokaklara düşmeyeceğim.

Sayın yeni üyemiz ade1 (Adrian) sizden rica etsek bakır tel ile ilgili tecrübelerinizi burada bizlere aktarabilirmisiniz.

bonsaisever 10-06-2006 20:52

İstanbul'da Alüminyum tel arayanlar:

Karaköy de Tersane Cadesi Galata Mahkemesi sokak civarında Alüminyumculardan alabilir.

malina 10-06-2006 21:01

Denedim :)

malina 10-06-2006 21:32

Tabii ki çok daha yumuşak bir tel oldu... Denetlemesi daha kolay...

ade1 14-06-2006 03:06

merhaba arkadasim bonsaireef, herkese merhaba,ben simdi burayami yazayim artik?ozaman benim bonsai resimlerimi buraya koymak gerek mi?bugun den sonra ben artik buradayim.
sagol
ade

malina 14-06-2006 10:23

Alıntı:

ben simdi buraya mi yazayim artik? o zaman benim bonsai resimlerimi buraya koymak gerek mi?
Bonsai bölümündeki kategorilerden uygun olanın altına, yeni başlık açarak ekleyeceksiniz değil mi?

Hoşgeldiniz :)

ibuprofen 04-08-2006 23:54

3.

Bonsaime tel sarmak için hangi teknikleri kullanabilirim? Bu gerçekten faydalı mı?

İstenilen şekli sağlamak için ya da klasik bonsai durumuna ulaşmak için tüm bitkilere tel sarılması gerekmez. Mesela fukien çayı tel kulanılmaksızın kolaylıkla biçime sokulabilir. Acemierin düşüncelerinin aksine, bir bonsaiye tel sarmak bitkinin küçük kalmasını sağlamak için değil daha ziyade ağacın şeklini güzelleştirmek amacı ile dalların istenilen yerde kalması için geçici bir boyut sağlamak içindir. Tel kalıcı olarak ağaç üzerinde bırakılmamalı ve düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Tel sararken ağacın doğadaki kavislerini taklit etmeye çalışın. Sadece uğraşılan dalın çevresindeki teli burmak için basınç uygulanınca kırılması muhtemel olmayan dallar üzerinde çalıştığınızdan emin olun. Halihazırda 2 tür bonsai teli mevcuttur; bakır ve aliminyum teller. Elde edilmesi kolay, daha ucuz ve doğal olarak renksiz alminyum tellerden(gümüşi) daha güzel bir renge sahip olmasına rağmen özellikle yeni başlayanlar için dallara uygulanması oldukça zordur ve eğer yanlış uygulanırsa –ki bu çok kolaydır – en değerli bonsainizi bir harabeye çevirebilir. Şüphesiz bakır tel gibi renklendirilmiş ve herhangi bir bonsai fidanlığından elde edilebilen aliminyum teler daha iyidir. Bakır telden daha yumuşaktır ve genellikle aynı etkiye sahiptir. Kullanacağınız telin uzunluğu, üzerinde çalışacağınız dalın boyutuna bağlıdır ve çoğu kesimde sizin tarafınızdan belirlenebilir, ayrıca dalın şeklini ne ölçüde değiştireceğiniz ve bitki türünün mukavemetine de bağlıdır. Değişik uzunluklarda telleri edinip bahçenizdeki diğer budanmış dallarda denemelisiniz. Her zaman telinizi toplayıp (bir bonsai ise çok dikkatli olmalısınız) düzleştirip tekrar kullanabilirsiniz. Kalem kalınlığındaki dallar için 3.5 mm kalınlığında teller tavsiye ediyorum. Kullanmanızı tavsiye ettiğim en düşük tel kalınlığı ise 2.0 mm.

