agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen orhankemal

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-07-2006, 20:36   #1
bonsai_art

Orhan Eser's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2006
Thumbs up Bonsai Otomatik Sulama Düzeneği

Arkadaşlar,

2 sene öncesine kadar 2-3 günlük tatile çıkacağım zaman bonsailerime nasıl su verdireceğim konusunda ciddi endişelerim olurdu.Hatta bir defasında komşumuza sıkı tembihlerle bıraktığım bonsailerimden 2sini susuzluktan kaybettim.Ama yılmadım ve kendi çözümümü ürettim.Geçmişte farklı konularda yaptığım kücük icatlarıma bir yenisini daha ekleyerek artık sulama sorun olmaktan çıktı.Merkalı olanınız varsa nasıl yaptığımı seve seve anlatabilirim.Biraz zaman ayırırsam resim ve şemaları da ekleyebilirim.

Orhan Eser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2006, 10:09   #2
bonsai_art

Orhan Eser's Avatar

Otomatik Sulama Düzeneği şemasi

Hazırladığım basit şema ektedir.Malzemelerin çoğunu akvaryumculardan temin edebilirsiniz.Program saatini 15-20 USD ye elktronik parça satan yerlerde bulabilirsiniz.
Düzeneğin toplam maliyeti 2 yıl önce 80 milyon idi (işçilik ve mühendislik hariç).

Fotoğrafları şu an evde olmadığım için yarın yayınlayacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg OTOMATİK SULAMA.JPG (66.1 KB, 1954 views)
Eski 07-08-2006, 11:58   #3
bonsai_art

Orhan Eser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu
Teşekkürler.
Merak ettiklerim:
1-Kollektör denilen parçayı nereden temin edebiliriz?
2-Proglama saati en az kaç dakika ayarlanabilir.Örneğin günde 1 dakikadan 3 kere seçeneği mevcutmudur.?
Kollektör çapı 1-1,5 cmm (10-15mm) olan plastik bir boru parçasından yapılabilir.Bir ucu tamamen kapatılıp diğer ucu pompadan gelen 8-10 mm çaplı hortuma bağlanmalı.Gövde üzerine küçük delikler delip akvaryumculardan kolayca temin edebileceğiniz mini hava vanalarını saplamalısınız. Vanaların ucuna 1 mt uzunluğunda ince(3-4mm) hava hortumlarını takıp saksılarınıza yönlendirebilirsiniz.

Program saati, benim aldığım her gün, 10 farklı zamanda en az 1 dk olacak şekilde programlanabilir.Ayrıca haftanın hangi günleri istenirse bunu da yapmak mümkün.Ancak satın alırken sorulmasında fayda var.

Eski 10-08-2006, 20:17   #4
bonsai_art

Orhan Eser's Avatar

Özellikle yaz aylarında dış mekan bonsaileri topraktaki nemin azalması sebebi ile çok çabuk su kaybeder ve hergün sulama gerektirir.Bahsettiğiniz kılcal gerilimle su transferinde sanırım yeterli suyu veremeyebilirsiniz.Örneğin 20-25 cm çaplı bir saksı için en az 1 bardak su vermek gerekir.Tabiiki suyun fazlası alt delikten tahliye olur.Ancak bu miktar suyu 2 gün üstüste veremezseniz bonsainizi kaybetme riskiniz olabilir.Komşulara bırakmak da dahil ben farklı birçok yöntem denemiştim.Şimdilik en garantili ve güvenilir olanı otomatik sulama sistemim.

Eski 11-08-2006, 08:36   #5
bonsai_art

Orhan Eser's Avatar

Sistem basitçe, zaman ayarlı bir sulama düzeneği. Belki görmüşünüzdür, bahçe sulamalarında bir zaman program saatine bağlı selonoid (elektrik kumandali) vana vasıtasıyla sulama sistemlerinin, basınçlı suyu kendimizin oluşturduğu basitleştirilmiş hali. Burada 3 temel öğe var;
1-Program saati (elktrik-elektronik marketlerde bulabilirsiniz)
2-Belli bir debi (su miktarı) ve basıncı sağlayabilecek mini pompa (benim çözümüm akvaryum pompası, alternatif süs havuzu pompası olabilir)
3-Toplam su ihtiyacını karşılayabilecek bir su tankı (20-30 lt 20 saksılık 1 hafta ihtiyaç için)

Düzeneğin şeması sanırım anlaşılır. Fırsatım olursa fotoğraf ekleyeceğim.

Eski 01-12-2006, 16:00   #6
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Tatil ve bonsai

Site içerisinde çok aramama rağmen bulamadım. Yıllık izinlerinizde, tatile çıktığınızda, uzun süre evden uzak kalmak zorunda olduğunuzda bonsailerinizin hayatta kalmasını nasıl sağlıyorsunuz. Komşuya veya arkadaşa emanet etmek dışında bir teknik geliştirebilen var mı? Varsa paylaşır mısınız? Mesela ben onları kapalı cam bir fanus altına 1 şişe su ile beraber bırakıp gitsem ve bu kapalı sistemde buharlaşma yoğunlaşma sirkülasyonu yaratsam işe yarar mı diye düşünüyorum. En büyük korkum bu kapalı sistem içinde ısının çok yükselmesi (malum yaz ayları olacak) ve hava sirkülasyonunun yetersiz olacak olması. Şu an için sadece kafamda geliştirmeye çalıştığım bir sistem.

