agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai malzemeleri ve aletler
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler
  • 3 Gönderen tourkana
  • 3 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen üzüm
  • 1 Gönderen tourkana
  • 3 Gönderen tourkana
  • 1 Gönderen ametarasu
  • 6 Gönderen tourkana
  • 1 Gönderen motie

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-01-2013, 16:28   #1
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Japon Giriş Kapısı - Torii

Fidanlığın iç bölgesinde kalan bonsai bahçesine ve zen bahçe girişine iki büyük sütun üzerine farklı şekillerde yere paralel konan tahtalarla ,ziyaretçilerin altından geçecekleri ve aynı zamanda yoldan geçenlerin de merak etmesini sağlayacak bir kapı yapmak istiyorum.

Malzemeler ve tip konusunda fikir verirseniz memnun olurum.

Aşağıda bazı örnekler var,

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg torii1.jpg (25.7 KB, 430 views)
Dosya Türü: jpg torii2.jpg (69.7 KB, 417 views)
Dosya Türü: jpg torii3.jpg (71.3 KB, 421 views)
Sakaki, Leofold ve suphicem beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 17:12   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Yapılışını gösteren bazı siteler var , bu işi ticaret haline getirmişler ..
Build-Torii-Gate

Eski 28-01-2013, 18:55   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Bir ara bayağı merak ettiğim bir konuydu

Torii (toh-ree) gate (Tori kapısı) aslında bonsai bahçesine giriş kapısından ziyade dinsel anlamı olan bir geçit. Bu dünya ile ruh dünyasını birbirinden ayırdığı varsayılan bir kapı.

Şintoizm inanışında, şinto mabetlerinin girişindeki bu kapıdan geçtikten sonra ruhların sizin ettiğiniz duaları duyduğuna inanıyor Japonlar. Bu ruhlar (KAMİ) onların inanışına göre bizdeki Tanrı veya ruh betimlemesinden biraz farklı... kutsal ruh/ruhlar demek sanırım daha doğru olur.

Büyük şinto tapınaklarında birden fazla torii gate bulunuyor. Kırmızı torii gate mabete ana girişi simgelerken daha içerilerde kullanılan taştan yapılma bir torii gate ise mabetin kalbine (esas ritüel alanına) geldiğinizi belirtiyor. Kırmızı yerine bazen başka anlamları yüklemek için siyah veya renksiz (boyasız) torii gateler de kullanılıyor.

Aynı şekilde torii geçitlerinin birden fazla şekli mevcut. Bilinen en yaygını ise yukarıdaki resimdeki gibi Pi sayısına benzer bir şekil. Farklı bölgelerdeki yerel inanışa göre değişik KAMİ'leri (kutsal ruhları) simgelemek üzere birçok farklı şekilde ve renkte karşımıza çıkabiliyor.

İnari inanışının mabetlerinde ise biraz farklı olarak birçok (bazen yüzlerce) torii kapısından oluşan bir tünel kullanılıyor. Aslında bu torii kapılarının her birisi kutsal ruhlara minettarlık/şükran göstergesi olarak insanların tapınağa bağışlamış olduğu bir kapı ve bu bağışlanan kapılar arka arkaya dizilmek suretiyle bir tünel haline geliyor. Sayı ne kadar fazla ise o inanışın o kadar kuvvetlendiğine inanılıyor.

NOT: Aslında benim kullanıcı adım da (Sakaki) ünlü bir Japon dini inanışında kutsal bir ruhu (KAMİ) simgeleyen bir kutsal ağaca verilen isim; Kutsal-Ağaç (Saka-ki) deniyor kısaca ve yerel mabetlerin ibadet edenler üzerindeki gücünü artırıyormuş sanırsam. Kimuranın kitaplarında da geçmekte...
Çok hoşuma gitmişti anlamı ve o yüzden almıştım bu adı

Aklımda kalan bunlar
Fazla bilgi göz çıkarmaz sanırım

Buna göre, ana girişe kırmızı, esas bonsailerin olduğu kısma da taştan bir tori kapısı yaparsın artık

Başarılar dilerim tourkana!

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 19:41   #4
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Acaba Eskişehir Hayrettin Karaca parkının giriş kapısı torii olabilir mi? Yoksa başka bir şey mi?

tourkana beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2013, 23:07   #5
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Fidanlığın iç bölgesinde kalan bonsai bahçesine ve zen bahçe girişine iki büyük sütun üzerine farklı şekillerde yere paralel konan tahtalarla ,ziyaretçilerin altından geçecekleri ve aynı zamanda yoldan geçenlerin de merak etmesini sağlayacak bir kapı yapmak istiyorum.

Malzemeler ve tip konusunda fikir verirseniz memnun olurum.