Tel sararken kullanılacak en güvenli yöntem iki elimizle dalı kavrayıp (mengenenin görünümünden farklı değil) teli dal çevresinde yavaşca takip ederek –gövdeye zarar vermediğimizden emin olarak uygulamaktır. İstediğiniz şekli elde etmek için önce teli sarın ve daha sonra dalı eğmek(tel ve mengene methodu ile mümkün olan) için endişe edin. Yapraklara ya da eğer güzdeyseniz filizlere dikkat edin. En iyisi teli bir yere tutturmaktır çünkü yoksa dalı yeniden bükebilir. Bu teli toprağa gömük daha sonra gövdeden geçirerek uygulayacağımız dala kadar uzatmak ya da başka bir dala sabitlemek suretiyle yapılabilir. Bazen kalın bir dalı,gövdeyi eğmek için büyük çaplı bir tel kullanmak zor olduğunda ya da doğru çaptaki tele sahip olmadığınızda telleri ikileyebilirsiniz ve dalı iki kez sarabilirsiniz.

En iyisi tel sarmadan bir gün önceden sulama yapmamak ve işlemden sonraki iki hafta gölgede bırakmaktır. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında telin bonsai kabuğunun içine doğru keserek ilerlemesine karşın her bir kaç haftada bir kontrol edin ya da tamir edilemeyecek izler kalması riskini göze alın. Hasarın ciddiyetine bağlı olarak telin verdiği zararın oluşumu çok çok yıllar alabilir. Geniş gelişim ataklarından dolayı yaprak döken ağaçlar tel hasarına özellikle açıktır.

http://www.bonsaisite.com/mainten1.html

bonsaisan 16-02-2007 00:57

15 yıldır bakır tel kulanıyorum.Almanyada iken dış yüzeyi bakır içi ise Alüminyum orjinal bonsai teleri kulandım fakat bazı ağaölarrın dal yapısı esneme için çok güçlü oldugundan tel dala bir kaç kez sarmak gerekiyor buda görüntü açısından hoş olmuyor bu yüzden pıyasada satılına farklı kalınlıkda ki bakır elektrik tellerini kulanıyorum son 8 yıldır.Dış plastiğini ocak üstünde 4 ial5 saniye tutup sıyırıyorum ondan sonra dalın kalınlıgına göre artık tecxrube ile orantılı olrak telin kalınlıgını tahmin edip dala sarıyorum.zaten bonsai uygulaması adlı videoda bu uygulamayı gösterdim.Bundan sonraki uygulama da diğer bir basit mazemeyi anlatacağım.

berte 03-06-2007 20:59

selamlar
siteyi çok beğendim. samimi ifadeler hoşuma gitti.
ben de dün kendime bir pachıra aquatica aldım.
en kısa zamanda resmini de koyacağım.
benim gibi çiçekleri seven herkese iyi günler...

Ali H. ALI 04-06-2007 13:37

Berte merhaba, aramiza hos geldin.
uyeler tanisiyor basliginda kendini tanitirmisin?
Soracagin sorulari ve paylasacagin deneyimlerini bekliyoruz.
Saglicakla kaliniz.

korelx 31-07-2007 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef (Mesaj 26339)
Tel sıkıntımız sona ermiştir!

Sayın Adrian (ade1) 12 yıldır bonsai ile ilgileniyor.Oldukça tecrübeli birisi.Kendisi sürekli bakır tel kullanıyormuş.

Alüminyum tel kullananlar bilir, alüminyum tel çok yumuşaktır ve çok rahat sarılır.Esnekliğide yoktur(yani verdiğiniz şekilde kalır) ve çok rahat şekil verilir.Ben bakır ve alüminyum telin ikisinide denediğim için çok iyi biliyorum.Gerçekten alüminyumun avantajı çoktur.Tek dezavantajı ise bulunamaması.Buda önemli bir dezavantaj.

ade1 (adrian) in tavsiye ettiği yöntemde bakır teli iyice kızdırıp, soğumaya bırakıyorsunuz.Sonrasında bakır tel çok yumuşuyor.Çok rahat sarılabilecek bir hal alıyor.Denedim ve artık alüminyum tel diye sokaklara düşmeyeceğim.