Üretmiş olduğunuz çözümleriniz varsa ve paylaşırsanız sevinirim.

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 04:33   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2007
Elektronik bir zamanlayıcı ve en ucuzundan bir araba silecek suyu motoru önereceğim. Oto sanayi sitelerinde sorarak bulabilirsiniz. Ben ayaktan pompalı 76 model mercedes'im için almıştım. Çok pahalı değilller. İstediğiniz bidonu (derin bile olabilir) kullanabiliyorsunuz. Daha da ileri giderek "Güneş pili" destekli bir sistem (ekolojik fayda için), 6V motor aküsü ya da herhangi bir kuru akü kullanarak enerjinizi sağlayabilirsiniz.

Ben 2 adet motor kullanıyorum 1.si saksı üzerinden geçen akvaryum hortumlu ve vanalı sulama. 2.si de daha uzun zamanlamalı günde bir kez çalışan yağmurlama sistemi. Tatil zamanları aynı bidondan besliyorum. Yağmurlama için tam sprey dağıtımı yapan (toz halinde yağmurlama) yüksek basınçlı bir çözüm bulamadım. Önerisi olan varsa çok memnun olurum. Bahçelerde kullanılan spreyleri tecrübe eden var mıdır?

Bu arada "Kaya dikme" sadece sai kei denilen bir sulu tabla üstüne yerleştirilmiş bir manzara görünümü sunumu dur. Dolayısıyla bonsai alttan sürekli su alırsa sonuç iyi olmaz. bu resimde görülen sunumda bildik sulama uygulanmaktadır. Kapilarite ile sulama köklerin çürümesine neden olacağı gibi bonsai için sağlıklı bir çözüm değildir.

dazaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 07:49   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kuluçkacılık yaparken, makinalara nem sağlayan, başlıklar kullanıyorduk.
Toz halinde püskürüyordu suyu, şebeke suyu basıncı yeterli oluyordu. Teknik malzeme satan yerlerde bu işi görebilecek farklı başlıklar bulunuyordu .

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2008, 21:02   #9
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu nedenle bu konuda çalışmadım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Eser Mesajı Göster
Arkadaşlar,

2 sene öncesine kadar 2-3 günlük tatile çıkacağım zaman bonsailerime nasıl su verdireceğim konusunda ciddi endişelerim olurdu.Hatta bir defasında komşumuza sıkı tembihlerle bıraktığım bonsailerimden 2sini susuzluktan kaybettim.Ama yılmadım ve kendi çözümümü ürettim.Geçmişte farklı konularda yaptığım kücük icatlarıma bir yenisini daha ekleyerek artık sulama sorun olmaktan çıktı.Merkalı olanınız varsa nasıl yaptığımı seve seve anlatabilirim.Biraz zaman ayırırsam resim ve şemaları da ekleyebilirim.
Hakikaten pratik çözüm ve kolay. Akvaryum malzemelerim zaten var ama proğram saatini bulabilirmiyiz, elektrikçilerden ne diye istemeliyiz. Bu konuları söylesem bilmezler.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 00:05   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Programlama saatinin elektronik ve mekanik olanları hemen her yapı markette ve büyük elektrikçilerde var. "Zaman ayarlı priz" diye istenebilir. Özellikle mekanik olanları oldukça hesaplı (5-10 ytl) ve sorunsuz çalışıyorlar.

orhankemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2008, 22:22   #11
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Akvaryum pompası hava veriyor ama su pompalayamadı, akvaryum pompasını suyun içinemi koyuyorsunuz, şemalarda öyle görülüyor gibi.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 01:24   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2008
sulama

Basit bir çözüm daha... Özellikle kısa süreli sulama gereksinimlerini karşılamak için bir el pülverizatörü ile parfüm spreylemek için üretilen araçlar, basitçe, bir parça tel ve bir vida ile birleştirilebilir. Toplam maliyeti de 20 TL civarında olur. 9-72 dakika aralarına ayarlanabilen aletle, 2/3 ölçüsünda su doldurularak ve iyice basınç kazandırılarak 3 gün civarında püskürtme yapılabiliyor. Görece serin ve gölge bir yere konacak 5-6 Bonsai için kurumayı önleyecek kadar sulama gerçekleştirilebilir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sulama1.JPG (24.8 KB, 1249 views)
Dosya Türü: jpg sulama2.JPG (45.4 KB, 1214 views)
Dosya Türü: jpg punica granatum.JPG (26.8 KB, 1038 views)
yeşilkolik beğendi.
orhankemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 23:50   #13
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Çok yaratıcı fikirler var. Bende size bir duyduğum yolu söleyebilirim. Bu yol biraz farlkı bir düzenek genelde tarlalar için kullanılabilir ama bonzai toprağına uygun mu bilmiyorum. Bu sistem bizzat patenti akrabamıza ait ama daha akrabam ile tanışamadım çok uzakta.
Sisteme gelirsek;
Sistem bir alet ile çalışıyor. Alet bir aparatı toprağa bağlı. Bağlı olan alet toprağın nemini ölçüyor. Bu oranı istediğinizin altına düştüğü anda otomatik sulama gerçekleşiyo ve istediğiniz düzeyde nem sağlandığında kesiliyor. Böylelikle fazla sulamadan kaçınılıyor. İhtiyaçı olan kadar su gidiyor. Bence bu sistem ile daha güzel bir sulama olur.

