agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2007, 13:10   #1
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Ağaç-saksı uyumu

Merhaba arkadaşlar, bonsai sanatı bizim için çok yeni olduğundan henüz birçoğumuz bonsai saksısıyla bile tanışabilmiş değil. Ama ağaçlarımız bir yandan şekil alırken öğrenmemiz gereken önemli bir şey var. Ağacımız için hangi saksıyı alalım, ya da rengi hangisi olsun, Dikdörtgen saksının ortasına mı köşesine mi dikelim? Ve daha birçok soru sorulabilir. Saksısı ile uyum içinde olmayan bir ağaç muhakkak gözlere hoş gelmeyecek, bi şekilde gözü rahatsız eden bir durum olacaktır. Şimdi, kaynaklarda yeterli bilgi bulunmayan bu konuyu ustalarımız aracılığıyla öğrenirsek bir adım daha yol alacağız. Hepinize selam ve saygılar.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 15:04   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Vyssera iyi gunler, ben bu konuya ozellikle deginmek istemedim cunku oralarda bonsai saksisi bulmak bir sorunken, agacla uyumlu saksiyi bulmak daha buyuk bir sorun olacak.

Once bu saksi isi bir yoluna girsin onunuzde bonsai saksisi sececek imkanlariniz olsun ben tum bildiklerimi sizlerle paylasirim.

Turkiyede her cesit saksi uretilirken, bonsai saksisi neden uretilmesin? Mutlaka birileri bu isin iyi bir gelir getirecegini gorup bonsai saksisi uratimine basliyacaktir. Bu ara belki bonsai meraklilari da kendi imkanlari ile kurslara katilip seramik ogrenecek ve kendi saksilarini yapabileceklerdir.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2007, 22:45   #3
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
O zaman Zamanı geldiğinde, ağaçlarımızı saksıya alırken, mesela Bonsaisan'ın dişbudak (ya da akasya) ağacında yaptığı gibi, teker teker ağaçlar üzerinde tartışabiliriz. Bu konuda ingilizce bir yazı buldum, onun da çevirisini bitireyim yayınlarım, katkım olmuş olur. Saygılarımla.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 12:08   #4
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Saksılar konusunda, üniversitelerin seramik bölümü öğrencileri genelde bu işlerle ilgili siparişleri kabul ederler ve piyasadan çok daha ekonomik fiyata çok özgün çalışmalar yaratabilirler..Üniversitelerin web sitesinden öğrencilere ulaşılabilir..Bir denemek lazım

Düzenleyen caretta : 16-05-2008 saat 12:10 Neden: imla
caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 14:46   #5
Ağaç Dostu

Sayin carreta, bonsai ile ugrasan arkadaslar icin gercekten Turkiyede bonsai saksisi bir sorun. Dusundugunuz gibi unuversitelerdeki ogrenciler bu ise el atarlarsa hem, Turkiyede gelismekte olan bonsai sanatina bir katki hem, de iyi bir gelir elde edeceklerini dusunuyorum.

Dusunup yazdiklariniz icin tesekkurler.

Eski 26-11-2008, 10:03   #6
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Bu benim hazır bonsaim.Menekşe saksısının gayet güzel olduğunu düşünüyorum.Bir saksı alternatifi olarak resimleyip göstermek istedim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_00491.jpg (42.2 KB, 331 views)
cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 13:21   #7
Ağaç Dostu

Cemboa iyi gunler. Bonsai saksisi sorununuzu cozene kadar, bircok secenegi deneyip cozum ariyorsunuz. Herkesin bu konuda yaptigi calismalar, inaniyorum ki sizleri gercek bonsai saksilarina ulastiracaktir.

Agacla saksi iyi duruyor bir gun bonsai saksisina gecirildigi zaman daha da iyi olacak. Bonsaide hepinize kolayliklar diliyorum.

Eski 27-11-2008, 09:32   #8
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Ali Bey sizede iyi günler.Aslında bu hazır bonsaim uzunluk olarak 1/3 oranında daha kısaydı ve şu andaki toprak hacmininde yarısına sahip oldığı küçük yuvarlağımsı seramik bir bonsai saksısı içerisindeydi.Formunu biraz büyütmek istedim.Bundan dolayıda bonsai saksısına oldukça yakın görünümlü bu saksıyı seçtim.1.5-2 yıl sonra halen piyasada satılıyor olursa forumun biryerlerine resimlerini yeni koyduğum güveç kaplarının daha güzel sonuç vereceğini düşüyorum.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2010, 16:51   #9
Yeni Üye

bonsain's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Merhaba Cemboa sizin resmini koyduğunuz bonsainiz benimkiyle aynı, bu ağacın cinsi nedir acaba?

bonsain Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 13:15   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2013
cinsi neymiş bu ağaç yaşıyor mu hala , güzelmiş, saksı yakışmış bence.

alimuratx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024