Sayın yeni üyemiz ade1 (Adrian) sizden rica etsek bakır tel ile ilgili tecrübelerinizi burada bizlere aktarabilirmisiniz.

ben yeni üyenizim formu incelerken bir konu dikkatimi çekti:bakır teli yumuşatmak için akkor hale getirip (eritmeden renk değişimine başladığı an)hemen su kabına atın.hamur gibi olacaktır.havada soğutursanız sertleşir.iyi çalışmalar dilerim.:))

Ali H. ALI 01-08-2007 05:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi korelx (Mesaj 136661)
ben yeni üyenizim formu incelerken bir konu dikkatimi çekti:bakır teli yumuşatmak için akkor hale getirip (eritmeden renk değişimine başladığı an)hemen su kabına atın.hamur gibi olacaktır.havada soğutursanız sertleşir.iyi çalışmalar dilerim.:))

Iyi gunler korelex aramiza hos geldiniz. Uyeler tanisiyor basligi altinda kendinizi tanitirmisiniz? Boylece aramiza katilan yeni uye ile hepimiz tanismis oluruz.

Yukarda yaptiginiz bakir teli yumusatma yonteminin, ben yillar var tersini yapiyorum. Tel yeterince isindiktan sonra[rengi kiraz kizilligina dondugu zaman] atesten alip kendi basina sogumaya birakiyorum ve bu islemden sonra tel iyice yumusuyor. agaclarim uzerinde hic zorlanmadan sarim yapiyorum.

Sizi, sadece bonsai icin kullanilacak tellerle degil, Bonsai ile de ilgilenmenizi bekliyoruz.

noreks 15-10-2007 15:41

Bonsai ile pek alakam yok ama bakır telle ilgili konuşabileceğimi sanıyorum.

Bakır teller 5 - 8 mm kalınlığında filmaşin tabir edilen kalın kangal halindeki malzemeden ısıtılmadan ortam sıcaklığında çeşitli ebatlardaki deliklerden sırasıyla ( paso ) çekilirler.

İstenilen kalınlığa indirilen ( her defasında daha küçük bir delikten çekilerek geçirilen ) tel soğuk deformasyon nedeniyle sertleşir. Kızıllaşana kadar ısıtılan malzemeler soğuk deformasyon sırasında uzayan tane yapılarını tekrar eski haline getirir ve yumuşarlar.

Burada kullanılan soğutma ortamı final sertliği etkiler eğer suda aniden soğutursanız daha az esnek ve yumuşak , havada soğutursanız daha yumuşak ve daha kolay şekil verilebilen bir malzeme elde edersiniz.

Malzemenin plastik şekillenmesini ( yani istenilen formda kalmasını istiyorsanız ) havada soğutmanızı , elastik şekillenmesini ( yani size daha fazla direnmesini stiyorsanız ) hızlı olarak suda soğutmanızı tavsiye ederim.

Nariel 06-10-2008 22:51

Merhaba,
Bonsailerde kullanılabilecek ince teller için bir çözüm geldi aklıma.
Telli defterleriniz bitince telini atmayın, çıkarıp alın. Sertliği çok uygun, çeşitli renkleri de mevcut.

cemboa 07-10-2008 21:26

Forumda bir yerlerde yazmıştım bu vesile ile tekrar hatırlatıyım.ben ince tel ihtiyacımı bir elektrik malzemeleri satan mağazadan birkaç metre telefon kablosu alarak temin ediyorum.İçinden 3 sıra ince tel çıkıyor.Taze, ince ve yumuşak dallarda işe yarıyor.

Harun Parlak 07-10-2008 21:35

İnce dallar için nalburlarda kiremit bağlama teli satılır hem ucuz hemde yumuşaktır. Diğer aradığınız telleride BOBİNAJ cılarda çok hurda bakır tel vardır. İhtiyacınızkadarını ücretsiz bile alabilirsiniz. Arızalı motorları söküp yeni bakır tellerle sardıklarından eskileri hurdacıya gider. Bir miktar talep etdiğinizde sizi geri çevireceklerini sanmıyorum.

memet 07-10-2008 21:59

Sac bakır satılan yerlerde, istediğim kalınlıkta bakır teli kolayca bulabiliyorum.

hanbiyçe 09-03-2012 04:23

evde zeytin ağacım var gövdesi de kalınlaşmaya başladı ilk kez bonsai yapıcam,Muğla'dayım ve bonsai teli bulamıyorum MUğla'da olan veyardımcı olabilecek biri var mı

memet 09-03-2012 08:23

Bobinajcılarda çıkma tel olarak bulabilirsiniz.

