agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2007, 13:55   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Mevsune, guzel olmus ellerine saglik. yakinda bonsai saksisini da buralarda gorecegiz deyilmi?

Kaktus saksi icerisinde cok kucuk duruyor. Daha buyuk bir kaktus diksen, saksi ile daha bir uyumlu olur diye dusunuyorum.
Sevgiler iyi calismalar.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 17:29   #32
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Merhabalar Ali Bey

Ben de ilgilenmediniz diye üzülecektim.

Bonsai saksısı da kalıbı alınmış, fimolanmış, ayakları yapışmayı ve fırınlanmayı bekliyor. Rengini pek sevmedim ama evde hazırda onlar vardı. Sonra saksıya daha uygun bir kap buldum, ondan kalıp çıkartacağım. Yalnız denemek istediğim şey, fimo materyalinin suya ne derece dayanıklı olacağı idi. Şu ana kadar kaktüs saksısında herhangi bir bozukluk görülmüyor. Demek ki olabilecek. Zevkimize göre yapabileceğiz.

O saksı bir sevdiğime hediye olacaktı ama su meselesini doğrulamadan vermek istememiştim. O minik kaktüsü dikme nedenim, onun bir kaktüssever oluşundandı. Bende pek kaktüs yok da.

Eylülün 2. haftasından sonra birşeyler yapmak istiyorum bu konuda. Zaten bonsai için de soracaklarım başlayacak o dönemde.

Görüşmek üzere.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 19:03   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Merhaba arkadaşlar

Kalıp olarak çarşıdan alınan hazır köpük tabaklar, çocukların danone yoğurt kapları,plastik olan tüm kaplar (yoğurt,peynir,yumurta koruyucuları,plastik şişeler v.b. gibi çöpe atılan ürünler) kalıp olarak kullanabilirsiniz. Mum yapımında ve seramik çamuru, kendi ürettiğim çimento ve toprak karışımlı küçük büyük saksılar yapabilirsiniz.Çok ucuza mal oluyor. Ayrıca kağıt havlu ve tuvalet kağıtlarının ortasındaki rulolarda bu işlerde kullanılıyor. Yaratıcılık ve hayal gücünüzle çok güzel şeyler ortaya çıkıyor ve sıkıldığınızda başkasınada verebiliyorsunuz. Ayrıca saksılarınızı midyelerle süsleyebilirsiniz

sarıaltıngül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 11:14   #34
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sonunda fimo hamurundan saksı için deneme yapma fırsatım oldu. Size sonuçları aktarayım:

-Fimo hamurları Fimo Soft adıyla 5 cm.lik paketlerde çok çeşitli renk seçeneğiyle kırtasiyelerde, hobi marketlerde 3.5 YTL'ye satılıyor.
-Simli, parlak, mermer görünümlü renkleri mevcut
-Sanıldığı gibi yumuşak bir ürün değil, şekil vermesi hamuru açması zaman ve güç gerektiriyor
-110 derecede 30 dakikada fırında sorunsuzca katılaşıyor
-Fimo marka kendi cilası var, 8 YTL'ye satılıyor. Fırından çıktıktan sonra çok mat bir görünümü oluyor, cilalamak isteyebilirsiniz.
-Saksı yaparken bence kalıp kullanmak gerekli aksi taktirde şekli bozuk çıkıyor
-Küçük boyda ve istenilen renkte bonsai saksıları için uygun fiyatta (en azından yurtdışından getirtmeye göre)

Fimoyu denemekteki amacım meyve veren bonsailerimde renk uyumunu yakalamaktı. Örneğin 30 cm.lik mandalina ağacım var, meyveleriyle aynı renkte bir saksı için çok araştırdım ama bonsaiye uygun saksı bulamayınca fimoda karar kıldım. Deneme amaçlı siyah renkte hamurla küçük bir saksı yaptım, bundan sonra diğer renklerden satın alacağım. Bir de söğüt bonsai çeliği almak üzere uzun süredir gözüme kestirdiğim bir ağaç var, onun için de açık yeşil bir saksı düşünüyorum. Yalnız göründüğü kadar kolay değilmiş saksı yapımı küçücük bir şey bile bayağı uğraştırdı beni. Ama istediğiniz renkte ve boyutta bir bonsai saksınız olması için buna değer...

Umarım verdiğim bilgiler faydalı olur...

gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2008, 15:26   #35
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Malzemeyi internetten inceledim.Dıştan dışa ölçülerle kısa kenar 20 cm uzun kenar 40 cm yükseklik 15 cm lik bir bonsai saksısı yapmak oldukça maliyetli oluyor.Bazı arkadaşlar bu kadar büyük ölçülere ne gerek var diyebilir.Bu ölçülerden saksının et kalınlığınıda düşünün.Toprak koyacağınız içten içe hacim kısa kenar uzun kenar ve yükseklik 5 er cm düşecektir.Yani içten içe yaklaşık olarak kısa kenar 15 cm uzun kenar 35 cm yükseklik 10 cm gibi bir olçü kalacak.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2008, 14:41   #36
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
FIMO, Polimer Kil markalarından biridir. Daha ucuz polimer kil markaları da var. Ancak renk ve kalite olarak benim tercihim FIMO. Ben FIMO'yu boncuk yapımında kullanıyorum. Saksı olarak kullanmak için biraz kalınca bir saksı yapmak gerekir. Çok ince yaparsanız kırılır.