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2009, 15:29   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi isolet Mesajı Göster
Çok yaratıcı fikirler var. Bende size bir duyduğum yolu söleyebilirim. Bu yol biraz farlkı bir düzenek genelde tarlalar için kullanılabilir ama bonzai toprağına uygun mu bilmiyorum. Bu sistem bizzat patenti akrabamıza ait ama daha akrabam ile tanışamadım çok uzakta.
Sisteme gelirsek;
Sistem bir alet ile çalışıyor. Alet bir aparatı toprağa bağlı. Bağlı olan alet toprağın nemini ölçüyor. Bu oranı istediğinizin altına düştüğü anda otomatik sulama gerçekleşiyo ve istediğiniz düzeyde nem sağlandığında kesiliyor. Böylelikle fazla sulamadan kaçınılıyor. İhtiyaçı olan kadar su gidiyor. Bence bu sistem ile daha güzel bir sulama olur.

konunun devamını beklıyoruz sn bıtkı severler

sumeha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2010, 02:24   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2010
Konu çok ilginç, açıkçası hala acemiyim ve ilk günlerimde yaptığım basit bir düzenek var.
Basitçe aktaracağım, İnce hava hortumu ve akvaryumlar da kullandığımız basit bir hava musluğu ( diğer adı ile vana ) ve birde depo ( şişe, bidon, vb ). Yüksek bi noktaya asabileceğimiz bir deponun alt kısmına hava hortumunun sıkıca geçebileceği kadar bir delik açıyoruz, sıkıca geçirdiğimiz hortumu daha sonra zehirsiz ( Akvaryum için kullandığımız solventsiz silikonlar var ) silikon ile sabitliyoruz. Hortumun diğer ucuna musluğu takıyoruz ve istediğimiz miktarda damlama sağlıyoruz.

Uygun hortum bulunursa vidalı musluk doğrudan bidona bağlanabilir, bir parça hortum sonradan ilave edilip içinde ince bir çıta **** bakır tel ile toprağa sabitlenebilir.

Ben akvaryum suyunu kullanıyordum doğal gübre olarak, buda başka bir konu tabi ki

memlin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2010, 18:35   #16
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Düzeneği hazırlamak kolay da asıl sorun elektrik kesintileri.
Bu düzeneği hazırlayıp uzak bir yerlere gitmek o kadar kolay değil.
Ektrik kesintileri olunca düzeneğin iş görmesi nasıl sağlanacak?

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 11:38   #17
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Düzeneği hazırlamak kolay da asıl sorun elektrik kesintileri.
Bu düzeneği hazırlayıp uzak bir yerlere gitmek o kadar kolay değil.
Ektrik kesintileri olunca düzeneğin iş görmesi nasıl sağlanacak?
Bonsailer için uygunmudur bilemiyorum ancak topraksız tarımda kullanılan autopot sistemini deneyebilirsiniz. Sistemin avantajı elektiriğe ihtiyaç duymaması, dez avantajı ise musluğa bağlanmayıp belli bir rezervuardan suyu alma gerekliliği. Yani 100 l depo koyarsanız 100l kullanır, 10l lik depo kullanırsanız 10l kullanır. Ben bu sistemle bahçemde domates salatalık yetiştirebiliyorum, sistemin afrika menekşelerinde çok başarılı olduğunuda gördüm ancak bonsailer konusunda bilgim olmadığı için birşey söyleyemiyorum. İzmirde tartes firması satıyor başka satan yer varmı bilmiyorum.
Musluk basıncı düşürülerek veya şamandıra sistemi kullanılıp yeniden düzenlemeyle çok uzun süre kullanılabilir.
Sistem topraksız tarıma uygun olduğu için iyi havalanan topraklar için geçerlidir. Ağır topraklarda kök çürüklüğüne neden olabilir.
Umarım işinize yarar.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2015, 20:47   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2015
Nem ölçerli sistemi olan maliyet ve devre şemasını gönderebilir mi ?
Devamlı sulama sistemleri yapılırsa, kök çürüyeceği için pek uygun değil diye düşünüyorum.

mraccent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024