agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai malzemeleri ve aletler (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/)
-   -   Bonsai teli (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-malzemeleri-ve-aletler/1352.htm)

bonsaisan 03-01-2013 15:33

Eğer bir kaç adet bonsai çalışmanız var ise

Aşağıda ki link size daha uygun olacaktır.
Kaplama Teller

asmacı 12-04-2013 23:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 295361)
İnce dallar için nalburlarda kiremit bağlama teli satılır hem ucuz hemde yumuşaktır. Diğer aradığınız telleride BOBİNAJ cılarda çok hurda bakır tel vardır. İhtiyacınızkadarını ücretsiz bile alabilirsiniz. Arızalı motorları söküp yeni bakır tellerle sardıklarından eskileri hurdacıya gider. Bir miktar talep etdiğinizde sizi geri çevireceklerini sanmıyorum.

Merhaba arkadaslar bende yeni üyelerden biriyim 1haftadan beri çok dikkatli bir şekilde formu takip ediyorum TEKİN arkadaşıma pek katilmiyorum nedeni ise kiremit baglamada kullanilan teller demir teldir ve paslanirlar oksitlenmede dallara zarar verir dusuncesiyim kolay gelsin

Harun Parlak 13-04-2013 00:08

Uzun süre kalırsa dediğiniz doğru. Ama fiyatı uygun kolay bulunur olması ve gözlem altında tutarsanız çok uzun süre kalmayacağından korktuğunuz kadar zararı olmayacaktır. Asıl olan Bakır ve ya Aleminyum tel olursa elbet te daha doğru ve güzel olur. Kiremit teli bir altarnatiftir sadece. Ayrıca paslanmaz olanları da var sanıyorum.

asmacı 13-04-2013 10:45

Geçenlerde elektrikciden aldigim aliminyum tel ile bosta sarim yapmak istedim sarim oluyor fakat bakir tel gibi cikardiktan sonra tekrar sarimda
kırılıyor acaba biraz ateste tutup kendi halinde sogutsak olurmu

c.cakir 13-04-2013 11:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asmacı (Mesaj 1137986)
Geçenlerde elektrikciden aldigim aliminyum tel ile bosta sarim yapmak istedim sarim oluyor fakat bakir tel gibi cikardiktan sonra tekrar sarimda
kırılıyor acaba biraz ateste tutup kendi halinde sogutsak olurmu

Ateşe tutup havada soğutma işleminin adı normalizasyon ısıl işlemidir. Normalizasyon yapınca malzeme esneklik kazanır.
Malzeme eğilip büküldükçe taneler arası boşluklar bir miktar kapanacağı , taneler ezileceği için esnekliğini kaybedebilir. Sizin telinizin çıkardıktan sonra gevrekleşmesi anormal bir durum (alüminyum için). Teliniz kırıldığında kırıldığı yerden baktığınızda iç renginin turuncu veya koyu sarı olduğunu görebilirsiniz. Buda telin sadece alüminyum kaplama bakır ya da sarı(kaynak teli) malzemeden olduğunu gösterir. Isıtıp tekrar soğuttuğunuzda esnekliğini bir miktar daha kazanır ama asla eski esnekliğine ulaşmaz. Size tavsiyem küçük bir parça kesin ve denek olarak ısıtıp suda soğutun (martenzitleme, menevişleme,martemperleme) malzeme eski haline göre fena bir mukavemet kazanır sünekliği çok azalır. Suya attıktan sonra soğduğunda üzerine çekiç vurun eğer vurduğunuz yer kırılıyorsa malzemeniz alüminyum değil. Eziliyor ama kırılmıyorsa alüminyum olma ihtimali %90.

Burak Zerman 02-11-2013 16:14

Arkadaşlar bu işlem için oltacılarda satılan üzeri kaplamalı çelik teller var.
Ve çok rahat şekil alıyor bunları kullanmam uygun olur mu sizce....¿¿¿
belki misinada kullanılar ....