FIMO İPUÇLARI
* FIMO'larınıza kullanmadığınız bir diş fırçasıyla, havluyla, tornavida başıyla, kırıştırılmış alüminyum folyoyla doku verebilirsiniz.

* Kullanmadığınız FIMO'ların sertleşmesini önlemek için bir naylon poşete koyup, poşetin ağzını iyice kapatın.

* FIMO hamurunuzu yaprak varakla birlikte açıp değişik görüntüler elde edebilirsiniz.

* FIMO'nuza toprak karıştırıp değişik görüntüler elde edebilirsiniz.

* Translucent (Işık geçiren) beyaz FIMO'yu diğer renklerle kullandığınızda objenize derinlik katarsınız.

* Translucent FIMO'yu cam bardağa değişik şekillerde yapıştırıp mumluk yapabilirsiniz.

* Sertleşen FIMO hamurları için yumuşatıcı satılıyor. Ayrıca makarna makinesi kullanırsanız da sert hamurları açabilirsiniz. Yumuşatmak için ayrıca FIMO'yu paketinden çıkarmadan bir çekiçle vurarak sıkıştırın. Daha sonra yuvarlamaya başlayın.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2008, 11:08   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-07-2008
İyi günler, Arkadaşlar fimo hamuru ile saksı yapma iş kulağa hoş geliyor ama fimo hamurunuda kullanmak bir ayrı marifet. 4 adet hamur paketine ihtiyaç var. Kullanırken de benimkiler hep çatladı. Bunları son kullanma tarihleri var mı diye sonradan aklıma geldi. İstediğim şekle koymak çok zordu . Kıvrılmıyorlar bile.

Feza Sanıvar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2008, 11:12   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-07-2008
gulayb arkadaşım , yaptığınız saksının bir örneğini bize gösterme imkanınız varsa seviniriz.

Feza Sanıvar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 16:13   #39
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Feza, FIMO parmaklarınla yumuşattığında kolayca şekil alır. Sendeki FIMO'ların son kullanma tarihi geçmiş olabilir ya da paketleri daha önceden açtıysan ve naylon bir poşete koyup ağzını sıkıca kapatmadıysan sertleşmiş olabilir. Şekil verememenin nedeni de budur.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 09:10   #40
Ağaç Dostu

cybl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2009
Arkadaşlar bu da benim kaktüsüm için fimo hamurundan yaptığım küçük saksı. Paylaşmak istedim.

picture_00104-2.jpg

Denizardacan beğendi.
cybl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2009, 22:01   #41
Yeni Üye

Nphnts's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2009
Wink Yeni Bonsai İçin öneriler

arkadaşlar bu foruma 2. mesajım olucak şimdi ben fimo hamurundan bonsai için saksı yapıcam yayvan bir saksı. Siyah Gri ve kahve tonlarını kullanmayı düşünüyorum bunun içine şu türlerden hangisi eksem uygun olur = (üzüm, cüce nar, pernettya, ginko birde adenium) düşünüyorum hangisi kolay bakılır ve kök gösterisi yapmakta daha rahat kullanılabilir? şimdiden yorumlarıza teşekkür ediyorum

Düzenleyen Nphnts : 21-09-2009 saat 22:40 Neden: resim eklendi
Nphnts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2009, 23:44   #42
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sakıs formları mantıklı ama kulanaçağınız hamur mantısız oluçak.

Bu tür malzemler bonsailer için uygun değil.

Evet belki mantıklı görünüyor.

Seramik saksılara ;doğal malzeme olarak kaya ve taşlar üzerine ekim yapılması daha iyi olacaktır. Bu malzemeler doğal ve daha uzun ömürlüdürler.

SAygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2009, 11:45   #43
Yeni Üye

Nphnts's Avatar

yok ben fırınlayıp üstüne yat verniği sürmeyi düşünüyorum. Birde zen bahçesi tasarımı yapmayı düşünüyorum hani yosunların arasına beyaz kum vede siyah taşlar çok güzel bir görüntü oluşturur bence. elimde A4 kağıdına çizilmiş olarak var onu taratmaya üşendiğim için bilgisaayrda çizdim birde hangi bittkiyi kullansam dsiye bir şey sölememişsiniz yardımcı olursanız çok mutlu olurum

birde karşıyakada biryeriniz varmı acaba bi gelip görme şansım veya alsancak farketmez izmir içinde olsunda

Düzenleyen Nphnts : 22-09-2009 saat 11:46 Neden: ekleme
Eski 22-09-2009, 12:25   #44
Yeni Üye

Nphnts's Avatar

Birde izmirde kemeraltında ege kırtasiye var orada tekrenk birk kutu içerisinde çubuk çubuk 20-30tane satılıyor renkli yapmamaya karar verdim oyüsden daha hesaplı olucak tahminimce

Eski 22-09-2009, 13:56   #45
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu malzemeden bonsai saksısı yapmayın. Saksı yapmayı istiyorsanız bonsai de kullanmayın.

Bir de ricam;
Buraya tıklayıp Türkçe konusundaki uyarıya bir göz atın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024