Aşağıda bazı örnekler var,
Merhaba sn.tourkana,
Nedense benim aklima hep Taksim'de Gezi Pastahanesi'nin karsinda yer alan Japon Kapisi aklima gelir.Oradaki bir restoranta aitti sanirsam ve gayet saglam birsey olmali ki yillardir ayni heybetiyle sanki Istanbul'un Chinatown'uymus (Londra'da Leicester Square civarlarindaki Chinatown'da da ayni bu tur bir kapi durmaktadir bu yuzden Chinatown olarak belirttim,hani Japon kapisi Cin mahallesi karisikligi olmasin diye ) duruyor.Tahminimce restoranttan kime yaptirildigina dair bilgiler alinabilir,detaylari hos suslu bir seydi diye aklimda kalmis.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 09:18   #6
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Şintoizm

Bu ruhlar (KAMİ) onların inanışına göre bizdeki Tanrı veya ruh betimlemesinden biraz farklı... kutsal ruhlar demek sanırım daha doğru olur.

Farklı bölgelerdeki yerel inanışa göre değişik KAMİ'leri (kutsal ruhları) simgelemek üzere birçok farklı şekilde ve renkte karşımıza çıkabiliyor.
Dostum , açıklamaların için teşekkürler. Kami'yi ben Tanrı diye biliyordum hatta Japonca'da Kağıt ve Saç anlamına da geliyor.
Herkesin bildiği KamiKaze diye bir kelime daha var, Kami(Tanrı)Kaze(Rüzgar) yani Tanrı'nın Rüzgarı diye anlatılmak isteniyor. Moğolların güçlü olduğu dönemde Japonya'ya işgale niyetlendikleri sırada okyanusta şiddetli biçimde ortaya çıkan rüzgardan esinlenerek türetilen bir kelime. Bir diğer kullanıldığı yer ise Pearl Harbour 'daki uçakla yapılan intihar saldırıları.

Şimdilik Torii için iki seçeneğim var , biri tamamen Marin Kontrplaktan yapmak , diğeri direkleri Plastik Borulardan yapıp tepedeki yatay bölümü ahşaptan yapmak. Sanırım ilk seçenek daha uygun ama maliyetleri de gözönünde bulundurmak lazım.

Eski 29-01-2013, 09:18   #7
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Acaba Eskişehir Hayrettin Karaca parkının giriş kapısı torii olabilir mi? Yoksa başka bir şey mi?
Bence tam bir torii, biraz da bizden birşeyler eklenmiş ama ana hatları ile bu mimariye uygun bir yapı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.tourkana,
Nedense benim aklima hep Taksim'de Gezi Pastahanesi'nin karsinda yer alan Japon Kapisi aklima gelir.Oradaki bir restoranta aitti sanirsam ve gayet saglam birsey olmali ki yillardir ayni heybetiyle sanki Istanbul'un Chinatown'uymus (Londra'da Leicester Square civarlarindaki Chinatown'da da ayni bu tur bir kapi durmaktadir bu yuzden Chinatown olarak belirttim,hani Japon kapisi Cin mahallesi karisikligi olmasin diye ) duruyor.Tahminimce restoranttan kime yaptirildigina dair bilgiler alinabilir,detaylari hos suslu bir seydi diye aklimda kalmis.
Meydan'dan Gümüşsuyuna inerken sağ taraftaki merdiven başındaki Torii den bahsediyorsun sanırım. Onun tam karşısında bir Çin restoranı var belki onlar da koymuş olabilir .

Charlaux beğendi.
Eski 11-02-2013, 16:28   #8
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Torii hazır, ayakları ile 4 metre boyu var, bunu da hafta sonuna dikmek istiyorum , ayakları oynamasın diye 1 metre kadar toprağı kazıp oraya sabitlemek gerekiyormuş, rüzgardan falan düşmemesi için.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg tori1.jpg (57.3 KB, 306 views)
merlict, Sakaki ve suphicem beğendi.
Eski 17-10-2013, 20:23   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Bitmiş halinin fotoğrafı var mı acaba ?

tourkana beğendi.
ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 18:26   #10
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ametarasu Mesajı Göster
Bitmiş halinin fotoğrafı var mı acaba ?
Bitmiş hali.
Tourkana / İstanbul Bonsai Bahçesi
Tourkana / İstanbul Bonsai Bahçesi

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg torii.jpg (34.5 KB, 203 views)
Dosya Türü: jpg torii1.jpg (58.2 KB, 203 views)
üzüm, Sakaki, motie ve 3 kişi beğendi.
Eski 18-04-2014, 16:43   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2011
Sn. Tourkana çalışmalarınızı imrenerek takip ediyorum. Herkesin hayalinde olan projeleri bir bir hayata geçiriyorsunuz. Azminizi ve kararlılığınızı takdir ediyorum. Saygılarımla,

tourkana beğendi.
motie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024