Sakaki 02-11-2013 23:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Burak Zerman (Mesaj 1214043)
Arkadaşlar bu işlem için oltacılarda satılan üzeri kaplamalı çelik teller var.
Ve çok rahat şekil alıyor bunları kullanmam uygun olur mu sizce....¿¿¿
belki misinada kullanılar ....

Bahsettiğiniz telin nasıl bir şey olduğu konusunda bilgim yok ama en doğrusu alüminyum veya bakır teldir.

tourkana 27-01-2014 15:13

1 Eklenti(ler)
Alüminyum tel üreticisi, Rusya'dan ithal ettiği alüminyum külçelerini eriterek tele dönüştürüyor. Bunları fotoğraftaki gibi farklı ölçüdeki telleri ,(0,5 mm -1 cm arası), büyük halkalarda istifliyor.
Bunları daha çok takıcılar alıyormuş, sabun ve kül düzeneğinden geçirildikleri için yıkanır ve ısıtılırsa ve hatta isteğe bağlı eloksal (boyanırsa) işlemi yapılırsa bonsai teli adıyla yarım kg su onlarca usd olan tellere sahip olabilirsiniz. Ben eloksalsız olarak kullanıyorum.
Fiyatını merak eden arkadaşlar, kg su sadece 7 TL.
Firma bilgisi : MertSan Alüminyum Tel, Topkapı/İstanbul. (http://mertsanaluminyumtel.com/default.asp )

seccomann01 29-01-2014 15:09

Bakır teli aldım elektrik ustasından güzelce ısıttım ve ardından uyguladım herhangi bir sıkıntı oluşmadı ama bakır ve alüminyum tel dışındaki tellerde sıkıntılar oluşabilir.

tourkana 24-09-2014 14:30

2 Eklenti(ler)
Facebook arkadaşım Mugo Ferrari de aldığı aluminyum telleri ateşte ısıtıp iyice yumuşatıp öyle kullanıyormuş.

Harun Parlak 24-09-2014 15:31

Bu teller Alüminyum değil Bakır teller, ısıtılması ilk hareketi yumuşak sonraki sertleşir, ısıtıtlması faydalı. Alüminyum teller ısıtılmaz böyle bir ateşte erir ve bozulur.

tourkana 24-09-2014 16:31

Harun Bey, aluminyum telleri ben de mangal ateşi üzerinde ısıtıyorum , erime sıcaklığına gelecek kadar uzun bekletmediğim için de birşey olmuyor , çok da güzel kullanıyoruz.

Burdaki telleri ben benim aluminyum tellere benzettim bakır da olabilir belki.

Saatlerce bekletilirse demir de erir,bakır da ,aluminyum da ...

husozkocak 23-10-2018 00:07

Arkadaşlar eğer bakır kullanacaksanız sürekli kontrol etmenizi öneririm. Sulamadan kaynaklı oksitlenme oluşacak ve bitki üzerinde hastalığa neden olacaktır. Aliminyum tel bulabilirseniz daha çok tavsiye ederim. Piyasadaki bakır teller saf bakır değiller ve oksitlenme riski çok fazla. Ben o yüzden aliminyum tel tavsiye ediyorum

hakki_caliskan 03-04-2019 12:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tourkana (Mesaj 1244954)
Alüminyum tel üreticisi, Rusya'dan ithal ettiği alüminyum külçelerini eriterek tele dönüştürüyor. Bunları fotoğraftaki gibi farklı ölçüdeki telleri ,(0,5 mm -1 cm arası), büyük halkalarda istifliyor.
Bunları daha çok takıcılar alıyormuş, sabun ve kül düzeneğinden geçirildikleri için yıkanır ve ısıtılırsa ve hatta isteğe bağlı eloksal (boyanırsa) işlemi yapılırsa bonsai teli adıyla yarım kg su onlarca usd olan tellere sahip olabilirsiniz. Ben eloksalsız olarak kullanıyorum.
Fiyatını merak eden arkadaşlar, kg su sadece 7 TL.
Firma bilgisi : MertSan Alüminyum Tel, Topkapı/İstanbul. (http://mertsanaluminyumtel.com/default.asp )

şuan 20 tl e veriyorlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024