agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2008, 16:22   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Rafya yerine ne kullanılabilir?

Selamlar,

Sanırım Türkiye'de bulamadığımız malzemelerden biri de rafya. Bunun yerine ne kullanabiliriz diye düşündüm. Benim aklıma iki şey geldi. Bilgisi olan var mı?

Rafya, palmiye ağacının yaprak ve liflerinin kurutulması ile elde edilen bir çeşit bant-ip olduğuna göre, çevremizdeki palmiyelerden toplayıp kurutarak kullanabilir miyiz? Olursa İzmir ve güney sahili şanslı. İstanbul'da onlar da sınırlı.

Benim çocukluğumda pastanelerde, pasta paketlerini sarıp fiyonk yapmak için kullanılan iplere de rafya derlerdi. Palmiye'den elde edildiğini sanmıyorum. Yine de lif lif olması ve ıslandığında sıkışması gerçek rafyayı andırıyor. Sizce aynı iş görmez mi? Gıda çarşılarında falan hala vardır. Bir ara, bulursam, deneyeceğim.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 17:09   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sayın Eaglion
Tahtakale'de ip-urgan satan dükkanlarda rafya bulunabiliyor.
Geçenlerde dolaşmak için gittiğimiz Euroflora'da görünce aldım, miktarı bana on sene gidecek kadar. Özelden adresinizi verirseniz size bir miktar gönderebilirim.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 17:17   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Evet Euro Flora'da kilo ile satıyorlar. Ferda hanım da bunu ne yapacak ki aldı diyordum kendi kendime.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 18:09   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Rafya sulak alanda yetişen bir bitkinin lifi. Heryerde görüyorum ben, koca demetler halinde. Ferda Ülkümenİn dediği gibi, on yıl kullansam bitiremem.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 18:13   #5
Ağaç Dostu

Bilgi ve nazik teklfiniz için teşekkür ederim.

Bu hafta sonu lime sülfür malzemesi için Eminönü'ne gitmeyi planlıyordum. Bir de Tahtakaleye uğrarım. Oldukça zorlayarak bükmeye çalışacağım bir iki büyük bonsai adayım var. Daha önce hiç görmediğim için ne kadar kullanacağımı kestiremiyorum.

Bonsai beni biraz yüzsüz yaptı. Sağdan soldan ne bulursam toplamaya başladım. Eğer bulamazsam size geri dönebilirim.

Tekrar teşekkürler.

Eski 12-03-2008, 18:16   #6
Ağaç Dostu

Mehmet Bey,

Aynı anda yazmışız. Sizin mesajınızı yeni gördüm. Demek ki; doğru yere doğru şey sormak lazımmış. Benim sorduğum seracılar " yok öyle bi şi" demişlerdi. Teşekkürler.

Eski 12-03-2008, 18:17   #7
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Arkadaşlar rafyayı nerde kullanıyorsunuz? Bitkileri bağlamak için sanıyorum Bahause Tekzen gibi yerlerde az miktarlarda görüyorum .

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 19:23   #8
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Bilgi ve nazik teklfiniz için teşekkür ederim.

Bu hafta sonu lime sülfür malzemesi için Eminönü'ne gitmeyi planlıyordum. Bir de Tahtakaleye uğrarım.
Merhaba eğer lime sülfür bulursanız tam adresini öğrenip bana yazarmısınız.İst.da kardeşim var adresi ona verip bende aldırayım.Teşekkürler

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 19:53   #9

memet's Avatar

Türkiye'de hazır limesülfür bulunacağını sanmıyorum. Eaglion kükürt ve sülfür alacak anladığım kadarıyla, biraz koku olmasını önemsemezseniz hazırlaması kolay.
Rafya o kadar çok büyük bir balya gibi oluyor ki, yüzlerce ağacı tellemede kullanmakla bile tükenmez.

Tellemede, bazı durumlarda, tel bonsainin gövdesine zarar vermesin diye, telin altına koruyucu olarak sarıyoruz rafyayı.

Eski 12-03-2008, 19:59   #10
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Türkiye'de hazır limesülfür bulunacağını sanmıyorum. Eaglion kükürt ve sülfür alacak anladığım kadarıyla, biraz koku olmasını önemsemezseniz hazırlaması kolay.
Rafya o kadar çok büyük bir balya gibi oluyor ki, yüzlerce ağacı tellemede kullanmakla bile tükenmez.

Tellemede, bazı durumlarda, tel bonsainin gövdesine zarar vermesin diye, telin altına koruyucu olarak sarıyoruz rafyayı.
Hazırlanması bir yerlerde anlatılmıştı ama nerede hatırlayan varmı?

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 20:33   #11
Ağaçsever

barakuda33's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Galeri: 2
Dentist 48 hangi linkte bilmiyorum fakat Bonsaisan adlı arkadaşımız anlatmıştı bonsaisan'ın konularına bakarsanız bulabilirsiniz.

barakuda33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 20:49   #12

memet's Avatar

bu başlık limesülfürle ilgili.

Eski 13-03-2008, 01:44   #13
Ağaç Dostu

Sağolsun Mehmet Bey her iki soruyada yanıt vermiş.

Dentist 48,
Lime sülfürü kendim yapacağım.

Feriha Hanım,
Rafyayı hem tellerin altına sarmak hem de önümüzdeki aylarda birkaç gövde birleştirme sırasında bağlamak için kullanacağım.

Bunun dışında aşı yaparken ve kırık dalları onarırken de kullanılıyor. Bir tür sargı bezi/alçı görevi görüyor.