Harun Parlak 09-03-2012 08:29

Nerdeyse bütün il ve ilçelerde hurda kablo toplayıcısı insanlar vardır.
Bu arkadaşlar çevreden topladıkları kabloların plastik kısımlarını soyup bakır ve aleminyum kısımlarını biriktirip geri dönüşüm fabrikalarına hurda olarak veriyorlar.
Bu tür yerler bulunarak istediğiniz her türlü kalınlıktaki telleri hurda fiyatına almış olursunuz.
Ya da inşaatlarda arta kalan kısa kısa hurda kablolar çöpe atılır bunları bulunup bir çakı yardımı ile plastik kısmı soyularak para harcamadan da işinizi görecek telleri elde etmiş olursunuz. Kolay gelsin.

tourkana 10-03-2012 17:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hanbiyçe (Mesaj 922629)
evde zeytin ağacım var gövdesi de kalınlaşmaya başladı ilk kez bonsai yapıcam,Muğla'dayım ve bonsai teli bulamıyorum MUğla'da olan veyardımcı olabilecek biri var mı

Adresinizi verin, ağacınızın bir fotoğrafını yayınlayın , ihtiyacınız olacak kadar kısmı size kargo ile göndereyim(ücretsiz).

pomodoro 26-10-2012 14:02

Karaköy'de biraz dolanmam gerekti ama alüminyum tel buldum. Fakat ararken galvaniz tel önerdiler. Şekillendirilmeye müsait, çeşitli kalınlıkları da bulunuyor, sordum paslanmıyormuş da... Gene de ısrarla alüminyum aramaya devam ettim. Forumda da tarattım ama galvaniz hakkında bir bilgi yok. Galvaniz tel kullanabilir miyiz?

memet 26-10-2012 14:18

Galvaniz, üzeri kaplanmış demri tel. Bonsai için uygun değil.
Bakır ya da alüminyum tel kullanın.

alibaba 01-01-2013 21:20

Bakır Pirinç Alüminyum Bronz Kurşun Paslanmaz Ürünler

burası da alternatif olabilir. Ben satın almadım burdan ama bulamayanlara uygun fiyatlı bir Alternatif olabilir. Galvaniz kaplama var mı sormak gerekir.

tourkana 02-01-2013 09:24

Alüminyum tel için mertaluminyumtel i öneririm. Ben oradan alıyorum ve her türlü kalınlığı var, ufak bir fark karşılığında boyatma da yapıyorlar. http://www.mertsanaluminyumtel.com/

bonsaisan 03-01-2013 15:33

Eğer bir kaç adet bonsai çalışmanız var ise

Aşağıda ki link size daha uygun olacaktır.
Kaplama Teller

asmacı 12-04-2013 23:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 295361)
İnce dallar için nalburlarda kiremit bağlama teli satılır hem ucuz hemde yumuşaktır. Diğer aradığınız telleride BOBİNAJ cılarda çok hurda bakır tel vardır. İhtiyacınızkadarını ücretsiz bile alabilirsiniz. Arızalı motorları söküp yeni bakır tellerle sardıklarından eskileri hurdacıya gider. Bir miktar talep etdiğinizde sizi geri çevireceklerini sanmıyorum.

Merhaba arkadaslar bende yeni üyelerden biriyim 1haftadan beri çok dikkatli bir şekilde formu takip ediyorum TEKİN arkadaşıma pek katilmiyorum nedeni ise kiremit baglamada kullanilan teller demir teldir ve paslanirlar oksitlenmede dallara zarar verir dusuncesiyim kolay gelsin

Harun Parlak 13-04-2013 00:08

Uzun süre kalırsa dediğiniz doğru. Ama fiyatı uygun kolay bulunur olması ve gözlem altında tutarsanız çok uzun süre kalmayacağından korktuğunuz kadar zararı olmayacaktır. Asıl olan Bakır ve ya Aleminyum tel olursa elbet te daha doğru ve güzel olur. Kiremit teli bir altarnatiftir sadece. Ayrıca paslanmaz olanları da var sanıyorum.