Eski 14-03-2008, 09:01   #14
Ağaç Dostu

Ferda Hanım,

Dün tavsiyeniz üzerine Euroflora'ya uğradım. İki balya aldım. Şimdilik bana bir balyadan biraz az bir miktar yeterli olacakmış. Ancak yolu benim için ters. Bir süre tekrar girmek zorunda kalmayayım diye bir balya da yedek aldım.

Bilgi ve tavsiyeniz için tekrar teşekkür ederim.

Eski 14-03-2008, 11:31   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Rafyayi agaciniz uzerinde kullanmadan once islatip nemlendiriseniz, daha kolay calisirsiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2008, 12:45   #16
Ağaç Dostu

Merhaba Ali Bey,

Teşekkürler.

Orada bir de Floralbant buldum. Su esnek, kağıtımsı bantlardan. Meşhur gövde birleştirme çalışmalarımda bağlamak için bunu kullanacağım. Daha önce, size gösteridiğim orjinal çalışmada da, gövdeleri birbirine bağlamak için böyle bir bant kullanmıştı. Ağaç büyüse bile esnekliği sayesinde sorun olmuyormuş. Ancak bu bantların en fazla ne kadar süre tutulması gerektiği belirtilmemişti. Sizin düşünceniz nedir? Bir de ıslandığında gövdeye zarar vermez mi?

Eski 16-03-2008, 12:25   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Eaglion, floralbantin malzemesi nedir nerden yapiliyor? kagittan yapiliyorsa islaninca zaman icerisinde dagilabilecegini dusunuyorum. Islanirken agaca bir etkisi olacagini dusunmuyorum.

Agac uzerine rafya sarilip onun uzerine de tel sarildigi zaman, ciplak tel sarimlarindan daha uzun bir zaman agac uzerinde tutulabilir(genelde kalin ve direncli dallar uzerine rafya sarilir ve bu dallar egildikten sonra egildigi yerde kalmasi icin daha uzun bir zamana gereksimi vardir) Rafya telin agacin uzerinde yara yapmasini onliyecektir(rafya sarmanin bir diger islevi de kalinca dal egilirken kirilmalar, catlamalar olasiligi var, bu kirik ve catlamalar rafyanin sarimlari altinda oldugu icin agac kendini rahatlikla onarabiliyor.)

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 11:06   #18
Ağaç Dostu

Merhabalar Ali Bey,

Grapon kağıdını bilirsiniz. Biraz onu andırıyor. Grapona göre esnek. Yırtılmadan önce %50 kadar esneyebiliyor. Dün rafyaları ıslattığım kabın içine test için biraz da bundan attım. 3 saat kadar sonra hala daha bozulmamıştı ve yapışabiliyordu. Sanırım kağıttan biraz farklı.

En büyük avantajı başka hiçbir yere yapışmıyor. Kendi üstüne sarıldığında ise çok kuvvetli yapışıyor. Sanki kağıttan yapılmış "velcro" gibi.

Bunu malzemeyi sadece, şimdilik büyümede olan çelikleri daha sonra birleştirip büyük bir gövde yaparken kullanacağım. Gövdeleri birbirine yakın tutmak için. Diğer bağlamak için kullanılabilecek malzemeler esmeyeceği için daha kaynama gerçekleşmeden gövdeleri boğmaya başlayacaktır. İşim bittiğinde de yırtarak çıkarılabilir.

Size akşam bir fotoğrafını çekip eklemeye çalışacağım. Eminim ki; biliyorsunuzdur. Türkiye'de bile çiçekçiler çok uzun yıllardır kullanıyor. Buradaki ismi Floralbant olduğu için size yabancı gelmiş olabilir. Orjinal ismini bilmiyorum.

Eski 17-03-2008, 14:27   #19
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
SAyın Eaglion.

Rafya zaten bulmuşsunuz.
RAfya kuru iken güçlüdür Sayın ali hocanında belirtiği gibi ıslatılarak kulanılır.
Islattığınızda ise dayanıklılığı neredeyse 2 kat daha artar ve elel koparması imkansızlaşır.BU uygulamayı İzmir bonsai atölye çalışmasında videoda zaten bulursunuz.

Şu anda rafyaya arternatif olarak dünyada siyah elektirik bantı kullanılmakda.

Rafya elektirek bantına oranla daha yüksek bir yapıya sahip ama ben elektirik bantıda kulanıyorum.

Elektirk bantı zor dalarda çalışmak için çok ideal ama rafya bir dala sarmak için öncelikle rafyanın sarım tekniğini iyi kavramak gerikor.

Çünkü rafya dala gelişi güzel sarılmıyor.Özeliklede helezonik olarak.
Öncelikle rafya kulnımında rafyanın gerilme güçünü kendi lehimize döndürp kulnamak gerekiyor.

Zaten kısmetse bir daha ki Atölye bonsai çalışmasında özelikle güçlü dal yapısna sahip ağacların dal bükümü ve telemesi ile rafya kulanımı konusnda daha ağırlıklı deyineçeğim

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 15:16   #20
Ağaç Dostu

Sayın Bonsaisan,

Rafya kullanımı ile ilgli verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Dikkat edeceğim.

Floralbant'ı kullanmayı planladığım projem, ekteki resimdeki gibi olacak. Yazarın açıklamalarında, renkli ip gibi görünen yerlerde kullandığı malzeme, bahsettiğim Floralbant'a çok benziyor. Sizin de belirtiğiniz gibi rafya kurudukça sıkışacağı için bu amaç için uygun olmayacak gibi görünüyor. Özellikle ben çok daha az sayıda fide kullanacağım için oluşacak deformite de çok belirgin olacaktır.

Sizce işe yaramaz mı?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg trident34.jpg (39.7 KB, 194 views)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024