asmacı 13-04-2013 10:45

Geçenlerde elektrikciden aldigim aliminyum tel ile bosta sarim yapmak istedim sarim oluyor fakat bakir tel gibi cikardiktan sonra tekrar sarimda
kırılıyor acaba biraz ateste tutup kendi halinde sogutsak olurmu

c.cakir 13-04-2013 11:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asmacı (Mesaj 1137986)
Geçenlerde elektrikciden aldigim aliminyum tel ile bosta sarim yapmak istedim sarim oluyor fakat bakir tel gibi cikardiktan sonra tekrar sarimda
kırılıyor acaba biraz ateste tutup kendi halinde sogutsak olurmu

Ateşe tutup havada soğutma işleminin adı normalizasyon ısıl işlemidir. Normalizasyon yapınca malzeme esneklik kazanır.
Malzeme eğilip büküldükçe taneler arası boşluklar bir miktar kapanacağı , taneler ezileceği için esnekliğini kaybedebilir. Sizin telinizin çıkardıktan sonra gevrekleşmesi anormal bir durum (alüminyum için). Teliniz kırıldığında kırıldığı yerden baktığınızda iç renginin turuncu veya koyu sarı olduğunu görebilirsiniz. Buda telin sadece alüminyum kaplama bakır ya da sarı(kaynak teli) malzemeden olduğunu gösterir. Isıtıp tekrar soğuttuğunuzda esnekliğini bir miktar daha kazanır ama asla eski esnekliğine ulaşmaz. Size tavsiyem küçük bir parça kesin ve denek olarak ısıtıp suda soğutun (martenzitleme, menevişleme,martemperleme) malzeme eski haline göre fena bir mukavemet kazanır sünekliği çok azalır. Suya attıktan sonra soğduğunda üzerine çekiç vurun eğer vurduğunuz yer kırılıyorsa malzemeniz alüminyum değil. Eziliyor ama kırılmıyorsa alüminyum olma ihtimali %90.

Burak Zerman 02-11-2013 16:14

Arkadaşlar bu işlem için oltacılarda satılan üzeri kaplamalı çelik teller var.
Ve çok rahat şekil alıyor bunları kullanmam uygun olur mu sizce....¿¿¿
belki misinada kullanılar ....

Sakaki 02-11-2013 23:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Burak Zerman (Mesaj 1214043)
Arkadaşlar bu işlem için oltacılarda satılan üzeri kaplamalı çelik teller var.
Ve çok rahat şekil alıyor bunları kullanmam uygun olur mu sizce....¿¿¿
belki misinada kullanılar ....

Bahsettiğiniz telin nasıl bir şey olduğu konusunda bilgim yok ama en doğrusu alüminyum veya bakır teldir.

tourkana 27-01-2014 15:13

1 Eklenti(ler)
Alüminyum tel üreticisi, Rusya'dan ithal ettiği alüminyum külçelerini eriterek tele dönüştürüyor. Bunları fotoğraftaki gibi farklı ölçüdeki telleri ,(0,5 mm -1 cm arası), büyük halkalarda istifliyor.
Bunları daha çok takıcılar alıyormuş, sabun ve kül düzeneğinden geçirildikleri için yıkanır ve ısıtılırsa ve hatta isteğe bağlı eloksal (boyanırsa) işlemi yapılırsa bonsai teli adıyla yarım kg su onlarca usd olan tellere sahip olabilirsiniz. Ben eloksalsız olarak kullanıyorum.
Fiyatını merak eden arkadaşlar, kg su sadece 7 TL.
Firma bilgisi : MertSan Alüminyum Tel, Topkapı/İstanbul. (http://mertsanaluminyumtel.com/default.asp )

seccomann01 29-01-2014 15:09

Bakır teli aldım elektrik ustasından güzelce ısıttım ve ardından uyguladım herhangi bir sıkıntı oluşmadı ama bakır ve alüminyum tel dışındaki tellerde sıkıntılar oluşabilir.

tourkana 24-09-2014 14:30

2 Eklenti(ler)
Facebook arkadaşım Mugo Ferrari de aldığı aluminyum telleri ateşte ısıtıp iyice yumuşatıp öyle kullanıyormuş.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024